Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ktory programovaci jazyk si vybrat ?

ahoj,
uz dlho premyslam, ze sa zacnem ucit programovat v nejakom jazyku. ale neviem v akom.

vyber nechcem podmienit, tomu co je v sucasnosti najpopularnejsie a s cim najviac zarobim. napr. trend je asi vo webovych aplikaciach, mobilnych aplikaciach, web strankach.

je by som chcel nieco uzitocne, flexibilne, vsestranne, vsemocne... nemusit to byt naviazane na internet.

na obtiaznosti nezalezi.
Zmena kategórie, pôvodne: Programovanie (los)

je pravda, ze som este v zivote neprogramoval. ale to neznamena, ze mi ma mozog zakrniet z hrania solitaire a kukania p-cka.

kazdy hovori, ze v blizkej buducnosti by to mala byt sucast it gramotnosti.

ja neviem co dokazu obsiahnut jednotlive jazyky a naco konkretne by mi to mohlo byt uzitocne, tak ked uz vobec nic, aspon mi linknite nejake velke medzinarodne forum programatorske. ja som nic poriadneho nevygooglil

Najprv sa rozmyslis ze co chces programovat ze ci display a otacky pracky alebo app do mobilu alebo meterologicku stanicu v PC pre Windows alebo linux alebo co, a z toho bude vyplyvat nejaka vyvojova platforma resp. prostredia a ciastocne aj jazyk, a nasledne si hladas googlom k tej platforme slovo tutorial

P.S> napr. web stranky - HTML, PHP. K nim si das do google slovo tutorial. Alebo si zacnes citat jakpsatweb.cz. Aplikacie do mobilu zas otazka do JAKEHO mobilu - android: eclipse, java. Apple: najdi si na apple webe neviem zhlavy, atd

A neexistuje ziadne vsemocne zaklinadlo. Ale ak vies jedno, tak sa lahko prisposobis na nieco ine. Z toho vyplyva aj Wikanova (spravna) odpoved.

BTW. a programovat SLUSNE znamena aj mat expertne znalosti o roznych algoritmickych pristupoch a uskaliach multitaskingu, datovych modeloch, atd, idealne ziskane studiom, aj ked teda dnes si polovica ciny mysli ze vyvoj SW je zamestnanie pre traktoristov vo volnom case ale potom tak aj ten SW vyzera ze to je nepouzitelne skoro nic uz

Použiji kontraotázku: Co si mám dát dnes k večeři? Odpověď je snadná, ale málokterá bude něco platná bez znalosti mé situace (mám něco v lednici, co mi chutná, umím vařit, chci vařit, atd.).
Chceš se tím živit nebo jen bavit, chceš programovat webové stránky, aplikace pro PC, jednočipové procesory, jaké máš znalosti, atd.)? Podle toho je dobré vybrat nejvhodnější jazyk a postup učení.
Nechci snižovat kvalitu zdejšího osazenstva, ale pošlu tě root.cz kde se jeden takový dotaz zrovna řeší, a v minulosti už podobných dotazů pár bylo.

dobre, myslim ze najprv mi je treba ujasnit si dojmy z pojmov:
ak vas mozem poprosit, laicky mi vysvetlite co znamenaju:

- kompilovaci jazyk
- objektovy jazyk
- skriptovaci jazyk
- assembler
- nizkourovnovy jazyk
- vysokourovnovy jazyk

a aj ked budem vediet co znamenaju, budem si ich musiet nejako vyskusat, aby som zistil, na ktory typ jazyka mam vlohy. nie ktory ma bavi. pretoze uspech prinasa zaujem, v mojom pripade. je velmi malo veci, v ktorych sa najdem a preto, ked mi nieco pojde (jedno co), asi pri tom zotrvam.

Všechno najde Google, ale stručně řečeno: procesor pracuje s instrukcemi a daty. Instrukce popisují, co má procesor s daty udělat. Assembler (z angl. assembly - montáž) je jazyk, kde za sebe poskládáš různé instrukce a tím tvoříš algoritmy. Procesor je pak bere jednu po druhé. Assembler je silně závislý na konkrétním HW. Na složitější projekty už to nebylo efektivní v tom programovat, takže vznikly jazyky vyšší úrovně, jako třeba C, nebo Pascal. Výsledkem musí být ale znovu instrukce pro procesor. K tomu slouží překladač. No a tyto jazyky poté taky nestačily, tak vznikaly ještě vyšší úrovně programování, OOP apod. Historii si prostuduj, pokud tě to zajímá. A skriptovací jazyky se liší tím, že kód není třeba překládat. Lze něco napsat a hned spustit.

Ja sa niekedy nestacim divit nad optimizmom niektorych individui. A hlavne hned mysliet ze jak zarobis milion a jaky budes mat uspech. Tak svet fakt nefunguje ze si niekto skusi nieco. Assembler si mozes skusit az ked si nastudujes 1000stranovy datasheet, 150milinonv stranok na nejakom MSDN aby si vedel jak sa vola WinAPI z asm, a potom mozes vytvorit prazdne okno. To bude pravdepodobne najuspesnejsi program na svete, prazdne okno s krizikom vpravo hore, kupci uz stoja v rade a kazdy ma milion vo vrecku.
Odpoved viz Nico Bellic a ostatni vyssie, viac k tomu nemam co dodat, len som sa musel vyjadrit nesmierny udiv nad tym optimizmom :) (a "na ktory jazyk mam vlohy" to je uplne zabity vyraz :D)

tu je presne vidiet tvoju reakciu podla: podla seba sudim teba.

slovom uspech som nemyslel svoju hviezdnu alebo hackersku karieru, ale iba neexistenciu negativ, ktore ma budu postihovat. ze napr. budem cele dni zaseknuty na jednej line, lebo nebudem vediet ako dalej,,, ze nebudem vediet najst chybu preco to nejde aj ked by to podla vsetkeho malo ist. skratka, aby neuspechy neprevysovali uspechy.

a tym slovom vlohy, som mal na mysli, ze kazda osobnost je inak precizna v detailoch. niekto si chce vsetko pomalicky a dokladne napisat a az potom vidiet vysledok. niekto chce zase rychlo nieco "asi naskryptovat", len aby to cim skor fungovalo. niekto ma inu abstraktnu predstavivost pre objektove programovanie a niekto mozno pre to ciste kompilovanie.

nechapem ako mozes byt mod. ozaj poradena stranka.

wikan mozes uviest nejake priklady na tie jazyky co odporucas ?

Podobné lidi znám. Dokážou několik dní teoretizovat o čemkoli a práci za ně nakonec musí udělat někdo jiný.

Časem přijde na to jak moc užiteční lidé to jsou, na rozdíl od bezhlavců, co tam mlátí řádek za řádkem a "pracují" No, ty na to asi nepřijdeš... nejsi ten typ, který by měl šanci to pochopit..

Tak v tom by som sa hadal, ptz viem jak to myslel karel :) Neviem jake mas skusenosti ty, ale takych kdejakych mudrci co nemaju ani paru jak to v skutocnosti funguje ale specifikacie a podobne veci by robili o dusu to je potom na zastrelenie. Ptz bud tie ich skvele navrhy su neimplementovatelne, alebo uplne neefektivne a vyvoj 10nasobok toho keby to robil niekto "normalny" kto vie optimalne uvazovat a vytvarat optimalny celkovy model resp. design
P.S. u nas veduci projektu je uplne zbytocna person. Nevie nic, nerobi vpodstate nic len otravuje na poradach s nejakymi jeho fajfkami ktore nedavaju vobec zmysel, a 10dolezitych veci vobec fajfku nemaju ptz o nich ani netusi to viem len ja a keby som ich neurobil tak zakaznika vystre :)

Karel to myslel špatně - analytického člověka v týmu odsoudil, bezhlavého kodéra pochválil. Tým je MIX lidí s různými vlastnostmi a role některých lidí v týmu je opravdu jen teoretizovat, některých bezhlavě mlátit kod atd. Správný tým je SYNERGIE, a aby to synergie mohla být, musí to být MIX. Lidi co na poradách drží hubu, přemýšlejí a slovo si berou jen "in case of emergency", ale i lidé kteří jen mluví, plácají nesmysli a mají tu Humourovskou vlastnost "vy nevíte jak jste blbej a to je vaše síla" či to české "to že něco nejde, platí jen než se najde idiot, který neví že to nejde a udělá to".

Jstli má Karel v týmu lidi, kteří jen kafraji a teoretizují a práci nakonec udělá někdo jinej, tak by měl bejt přestat nasranej a jít k šéfovi a pogratulovat mu ke správnému výberu lidí do týmu. 8-)

Ač jsem odkojenej programátor, tak vůbec tohle nespojuju s programováním a optimální implementací, čistě socilogické chování týmu, jeho synergie, prosperita a tak jak to má být.

To, že karlos commandos patří k lidem, co to pak na meetingu chytnou jako úkol je jen jeho problém :-p

Tvoj nazor o programovani je uplne ale uuuuplne mimo. Mozno po tych pokusoch pochopis jak som to myslel, a co s tym ma MOD status nechapem vobec.
O tom zarabani som narazal na povodny dotaz (tam si pisal o zarabani). K stavu robit to profesionalne je relativne dlha cesta. A profesional NEMOZE zavisiet na nejakom jazyku. Ja som profesional a keby mi sef povedal od zajtra robis v novom cinskom jazyku TingTangTung, tak robim od zajtra v cinskom jazyku a nemam s tym problem, a tym nemyslim ze ja, ale ziaden profesional by s tym nemal mat problem.

P.S. ono to ani o jazyku vobec neni, web stranky su o bezpecnosti, databazach, atd, aplikacie su o optimalnosti algoritmov, mikrokontrollery su o znalosti HW a davani sakra pozor na timing a pokusy o multitasking, atd. Jazyk nehra rolu

P.S> ked chces zacat tak proste ZACNI. Je jedno v com. Vyber si podla moznosti nieco jednoduche t.j. vyssi jazyk napr. typu java a uc sa urobit nejaku App na androide. Tutorialov je na nete plno (anglictina je takmer nutna ak nevies tak budes muset asi najprv studovat anglictinu)

Nechápu co řešíš. Buď máš problém, který řešíš, správně zalgoritmizovaný, nebo ne. Přeťukat vytvořený algoritmus do nějakého jazyka dokáže kdejaká cvičená opice s referenčním manuálem.

Leda bys o tom opravdu věděl kulový, a pak jsi to vzal (jako většina věčných začátečníků) z té špatné stránky.

Programování (a jeho nejpodstatnější část algoritmizace) je hlavně matematika, teorie grafů a podobné matematické, statistické a optimalizační disciplíny. K tomu pak určitá teorie, která se dotýká řešeného problému (např. ekonomie/finance u ERP, fyzika u simulací apod.).

P.S.: napřed bych se naučil Slovenštinu, to je nativní programovací jazyk...

Máš zvláštny prístup k tomu, ako sa chceš naučiť programovať. Ľudia odjakživa programujú kvôli tomu, aby im to prinieslo nejakú konkrétnu pridanú hodnotu, ktorú si vážia. Napríklad im to ušetrí čas, spraví to za nich nejakú robotu, zabaví ich to a podobne. Takže by si si mal najprv zodpovedať na to, že aká je tvoja motivácia programovať, čo tým chceš dosiahnuť, čo od toho očakávaš? Ak nemáš žiaden cieľ, tak ťažko sa potom môže dostaviť nejaký úspech, vďaka ktorému by si pri programovaní zotrval.

Keď si chceš vybrať nejaký jazyk pre začiatok, tak si vyber C#, Javu alebo C++. Všetko sú to jazyky vhodné na (takmer) akýkoľvek druh aplikácie, pričom pre každý z nich je k dispozícii kvalitné vývojové prostredie a podrobná dokumentácia. Existuje samozrejme kopec iných programovacích jazykov, ale na základe tvojich požiadaviek, ktoré si uviedol (žiadne), nemá veľký zmysel uvažovať o nejakých alternatívach.

Rady, ktoré si tu dostal, ti dávajú ľudia, ktorí sa vývoju softvéru (a teda aj programovaniu) venujú profesionálne niekoľko rokov. Nehnevaj sa na mňa, ale z tvojich príspevkov mám pocit, že si v prvom/druhom ročníku na strednej škole a riešiš, ako využiť svoj čas na niečo zmysluplného. Tvoje opovrhovanie radcami a moderátormi, ktorí majú podstatne viac znalostí v tomto obore ako ty a pomáhajú ti v riešení tvojho problému, sa mi preto nezdá na mieste.

Třeba já jsem se na VŠ učil ALGOL a jeden nebo dva prográmky jsem v něm sesmolil. Pak jsem zabrousil do strojáku a assembleru 8080, otřel jsem se o stroják 8048 a jinak BASIC, snak omezeně v současných woknech ještě chodí. BASIC má výhodu nebo nevýhodu v tom, že napíšeš
10 PRINT "AHOJ"
20 GOTO 10
RUN
a ono to funguje. Například jsem v něm napsal prográmek co otevřel textový soubor a některé sekvence znaků nahradil jiným znakem - to když jsem potřeboval překódovat nějaký text z MS DOS do Windows, aby se mi správně zobrazily české znaky a profesionální konverze zrovna nebyla při ruce.
Případně zkusit programovat nějaký jednočip.

aj som to pochopil co si napisal predtym.

vyssie a objektovo orientovane preto, lebo tie vysledky prijdu skor, bez technickeho vzdelania je C velke utrpenie a potrva roky kym sa prepracujem cez C na nieco co bude osozne. c++ je vlastne pridane objektovo k C ? ale sposobuje to ze je to lahsie alebo tazsie ako C ?

na tom druhom fore sa dost tcilo okolo pythona, to je tiez vysie OOP ?

ak som v zivote nevidel kod, nerozmyslal som programatorsky logicky, mozem dat aj napriek tomu c++ ?

c++ sa mi vseobecne 'zamlouva', ale niekde tiez pisali, ze ti co vedia c++ vlastne vedia aj C. ale C je to, co v tomto momente asi nechceme.

neviem, je to dost zapeklite.

ok ale predsa nemoze byt az take neprijemne aby si sa vyjadril na toto.
lebo si to musim trocha ujasnit v hlave.

"vyssie a objektovo orientovane preto, lebo tie vysledky prijdu skor, bez technickeho vzdelania je C velke utrpenie a potrva roky kym sa prepracujem cez C na nieco co bude osozne. c++ je vlastne pridane objektovo k C ? ale sposobuje to ze je to lahsie alebo tazsie ako C ?

python, to je tiez vysie OOP ?

ak som v zivote nevidel kod, nerozmyslal som programatorsky logicky, mozem dat aj napriek tomu c++ ?

c++ sa mi vseobecne 'zamlouva', ale niekde tiez pisali, ze ti co vedia c++ vlastne vedia aj C. ale C je to, co v tomto momente asi nechceme."

Vyšší objektové jazyky proto, že jsou v současné době rozhodně nejpoužívanější, je k nim nejvíce dokumentace, tutoriálů, rádců na webových fórech atd.
C++ je zjednodušeně řečeno C rozšířený o OOP.
Python je vyšší OOP.
Jestli jsi nikdy neprogramoval, tak je jednodušší začít s Javou nebo C#. Tím ale nechci říct, že C++ by začátečník nemohl zvládnout.

ale C je to, co v tomto momente asi nechceme

V tom případě asi nemáš zájem programování skutečně potozumět. Není vůbec na škodu se naučit C a potom přejít na C++, kde se spousta věcí řešit nemusí, ale to povědomí, že víš, jak to na nižší úrovni skutečně funguje, je řekl bych velmi vhodné. Na škole jsme v prváku drtili jen C, i v Linuxu, kde se řešila synchronizace procesů. Ve druháku se v tom bude pokračovat v rámci algoritmů a teprve jako povinně volitelný předmět je C++, nebo Java.

pravda je, ze vsetko mi mozno ide pomalsie ako inym ludom. ale nie preto, ze by som bol debilko, ale ja potrebujem cas, aby som si bol isty ze robim spravne rozhodnutia a hlavne ja nedokazem robit kompromisy. teda bud to musi fungovat takto ako to potrebujem, alebo inaksie to radsej nechcem ani robit. lebo by ma to hnevalo ze to nieje presne tak.

chcel som tym povedat, ze ak by som sa zacal naplno venovat napr. pythonu; a trvalo by mi to dlho lebo sa poznam a dost by som si na tom zakladal;; > a potom niekedy zistil, ze kedze je to skryptovaci jazyk, tak nedokaze naraz vykonavat viac vlaken. iba jedno. a keby som to potreboval a nedalo sa by to, polozilo by ma to a viacej by som sa programovania nechytil ani bohovi.

preto si ja musim vybrat dobre. zuzil som teda vyber na C a C++.
- C je zaklad C++, ale nie je objektovy a nie je ani vysokourovnovy ? cize pre zaciatocnika zly, lebo neviem posudit, na co mi budu tolke technicke abstraktnosti, ktore si nebudem vediet hned ocenit.
- C++ je objektovy a asi vysokourovnovy, ale neviem zaklad. cize sa to vylucuje.

prosim neponizujte ma tu p*covinami, ale skuste pochopit, ze ja sa nemam na koho obratit vo svojom okoli; tak som odkazany na tuto stranku. takze nemozem prestat pisat do tejto temy pokial nezistim co si mam vybrat.
a kedze programovanie mi bude trvat dlhsie ako inym, tak si nemozem dovolit proste zacat hocicim, vyskusat to a potom prejst na nieco ine a tak dokola.

dik

Všetko, čo vieš napísať v jazyku C, vieš napísať aj v C++, opačne to ale nie je také priamočiare. Hlavný rozdiel je v tom, že v C++ môžeš používať objekty, čo je jedna z vecí, ktoré by mal poznať každý programátor. Jazyk C++ je multiparadigmový jazyk a patrí medzi tie ťažšie jazyky na naučenie/ovládanie. Je veľmi flexibilný a to či je vysokoúrovňový alebo nie, záleži na tom, z akej úrovne sa práve pozeráš. Jazyky C a C++ sú si ale vo veľa veciach podobné a často ten, čo ovláda jeden z nich, ovláda aj ten druhý a označuje sa ako C/C++ vývojár, bez ohľadu na to, či ovláda C89/C90, C99, C11, C++98 alebo C++11.

Jazyk sa v praxi volí vždy (resp. väčšinou) podľa toho, čo chceš naprogramovať. Pre webové stránky by som napríklad nad použitím C/C++ dosť váhal, ale dá sa to. Ak si už ale vyberáš naozaj len medzi tým, či C alebo C++, tak si hoď mincou a môžeš začať.

No ono problem s tym, ze si nevies vybrat je uplne niekde inde.
Mi odchovanci 8 bitov sme sa k programovaniu dostali takpovediac od zakladov, pretoze nas zaujimali pocitace a to nie tak, ze by sme sme ustavicne merali ako rychlo dowloaduju, ale zaujimalo nas hlavne ako funguju.
Skladali sme si vlastne pocitace so zakladnych suciastok, napriklad ZX81, ZX Spectrum, PMD85 a popri tom sme laborovali s logickymi obvodmi a skusali sme ako funguju. Velmi sme sa tesili ked sme k tomu zapojili LED diodu a napisali si program, ktory tu diodu zhasinal a rozsvecoval.
Potom sme zacali upravovat vnutorne vybavenie pocitacov, dnes by sme tomu povedali BIOS. Celkom sme si ho prepisali a pretvorili na obraz svoj. Zakomponovali sme nove a vykonne rutiny ako napriklad TURBO 2000, ktore umoznilo podstatne zrychlit pracu s ukladanim programov na magneticke pasky. Programovali sme zvycajne v assembleri, pretoze BASIC sa na to nehodil a nieco ako C kompilator bol takmer nemozne zohnat.
Mali ho mozno tak dve pracoviska v celej republike. A ono aj s ASM to bolo podobne. Mnohi z nas vedeli vkladat do pocitaca programy priamo v strojovom kode bez pouzitia ASM. Este nejaku dobu pred Internetom sme si vymienali programy v kruzkoch vypoctovej techniky, alebo cez BBS, co bol predchodca Internetu. Zaujimava bola napriklad siet "FidoNet", ktorej fungovanie sa podobalo emailovemu systemu cez telefony pevnych liniek.
A ked sme sprevadzkovali svoju prvu siet fungujucu cez seriove porty na nasich PC-AT 286 beziacich na vynikajucich 12MHz! za ktore sme dali nekrestanskych 12 mesacnych vyplat, bolo ze to radosti. Kde by sme zohnali peniaze na sietove karty. To bolo pre nas tak nedostupne ako pre mnohych motorove vozidlo.
V sucastnosti mnohi z vas maju nepreberne mnozstvo programov a studijneho materialu a ani tak neviete s cim by ste zacali. Zrejme ignorujete zaklady vypoctovej techniky a matematiky k tomu potrebnej. Napriklad prevody ciselnych sustav su velmi potrebne. Urcite sa zide aj to ako v tom pocitaci funguje pamat, alebo harddisk. Zelam ti len to najlepsie z co najskorsieho pisania prikladu "Hello".
To by si mal zvladnut do zajtra.

tak ja neviem. nemam sa coho chytit. viem len ze nechcem cisto webove alebo internetove jazyky.

cize stale mame este vsetky:
java
javascript
c
c#
c++
ruby
scala
scheme
pearl
ruby
python
blue
smalltalk

alebo tie co nepracuju v obycajnom procesore, ale v grafickom. lebo tie su vraj nejako vykonnejsie a budu sa pouzivat stale castejsie

a ta vec s IDE. teda programovacie prostredie - prostrednik medzi mojimi zadanymi instrukcii a medzi reakciou programu na ne. no a niekde sa pise, ze to IDE ma moze zmiast na druhu. cize najprv bude zaberak pochopit to spravne myslenie a veci este moze zamotat to IDE. tak ja uz neviem

// to o com som hovoril bolo ze http://en.wikipedia.org/wiki/Global_Interpreter_Lo ck

Ak chceš aj niečo spraviť (okrem učenia sa), tak si škrtni Blue, Smalltalk a Scheme. Potom si škrtni PEARL (ak si myslel Perl, tak ten si škrtni tiež). Ak nechceš robiť webové stránky v Ruby on Rails, tak si škrtni Ruby a zostane ti tam lepšia alternatíva Python.

Zostanú ti tam schopné jazyky: C/C++, C#, Java, Scala, JavaScript a Python. Zober si kocku, každému číslu priraď jeden jazyk a hoď ju. Bez určenia, čo konkrétne chceš programovať, je ktorýkoľvek výsledok akceptovateľný.

Programováním se živit nebudu, nerozumím mu, ale jako člověk, který na škole prošel základem, ti doporučím C#. Ono totiž moc o jazyk nejde, hlavně je potřeba pochopit princip řešení problémů pomocí programu. Dal jsem si práci a stáhl IMHO pro začátečníka přítulný materiál, který nám sloužil k výuce. Jsou tam i řešené příklady... Tak neřeš blbosti a jestli chceš začít, začni.

Myslím, že tu nepadly základní otázky: Co chceš programovat a proč chceš programovat. A pomocná otázka - co jsi (student - čeho, zaměstnanec - kde, samouk, věk). Dřív to vypadalo "co Čech, to programátor" (například já jsem se taky učil programovat kalkulačku TI 58), teď je různých programů fůra a spíš než programátory to chce zkušené uživatele co se v programech vyznají a umějí je používat.
Ještě tohle: Kdysi jsem si usmyslel, že se naučím programovat 8080. Tak jsem si vzal příčurku a začal jsem studovat. Když jsem byl na desáté straně, tak jsem si uvědomil, že jsem zapomněl, co je na těch prvních pěti. Pak jsem potřeboval naprogramovat jeden tester a páni programátoři na to neměli čas. Tak jsem se to musel naučit metodou pokusu a omylu. Dost mi pomáhalo, když jsem měl po ruce okomentované zdrojáky cizích programů.

tak, aby som to este upresnil

v minulosti ma mrzelo, ze vzdy ked som nieco potreboval spravit na pc, som si bud musel stiahnut program ( a ci to je vobec zohnatelne v ramci warez), alebo mi s tym musela pomoct nejaka cudzia osoba, na ktoru som bol odkazany ( ak som ju vobec nasiel).
a preto som vzdy chcel mat take znalosti, aby som si vsetko porobil sam v tom momente kedy som to potreboval podla svojich predstav.
teda chcem vediet vsetko, lebo neviem co budem v buducnosti potrebovat v pc porobit. a tiez potrebujem nejaky univerzalny nastroj, cez ktory to pojde previest do reality vsak ?
najblizsie sa k tomu priblizuje podla vsetkeho c++.

ale problem je v tom, ze je to akoby top programatorsky jazyk a top znalost. a ja niesom ziaden genius, aby som mohol rovno do toho skocit. cize mozno priatelnejsie bude ak zacnem poporiadku, ako by sa asi malo a to jazykom C. a budem mat motivaciu, ze ak ho dam, dostanem sa k skutocnej odmene, co bude C++, kde urobim hocikedy hocico a budem bez starosti.

teda moze to byt takto ?

// ale mam aj pochybnost v tom, ze co ak sa zbytocne budem ucit C, ak sa to aj tak v C++ bude opakovat a iba tam budu pridane nejake objektove veci.

tak ako teraz

Ide o funkcionálne programovanie, nie funkcionalistické. Funkcionálne programovanie je v skratke o tom, že programuješ len pomocou volania funkcií, t.j. nepoužívaš objekty, ktoré by si so sebou niesli svoj stav. OOP programovanie je určite rozšírenejšie ako funkcionálne, moderné OOP jazyky ale často umožňujú použiť aj funkcionálny štýl programovania.

Na základe toho, čo si doteraz napísal, by som ti odporučil C#. Zvlášť kvôli tomu, že v ňom jednoducho vytvoríš používateľské rozhranie a zároveň jeho vývojové prostredie patrí k súčasnej špičke, čo sa týka kvality.

ale ja neviem preco sa chcem stale dostat k C. z toho co som pocul, mi C pripada ako voda.
ostatne jazyky ako pivo, kofola, dzus, vino,,, ale voda je v kazdom z nich. takze neoplati sa radsej ta voda ?

a teda ako uplne prve by som si mal otvorit najposlednejsiu knihu od toho Herouta ? a je to tato?

www.martinus.sk/knihy/autor/Pavel-Herout/

- hned prva v zozname z roku 2009

a je to pre uplneho zaciatocnika, ci sa tam stratim hned od zaciatku ?

ja sa musim v nejakom jazyku ucit programovat, lebo viem posudit ake je programatorske myslenie uzitocne do zivota. programator musi najst riesenie na ulohy, problemy, ... to iste stale robime v zivote. riesime problemy. a ja ak teraz nemam take myslenie, a chcem ho nadobudnut, musim programovat predsa.
ako sa hovori, najvacsie suboje su suboje so svojimi demonmi. preco mi nechces dopriat ten uspech, ze za nejaky cas, mozno to myslenie ziskam a budem so sebou spokojny ?

kedze vsetko su to ucebnice jazyka a ja neviem programovat, tak co by ste mi odporucali ako predpripravu pred studovanim tej ucebnice ? aby ten cas hned nevysiel na zmar

Nejdřív se musíš naučit řešit ty běžné problémy. Jestli se několik dní rozhoduješ, kterou knihu otevřít, abys náhodou neudělal nějakou chybu, vyřeš si nejdříve tohle. Pokud si myslíš, že problémy v životě vyřešíš tím, že začneš programovat, přeji ti úspěch.

Neexistuje vsestranny jazyk, ale pokud bys chtel pokryt co nejvetsi rozsah, vyber si C (nebo C++, to je vicemene jedno), Python a Java.
V slovenciny vyslo kedysi (1986?) Programovanie v jazyku C od Kerninghan/Ritchie, ak ozaj chces daco po slovensky. Da se stahnout i v ceske verzi, a ja s tim zacinal.

niekde som sa docital zase taky nazor ze:

C je neefektívne, štruktúrované, zbytočne zložitejšie ako C++. preco a co znamena strukturovane ?

a tiez nazor (neviem ci to zase suvisi medzi C a C++ alebo C a inym jazykom) ze niekde je stale treba zastaralo:
manuálne alokovať/dealokovať pamäť, v každej sekunde rozlišovať medzi pointermi a premennými, manuálne pumpovať message queue.

To sa ti neda vysvetlovat ked nemas ani sajnu o tom jak funguje windows API. Az si nastudujes tych 150milionov MSDN stranok tak to pochopis.

Nema to nic spolocne s jazykom. To si len kde kto mysli, ptz nic nechape. C++ len umoznuje tym ze je objektovy lepsie pouzivat uz predpripravene kniznice, t.j. niekto (napr. MS alebo ktokolvek) naprogramoval to co musi vediet ten kto precital 150milionov MSDN stranok, a ty tie objekty mozes pouzit a nemusis citat 150milionov stranok ale staci ti precitat si 1500 stranok :)
Stejna vec sa da dosiahnut aj v C, len to neni bezne ptz kto robi v C na urovni WinAPI tak je na takej urvni znalosti Windows a procesov v nom prebiehajucich, ze si nebude do kodu lepit nejaku cudziu zabugovanu kniznicu. Pricipialne ale je mozne definiciami dosiahnut "vyssiu" uroven aj v C.

Nechapem co teraz riesis, ak mas C++ compiler a prostredie, tak automaticky mas aj C compiler. A mozes si kazdych 5minut hodin mincu a robit 5minut v C a potom dalsich 5minut v C++ ked sa nevies rozhodnut :) Je to jedno. V C++ mas viac moznosti, inac je to vpodstate stejne.

A kazdy oknovy windows program musi alokovať/dealokovať pamäť, pumpovať message queue, ide len o to ci si to do toho programu napisal ty, alebo si len pouzil uz hotovy objekt ktory naprogramoval niekto iny, a robi za teba 90% veci, co s C++ je mozne. Preto je pre teba lepsi vyssi jazyk alebo aj interpretovany napr. java ptz tam je 90% veci uz naprogramovanych vo virtual engine, alebo aj C++ ale tam potom zavisi ze jake kniznice pouzivas tak tie si musis nastudovat. Vzdy je to len o tom ze si musis nastudovat ze jake funkcie ponuka nejake vyvojove prostredie resp. kniznice ktore v nom su a ktore uz niekto urobil. Bez nich sa nepohnes (ja sa pohnem aj bez nich ale to je tym ze mam 30rokov skusenosti a nastudoval som MSDN stranok uz urcite miliony :)

ak na to pojdem zase logicky tak:
- pre C je viac literatury pre zaciatocnikov ako pre C++. ( v cestine, neviem ako v anglictine )
- asi preto, ze vacsina ludi zacina najprv s C a asi preto, ze je to lepsie

lenze ked mi viaceri hovorili, ze mam ist najprv na vyssi a objektovy. to su tie vsetky veci co ja nechcem lebo nie su take dobre ako c++; ale sucasne c++ si dat hned nemozem lebo k nemu neni literatura pre zaciatocnikov.

tak potom sa asi ozaj nemozem zacat ucit kodit, co ma ale serie lebo chcem

OMG. Ty v životě nikdy nic nenaprogramuješ, na to nemáš. Hledáš stále nějaké ideální řešení, ofrfláváš literaturu. Když jsem se učil já, tak nebylo nic, chyběla dokumentace, všechno byl pokus-omyl. Ty si můžeš vybírat, informací je plný internet a ty děláš co? Už pár dní tady obtěžuješ ostatní s tím, že nevíš co by.

Fuj.

Boze moj. Neda sa "zacat s C++". C++ je C, a plus su tam objekty. Takze ked zacinas s C++ tak zakonite zacinas s C, ptz objekt by ti bol nahovno keby si nevedel jak sa robi cyklus alebo podmienka.

Zacinam mat pocit ze bud mas nejaku psychicku poruchu nerozhodnosti alebo si tu robis prdel. Proste zacni a uvidis,
P.S> ked nechces hned vyhadzovat prachy za knihu tak si zadaj do google slova napr. Kurz C++ pre zaciatocnikov alebo C++ tutorial a citaj si, najdes toho urcite nenormalne kvanta a urcite nieco aj CJ/SJ. Knihy sa pouzivali hlavne v dobe ked neexistoval internet (aj ked aj dnes maju vyznam ale neni to nutne. Hlavne sa zacni ucit anglictinu ptz bez toho sa nepohnes aj keby si mal 150 knih o programovani, ptz popis k vacsine kniznic je len v anglictine)

... a kedze nemas paru vobec o nicom tak kludne mozes zacat aj s C#, ptz tam je toho uz najviac predpripravene (400 MB frameworku), t.j. budes mat najmenej roboty. Syntax aj vsetko ostatne je podobne.
P.S> Budes potrebovat Visual Studio, je aj verzia zdarma na microsoft.com, vola sa visual studio express. Najdes aj googlom

Já myslím, žes vůbec nepochopil, a to ani po celé té diskusi zde, co vlastně chceš.

Ty se domníváš, že si přečteš knihu, naučíš se pár direktiv určitého jazyka a budeš velký programátor. Ne. Tak to nefunguje.

toto sa urcite nedomnievam
momentalne sa znazim zladidt 3 veci:
- mnozstvo literatury pre zaciatocnia v jazyku rodnom alebo pribuznom
- typologiu jazyka co najviac privetivu pre zaciatocnika, co bude asi vyssie a OOP
- jazyk konkretny, ktory bude univerzalny a nebude obmadzeny (ako vacsina je pre svoje specificke zameranie).

jedine co mi vychadza je c++ ale nie je k tomu literatura pre zaciatocnika aspon v cestine. moja anglictina je dorozumievania hodna, ale na toto asi este nevyzrela + bola by to dalsia uroven casoveho natahovania a nejasnosti vykladu, co by mohlo sposobyt zle naucenie sa veci, a potom uz niet pomoci

jedine co mi vychadza je c++ ale nie je k tomu literatura pre zaciatocnika aspon v cestine.

Zrovna k Céčku je spousta literatury v češtině, o tom jestli kvalitní nebo nekvalitní bych se nechtěl hádat, zvlášt když to píštou takové jelita jako je Herout. Ale knih je hafo a divil bych se, kdyby nebyla nějaká použitelná.

? Obyčejně Ti rozumím, ale nyní nerozumím vubec - naopak, výběr jazyka je task na téměř libovolnou dobu, páč tě to bude provázet 10let tvého života, seknout se v tom muze byt ošklivé. Tedy 2 dny mi přijde spíše málo, klidně bych to řešil měsíce /ne ptanim se na foru ale hledanim a premyslenim atd. /

Prvně by ses měl naučit a pochopit algoritmizaci. Z výukových důvodů se dříve hodně doporučovalo začít Pascalem, protože je hodně "ukecanej" a v hotovým programu si můžeš číst jak v knize. Přejít na jiný jazyk - pokud zvládneš algoritmizaci - je už jen technická věc, nic složitýho.
Já jsem na škole začínal v TurboPascalu a trochu jsme se dotkli Fortranu. Do toho jsem sám programoval v Basic na osmibitech. Pak v práci přišel Fortran s návazností na SQL databázi, dBaseIII, FoxPro, postupně pak Delphi (čili návrat k Pascalu), VBA (Visual Basic v MS Office, hlavně Excelu), teď začínám koketovat s C++. Takže téměř 10 jazyků. S jedním si prostě nevystačíš, v některým se dělá lépe jedna věc, v druhém zase jiná.

Myslím, že tu bylo (a ještě bude) spousta zbytečných řečí. Tazatel v podstatě nenapsal nic o sobě, kdo je, co chce, proč to chce...
Vzpomněl jsem si na nějakou diskusi, kde se na pisatele obrátil známý, že si chce koupit počítač a ptal se, jakýže si má koupit: "A k čemu ho chceš?" "Zatím nevím." "Tak si zatím žádný nekupuj."

Tazatel psal:

v minulosti ma mrzelo, ze vzdy ked som nieco potreboval spravit na pc, som si bud musel stiahnut program (a ci to je vobec zohnatelne v ramci warez), alebo mi s tym musela pomoct nejaka cudzia osoba, na ktoru som bol odkazany (ak som ju vobec nasiel).

tak by se od toho mohl odpíchnout - co dělal na PC, jaké programy k tomu potřeboval a s čím mu konkrétně ta cizí osoba musela pomoci.

ja by som chcel nieco uzitocne, flexibilne, vsestranne, vsemocne...

To já taky:))

Ked sa nevies rozhodnut medzi C++ a C tak si vyber C#. Ptz ani v C++ nebudes vediet urobit oknovy program a MFC kniznica je len za prachy.
Visual studio express najdes na google.com nainstalujes a spustis si Visual C# zalozis si projekt a najdes si na google jeden s trilion C# tutorialov a citas si.

dobre, ze som tolko vahal. nemohol som si len tak ledabolo zvolit nieco, cim som si nebol az tak isty.
kedze:
1, neexistuje nijaky super univerzalny jazyk, ktory by dokazal hocico naprogramovat v super kvalite, ako som si myslel o C++ ( ani C++11 nie je tomu pribuzne?)
2, vsetky tie rozsirene jazyky su take komercializovane a kedze ja ani neviem co budem s nimi robit, ktovie ci by dokazali prave to, ked su urobene podla mas.
3, sa neviem rozhodnut medzi dvoma koncami alebo protipolmy, co mi tu prezentovali viaceri, ze bud od zakladu s poznanim, akehosi 'machine code', alebo dynamicky a efektivne cez OOP alebo skripty, tie vyssie jazyky.

tak som sa rozhodol asi pre Scheme alebo Scala alebo Haskell ? niesu nevyhnutne zalozene na funkcionalistickom ponimami, ale su akoby sucastou computer science. mozno s tym nic nenaprogramujem, ale prave tu by som mal nadobudnut to spravne vysperkovane premyslanie a moznost 'vyradit se' v prostredi s vysokou mierou abstrakcie (neviem ci to vobec chcem alebo mam rad, ale je to asi slobodnejsie ako binarny system v ASM ?)

poradte mi ktory z tych troch si mam vybrat alebo este nejaky podobny. nieco Racket alebo Lisp ale to neviem co su

// a o algoritmoch som si precital tu: http://robobalasko.net/algoritmy-a-vyvojove-diagra my/

ty tu len lamentujes a spekulujes ako zlatnicky ucen.
takymto stylom aj tak nikdy nic nenaprogramujes. hladas univerzalny a dokonaly jazyk. no taky nie je. a podla mna ani sam nevies co by si naprogramoval.
zacni s C++ a uvidis, ako ti to pojde. ked nafigu, tak prejdi na nieco high level typu C#, Java, ...

Pokud se hodlas programovanim zabyvat jako cistou teorii a zkouset si algoritmy, potom je Haskell idealni :-D
Rozhodne lepsi volba nez Lisp. Jeste muzes zkusit Prolog, jestli jeste existuje.

Sakra - a proc nikdo nedoporucil FORTH?!?!?!
Skvelej abstraktni jazyk, kterej je z vetsi casti napsany ve FORTHu.

ja som sa ale nepytal na cenu. je to offtopic v tvojom pripade, ze mi to chces nanutit a nechces odpovedat na to co som sa pytal

takto sa straca cas. a nech je ako chce, ty nemozes vediet moju financnu situaciu. tak to uz neries ok ? (pokial mi chces ozaj odpovedat k veci a nie sa hadat o hovadinach)

To utrpení ještě pokračuje?!

Předpisatel byl moc decentní, takže na plnou hubu: "Nezákonné jednání se nepodporuje!" "Warez si řešte někde jinde!"

Na jazyku prakticky nezáleží.

Dotaz zodpovězen. Po tomto utrpení je asi všem okolo jasné, že nezvládnete ani tu obyčejnou klasiku: "Ahoj, Světe!"

ak chces robit veci na linux, tak sa na Visual Studio vykasli. Na multiplatformove veci mas asi najlepsie pouzit Javu. IDE si uz vyber podla seba, ale Eclipse je "pain in the ass". A ak chces kodit pre Mac (nativne nie v jave), tak si budes musiet zohnat macbook alebo ine apple zariadenie s OS X a don XCode (je free) a naucit sa Objective-C.

karel: dik, precital som to cele a dava to zmysel urcite. dobry clanok. takto nejako systematicky som si predstavoval odpoved, ze tu dostanem ale som nedostal. da sa to... a mohli sme si vsetci usetrit kopu casu.

ms: nikto tu nenapisal slovo warez az ty. zase plati podla seba, sudim teba. preco ta to hned napadlo a preco sa tu rozkrikujes ? ze ti to tak velmi vadi, lebo ty warez pouzivas sam a tu sa hras na Mr. LegitGuy ?
ked chces flamovat, tak urcite nie tu. zbytocne tu viris vodu a odklanas pozornost neziaducim smerom. a nemozes byt prave o mne tak velmi presvedceny a zaujaty, lebo na to nemas dokazy a je to naprosto irelevantne z tych par slov co som napisal. tak sa ukludni.

ak som to pochopil spravne, ze bezkonkurencne IDE je bez debaty Microsoft Visiual Studio 2012 pre jazyky C, C++, C# .... ; tak preco mi stale vyskakuje konflikt, ze MVS2012 je zamerane len na windows, cize nemoze byt az take dobre, ked sa v tom nedaju nakodit veci aj pre linux ?

co potom pouzivaju ludia, ak chcu na jeden krat napisat svoj program kompatibilny aj pre win a aj pre linux ? (ak sa to neda v tom najlepsom co existuje a to je mvs2012)

zaregistroval som sa ne tento kurz:

https://www.coursera.org/course/programming1

od zajtra.

ako je v popise napisane, isiel som si stiahnut toho pythona. ale je tam vela download moznosti. stiahol som a nainstaloval toto: (zvyraznene)

http://prntscr.com/1lyrqb

ten visual debug nieco som nestiahol. mam ? a ani tych "(sig)" som sa nedotkol. mam ?

po instalacii, som to chcel ist kuknut, ze jak to vypada, a tak som pouzil toto .exe

http://prntscr.com/1lyrzm

, ale otvorilo sa mi len taketo blbe okno:

http://prntscr.com/1lys4p

ma to tak byt ? to je cely pyton ?

Pozri nieje jazyk ktorý by ti skúsený programátor poradil

dám ti len príklad a ty si vyber

jazyk java midlet pascal

program Testas;

var textFieldA,textFieldB,textFieldC: integer;
cmdNext : command;
cmdQuit : command;
a, b, c : integer;
D, x1, x2 : real;

function RealToString(r:real): string;
var s: string;
begin
s := IntegerToString(Trunc(r));
s := s + '.' + IntegerToString(Trunc((r-Trunc(r))*1000));
RealToString := s;
end;

begin
// switch to form mode from default canvas mode
ShowForm;

// add a text field to the form
textFieldA := FormAddTextField('Iveskite a', '', 20, TF_NUMERIC);
textFieldB := FormAddTextField('Iveskite b', '', 20, TF_NUMERIC);
textFieldC := FormAddTextField('Iveskite c', '', 20, TF_NUMERIC);

// create a command (button)
cmdNext := CreateCommand('Go!', CM_OK, 1);
AddCommand(cmdNext);

// wait until the user clickes on Go! command
repeat until GetClickedCommand = cmdNext;

// retrieve values
a:= StringToInteger(FormGetText(textFieldA));
b:= StringToInteger(FormGetText(textFieldB));
c:= StringToInteger(FormGetText(textFieldC));

// switch back to canvas mode and draw the text
ShowCanvas;

D := Sqr(b)- 4*a*c;
if D > 0 then begin
x1 := (-b - Sqrt(D)) / (2*a);
x2 := (-b + Sqrt(D)) / (2*a);
DrawText('D = ' + RealToString(D), 0, 0);
DrawText('x1 = ' + RealToString(x1), 0, 10);
DrawText('x2 = ' + RealToString(x2), 0, 20);
Repaint;
end;
if D < 0 then DrawText('Neigiamas D',0,0);

// create a quit command
cmdQuit := CreateCommand('Quit', CM_EXIT, 1);
AddCommand(cmdQuit);
repeat until GetClickedCommand = cmdQuit;
end.

jazyk pascal

program Testas;
var a, b, c : integer;
D, x1, x2 : real;
begin
WriteLn('Iveskite a, b, c');
ReadLn(a);
ReadLn(b);
ReadLn(c);
D := Sqr(b)- 4*a*c;
if D > 0 then
x1 := (-b - Sqrt(D)) / (2*a);
x2 := (-b + Sqrt(D)) / (2*a);
WriteLn('D = ', D:2:3);
WriteLn('x1 = ', x1:2:3);
WriteLn('x2 = ', x2:2:3);
if D < 0 then
WriteLn('Neigiamas D');
ReadLn;
end.

jazyk basic

rem Testas
dim a,b,c:int
dim d,x1,x2:real
print "Inveskite";:input a;:input b;:input c;
d=Sqr(b)- 4*a*c
if D > 0 then begin
x1 := (-b - Sqrt(D)) / (2*a);
x2 := (-b + Sqrt(D)) / (2*a);
print " D = "; d
print "x1 = "; x1
print "x2 = "; x2
endif
if D < 0 then print "Neigiamas D");
pause