Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Linux - Ktorý vybrať? #2

Už som sa myslím raz pýtal na distribúciu Linuxu, že ktorý. Teraz mi už dlhšie behá po rozume otázka táto:

Aký Linux si vybrať, aby obsahoval všetko potrebné pre konzolu (mc atď), ale v X-Windows, aby obsahoval len to najnutnejšie a nie zbytočnosti. Ja by som si tam už dal všetko podľa seba. Nechce sa mi sťahovať totiž DVD obrazy. Znechutil ma pred chvíľou Debian, ktorý je na dve plné DVD. A to je jeden z najobľúbenejších Linuxov.

Ešte podotázka. Aký je rozdiel medzi Mandriva (3 CD/1 DVD) a Mandriva Mini (1 CD)?

[mod]Upraven text. Viz. http://pc.poradna.net/question/view/67373-linux-kto ry-vybrat-2#re-68195 (rh)[/mod]

A čo ten rozdiel pri Mandrive? Ide mi o to, že načo mi je tam OO.org, keď môžem mať novú verziu z netu, načo FF, keď teraz bude verzia 2. Stačí nejaký "Prieskumník", ktorým si ten FF 2.0 stiahnem atď. Nespĺňa tú požiadavku už Mandriva One na jednom CD?

Nechce sa mi sťahovať totiž DVD obrazy.

Ubuntu a jeho derivace Kubuntu, Xubuntu jsou na jedno CD.

Znechutil ma pred chvíľou Debian, ktorý je na dve plné DVD.

Neni treba stahova cele dvd. Stahni si ISO pro instalaci pres net netinst a pri instalaci si vyber to co potrebujes.

Aký je rozdiel medzi Mandriva (3 CD/1 DVD) a Mandriva One (1 CD)

mandrivaone Rozdil je prave v mnozstvi balicku, ktere obsahuje. Je primarne urcena jako live cd.

Na jaké použití to má sloužit?

V dnešní době virtualizace už není potřeba dual boot a takové věci - existují VMware appliances, což jsou předkonfigurované Gentoo pro speciální užití. Velikost archivu ke stažení je např. 30 MB a je tam připravený MySQL, apache a PHP i s PHPmyadminem. Vše stačí jen spustit ve Vmware.

Existují i varianty pro postgres a Tomcat (Java).

A nechtěj mě rozesmát že chceš linux na desktop. 8-)

<flame>

"Desktopový" (uvozovky jsou záměrné) linux je pro

a) programátory v céčku, shellu nebo awku kterým stačí ke štěstí Vi
b) "kiosk mode" uživatele, kterým stačí prohlížeč a zrovna jim nevadí, že je to Firefox
c) lidi z akademického (čti: mimo realitu) prostředí (TeX...)
d) ortodoxní linuxáky, kteří prostě sníží svoje standardy na aplikace a jsou spokojení (často též c))

"User friendly linux", KDE, Gnome, funkční automount atd. jsou jen Potěmkinovy vesnice. Osobně si myslím, že programátoři KDE používají fvwm.

</flame>

Doplnil bych bod

e) lidi, kteří nachtějí dát 2500,- Kč za Windows

V mém případě by to doma znamenalo 7500,- Kč a to je docela slušný peníz.
Takže si jednu licenci asi koupím, když si někdo bude chtít zapařit nějakou hru nabo zpracovat video v Pinnacle, a na zbytku strojů bude linux

Jinak používám linuxový desktop v práci. Mou náplní se spravovat linuxové servery :-) a na nic jiného nemám čas, takže mi to stačí. Mám tam zatím Fedoru 4, ale nejsem s ní moc spokojen. Až bude čas (kdoví jestli), tak tam zkusím něco jiného (Debian?).
Doma zkouším Kubuntu a zatím jsem celkem spokojen.

Tak sa smej, ale ja ho tam chcem. Vieš, ide o to, že sa chcem naučiť robiť v Linuxe a ak to budem robiť všetko cez VMware, tak vždy tam bude nejaký "posledný" klik do Windows a podobne. Na druhej strane, ak to bude bežať priamo a nie v simulátore, tak bude aj výkon vyšší. V každom prípade to budem mať aj vo VMware. No a okrem toho, prečo nie? Windows legálne nemám:-[, tak by sa patrilo mať aspoň nejaký systém v počítači legálny, nie?;-)

Pokud nepatříš mezi a-e, (přičemž e) od HamHam-a je ve skutečnosti taky d)), nebude ti Linux vyhovovat a stejně se vrátíš k Windows. A já myslím že nepatříš. Naučit se základy unixových systémů je věc chvályhodná a užitečná ale IMHO Jezevec proveditelná i ve Vmware. Výkon potřebuješ jen na hodně specifické věci, které asi při učení nebudeš potřebovat.

Offtopic:
Hele, hele Vladimire, jak ty můžeš vědět, esli sem déčko nebo co? :-)
Kdyby byla ta Wokýnka zadarmo, tak je klidně budu používat dál, ale když tady v okolí polecajti zabavujou počítače a po sdílečích jdou jako slepice po flusu (a já jsem jedním z nich), tak si raději dám tyhle věci do pořádku.
Netvrdím, že je linux nebo Windows lepší. Každé má svoje. Myslím ale, že je linux na desktopu bez problému použitelný.

spokojene pouzivaji linux na desktopu moji ridice. Mamca v praci ( v bance ) pracuje na windowsech a vubec ji nedela problem, kdyz si vecer sedne k linuxu. Obema je kolem 50.. Muzou na tom delat totez co na widlich ( ani naznak uzivatelskeho nepohodli ), takze neni duvod tak windows ( nelegalne ) vracet.
Ja osobne ted dodelavam ( na linuxu ) dvd authoring pro DVD z letniho tabora ( netajim se tim, ze pro to pouzivam program ktery je urceny pro windows, ale pod linuxem funguje naprosto stejne ).

AD b) .. proc by sakra uzivatelum melo vadit, ze zrovna nepouzivaji internet explorer? At si kazdy pouziva jaky chce prohlizec ( firefox neni zdaleka jediny pro linux ).. taktez prohlizec fotek, prehravac videa, DVD, prehravac zvuku. Treba je nekomu i jedno, jestli si stahne fotky z fotaku na linuxu nebo na windows, protoze v obou operacnich systemech je to stejne jednoduche. Od toho jsou standardy, jak komunikacnich protokolu, tak treba ukladani souboru. A Microsoft zrovna moc standarty necti.
HOWK

Ahoj,

Mandriva One je live-cd, ktere obsahuje skoro vsechno a pri instalaci na disk ti to neda zadnou moznost vyberu. Pokud chces mandrivu a mas kloudnej net, tak ti staci jen prvni cd a ostatni muzes natahnout z netu. Ale je to na hovno, osobne radsi stahnu DVD, kde mam po instalaci cesky prostredi a vsechny vychozi programy.

Stejne tak tve znechuceni nad debianem je nespravedlive, protoze muzes stahnout jen boot-cd, ktere ma jen 40MB. Po instalaci zakladniho systemu se pak stahuji jen navolene balicky.

Takze tak :beer:

Danix je ceska obdoba Knoppixu ( zaklad ma debian ).. U debianich distribuci mas od instalaci pokoj, i kdyz si stahnes netinstall ktery ma 150MB. Akorat si to pro potrebne softwary nesaha na placku ale na internet. Pro uzivatele se nic nemeni. Stejny spravce balicku. Dalsi vyhodou je, ze mas vse opravdu aktualni.