Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Vyplatí se 1 Gbps na domácí síť?

(vloženo v zastoupení)

Přemýšlím o upgradu domácí sítě ze 100 Mbps na 1 Gbps. V ntb i stolním PC je 1 Gbps síťová karta, takže by to znamenalo pouze nákup gigového switche, což je cca 1500,-Kč.

Nenašel jsem ale mnoho informací, jaký nárust mohu oproti stávající síti očekávat v reálném provozu. Předpokládám, že by to rychlejší než USB 2.0 být mohlo. Dále by mě zajímal rozdíl v zatížení systému USB/1Gbps LAN.

Předem díky za Vaše zkušenosti.

Případně prosím o doporučení konkrétního switche - nejméně 4 porty, lépe 6-8. Na cestě ven mám ještě router, takže opravdu stačí jen switch, případně ještě s print serverem.

Záleží, co na tom ten zastupitel dělá. Jestli některý stroj cucá furt data (databázové aplikace), jestli kopíruje neustále kvanta dat pak ano. Když si občas někdo nabere excelovskou tabulku nebo dokument Wordu, tak nezpozoruje žádný efekt. Jednoduché zjišětění. Jestli furt nadáváš že data lezou pomalu, je přechod na 1G opodstatněný.

Jedná se o zálohu/synchronizaci dokumentů a e-mailové pošty (cca 10GB) a fotky (40 GB). Ty dokumenty by se zálohovaly denně, fotky v o něco delších intervalech. A objem dat bude mít samozřejmě s postupem času vzrůstající tendenci.

Kvůli přenosu excelovské tabulky by to nevymejšlel.

A co konkretne chces vediet? Rychlost som ja osobne nikdy nemeral ale ak mas GBit sietovky tak presa prenesiu 1Gbit/sekundu (ca 100MB/s dat), ale problem je ze tolko nevymackas z disku takze ti to bude brzdit disk.
Zavisi aj od toho co to budu za data (vela malych suborov alebo co konkretne a ako/cim).

P.S. Pouzit USB na cokolvek ine ako USB stick pri ktorom stoji obsluha a ktory sa da vybrat a zanadavat si by ma nenapadlo ani vo sne.

A co konkretne chces vediet?

viz původní dotaz:
Jaký je nárůst reálném provozu 100Mbps vs. 1Gbps?
Rozdíl v zatížení systému USB/1Gbps LAN?
Doporučení konkrétního switche - nejméně 4 porty, lépe 6-8.

Zavisi aj od toho co to budu za data...

Na jak už bylo řečeno výše: dokumenty, maily, fotky

na výkonném HW (mezi servery se SCSI disky v R5 nebo R10, switche Catalyst řady 3500) se dosahuje standardně rychlostí okolo 30-50MB/s.

V "domácích" podmínkách budeš velmi pravděpodobně limitován rychlostí pevných disků, tj. nějakých 20-30MB/s maximálně.

Jinak kabeláž stačí "standardní" Cat5e (i když Cat7 je velké bezvýznamné plus do budoucna ;-))

cat5e (to "e" je taky takové "bezvýznamné" ;-)) - ano, jede to, vyzkoušeno. Ostatně cat5e a cat6 je prakticky vzato totéž, rozdíly jsou v "rezervě", tj. v případě, že vedení není dokonalé, nebo zarušené, tak cat5e vedení může "padnout" zpět na 100Mbps (protože cat5e má šířku pásma 100MHz, což odpovídá 1Gbit/s), narozdíl od cat6, která "umí" až 200MHz (pracovní, testovací je 250MHz), tj. cat6 má rezervu v přenosové šířce pásma.

V reále jsem ještě neviděl, že by gigabitové karty "padly" díky kabeláži na stovku.

edit: a výrobci strukturky mají stejně normy tak husté, že i na cat5e naměříš lepší vlastnosti než požaduje norma...

Ja tomu neverím. Povedzme, že po sieti budú zapojené dva disky 250 GB s reálnou rýchlosťou 70 MB/s. V jednom počítači to dá povedzme 50 MB/s a po 1 Gb/s sieti to pôjde možno 20-30 MB/s. Neverím, pretože po 100 Mb/s sieti malo prenášať údaje aspoň 10 MB/s a išlo to ledva 5 MB/s. Nech mi nikto nepovie, že zvyšná kapacita linky (cca 7 MB/s) bola zaťažená opravnými kódmi a podobne.

Keď napíšem také číslo, tak určite myslím aj súbor patričnej veľkosti. Ale k skúške:

Dva disky:
- SATA - 250 GB - Nero hlási 70 MB/s
- PATA - 320 GB - neviem rýchlosť (mal som ho asi pol hodiny doma)

Spolu dali medzi sebou okolo 40-50 MB/s. Pripojenie v tom istom počítači. SATA disk na rozširujúcom PCI radiči.

Bych ty počítače propojil mezi sebou kříženým kabelem a do stolního počítače strčil obyčejnou síťovku /na internet a podobně/ za stovku-tím bych ušetřil 1500 za switch:-)

Na synchronizování doporučuji zkusit Dirsync www.archersoft.com

Řekl bych že u velkých souborů bude ta gigová síť možná rychlejší ale u malých /tisíce fotek/ bude rychlejší to usb protože je "přistrčené" rovnou u PC. Rychlost závisí na konfiguraci PC a rychlosti disků a já to odhaduju na 20-30mega/sec-víc nedají disky(režije při přenosu brzdí) (stovková síť přenáší6-8,5mega/sec)

Shodou okolností jsem minulý týden v kanceláři (malá domácí síť) přecházel na 1 GB. Činil jsem tak hlavně kvůli Terminal services a tam je to zrychlení sakra poznatelné. Když dělám na cizím počítači, vůbec to nepoznám. Rozdíl lze taky viditelně zaznamenat, když přenáším velké soubory jako jsou různé zálohy, iso-soubory atp.

Jinak switche jsem kupoval podle doporučení dodavatelské firmy, takže k jejich kvalitě mohu těžko něco říci. Jednalo se o D-Link Switch DGS-1008D (viz http://www5134.digisoft.cz/product.php?II=22735&cui d=3915)

Já ti jen přednesu svoji trošku zkušeností...
Občas propojím svůj a bráchův PC, já mám síťovku na PCI-X, brácha v obyč. PCI, oba 1Gb, přetahujeme si většinou filmy, ještě nedávno jsme měli oba SCSI disky na 10tisíc otáčkách, kabeláž byla úplně obyčejná (co mě nabouchali v obchodě na počkání), dokonce i se spojkou na prodloužení druhým kabelem a přenos byl omezen rychlostí disků - takže pokud to budeš mít na zálohování velkýho množství dat, tak bych to osobně upřednostnil před USB.