Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vyplatí se 1 Gbps na domácí síť?

(vloženo v zastoupení)

Přemýšlím o upgradu domácí sítě ze 100 Mbps na 1 Gbps. V ntb i stolním PC je 1 Gbps síťová karta, takže by to znamenalo pouze nákup gigového switche, což je cca 1500,-Kč.

Nenašel jsem ale mnoho informací, jaký nárust mohu oproti stávající síti očekávat v reálném provozu. Předpokládám, že by to rychlejší než USB 2.0 být mohlo. Dále by mě zajímal rozdíl v zatížení systému USB/1Gbps LAN.

Předem díky za Vaše zkušenosti.

Případně prosím o doporučení konkrétního switche - nejméně 4 porty, lépe 6-8. Na cestě ven mám ještě router, takže opravdu stačí jen switch, případně ještě s print serverem.

A co konkretne chces vediet? Rychlost som ja osobne nikdy nemeral ale ak mas GBit sietovky tak presa prenesiu 1Gbit/sekundu (ca 100MB/s dat), ale problem je ze tolko nevymackas z disku takze ti to bude brzdit disk.
Zavisi aj od toho co to budu za data (vela malych suborov alebo co konkretne a ako/cim).

P.S. Pouzit USB na cokolvek ine ako USB stick pri ktorom stoji obsluha a ktory sa da vybrat a zanadavat si by ma nenapadlo ani vo sne.

A co konkretne chces vediet?

viz původní dotaz:
Jaký je nárůst reálném provozu 100Mbps vs. 1Gbps?
Rozdíl v zatížení systému USB/1Gbps LAN?
Doporučení konkrétního switche - nejméně 4 porty, lépe 6-8.

Zavisi aj od toho co to budu za data...

Na jak už bylo řečeno výše: dokumenty, maily, fotky

na výkonném HW (mezi servery se SCSI disky v R5 nebo R10, switche Catalyst řady 3500) se dosahuje standardně rychlostí okolo 30-50MB/s.

V "domácích" podmínkách budeš velmi pravděpodobně limitován rychlostí pevných disků, tj. nějakých 20-30MB/s maximálně.

Jinak kabeláž stačí "standardní" Cat5e (i když Cat7 je velké bezvýznamné plus do budoucna ;-))

cat5e (to "e" je taky takové "bezvýznamné" ;-)) - ano, jede to, vyzkoušeno. Ostatně cat5e a cat6 je prakticky vzato totéž, rozdíly jsou v "rezervě", tj. v případě, že vedení není dokonalé, nebo zarušené, tak cat5e vedení může "padnout" zpět na 100Mbps (protože cat5e má šířku pásma 100MHz, což odpovídá 1Gbit/s), narozdíl od cat6, která "umí" až 200MHz (pracovní, testovací je 250MHz), tj. cat6 má rezervu v přenosové šířce pásma.

V reále jsem ještě neviděl, že by gigabitové karty "padly" díky kabeláži na stovku.

edit: a výrobci strukturky mají stejně normy tak husté, že i na cat5e naměříš lepší vlastnosti než požaduje norma...

Ja tomu neverím. Povedzme, že po sieti budú zapojené dva disky 250 GB s reálnou rýchlosťou 70 MB/s. V jednom počítači to dá povedzme 50 MB/s a po 1 Gb/s sieti to pôjde možno 20-30 MB/s. Neverím, pretože po 100 Mb/s sieti malo prenášať údaje aspoň 10 MB/s a išlo to ledva 5 MB/s. Nech mi nikto nepovie, že zvyšná kapacita linky (cca 7 MB/s) bola zaťažená opravnými kódmi a podobne.

Keď napíšem také číslo, tak určite myslím aj súbor patričnej veľkosti. Ale k skúške:

Dva disky:
- SATA - 250 GB - Nero hlási 70 MB/s
- PATA - 320 GB - neviem rýchlosť (mal som ho asi pol hodiny doma)

Spolu dali medzi sebou okolo 40-50 MB/s. Pripojenie v tom istom počítači. SATA disk na rozširujúcom PCI radiči.

Bych ty počítače propojil mezi sebou kříženým kabelem a do stolního počítače strčil obyčejnou síťovku /na internet a podobně/ za stovku-tím bych ušetřil 1500 za switch:-)

Na synchronizování doporučuji zkusit Dirsync www.archersoft.com

Řekl bych že u velkých souborů bude ta gigová síť možná rychlejší ale u malých /tisíce fotek/ bude rychlejší to usb protože je "přistrčené" rovnou u PC. Rychlost závisí na konfiguraci PC a rychlosti disků a já to odhaduju na 20-30mega/sec-víc nedají disky(režije při přenosu brzdí) (stovková síť přenáší6-8,5mega/sec)

Shodou okolností jsem minulý týden v kanceláři (malá domácí síť) přecházel na 1 GB. Činil jsem tak hlavně kvůli Terminal services a tam je to zrychlení sakra poznatelné. Když dělám na cizím počítači, vůbec to nepoznám. Rozdíl lze taky viditelně zaznamenat, když přenáším velké soubory jako jsou různé zálohy, iso-soubory atp.

Jinak switche jsem kupoval podle doporučení dodavatelské firmy, takže k jejich kvalitě mohu těžko něco říci. Jednalo se o D-Link Switch DGS-1008D (viz http://www5134.digisoft.cz/product.php?II=22735&cui d=3915)

Já ti jen přednesu svoji trošku zkušeností...
Občas propojím svůj a bráchův PC, já mám síťovku na PCI-X, brácha v obyč. PCI, oba 1Gb, přetahujeme si většinou filmy, ještě nedávno jsme měli oba SCSI disky na 10tisíc otáčkách, kabeláž byla úplně obyčejná (co mě nabouchali v obchodě na počkání), dokonce i se spojkou na prodloužení druhým kabelem a přenos byl omezen rychlostí disků - takže pokud to budeš mít na zálohování velkýho množství dat, tak bych to osobně upřednostnil před USB.