Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jak odhalit v LAN PC, ktere (asi) rozesila spam?

Ahoj,

mame problem s rozesilanim spamu z "nasi" firemni adresy. Mame sit o cca 15 PC, bezi zde W2k. Firma, ktera se stara o nas mailserver ma takovy vlazny pristup k reseni problemu, tvrdi, ze to rozesila jeden z nasich PC, rad bych si to overil sam. Mame aktualizovane AVG, skenujeme kazdy den, projel jsem vsechna PC Spyware Terminatorem, ale problem zatim (podle poctu vracejicich se odmitnutych mailu) trva. Jak by bylo mozne lokalizovat PC, ktere je potencialne zdrojem SPAMu? Jako laika mne napada neco jako Ethreal, ci na PC, kde bezi mailserver (OS FEDORA) tcpdump?
Diky za rady, M.

Predne, v hlaseni mailserveru o odmitnuti by melo byt videt, z jakoho duvodu ( nejaky blacklist nebo podobne, kde se muzes porozhlednout o duvodu neprijmani z vasi adresy ).
Dalsi vec, mate ve firme zakazany pro uzivatele port 25 smerem ven? Jestli dany stroj neobchazi mailserver a nerozesila si to sam. Kdyz mate povoleny postovni provoz jen pro mailserver, hledej v logu mailserveru, pokud mate neomezeny postovni provoz ( coz predpokladam ), hledej v logu firewallu postovni spojeni ( cil port 25, zdroj jina vnitrni IP nez mailserver ).
Co pouzivate jako firewall?

Diky za odpoved, hlasky mailserveru jsou napr. 550 5.7.1 (nevyzadany obsah),na blacklistech (podle dnsstuff.com) nejsme. S portem 25 a jeho omezenim uz jsem kdesi cetl (http://pc.poradna.net/question/view/61818-mailserve r-na-blackliste), to se pokusim zjistit. Zkusim prohledat ty logy firewallu a mailserveru, i kdyz Linux je pro mne zatim velka neznama, ale aspon se priucim, ze. Firewall se jmenuje Shorewall.
M.
/edit: a na PC s mailserverem bezi take Spamassasin

zalezi jak mate firemni politiky. Nekde je zadouci, aby si uzivatele mohli rozesilat vlastni postu, ale ve vetsine pripadu to zadouci neni. A to dokonce ani v sitich velkych ISP, kde maji svoje vlastni postovni servery.
Jak jsem tak zbezne nahledl do dokumentace k shorewallu, tak mam pocit, ze napsat potrebny prikaz iptables je jednodussi, nez vytvaret ty pravidla tam ( ktera stejne pak projdou prikazem iptables )..
Kazdopadne vami zaslana informace o portech je pro me nedostatecna, protoze povolene ty porty byt mohou, ale pokud nebudu vedet odkud kam, tak muzu jenom hadat.

:-) ono to vypada, ze to dela to co standartni nastaveni firewallu v Red-Hatu, totiz ze tabulka INPUT ( to co konci ve firewallu - napriklad porty 53 - DNS, 3128 - webova proxy apod. ) a tabulka FORWARD ( to co prochazi z vnitrni site do internetu ) jsou naprosto shodne. Potrebuje povolil port 25 - SMTP - smerem ven pouze z adresy postovniho serveru. Taky bych prehodnotil otevreni portu 110 ( pop3 ), zdali maji mit uzivatele v pracovni dobe moznost si stahovat postu z jinych postovnich serveru nez je ten vas. Toto je taky dobry zdroj infekci. Port 1300 a 8 nemam tuseni k jakemu ucelu mohou slouzit, zrejme nejake vase vnitrni aplikace. Krome techto portu predpokladam ostatni spojeni jsou zapovezena.

Tak tady to je (iptables -L FORWARD -n -v):

Chain FORWARD (policy DROP 0 packets, 0 bytes)
 pkts bytes target     prot opt in     out     source               destination
32354 1420K DROP      !icmp --  *      *       0.0.0.0/0            0.0.0.0/0           state INVALI          D
 272M  194G eth0_fwd   all  --  eth0   *       0.0.0.0/0            0.0.0.0/0
 225M   31G eth1_fwd   all  --  eth1   *       0.0.0.0/0            0.0.0.0/0
 2993  167K common     all  --  *      *       0.0.0.0/0            0.0.0.0/0
 2993  167K LOG        all  --  *      *       0.0.0.0/0            0.0.0.0/0           LOG flags 0           level 6 prefix `Shorewall:FORWARD:REJECT:'
 2993  167K reject     all  --  *      *       0.0.0.0/0            0.0.0.0/0

M.

V jednom se pletete: V sitich velkych ISP nejsou porty nikterak omezovany. Pouze kazdy solidni ISP bojuje v souladu s prislusnymi RFC proti Open Relay konfiguraci mailserveru ve vlastni siti. ISP je Internet Service Provider, takze nabizi pripojeni k internetu, ne jen k poste a webu, jako nektere garazove firmy apod. Vysledkem je pak mj. to, ze zadny solidni provider nebude omezovat odchozi, ale ani prichozi traffic podle portu.

Vypisy:

Chain eth0_fwd (1 references)
 pkts bytes target     prot opt in     out     source               destination
    0     0 dynamic    all  --  *      *       0.0.0.0/0            0.0.0.0/0           state NEW
 272M  195G net2all    all  --  *      eth1    0.0.0.0/0            0.0.0.0/0
    0     0 net2all    all  --  *      eth0    0.0.0.0/0            195.22.44.0/24
    0     0 net2all    all  --  *      eth0    0.0.0.0/0            192.168.1.0/24
    0     0 loc2_frwd  all  --  *      *       195.22.44.0/24       0.0.0.0/0
    0     0 loc3_frwd  all  --  *      *       192.168.1.0/24       0.0.0.0/0
Chain eth1_fwd (1 references)
 pkts bytes target     prot opt in     out     source               destination
9494K  492M dynamic    all  --  *      *       0.0.0.0/0            0.0.0.0/0           state NEW
 225M   31G loc2net    all  --  *      eth0    0.0.0.0/0            0.0.0.0/0
    0     0 all2all    all  --  *      eth0    0.0.0.0/0            195.22.44.0/24
    0     0 all2all    all  --  *      eth0    0.0.0.0/0            192.168.1.0/24

M.