Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ako sa perfektne naučit programovať ?

Prepáčte,ja viem,že som tu položil veľa otázok s programovaním,a veľmi vám všetkým ďakujem za odpoveď.Lenže,nechcem sa učiť učiť a naraz zistím,že mi to na nič nebolo.Chcel by som sa vás teraz opýtať nasledujúce otázky:
-Akým štýlom sa učiť programovať ? (pozeranie tutoriálov,knihy)
-V akom jazyku začať programovať ?
-Ako ten jazyk nakoniec "ovládnuť" ?
-Koľko rokov by mi trvalo ?
-Máte aj vy nejakú skúsenosť s programovaním ?
Som ochotný učiť sa kľudne aj 4 hodiny denne,na čase nezáleží.Keby ste mali nejaký tip k tejto téme,vložte ju sem,budem rád.

- stylem, který ti nejvíce vyhovuje. Mně osobně více vyhovují knihy.
- na jazyce až zase tolik nezáleží. Omezit se jenom na jeden jazyk je ale chyba.
- zkoušet, zkoušet, zkoušet...
- něco nového se budeš učit prakticky neustále i kdyby ses tomu věnoval 20 let
- ano "nějakou" zkušenost mám, když se tím živím :-p

- Ono zalezi co mas v umyslu delat a podle toho zvolit ten urcity programovaci jazyk.
- nejlepsi jak se neco naucit je cvict(praxi) videa a podobne tutorialy, to uz je lepsi koupit knihu typu PRO ZACATECNIKY, kazdy musi nak zacit.

Myslím, že tutoriály sú lepšie ako knihy, keďže sú trochu novšie. Jazyk podľa toho, ktorým smerom sa chceš uberať, takže PHP, ak web, napr. Lazarus, ak desktop. Ovládneš ho len tak, že sa mu budeš venovať. Koľko rokov? Dôležité je, že vieš čo chceš urobiť, ako na to nájdeš často aj na internete. Hlavne nepreskakuj z jazyka do jazyka, uč sa iba jeden, nestratíš zbytočne čas tým, že sa budeš učiť "celý internet", ale len to čo treba. Ak jeden jazyk zvládneš, môžeš prejsť na ďalší. Skúsenosti mám, ale ani dnes neviem všetko, takže počítaj s tým, že to nebudeš nikdy vedieť ani ty. Vždy bude niekto, kto ťa bude vedieť niečo naučiť, pretože ty to nebudeš vedieť.

Doplnené: Aby som upresnil: Tým, že vieš čo chceš a dohľadáš si to na internete som myslel toto:
"Chcem urobiť bezpečný SQL príkaz", nie to čo chce urobiť väčšina začiatočníkov: "chcem urobiť SQL príkaz".

- No, jestli PHP-sql, tak zacne spis s HTML-CSS jako prvni. (zaklad jak funguje HTML(5) seda naucit do 30dni)
- Desktop, neznam Lazarus, ale spatny neni c++ nebo java, ale tady ta doba potrva dele, na zacatek zrejme se naucit vepysovat do pameti a pracovat s temito daty, pozdeji prejit na Qt a udelat prvni program.
(À le dokud nenapise co ma primo v planu programovat, tak nema cenu dale neco rozepisovat) na delani nakych micro-her at si stahne programy tipu Game-maker nebo na tvorbu Web Dreamweaver.

Ja - keby som sa naučil programovať,tak by som robil tieto veci:
1.Ako ináč - užitočné programy,
2.Počítačova grafika (Blender)
3.Hry(zo začiatku tetris a pod.,ale potom lepšie)
4.Niečo iné (na zlepsenie schopnosti programovať)
Game-maker som tuším mal,ale mňa to moc nebavilo.Ja som ten tip,že niečo sa naučím a niečo upravím,potom to napíšem do rozhrania GUI a pre mňa je to lepšia zábava ako tieto programy.

- Osobne s QT problem nemam a nevim ze by byl placeny(LGPL) Pouzivej teda 4.8 kdyz se ti verze 5.1 zda moc velka nebo neinstaluj miniGV.
- Multy platformu? Moc jsem nepochopil otazku, ale potrebne .dll musis pretahnou ze zakladniho adresare (C:\Qt\2010.05\bin nebo C:\Qt\2010.05\minGv\bin ) ~.mingwm10, QtCore4 a QtGui4~ aby se ten urciti program ci aplikace dale pouzit i na jinem pc.(prenosne)
- Podle me jde byla sice lepsi 4.8 verze, ale !nenazval! bych tuto aplikaci jako spatnou.

Používať starú verziu nemá význam. Raz podpora skončí a potom čo? Hľadať náhradu alebo dúfať, že sa Qt zlepší? Ak vo verzii pretiahneš DLL, tak spolu to má, aby si to rozbehal cca 220 MB.

Doplnené: Riešenie tohto problémového stavu existue, al ja ho nepioznám a nie som si istý, či je to bez kúpenia licencie možné (LGPL verzii je to asi nemožné). Kedysi som totiž narazil na stránku, ktorú teraz neviem nájsť, kde boli popísané rozdiely medzi LGPL a platenou verziou Qt a bolo tam napísané, že LGPL verzia Qt nepodporuje statické linkovanie. V "slovenčine": LGPL verzia potrebuje pre chod programov pribaliť DLL súbory. Vo verzii 5 je to ale z hľadiska celkovej veľkosti programu nepoužiteľné. Preto som s Qt skončil. Považujem ho za zabíjanie času, ak nakoniec schopné riešenie nenájdem. Statické linkovanie v LGPL verzii sa mi nepodarilo rozbehať. Či to bolo kvôli nemožnosti (LGPL to vraj nepodporuje) alebo neinformovanosti (že som to nedokázal ja) to neviem.

A co se vůbec pod výrazem "programování" myslí? Vytvořit algoritmus pro řešení nějakého zadání/problému, nebo to v podstatě jen slepě nabušit do klávesnice? Pro prvý případ každopádně matematika a aspoň základy fyziky...

Plácnu to tady, ať nezakládám off-topic.
Stalo se vám, že vás programování z ničehonic nebavilo? Kdysi, když jsem aktivněji programoval (asi 2 roky zpět) tak mě učení (Visual Basic i C++) nesmírně bavilo. Teď jsem ale začal Javu ... a nic, prostě udělám 3 stránky v učebnici a nudí mě to, prostě nemůžu jít dál. Poznali jste to někdo? Čím to je? :-x

Mne sa to stáva veľmi často - lebo veľmi často sa založia učebnice na štýl - urobte toto,hento a tamto ... Žiadna inšpirácia.Nuda.No niekedy máš štastie a dostaneš/kúpiš si učebnicu,ktorá ťa povzbudí - ako mňa,keď autor v jednej učebnici napísal - gratulujem,práve ste sa stali programátormi ... Zvládnete v Pythone všetko do štúdia VŠ (neviem presne ako to tam bolo),ale aspoň som mal taký pocit,že aspoň niečo viem.Teraz sa však tie dát.súbory a programy musím naučiť a skúšať ich pretvárať :-)

niekedy máš štastie a dostaneš/kúpiš si učebnicu,ktorá ťa povzbudí

Učebnice nejsou od toho aby "povzbuzovaly" takovým způsobem! Také by bylo dobré dávat znak "mezera" kam náleží...
Teď nabývám spíše dojmu, že nic nevíte a máte velké oči.

Chcel som tým proste povedať,že všetko záleží od učebnice.Samozrejme že keď niekto napíše,že som sa naučil rozprávať po anglicky a viem všetko,nemusí to byť úplná pravda.Povedzme si ale na rovinu - keby tam neboli takéto slová,bavilo by nás to ďalej ? Asi nie.Velké oči nemám,ale vždy v knihe musí byť niečo,čo aspoň trochu motivuje človeka ďalej sa učiť.

Chcel som tým proste povedať,že všetko záleží od učebnice

Politicky nekorektně: "To je naprostý žvást a naprosto hloupá výmluva!"
Já tedy ty nové "učebnice" neviděl, ale pokud její kvalitu někdo posuzuje podle toho, že: "Ňuňu, ťuťu, jsi úžasný mladý frikulínek a mým prolistováním si nabyl Moudrost celého Světa!", pak je něco špatně!
Pokud vůbec to celé myslíte vážně, pak studujte matematiku.

Ja učebnice nekupujem podľa toho,či tam je nejaká blbá poznámka ale ... Samozrejme mi nevadí,keď tam tá poznámka je.Nič viac,nič menej.To som tým chcel povedať.S tou matematikou - ok,niekedy sa hodí.S tou matematikou - v programovaní sa najviac využívajú binárne čísla - to vie každý,kto sa tým zaoberá.Ok,niekedy samozrejme treba aj mocniny a odmocniny.Ale čo iné ? Asi už nič.

Keď sa to tak vezme ... tak je to pravda.No keď programuješ,vlastne 50 % musíš využívať skor tu angličtinu ... Move,left,back,right.Ale samozrejme - vacsina programátorov miluje matematické programy.Alebo si chcú ulahčiť prácu binárnou,hexmadiciálnou sústavou.Sú ich stovky,ale viacej si nepamatám :-D Ale samozrejme - pohyb = move,vpravo = right sa využíva taktiež dosť.

Naprogramuj funkce, které budou počítat sinus, cosinus, tangens, soustavu lineárních a nelineárních rovnic, derivaci, integrál, diferenciální rovnice atd. bez znalosti matematiky.. ;-) Proto to do nás furt hustí. Nejdřív diskrétní, potom analytická a momentálně numerická matematika.

Tak to teda zhrniem:
-najlepšie je čítať knihy,
-najlepšie je ovládať viacej jazykov,podľa mojich požiadavok sa najviac hodí C++
-najlepšie je skúšať "z hlavy",praxou
-aby som bol "geniálny",tak celý život,aby som to mal v hlave usporiadané,tak 20 rokov
Takže mi to podľa vacsiny odpovedi vyplinulo asi takto.Kto má iný názor,kľudne moze zareagovat.A ešte jedna otázka - aj keď je veľa tutoriálov na jazyk C++,neni pre ... Neviem na akej úrovni práve som,ale napíšem takto: nie je jazyk C++ pre začiatočníka so základmi + niečo k tomu moc ťažký ? Lebo veľa ludí tvrdí,že je ... Čo vy na to ?

Tak úplně první byl Atari Basic. Internet tenkrát ještě nebyl, učil jsem se to z fanouškovských tištěných materiálů. Byla to doba, kdy zdrojové kódy vycházely v časopisech a my jsme je hezky ručně opisovali.
Pak jsem se takhle ještě naučil Atari Assembler - možná proto mi pak nedělaly pointery v C nějaký zásadní problém.
No a potom - Pascal/Delphi, C/C++, Java, Prolog...
V současné době hlavně C# a Typescript.

Takže asi takto sa to nejak naučím:
1.Pascal
2.Delphi
3.Céčka
4.Java
Ďakujem všetkým za odpovede,hlavne Wikanovi,a idem teda na to ... Ešte toto téma neoznačím za vyriešené,aj keď vlastne hlavná otázka vyriešená je,ale ešte asi stretnem veľa problémov pri ceste za programovaním ...

Prestan uz hladat jazyky a nieco zacni robit (v comkolvek). Programovanie neni o jazykoch. Kludne ti budem programovat od zajtra v cinstine ked chces, a staci mi na to tyzden aby som si na to zvykol :)

P.S. na strankach MS je visual studio express zdarma. Google ho najde tiez.

Pokial si este vobec neprogramoval a nestudujes informatiku, kde ta moze usmernit ucitel, teda si samouk, tak ti odporucam zacat s webom a to konkretne takto:
- HTML, CSS, JavaScript, jQuery, PHP, MySQL

Dovod je prosty: uvidis rychlejsie vysledky a neodradi ta to, ako keby si mal zacat ako samouk s Javou ci C# ci Phyton ci F# alebo Pascal Moj nazor nezabite ma ;)

Potom by som presiel k tvojmu spomenutemu C# a MVC ak budes chciet robit weby.

Alebo Java ci Swift ak ta zaujimaju mobilne aplikacie.

Ktory programovaci jazyk a ako zacat s programovanim som popisal v clanku na mojom blogu a tak si ho mozes precitat tu: www.akonaweb.sk/blog/ako-sa-naucit-programovat-aky -programovaci-jazyk-si-vybrat
Vela prvkov maju programovacie jazyky spolocne, ktore som popisal v tomto clanku.

Suhlasim s nazorom, ze ta to musi bavit asi ako kulturistu bavi cvicit cely zivot, ako gitaristu bavi hrat cely zivot, ako futbalistu bavi kopat cely zivot.
Tym, ze ta to bavi tak vytrvas.
Za dalsie suhlasim, ze musis programovat, to ze budes sledovat tutorialy, citat clanky z teba neurobi programatora ako z muzikanta muzikant nikdy nebude ak bude sledovat svojho ucitela ;)