Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Aký použiť vzorec v Excelli?

Cavte. Poradil by mi niekto aký použiť vzorec resp. sumu zo stĺpca ale tak aby som ten stĺpec nemusel vytvárať. Totižto potrebujem sumu zo stĺpca v ktorom sú výsledky jednotlivých riadkov povedzme X*Y=Z pričom Z je vlatne výsledok resp. číslo v stľpci. Ja ale ten stĺpec vytvoriť nemôžem a ani nechcem. Potreboval by som aby jednotlivé čísla (výsledky Z) v stĺpci (ktorý tam vlastne nieje vytvorený) spočítal, a výsledok mi hodil do jednej bunky.
Jednoducho povedané ako vytvoriť sumu zo stĺpca, ktorý nemôže byť vytvorený.
Predstavoval by som si to tak, že nejakým príkazom mu zadám aby súčty zjednotlivých riadkov spočítal niekde v pamäti a výsledok by mi hodil do bunky. Len neviem ako :-|
Dúfam že som to vysvetlil dobre.
Prosím poraďte.
S pozdravom Michal

Z tvojho popisu musí byť každý magor:-?
Čo je premenná x a y ? Povedzme že x je hodnota v stĺpci "A" a y je hodnota v stĺpci "B".
Ak existujú v tabuľke stĺpce, ktoré chceš vynásobiť a následne výsledky jednotlivých riadkov spočítať, tak použi funkciu =SUMPRODUCT(A2:A4;B2:B4)- tento príklad vynásobí oblasť A2:A4(to je prvý stĺpec), stĺpcom B2:B4(to je druhý stĺpec) a spočíta súčiny jednotlivých riadkov.
Keď chceš vynásobiť neexistujúce stĺpce v tabuľke a spočítať výsledky jednotlivých riadkov do jednej bunky ozvi sa. (aj na to existuje riešenie:-))

Ďakujem. Takto ako si to pochopil, tak som to aj myslel. Už som to vyskúšal a funguje to;-). Ešte raz ďakujem. Ak by som ťa mohol poprosiť, je na toto ikonka v Excelli alebo to musim vždy vypisovať ručne "=SUMPRODUCT(A2:A4;B2:B4)". Dik.
Keď som to hladal v napovede, tak toto som tam nenašiel. Asi som zle hladal.

Ty vypadáš na začiatočníka:-)
Takže
1.postavíš sa do bunky kde chceš dať funkciu
2.klikneš si v riadku vzorcov(nachádza sa tam napr. adresa aktuálnej bunky pod ikonami hore) na fx
3.objaví sa dialógové okno kde si vyberieš matematické funkcie a zvolíš funkciu SUMPRODUCT
4.Zase sa objaví sa dialógové okno a v ňom klikneš do bieleho políčka vedľa Array1 a myšou označíš prvý stĺpec t.j. A2:A4 potom klineš do daľšieho riadku Array2 a označíš druhý stĺpec t.j. B2:B4 dáš OK

PS: a napísať to jednoduchšie určite ide napr. Potrebujem vynásobiť hodnoty v dvoch stĺpcoch v každom jednotlivom riadku a následne výsledky spočítať, ale všetko to musí byť len v jednom vzorci v jednej bunke t.j. v tabuľke sa bude nachádzať len jeden vzorec. UF:-[