Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vyplatí se 1 Gbps na domácí síť?

(vloženo v zastoupení)

Přemýšlím o upgradu domácí sítě ze 100 Mbps na 1 Gbps. V ntb i stolním PC je 1 Gbps síťová karta, takže by to znamenalo pouze nákup gigového switche, což je cca 1500,-Kč.

Nenašel jsem ale mnoho informací, jaký nárust mohu oproti stávající síti očekávat v reálném provozu. Předpokládám, že by to rychlejší než USB 2.0 být mohlo. Dále by mě zajímal rozdíl v zatížení systému USB/1Gbps LAN.

Předem díky za Vaše zkušenosti.

Případně prosím o doporučení konkrétního switche - nejméně 4 porty, lépe 6-8. Na cestě ven mám ještě router, takže opravdu stačí jen switch, případně ještě s print serverem.

A co konkretne chces vediet? Rychlost som ja osobne nikdy nemeral ale ak mas GBit sietovky tak presa prenesiu 1Gbit/sekundu (ca 100MB/s dat), ale problem je ze tolko nevymackas z disku takze ti to bude brzdit disk.
Zavisi aj od toho co to budu za data (vela malych suborov alebo co konkretne a ako/cim).

P.S. Pouzit USB na cokolvek ine ako USB stick pri ktorom stoji obsluha a ktory sa da vybrat a zanadavat si by ma nenapadlo ani vo sne.

Ja tomu neverím. Povedzme, že po sieti budú zapojené dva disky 250 GB s reálnou rýchlosťou 70 MB/s. V jednom počítači to dá povedzme 50 MB/s a po 1 Gb/s sieti to pôjde možno 20-30 MB/s. Neverím, pretože po 100 Mb/s sieti malo prenášať údaje aspoň 10 MB/s a išlo to ledva 5 MB/s. Nech mi nikto nepovie, že zvyšná kapacita linky (cca 7 MB/s) bola zaťažená opravnými kódmi a podobne.

Keď napíšem také číslo, tak určite myslím aj súbor patričnej veľkosti. Ale k skúške:

Dva disky:
- SATA - 250 GB - Nero hlási 70 MB/s
- PATA - 320 GB - neviem rýchlosť (mal som ho asi pol hodiny doma)

Spolu dali medzi sebou okolo 40-50 MB/s. Pripojenie v tom istom počítači. SATA disk na rozširujúcom PCI radiči.