Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ...ono to s tím Mikrotikem není až taková sranda

Včera mi přišel RouterBOARD RB951G-2HnD a tak jsem se dal hned do nastavování.

První pokus jsem jaksi domrvil, nemohl jsem se pak do něj pomalu ani dostat, tak jsem resetoval do továrního nastavení.

Na rozdíl od příkladu v JaFiho článcích můj WiFi ISP používá PPPoE, s čímž jsem nehnul. Naštěstí existují dobří lidé a Team Viewer, takže jsem nechal úřadovat flega :-):beer: a nestačil pomalu očima zachytávat jednotlivé volby, nastavení či výrazy mi nic neříkající (maškaráda ap.).

Topologie sitě: na střeše anténa, pod střechou bridge, z ní UTP kabel k routeru, z něj UTP kabely k jednotlivým PC, telefonu, TV. Doma používám pouze metalické připojení (192.168.88.0/24), WiFi část bude vyhrazena pro návštěvy s NB či hosty. Nechci, aby se wifi hosté (192.168.5.0/24) dostali do metalické sítě (192.168.88.0/24). Uvažuji o dalším virtuálním AP (192.168.10.0/24) pro případné "naše domácí NB", které by měly přístup k domácí síti povolen (zatím neřeším).

WiFi je defaultně vypnuté; příslušné AP zapnu pouze v případě potřeby. Nic bezdrátového doma nemám, konkrétní testování (nastaveno už kompletně mám, podle JaFiho článků) tedy budu provádět později.

------

USB.
Zkoušel jsem připojit flashku a nějak ji v RouterOS aktivovat. Cesta vede přes Sambu. Fleshka se v routeru naformátovala, ve Windows je bohužel nečitelná (vím, nějak by se snad podpora FS dala doinstalovat, zda i v XP, to netuším, nepátral jsem). Ale asi tedy padá můj úmysl píchnout tam případně nějaký externí disk jako NAS.

Netuším zatím, zda je možno routerový USB rozbočit HUBem.
Protože druhá věc, o co se budu pokoušet, je vrazit tam tiskárnu (HP LJ P3015). Zatím mám přidáno ve vlastnostech tiskárny/Porty Standard IP/TCP port, s IP adresou routeru (192.168.88.1). Vlastní přepojení z PC do routeru jsem zatím nezkoušel, protože kvůli tisku z DOSu budu muset ještě promyslet změnu volání jako "net use lpt1: \\PC\3015".

V routeru jsem nenašel nějaký jednoduchý přehled jednotlivých přiřazených IP adres. Abych viděl, jakou IP má telefon, jakou ten konkrétní PC. Třeba hledám blbě:

14575-mikrotik-png

Také se mi nepodařilo (a už jsem nechtěl flega déle otravovat, už tak toho bylo dost) oddělit datové toky na jednotlivých portech, vše je zahrnuto pod tim ether2-master (otroci nemají samostatnou statistiku).

Zatím to píšu takto neučesaně, proto ten pokec. Jedu pryč a budu tu až pozdě večer. Třeba se ale někdo zapojí, něčím mě nakopne.

Tento thread budu během testování a nastavování postupně doplňovat a upřesňovat, případně (a pokud to mé znalosti/schopnosti dovolí) navážu na JaFiho články.

Odpověď na otázku

1 Zadajte svou přezdívku:
2 Napište svou odpověď:
3 Pokud chcete dostat ban, zadejte libovolný text:

Zpět do poradny