Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Problém s bootováním

Zdravím, mám takový problém s notebookem HP ProBook 450. Mám instalovaný OS Windows 8 a dnes na mě vyskočila aktualizace na verzi 8.1, tak jsem si řekl že si OS teda aktualizuji. Ale od výroby tam byl instalován program HP Client Security, ve kterém se mi při prvním spuštění začal šifrovat celý disk. Tento proces jsem nechal dojet, ale při aktualizaci jsem se dozvěděl, že než bude instalace hotová musí být toto šifrování zakázáno. Tak jsem tedy změnil konfiguraci což po mě požadovalo restart. A teď nastal problém: systém nejprve naběhl, ale zasekl se, tak jsem ho manuálně restartoval. Po restartu se systém ovšem nenabootoval pouze na mě vyskočila hláška ve které se psalo: "Došlo k chybě, kontaktujte prosím podporu HP." Ta samá hláška se zobrazila i když jsem chtěl spustit Recovery systém. Po mnoha neúspěšných pokusech jsem se rozhodl vyzkoušet instalační flashku s Win8. Bohužel mi tam naběhla chybová hláška UEFI, která mi psala abych pro přeinstalování použil Recovery systém. Tak jsem zkusil přepnout z UEFI bootu na Legacy boot. Jenže od té doby se už nedostanu ani BIOS systému ani Boot nastavení, protože se mi pokaždé zobrazí zase chybová hláška s tim, abych kontaktoval HP. Protože systém v notebooku je legální nerad bych riskoval ztrátu aktivace Windows, proto bych raději nechal možnost obnovení BIOSu a UEFI do továrního nastavení jako poslední možnost. Díky za pomoc

A to si představ, že i to mě napadlo, ale abych tě vyvedl z omylu: nejsem si jist, kde je momentálně chyba (proto jsem taky kontaktoval podporu HP) ale i kdybych ten notebook sebevíc prosil, tak mi nespustí (nenabootuje) vůbec nic...
Neb když ještě všechno fungovalo mrknul jsem se do nastavení BIOSu a pořadí bootování, kde se jako první věc po spuštění bootuje jakýsi HP Starup Manager (nebo tak nějak se to jmenovalo). Ale teď ať spustím cokoliv od HP (HP Recovery system nebo HP SpareKey nebo ten Manager) zobrazí se stejná chybová hláška. Sečteno podtrženo: Celý počítač je tak prošpikovaný těmi hovadinami od HP, že je momentálně naprosto nepoužitelný.

Bože, to se tu zas vyrojila snůška radilů. Holt sis vybral HP, tak si to vyžírej se všemi důsledky. Nezálohuješ, takže jsi bezmocný a tápeš po okolí. Díval ses na to nějakým partition managerem? - Doporučení jsem tu opakovaně dával, rovněž IT Brtník. Nestačilo by náhodou nastavit oddíl s Win jako primární a aktivní? Pokud je tam ten infantilní 100 MB oddíl pro zavádění, tak ho bypassnout. Zvládáš vůbec základní úvahy a máš na to znalosti a prostředky, abys to svépomocí zvládl? Nechci na tebe útočit, ale uvědom si, že radit druhým neznamená nutně umět a vědět. Raději věnuj čas sebevzdělávání se a pro příště si pořeš základní věci jako je záloha OS. Kdybys jí měl, stačilo by to obnovit a hned bys svépomocí vyloučil nebo potvrdil závadu HW. :i:

Jistě, formátem to definitivně vyřešíš!
Ty potřebuješ pouze pořešit zaváděcí část, ale pokud jsi opravdový wokenní sadomasochista, tak neváhej a formátuj.
Pro nastavení bootování z CD/FD vstupuješ do BIOSu podle instrukcí v manuálu? Můžeš sem přepsat přehledovou tabulku diskových oddílů tak jak ji vidíš v MiniTool Partition Wizard na jiném PC?

ten druhý pc vidí i obsahy těch oddílů? zachraňovat data.
to vypadá, že je odšifrováno - jen to některé z pomocných oddílů nepřežily nebo boot směřuje jinam než má.
na obrázku mě udivuje bootloader ve fat32 oddílu "system", zprasený hp šifrátor asi ve "windows re tools", pomocný "other" oddíl sloužící buď pro aktivaci nebo schovává šifrovací klíč, těžko říct.

hp troubleshooting v manálu bude stát za ...
disk používá gpt formát kvůli množství primárních oddílů, takže se teď ani nejde ani dostat do uefi biosu - jeho volání je nejspíš až z nějaké utility.
jestli je to v záruce, poslal bych jim to servisu, ať to uvedou do továrního stavu. s poznámkou, že jejich prasečí šifrovadlo je nekompatibilní s windows, takže ať si ho strčí do ...

Disk by melo byt mozne vyndat bez ztraty zaruky (aspon u normalnich znacek notebooku tomu tak je). Pokud se ani pak nedostanes do BIOSu, tak je to zrale to poslat na reklamacni servis.
Jestli jo, tak format disku a nechat si poslat recovery media.

Jo, HP no nedal jsi si rict ....

Takže, pomocí starého instalačního DVD s Windows Vista, které jsem našel doma se mi podařilo opět získat kontrolu nad BIOS/UEFI systému. Bohužel problém s bootem Windowsu to vypadá pořád spatně. Dokonce jsem spustil Recovery system i jsem se dostal k možnosti obnovení, ALE požaduje po mě oprávnění správce, jenže v nabídce se nezobrazuje žádný účet. A jediné co mi to tam radí je, abych se přihlásil do Windows a změnil řízení uživatelských účtů.

Ano, můj účet správce spadal pod ten zas***ej HP startup manager, který je rozesraný a nelze ho nabootovat ani opravit 3-[

takže kdybys potkal někoho, kdo si dobrovolně koupil stolák s nainstalovanými windows 8, ten možná dostal instalační dvd home - ty by se ti měly tvým kódem aktivovat samy.
nebo vypneš secure boot a koupíš si w7.

nebo ti hp napíše, jak se dostaneš k jeho recovery na disku.
když jsi nabootoval vistu, nejde totéž s nějakým partition managerem? (secure boot dočasně vypnout)

Ten systém, který jsem v notebooku dostal předinstalovaný je OEM verze. Víc k tomu snad psát nemusím.

Mimochodem problém byl úspěšně vyřešen. Po dlouhém hledání a procházení různých možností jsem na jednom z oddílů na disku našel složku EFI ve které se nacházel soubor efiboot64, který jsem nabootoval a který mi také zobrazil nabídku obnovení nebo opravu systému s tím rozdílem, že nebylo nutné ověření správce. Protože oprava systému nebyla možná, tak jsem zvolil Obnovení systému do továrního nastavení a ejhle ono to fungovalo! Systém se skutečně obnovil a momentálně již odstraňuji veškerý stupidní software od HP.

Souhrn:

Moje data byla ztracena hned od začátku díky skvělému šifrování od HP. Dlouho jsem věřil, že je dokážu zachránit, ale při bližším zkoumání v programu MiniTool Partition Wizard jsem pochopil, že už jsou nenávratně pryč.

Proč jsem nepoužil tzv. "záchranné CD"?

No to jednoduché. Při povoleném UEFI bootování nebylo z nějákého důvodu možno načíst žádné médium. Proto jsem jej v BIOSu přenastavil na Legacy boot, který sice umožňoval bootovat z CD/DVD, ale instalovaný systém Windows 8 zcela ignoroval. A právě po přenastavení na Legacy jsem měl problém dostat se vůbec do BIOSu nebo Boot menu. Vyměnil jsem HDD v notebooku a tehdy jsem právě využil CD s Windows Vista (to byl jediný systém, který jsem doma našel na CD), abych spustil instalační program a mohl přenastavit Legacy zpět na UEFI a dostal BIOS zpět pod kontrolu. A fungovalo to, mohl jsem tedy vrátit HDD zpět a zkoumat další možnosti. A na konec se tedy povedlo...

edit: Takže pro uživatele LED problém jsem si nakonec dokázal vyřešit sám.

tehdy jsem právě využil CD s Windows Vista (to byl jediný systém, který jsem doma našel na CD)

obdobně by se u někoho mohlo vyskytnout legální oem dvd w8 - navíc o něm fůra příspěvků bájila, když se zaváděl za 400-800kč.
podle tvých problémů s nedostupným diskem a biosem bych řekl, že jsi měl zapnutý secure boot, o kterém tvrdil lenovo blog, že je vždy vypínatelný.

\efi\efiboot64: stačilo nastavit ten 2.oddíl "system" aktivní? nebo jsi někde v biosu zvolil tento efiboot64?
s obnovovovováním gpt disků z uefi biosů nemám žádnou zkušenost.

V Boot menu byla možnost bootovat EFI soubor (což bude jakási obdoba bootmgr). Tam jsem našel oddíl na disku s názvem Recovery Image a kde byla složka /boot a tam byl ten soubor efiboot64. Potom naběhla Automatická oprava systému, která skončila neúspěšně. Ovšem se zobrazila další nabídka ve které byly různé možnosti opravy systému a obnovy, ale i příkazový řádek. Tak jsem obnovil systém a už to funguje...

Vida, zdá se, že jsi dosáhl naprosto zásadního posunu. Gratuluji. Z toho co jsem psal, bylo ti něco k něčemu?
Připrav se, že v budoucnu ti budou chodit vzkazy od podobně postižených následovníků. ;-)
Pokud chceš, zkus svůj postup shrnout do několika bodů 1. ... x. Určitě to bude pro hledače užitečné. :beer: