Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ...ono to s tím Mikrotikem není až taková sranda

Včera mi přišel RouterBOARD RB951G-2HnD a tak jsem se dal hned do nastavování.

První pokus jsem jaksi domrvil, nemohl jsem se pak do něj pomalu ani dostat, tak jsem resetoval do továrního nastavení.

Na rozdíl od příkladu v JaFiho článcích můj WiFi ISP používá PPPoE, s čímž jsem nehnul. Naštěstí existují dobří lidé a Team Viewer, takže jsem nechal úřadovat flega :-):beer: a nestačil pomalu očima zachytávat jednotlivé volby, nastavení či výrazy mi nic neříkající (maškaráda ap.).

Topologie sitě: na střeše anténa, pod střechou bridge, z ní UTP kabel k routeru, z něj UTP kabely k jednotlivým PC, telefonu, TV. Doma používám pouze metalické připojení (192.168.88.0/24), WiFi část bude vyhrazena pro návštěvy s NB či hosty. Nechci, aby se wifi hosté (192.168.5.0/24) dostali do metalické sítě (192.168.88.0/24). Uvažuji o dalším virtuálním AP (192.168.10.0/24) pro případné "naše domácí NB", které by měly přístup k domácí síti povolen (zatím neřeším).

WiFi je defaultně vypnuté; příslušné AP zapnu pouze v případě potřeby. Nic bezdrátového doma nemám, konkrétní testování (nastaveno už kompletně mám, podle JaFiho článků) tedy budu provádět později.

------

USB.
Zkoušel jsem připojit flashku a nějak ji v RouterOS aktivovat. Cesta vede přes Sambu. Fleshka se v routeru naformátovala, ve Windows je bohužel nečitelná (vím, nějak by se snad podpora FS dala doinstalovat, zda i v XP, to netuším, nepátral jsem). Ale asi tedy padá můj úmysl píchnout tam případně nějaký externí disk jako NAS.

Netuším zatím, zda je možno routerový USB rozbočit HUBem.
Protože druhá věc, o co se budu pokoušet, je vrazit tam tiskárnu (HP LJ P3015). Zatím mám přidáno ve vlastnostech tiskárny/Porty Standard IP/TCP port, s IP adresou routeru (192.168.88.1). Vlastní přepojení z PC do routeru jsem zatím nezkoušel, protože kvůli tisku z DOSu budu muset ještě promyslet změnu volání jako "net use lpt1: \\PC\3015".

V routeru jsem nenašel nějaký jednoduchý přehled jednotlivých přiřazených IP adres. Abych viděl, jakou IP má telefon, jakou ten konkrétní PC. Třeba hledám blbě:

[14575-mikrotik-png]

Také se mi nepodařilo (a už jsem nechtěl flega déle otravovat, už tak toho bylo dost) oddělit datové toky na jednotlivých portech, vše je zahrnuto pod tim ether2-master (otroci nemají samostatnou statistiku).

Zatím to píšu takto neučesaně, proto ten pokec. Jedu pryč a budu tu až pozdě večer. Třeba se ale někdo zapojí, něčím mě nakopne.

Tento thread budu během testování a nastavování postupně doplňovat a upřesňovat, případně (a pokud to mé znalosti/schopnosti dovolí) navážu na JaFiho články.

Too much information evidentne skodi, pretoze na vacsinu otazok som ti vcera odpovedal.
Tvoj umysel pouzit to ako NASko nema preco padat. Mikrotik sa sprava ako ine propietarne NASka, ktore tiez pouzivaju vlastny FS. Kludne tam ten disk mozes vrazit, videl si, ze sa tam daju obmedzovat pocet connections, userov, nastavovat prava a pod. Takze jednoduche NASko preco nie? Otazka je, co povie na to procesor.
Rozbocenie USB hubom asi pojde, zalezi co tam napojis, pretoze nemusi stiahat napajanie ak bude treba.
Je pravda, ze s tou tlaciarnou som si nebol isty, takze netusim, ci stacilo vytvorenie tcp/ip portu, ale to som povedal si vyskusaj, pretoze teoreticky by to stacit malo.
Jednotlive pridelene ip adresy najdes v polozke dhcp server a leases. Tam som ti ak si spominas hovoril aj o moznosti nastavenie statickych IP adries.
A pokial chces mat rozhrania samostatne musis ich vynat zo switcha, cize v interfaces kliknes na rozhranie a zrusis mu master port...tak sa stane samostatnym rozhranim s pripadnou vlastnou IP adresou a rozsahom.
V tvojom pripade sa mi zda vsak zbytocne robit statsitiku rozhraniam, pripadne robit ich takto, pretoze ak ti ide o statistiku moze ti robit Mikrotik pre kazdeho klienta zvlast a to je asi to o co ti ide.

A pokial chces mat rozhrania samostatne musis ich vynat zo switcha, cize v interfaces kliknes na rozhranie a zrusis mu master port...tak sa stane samostatnym rozhranim s pripadnou vlastnou IP adresou a rozsahom.

Když jsem změnil tohle:

[14588-master-png]

na "none", nefungoval na portech 3-5 internet, změnu na ether1-gateway nemumožní (nemůže být více masterů). Změnit ten 2.port (master) není umožněno, protože je v bridge.

Ještě dotaz k Tx/Rx.
Tx chápat jako "download" z hlediska daného PC na portu a Rx jako "upload"? Nějak mě mate terminologie receive/transmit, protože je to "opačně".

Pokud to vyjmes z rezimu slave, musis to pridat jako samostatny interface do bridge.
Vlevo Bridge / ports a tam pridej ten (ted uz samostatny) port

Koukam, ze ti to pise dole i Fleg.

Co se tyka Rx/Tx, musis se na to divat z pohledu portu, ne z úohledu PC, ktere je k nemu pripojeno

A jsi si vedom toho, ze si uz vymyslis veci, ktere bys na normalnim routeru neudelal?
Na Mikrotikove wikipedii je na routeru udelany pomoci skriptovani normalni fakturacni system za pripojeni s upozornovanim, ze se blizis k zakoupenemu objemu dat. Vse je zasilano z routeru mailem ;-)

Bojuj a vyhraj (válka je válka)! Já toho mám v poslední době taky nějak moc, lidi se zbláznili (z práce na kšeft a opačně, pecka za vysvědčení, notesy na vejšku /instalace CS/,...). Na Poradnu jsem se dostal (kromě asi dvou "volných" odpovědí mezi vyspáním a šichtou) až dneska večer. Spím pět hodin denně (normálně nemám problém deset), peru do sebe vitaminy (nikotin a kofein) horem spodem. Taky bych měl zvolnit...

Překvapila mě dnes ráno kontrola logu:

[14630-log-png]

TV ve standby režimu, byla vypnuta 8 minut po půlnoci. Za dvě hodiny jsou v logu další záznamy. Znamená to, že před "vyčerpáním doby přiřazení" IP adresy z DDCP serveru MT byl "probuzen" příslušný port, obnovena IP adresa TV (192.168.88.250) a následně port opět "uspán"?

Tomuhle "zabrání" nastavení statických adres v IP - DHCP Server, předpokládám.

Nic, co by mi mělo vadit či mě obtěžovat, jen součást studia…