MikroTik jako SOHO router - 6 - plánované zapnutí/vypnutí WiFi
V poslední době se mluví o škodlivosti záření. Tak proč neudělat něco pro zdraví, zvlášť když to router umožňuje. Pro někoho to možná bude cesta, jak omezit dětem ponocování.
Mikrotik nemá přímo v rozhraní časovač pro zapnutí nebo vypnutí WiFi. Ale nabízí nástroje, jak to udělat.
1. Zjištění jména WiFi rozhraní
To najdeme pod Interfaces na první záložce - rozhraní označené jako Wireless. Obvykle bude pojmenované jako wlan1 (u mne je to wifi). V dalších příkladech budu pracovat s výchozím názvem wlan1.
2. Vytvoření skriptů
pro vypnutí a zapnutí WiFi rozhraní slouží příkazy:
interface wireless disable wlan1
interface wireless enable wlan1
Teď nám nezbývá než vytvořit 2 skripty s danými příkazy. V podstatě jen zavoláme z menu Systém / Scripts okno se seznamem skriptů a vložením příkazu pro zapnutí a vypnutí WiFi vytvoříme 2 skripty. Není třeba nic jiného nastavovat. Jen skript pojmenujeme (doporučuji bez mezer) a vložíme příkaz v prvním pro vypnutí, ve druhém pro zapnutí WiFi. Jména skriptů budeme potřebovat v dalším kroku.
3. Naplánování spouštění
Posledním krokem bude vytvoření 2 úloh v plánovači, které budou v daný čas spouštět naše skripty. Plánovač najdeme v menu System / Sheduler
Bude třeba pojmenovat úlohu, nastavit čas, kdy se má spustit, interval bude každý den a zadat dole jméno skriptu, který se spustí.
Závěr
Jak vidíte, vypnutí a zapnutí WiFi není nic složitého, je to jen pár kliknutí. Třeba vás to inspiruje k další automatizaci. Pomocí skriptů můžete v podstatě udělat cokoliv, třeba budit počítač přes WOL, povolit/zakázat pro určitou dobu nějaká pravidla na firewallu atd.
Přehled kapitol
Kapitola první - základní nastavení routeru a připojení vnitřní sítě k internetu
Kapitola druhá - vzdálený přístup pro správu a pravidla pro přesměrování portů
Kapitola třetí - wifi síť pro návštěvníky
Kapitola čtvrtá - více routerů v síti
Kapitola pátá - wifi roaming
Kapitola šestá - plánované vypnutí/zapnutí WiFi
Kapitola sedmá - omezení WiFi pro zařízení v daném čase
Kapitola osmá - hlídání zařízení s notifikací mailem
Ja ti nevim Karle...
Po stylistickej stranke nie je co clanku vycitat, ale podporovat blud o skodlivosti wifin? Pri 0.1W vykone? A 2, respektive 5GHz frekvencii?
Minusku som ti nedal len preto, ze si tam spomenul obmedzovanie deti a ponocovanie...to je samozrejme super vychytavka, ale v tom pripade netreba vypinat celu wifi a staci obmedzi konkretne IP adresy a to bohuzial v clanku nemas.
Ak to tam doplnis dam ti + .
Omezování WiFi na IP adresy můžu popsat v další kapitole - to jsem praktikoval, když byla dcera mladší.
Tohle jsem napsal, protože se množí dotazy s požadavky na router, který umí vypnout WiFi. A protože Mikrotik umí ledacos, vznikl tento článkek. Vlastně si to píšu i sám pro sebe - nemusím to pak někde hledat
Uz sme to rozberali niekolkokrat v roznych vlaknach a mozno by bolo skor robit osvetu, ako podporovat tieto bludy.
Ja mam tiez kamosa, ktory vypina mobil a aj wifi lebo skodi...ale kua ludia majte kusok zdraveho rozumu!
Ja verim, ze medzi nami ziju aj citlivejsi jedinci, ale aby niekto tvrdil, ze mu skodi 0.1W v pasme 2.4GHz tak to je cista autosugesica a na 99.999% verim, ze keby spravim s tym clovekom slepy test tak zlyha.
Ale inspiroval si ma, spravim clanok o obmedzovani deti v domacnosti, co bezne praktikujem u nas doma, kedze vysledky v skole nie su take ake by mali byt;o).
Nemyslím si, že je to úplně autosugesce, když máš router v ložnici a mobil u hlavy.
Mobilu verim, ma 20x vyssii vysielaci vykon a pracuje na nizsej frekvencii. Navyse pri telefonovani je ta vzdialenost naozaj vrazedna.
Pche.
s NMT to bylo 10W a existovaly i "opravdu mobilní" telefony, které se přikládaly k uchu, ne jen "kufříkové" modely.
2W max. u GSM nebo 20mW u wifiny je nic.
Ja mobil pri hlave citim. Rovnako ako ked ho nosim v nohaviciach, alebo mam polozeny nb dlhsie na bruchu tak ma zacne boliet (teplom by to byt nemalo, pretoze teple veci mi inak nevadia). Takze ja im celkom verim skoro vsetko az na tu wifi, ktoru pri hlave nemame a ma strasne trapny vysielaci vykon.
... a ked to uz je o tej wifi, tak ako bonus by mohlo byt, nie vypnut, ale povedzme znizit vykon na polovicu. Kolkokrat sa stane, ze som v izbe a robim, nechce sa mi natiahnut kabel, tak idem na wifi. A zrazu sa mi vypne . Ale keby padla na polovicu, tak si to ani nevsimnem . . . ale decka za dvoma panelovymi stenami sa uz nepripoja . . .
Postup bude stejný jako v článku, jen použiješ parametr antenna-gain
https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Interface/Wireless#General_interface_properties
Ukázka skriptu:
https://forum.mikrotik.com/viewtopic.php?t=85065
Možná se ti bude hodit další kapitola, kdy dětem zakážeš v plánované době přístup na web a zbytek lidí v rodině to neomezí
Pripadne ako zakazat detom pristup na net uplne, co vyuzivam ja pomerne casto a moje dieta chodi na ineternet k susedom;o).
Vsak ano. To bude v další kapitole
Vše jsem nastavil podle návodu a nic. Škoda. Není někde chyba? Čejka
Někde chyba je určitě. Ale nikde se v tvém příspěvku nedají vyčíst informace o tvém routeru (třeba jméno WiFi) a není vidět, co jsi nastavil, takže konkrétně odpovědět, co je špatně se bohužel nedá.
Je to zajímavá informace, ale šlo by udělat variantu selektivní vypnutí, kdy na WiFi je např. 5 mobilů a definovat např. 1 hod. od připojení a po hodině by ten co toho dosáhne odpadl bez ohledu, že ostatní by pokračovali ?!?
Dá se to realizovat ???
Tohle už se řeší spíš formou HotSpot, kterou Mikrotik obsahuje.
Pak to dovolí např. používat WiFi 1h denně nebo dle nastavení.
https://wiki.mikrotik.com/wiki/Hotspot_server_setup
Děkuji Ti za návod a Tvoji přínosnou práci! Když mám v Interfaces wifi1 až wifi4, lze je spojit do jednoho příkazu, tedy když budou mít stejné časy off a on? Děkuji Ti za odpověď a jsem s pozdravem. Tompik
Do toho skriptu jde napsat víc příkazů, tedy příkazy pro jednotlivé interface. Pak to jde spouštět najednou.