Ako si zmerať silu wifi signálu doma profesionálne
Grafické symboly, ktoré nám ukazujú mobily, či Windows sú síce fajn, ale bez presných čísiel sú nám zbytočné. Na profi zmeranie sily signálu vám postačí aj váš mobil.
Obsah clanku:
1. Merajme nase pripojenie cislami, nie nicnehovoriacimi symbolmi
2. Network Cell Info Lite je pekny graficky program, ktory nam umozni zmerat nase pripojenie k wifi, ci LTE sieti.
3. Wifi analyzer nam ukaze udaje o okolitych sietach, zarusenost pasma a vyuzite kanale
4. Vzdy pri merani musime mat hodnotu signalu nad -80, kedy sa zacinaju permanentne sietove problemy. Signal medzi -60 az -50 uz mozeme povazovat za vyborny.
P.S. Pri meraniach a vo videu som pouzil jednotky dBm (mozu sa pouzivat aj ine).
P.P.S. Nie vzdy je sila signalu jedinym argumentom, ktory mozeme pouzit, ale nechcel som video zbytocne komplikovat. Velmi dolezita je tiez kvalita signalu. Ale o tom niekedy inokedy.
Celkom slušný program pre rýchle zhodnotenie použiteľnosti wifi. Praktický a jednoduchý.
Pre riešenie záludností pri problémoch so signálom bohužiaľ nevyhovie. Orientovať podľa datasheetu sa vedia naozaj len ľudia znalí problematiky, pretože je nutné vedieť pre aké podmienky tie hodnoty platia. No a to by v datasheetoch hľadal jeden márne. Napríklad keď Mikrotik uvádza citlivosť -100 dBm pre LinkRate 1 Mbps, tak mnohých prekvapí, že aj najšmejdovejšie a 15 rokov staré čipy od Ralinku rt2560/rt2561 vedia prijímať na tejto LinkRate ešte pri signáli -104 dBm. Vtip je v tom ako sa meria citlivosť.
Videa robim pre ludi...nie pre teba.
Pre ludi znamena, ze veci maximalne zjednodusujem a obcas tak trochu aj nieco zatajim.
Umyselne.
Samozrejme to, co pises je pravda a prave kvoli tebe som dnes upravil popisok k clanku, kde som spomenul aj kvalitu signalu, pretoze sa moze stat aj situacia, ked mame silny signal a spojenie je napriek tomu nestabilne, cize vieme, ze sila signalu nie je vsetko. A vedel som, ze ma niekto na to upozorni...a bol si moj favorit;o).
Ale keby rozoberieme wifi dopodrobna bude to asi bavit teba, mna a mozno par dalsich.
Takto to snad oslovi takmer kazdeho.
Skusme sa zhodnut na tom, ze BFU staci vediet jeden jediny udaj a to je sila signalu. A zapamatat si, ze nesmie spadnut pod -80.
Pre BFU bola určená prvá veta z toho môjho komentáru. Ostatní si vedia niečo o týchto veciach naštudovať.
Povodne som chcel napriklad ukazat screeny z mojho domaceho ap (MT samozrejme), kde zobrazim a rozoberiem polozky ako CCQ, RX/TX signal, TX/RX rate...a pod, ale to uz by sme sli asi moc do hlbky a navyse bezne znacky taketo udaje aj tak nezobrazuju, takze by to bolo ludom naprd.
Mozno inokedy, ked budem na priklade ukazovat ako debugovat vypadky wifi na MT.
=> Povodne som chcel napriklad ukazat screeny z mojho domaceho ap (MT samozrejme)...
Tak pre tých problematiky znalejších by si aj to mohol ukázať (v inom článku). Mal by som otázku k tomu ako je to s hodnotou SNR na Mikrotiku. Či sa niekto vzdelanejší pozrel ako to vlastne meria, bo mne sa zdá že to túto hodnotu skôr odhaduje.
SNR sa nemeria, ta sa pocita, ale odkial beru noise (si urcite myslel;o)) tak to mi je zahadou uz niekolko rokov, pretoze uz davnejsie, ked som hladal najvhodnejsie pasma pre vysielanie ma vzdy zaujimalo, preco su tie hodnoty sumu take rozdielne, ked napriklad freq usage mi ukazoval nieco ine.
Ano suhlasim s tebou, ze MT noise odhaduje, ale na zaklade coho netusim. Teda nejake scenare ma napadaju akoby to asi mohol "zmerat", ale to je vsetko v rovine teorie.
Ja osobne beriem vzdy ako bernu mincu -100, takze ak mi MT hlasi -110 ignorujem to a pozeram sa na to ako na -100.
No veď práve. Vyzerá to tak, že SNR je hodnota dopočítaná matematicky. Nieje to odmeraná hodnota. Na meranie noise má Atheros patent pod č. US7643810B2. Všetky ovládače pre Atherosy merajú noise podľa tohoto patentu a to aj vtedy ak má čip schopnosť merať priamo hodnotu EVM (chybový vektor). Z hodnoty EVM sa dá vypočítať skutočná hodnota SNR platná pre celý frame.
O Atheros norme viem, len mi nie je jasne ako ju pouzivaju chipy, ktore nie su Atheros. A snr je dopocitana matematicky ved, ked mas udaje o sume a signale SNR si vypocitat vies.
Priznam sa, ze mi celkom nie je jasne kam smerujes, pretoze mozme polemizovat o merani noise, ci sily signalu, ale o vypocte SNR nie je velmi co diskutovat.
Poznať správnu hodnotu SNR je dôležité napríklad pre správne nasmerovanie lúča na klienta pri BeamFormingu, ale je možné podľa toho tiež lepšie rozhodovať o zmene LinkRate. Taktiež sa dozvieme hodnovernejšiu informáciu interferenčných signálov a to pre každý paket osobitne.
Výpočet SNR z hodnoty EVM tu:
http://bee.mif.pg.gda.pl/ciasteczkowypotwor/HP/Publikacje/5989-3144EN.pdf
Základy merania digitálnych modulácií tu:
https://www.keysight.com/upload/cmc_upload/All/22May2014Webcast.pdf
Ak si preštuduješ ten patent, prídeš k zaujímavému záveru, že Atheros meria noise medzi paketmi v čase, kedy je dohodnuté, že majú byť všetky stanice ticho. EVM je hodnota noise paketu a to je podstatný rozdiel.
No ved jasne, ved to vidiet na MT ako sa SNR stale meni a spolu s nim bitrate. Obcas zmeni SNR 3x za sekundu pomaly a obcas sa dlho nic nedeje.
Merat noise, ked je radiovy klud mi pride ako podvod automobiliek pri merani emisii.
Uz sa nedivim preco obcas vidam vysledky -110, -120.
Ono tie čipy už dávno vedia merať EVM, akurát ovládače stále získavajú noise kompatibilne s kartami 11b/g, ktoré to ešte nevedeli. Konkurencia je na tom lepšie.
Vaší odborným dohadům se zkratkami tedy moc nerozumím,ale díky flegu za dobrý návod,jak si lze snadno proměřit dosah wifi po celém bytě a případně vylepšit i umístění wifi routeru.
Treba si este uvedomit, ze telefon ma napriklad mensiu antenu ako nb, takze citlivost a dosah nb bude pravdpeodobne lepsi, cize ak nameras dobry signal telefonom, tak na 99% by napriklad nb uz nemal mat na takom mieste ziaden problem.
Na to mám v Linuxu jeden príkaz:
a nemusím inštalovať žiadny softvér....
A ve Windows :
Ale to nebyla jaksi podstata článku, teda jestli nemáš Linux už aji sebou na telefonu.
(Ale je pravda, že « Doma » se stačí podívat přes ruter, který tyto informace zpravidla zobrazuje už tak sám o osobě).
Jak že s tím Linuxem už dlouho děláš?
To ti tak možná ukáže informace o síťi na kterou jsi připojený, v žádném případě okolní.
Pro výpis informací okolních sítí wireless networks které nejsou zobrazeny v iwconfig "který mimo informací slouží především ke konfiguraci" v dosahu se používá iwlist, jako:
sudo iwlist scanning
Okolné si vieš zobraziť taky priamo v Linuxu,... ani k tomu nepotrebujem dodatočný softvér.
Po prve linux na nb pouziva minimalne percento uzivatelov, po druhe video je o pouziti mobilu s Androidom, ktory ma naopak takmer kazdy doma, takze opat si zbytocne zaviedol diskusiu do slepej ulicky.
Já si dal kdysi do mobilu toto:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.keuwl.wifi&hl=cs
Jednou jsem si udělal velkou procházku po dědině a tím zjišťoval, kolik lidí má volně přístupné wifiny. Odhadem každý desátý..
Asi si nepozeral video vsakano? Pretoze Wifi analyzer je jeden z 2 programov, ktore tam spominam.