Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem reklamácia notebooku

Mám takú podivnú skúsenosť s notebookom. Šéfik si objednal ntb ASUS za 22 tisíc(nejaký celeron m,ati čipset). Mal ho chvíľu cca 1 mesiac. Jeho synátor na tom paril NFS underground a noťas sa prehrial a sám sa vypol. Bol pripojený na elektriku, nešiel z baterky. Zopakovalo sa to viackrát.Tesne po samovypnutí asi 5-10 minút nejde znovu zapnúť. Treba počkať dlhšie. Na reklamácii nepochodil, lebo vraj notebook nie je primárne určený na hranie, ale spadá do produktovej rady kancelárskych notebookov a že chladenie nie je dimenzované na takéto používanie.
Chcel by som sa týmto opýtať, či predajca postupoval správne? Podla mňa aj ten najlacnejší z najlacnejších notebookov, by sa štandardne nemal prehrievať a vypínať pri záťaži.

Aj to teda urobíme s kolegom a nakontaktujeme sa na výrobcu. Nebol som si istý, či to je, alebo nie je porucha, lebo toto je naša prvá skúsenosť s notebookom vo firme. A asi platí stále, že neznalého chcú všade ošmeknúť. Díky za radu.

Je to v navode napisane ze na tom nesmies hrat apod.? Ak to v navode nie je, tak NB musi fungovat, ak nefunguje a ty ho pouzivas podla navodu (ak to v navode nie je zakazane), tak je to na reklamaciu. Ak je to neodstranitelna zavada (nahovno navrhnuty NB) tak je to na vratenie penazi. V najhorsom pripade by som kontaktoval nejakeho pravnika.

Tak pozor, v navode moze byt "kuzelna formulka" ze vyrobok sa nema trvale zatazovat apod., alebo ze pri vysokej zatazi moze dojst k vypnutiu a ze to je normalne, v tom pripade ma predavac pravdu a riesenie by bolo potom len a)chladit b)kazdemu povedat aby si tu znacku uz nekupoval alebo c)predat to a kupit si nieco normalne s intel chipom a od slusnej firmy, asus uz asi nie je to co byval podla toho co uz dlhsie citam vo forach...

P.S. takze najprv si prestuduj navod, a potom uvidis ze ako to je konkretne s tvojim notebookom. Vseobecne ale ak nieco take NB robi tak je to smejd (nahouby navrhnuty vyrobcom, alebo vadny)

Jasné, ešte to pozrieme v manuáli. A keby to nevyšlo s reklamáciou, tak sa na tom nebudú hrať hry a hotovo. Ale aj tak, keby som si to kúpil za vlastné a takto by to fungovalo, by ma to sralo.:-| A navyše do manuálu sa človek pozrie asi až vtedy keď doma už vybaľuje. Aj tak díky za postrehy.

Adriane,

mohl bys napsat co nejpřesněji typ toho notebooku? Ptám se i kvůli sobě. Mám Asus A6JC, přehříval se mi disk nad max. provozní teplotu definovanou výrobcem disku, koupil jsem si kvůli tomu "chladič" - chladící podložku se 2 větráky.

Díky,
Pavel

Je to celeron m 1,8 Ghz, 512 pamäť, 60 GB pevný disk. Má striebristý vzhľad. Ten štvorec pre ovládanie(taká náhraška myši) je umiestnený mierne vľavo(sú notebooky kde to je v strede). Ostatné údaje neviem, lebo noťas a všetky doklady od toho má kolega.

Vypínání při přehřátí bych považoval za vlastnost, ne za závadu

Pokud budeme takhle uvažovat, přijmeme za přirozenou vlastnost výrobku jeho konstrukční chybu.
Každý notebook by měl být navržen tak, že pokud jsou jeho komponenty trvale vytíženy na 100%, musí být schopny se uchladit.

Co by měl teda podle tebe notebook při přehřátí udělat? Začít kouřit?

ANO! Alespoň pádný důvod k reklamaci takového šmejdu.

Nejde o vytížení na 100%, ale o podmínky, v jakých to probíhá. Zkus třeba v létě, když je na teploměru 40°C vytížit notebook (nebo i desktop) zátěžovým testem. Myslím, že po pár minutách by měl dost... A pokud přímo ve specifikaci je uvedeno, že není např. určen pro nepřetržitou práci nebo podobná formulace, tak je výrobce krytý.

Na to by som sa pozrel ako na prve. Nespravnou polohou nb sa moze narusit cirkulacia vzduchu a nb sa prehreje aj priobycajnej praci. Nb by mal lezat na pevnej podlozke pretoze ma casto riesenie nasavanie vzduchu zospodu a bocne ci zadne chladiace otvory nesmu byt samozrejme upchate.
Ak pouziva asusacku utilitku Power Gear tak nech nepouziva Super Performance nastavenie. Na hry je tam myslim Game polozka.
Inak este som nepocul o novom nb ktory by sa vypinal vplyvom prehrievania. U starsich nb je to vdaka zhorsenemu chladeniu ale dost casty jav (niekedy staci len prepastovat procesor alebo vysat prach z rebier chladicov (to plati aj pre velke pc).

No ako som si ja všimol, taký mrežovitý otvor z boku, nevidel som ani náznak prachu. Ale asi viem o čom je reč - z klasického počítača mi trčia také chuchvalce prachu zozadu. Ale to sa vytvorilo až po dvoch rokoch častého používania PC. Ten notbook má asi mesiac. A musel by sa váľať v prachu. To sa určite nestalo. Ja osobne som ho mal na stole. A v obchode o prachu tiež nepadlo ani slovo, myslím,že to asi riadne prezreli.

Ja by som to na reklamaciu videl. Treba si pozriet aku teplotu ma procesor a ako stupa jeho prehrievanie pri zatzi procesora. Nemusis spustat hru staci ak spustis nejaky burn test procesora. Ak ma nb zle vyriesene chladenie tak sa procesor do par minut prehreje a nb by sa mal vypnut.
Osobne si myslim ze sa skor jedna o chybu kusu ako vyrobneho radu.
Prach sa usadaza na chladicoch az po mesiacoch pouzivania takze tam problem nebude.

Nakoniec sa to podarilo vyreklamovať. Vymenili nám notebook za nový kus. Bola to kusová vada. Na reklamačnom testovaní im to úplne skapalo a už sa to potom nerozbehlo. Ten nový kus už neblbne, takže spokojnosť. Ďakujem pánovi MM. za jednoduchý a dobrý argument(argument,že hranie nie je v rozpore s návodom NTB), ktorý sme použili pri reklamácii a zabralo to na technika a uznal to. Ale najlepšie bolo, že im to tam chcíplo. ;-)

Nebudem to tu už ďalej konkretizovať, nakoľko reklamácia dopadla pre nás dobre. A mám za to, že "normálna predajňa" by mala vybaviť oprávnenú reklamáciu v prospech zákazníka. Na druhej strane stále existujú určité snahy predajcov vykľučkovať zo zodpovednosti za kvalitu predaného tovaru.