
Test: Western Digital Livewire - data po elektrické síti
Dnes se podíváme na další zařízení, které dokáže přenášet data po elektrické síti. Ano, čtete správně, „další“. Jedno takové jsme totiž testovali koncem roku 2007, to šlo o D-Link PowerLine DHP-301, jednoduše vypadající adaptér, který se strčí do elektrické zásuvky a do něj klasický datový kabel opatřený RJ-45 konektorem. Do téhož vedení v jiné zásuvce se pak strčí druhý adaptér a spoj je hotov. Podobně je to i s WD Livewire, jenže doba trošku pokročila a toto zařízení od společnosti, kterou budete znát především coby výrobce pevných disků, rovnou obsahuje i malý čtyřportový switch. Jinak jsou „papírové“ parametry hodně podobné: signálová rychlost až 200 Mbit/s v závislosti na „kvalitě“ sítě, rychlost ethernetu max. 100 Mbit/s, podpora šifrování, vzdálená správa dodávanou utilitou a podobně. Navnadíme vás tím, že s WD Livewire jsme dosáhli pro přehrávání FullHD filmů použitelného spojení v o něco horších podmínkách než těch, kde se adaptéry D-Link DHP-301 nebyly téměř schopné ani najít…
doba pokročila, toto je už zajímavé. pokud není jiná možnost, na propojení pater v baráku to jde.
Nenapadá mě logické využití. WiFi router pořídíš za třetinu.
Dosáhneš ale stejně kvalitního připojení?
Ano, dosáhneš kvality připojení plně postačující domácím potřebám.
Jak praví agent Cooper. Bez problémů.
V bytě. Ale v rozsáhlejším vícepodlažním RD? (nevím, ptám se, v baráku mám kabeláž)
Router v RD ouplně v klidu, v paneláku v rámci bytu (podlaží) + patro (dvě až tři) nahoře a dole v klidu. Tady ten bazmek neodsuzuju, ale Prasak se zeptal zcela duchapřítomně: proleze to hodinama?
No ono to svoje opodstatnenie má. Veď to sa dá o všetkom povedať, že nevidieť využitie. Napr., po el. sieti sa dá dostať k známemu o pár metrov ďalej v činžiaku. Cez steny wifi neprejde, teda aspoň nie na vzdialenosť 50 metrov. Tu to má svoje opodstatnenie.
A umí to jít i za hodiny?
(Článek jsem ještě nečetl)