Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Vplyv pocasia na WIFI

Ahojte,

mam na Vas HW otazku. Mozno ma pekne sfuknete, ze pisem hluposti, ale ja sa nebojim a pytam sa...

Ma nejaky vplyv pocasie, ci uz zima, teplo, slnecne ziarenie, proste hocico tohto charakteru, na fungovanie, silu signalu atd citelny ucinok na WIFI antenu (moja ma 15DBi)?

Dnes rano som si vsimol dost hrubu vrstvu namrazy a hodnu chvilu mi nesiel internet (ale zrejme to bol vypadok zo strany poskytovatela). A tak ma napadlo, ci je nieco taketo mozne...

Dakujem za odpovede a vysvetlenia a za to, ze ma neukamenujete :-)

WiFi běží v mikrovlném pásmu a šíření těchto vln je ovlivňováno především mlhou, deštěm a sněžením. Hodně záleží na síle signálu, která se nejvíce snižuje při dešti,mlze a sněžení. Na kapkách deště, kapičkách mlhy a vloček sněhu dochází k odrazu, rozptylu a pohlcování těchto mikrovln. Tím klesá síla signálu a při nedostatečné jeho intenzitě může dojít i k přerušení spojení.

Co si myslím o...:-)
Wifi (2,4 Ghz) mám dva měsíce, vliv počasí jsem nezpozoroval, záleží na místních podmínkách. Od AP jsem vzdušnou čarou vzdálen cca 700m, anténu mám tuto:
[DATAN55.jpg]
Zažil jsem i hüstou mlhu že nebylo vidět na krok, ale bez pozorovatelného vlivu na signál...

cca 800m, pri tej antene 15DBi, viditelnost sice skvela, byvam na najvyssom poschodi a vysielac taktiez na streche, takze priamy ocny kontakt tu je, ale dakde som cital, ze to je max pre 15DBi WIFI antenu tych 800-1000m. teda je tu iste riziko znizenia kvality signalu. okrem toho nemam ziaden 2,4GHz WIFI, len slabych 256kbps, co sa tiez casto nevidi, ze by dosahoval. Na SVK, hlavne mimo velkych miest je situacia s netom dost katastrofalna, by som povedal... proste ak nemas adsl a nebyvas v jednom z vacsich miest, platis nehorazne prachy skoro doslova za nic.:-(

2,4 GHz je frekvece na které to vysílá/přijímá. 256kbps je rychlost; já mám uvedeno 300kbps a v praxi mám cca 450kbps. U wifi bývá bolístkou spíš odezva. Dej si start - spustit - cmd a ping ip adresu přístupového bodu ("výchozí brána" v nastavení sítě) a uvidíš jak na tom jsi.
Toto je IMHO celkem dobré:
Příkaz PING na 10.xx.xx.xx s délkou 32 bajtů:
Odpověď od 10.xx.xx.xx: bajty=32 čas=5ms TTL=64
dtto 17×
Statistika ping pro 10.xx.xx.xx:
Pakety: Odeslané = 17, Přijaté = 17, Ztracené = 0 (ztráta 0%),
Přibližná doba do přijetí odezvy v milisekundách:
Minimum = 3ms, Maximum = 9ms, Průměr = 3ms

o ping prikaze viem, zvyknem kontrolovat, ak je problem a uz okamzite telefonujem providerovi a kricim na plne pecky.

moj pokus(kludne sa smejte, mne je do placu):

Ping statistics for 10.x.x.x:
Packets: Sent = 23, Received = 19, Lost = 4 (17% loss),
Approximate round trip times in milli-seconds:
Minimum = 7ms, Maximum = 109ms, Average = 76ms

u nas je to s providermi UPLNA KATASTROFA. uctuju si na hodinu !500,-! a to ti on stlacia Repair gombik, obcas telefonuje a nadiktuje MAC adress a podobne voloviny a iny manik daco robi vo firme, zrejme nejake nastavenia. Sedi tam hodinu a pol, 600,-Sk v tahu a temer ziaden efekt. Tvrda realita, skusenost s 3 providermi. desiatky ludi sa v mojom okoli stazuju.

Maník co přišel zjistit problém (a opravit) odešel s prázdnou, o nic si neřekl; ani by nic nedostal. Týden jsem je (bezvýsledně, ani odpověď, nic...) upomínal že je problém, že upload je na úrovni 2-10kbps. Proč bych měl platit za řešení problému který nebyl u mne a na mém zařízení? Platí se přece za to když něco funguje, ne když to nefunguje. Od toho přepojení v pohodě, občasné výpadky nepočítám. I když nejdelší trval den... Co ale člověk nadělá. Pořád mám raději toto (300,- Kč měsíčně vč. DPH, bez limitů) než třeba o-zwei s ADSL (nejméně 900,- Kč měsíčně, limit). Navíc nemám pevnou linku, ta by nebyla zařízená za odpoledne, jako wifi.

u nas je to s providermi UPLNA KATASTROFA

To záleží na 2 věcech
1) na tom ke komu jsi připojený
2) na tom jaký jsi kliďas

Vlastní zkušenost.
Cca rok jsem se dohadoval, reklamoval, zuřil. Pak mi došla trpělivost, změnil jsem firmu a od té doby je klid a rychlost připojení při deklarovaných 512 kbps je cca o 30% vyšší. Rozdíl je taky vidět u grafického zobrazení průběhu stahování (netlimiter) většího souboru. Předtím to vypadalo, jak vylámaný hřeben a dnes to je jednolitý pás.

Předtím ztráta na krátkém ping cca 15% na dlouhém ping (1400b) cca 30%. Podle firmy to bylo vždy chybou u mne a nebo to bylo "v normě". Za každý výjezdy chtěli (spíše tím vyhrožovali, aby nemuseli problém řešit) taky 500 + cestovné v případě, že se ukáže, že je chyba u mě. Nebyla. Se stejným HW to u druhé fy funguje tak, jak jsem popsal. Přitom cena za připojení je cca poloviční.

Takže závěr - nefunguje-li to, je třeba se podívat po okolí jestli by to s jiným poskytovatelem připojení nefungovalo líp.

je třeba se podívat po okolí jestli by to s jiným poskytovatelem připojení nefungovalo líp

- v nasom malom meste mame 3 poskytovatelov internetu: terajsi moj provider, miestny provider (este horsie pripojenie, viem od znamych) a posledny je adsl, co je pre mna moc drahe...

mojmu providerovi je jasne, ze nemam velmi na vyber, takze sa nezenu nic opravovat. Cital som tzv. zmluvu, v ktorej sa v podstate pise skor o vypalnom ako o plateni za sluzbu. ako som si precital, nemozem temer nic, okrem platenia, ale to za kazdych podmienok. V zmluve negarantuju rychlost, ani 100% dostupnost, ani servis, proste nic, dokonca na sud ich mozem dat len v meste ich sidla. Ak toto nie je vypalne, tak potom neviem co. a nic s tym nenarobim, iba mesacne platim a trpim...

hodila by sa nejaka new legislativa a dajaka komisia (uz existuje?), ktora by sa im obcas pozrela poza chrbat, ako nas okradaju.

Od znameho, ktory u jedneho miestneho providera robil tvrdil, ze maju taku zaujimavu metodu. Po mesiaci co niekomu zavedu net mu automaticky znizia rychlost pripojenia a vyhovaraju sa na zmluvu a pretazenie siete a podobne voloviny. A to ma byt bezna prax. Tolko o akejkolvek korektnosti, ked sa zubami-nechtami musime byt o to, za co si zaplatime.

sad but true...

Jestli to je tak napikacu tak zkuste udelat s kamosema pokavad jich mas dost nejake sdruzeni a rozjet wifi po svem.. znam jednu takovou "spolecnost" .. za 3 roky z niceho udelali sit o 300-400 userech, pomalu buduji vse na optice ... a to vse jen z mesicniho clenskeho prispevku. A radoby ISP ted placou ..

Fuh, keby som ja mal tolko odvahy spravit daco podobne ::). Nemam skusenosti s podnikanim, ani so sietami, ja by som zacinal od nuly, do toho by som sa asi nepustal len tak naverimboha...

ale pekna myslienka. ja som si donedavna myslel, ze mensi providery sa trhaju o zakaznikov, slusne s nimi jednaju a su dokonca poctivi. Aby spravili pre firmu meno a mali dajake to renome medzi uzivatelmi. Prudko som sa splietol a dnes vidim, ze tu ide nielen o prachy ale vylucne o prachy...

tak počasí má imho vliv minimální, necht je dukazem to, že wifi většinou slouží jako záloha optickejch spoju. Pokud namrzne anténa, tak samozřejmě ano, to samé jako extrémní sněžení. Jinak v pohodě a při mrazech by to spíš mohlo bejt lepší než horší. Wifi mam 2 roky a rozdil fakt nevidím (anténa mi nenamrza :-p )

Záleží na moc a moc faktorech. Pamatuj, WiFi je tak trochu magie. Spíš než počasí (namraza není vodivá - je to defakto destilovaná voda a ta nevede) má vliv zacpaný vzduch cizími stanicemi či jinými zdroji rušení. Obvykle si někdo postaví nové AP, ale zaruší stávajíc stanice. Ti přiloží pod kotel a přidají na výkonu. Tomu někomu to chcípne a přišťaví i on. Atd atd... Dokud to někomu nebafne plamenem :)). Není-li okolí zacpáno (mají-li skryté SSID nepoznáš to) a je-li stromuprostá přímá viditelnost a profi zařízení (žádné pixly od konzerv, noname zařízení), neměl by být problém i na větší vzdálenost. Husté sněžení nebo průtrž mračen může malinko snížit signál.

Si vzpomínám, jak ještě v dobách temna jsme si pořizovali první antény značky SatAn na Astru. Kamarád taky. Doma (rodinný baráček!) čučel na nějaké péčko a najednou jen šum. Asi se zatáhlo, konstatoval. Po půl hodině vylez z baráku se podívat na oblohu. Zářila jasnými hvězdami, ale parabola v hajzlu! Někdo mu jí ukrad ze střechy!

(namraza není vodivá - je to defakto destilovaná voda a ta nevede)

No jo, znáte to ale, mikrovlny... Drátama to neleze jako spořádaná elektrika, vono se to vlní po povrchu a ještě navíc, stejná frekvence v mikrovlnce ohřívá jídlo tak, že "rozrezonuje" molekuly vody. A vo tom to je, proto vadí mlha, déšť, ...