Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Ubuntu - Serverový terminál

Zdravím,
mohl my mi tady někdo postnout odkaz na nějaký PDFkový návod, jak používat serverový terminál (tj. návod který nepočítá s přístupem do grafického OS)? Do nynější přeinstalace systému mého serveru jsem přešel na plnohodnotné ubuntu pro servery, a potřebuju se v tom trochu zorientovat ;)

Díky, Steve_Xtreme.

Jasně jsem řekl "serverové ubuntu".

A jaké si představujete, sladká IT patnáctko, rozdíly? Mimo toho, že se systém spouští do runlevelu 3. Co lze očekávat od minecraftového IT znalce, který ani netuší, že pod kabátkem OS X je *BSD a že jako jiné *nixové systémy ani Linux nepotřebuje k funkci GUI - to je pouze aplikace.
Předpokládám jako výchozí shell Bash, nebo dokonce stačí si vyvolat manuálové stránky příkazu: man "příkaz".
Doporučuji si nainstalovat Midnight Commander, apt-get byl minule.

Znovu: "runlevel 3"! I obyčejné "desktopové" *buntu lze nastavit tak, aby se spouštěl do runlevelu 3 místo runlevelu 5! A i při spuštěném X lze na konzoli přepnout (CTRL+ALT+F1 (funkční klávesa!))! Chlubit se, jaký jste zdatný IT hošík, to můžete leda před třídou.
GUI je volitelná aplikace!

Tak to jsem vůbec nepochopil, ty se chceš naučit jak používat samotný terminál nebo co? Co znamená "serverový" myslíš SSH nebo co? Nebo jak se dostat do systému bez GUI které mimochodem serverová edice Ubuntu nemá?

Tak to tedy opakuju naposledy: Na svém serveru jsem upgradoval z 12tek, kde jsem měl ještě nainstalované Ubuntu i s GUI. A když jsem teď upgradoval na 14.04.1, tak jsem zvolil serverovou edici, kde je pouze a jenom terminál. S ničím jiným se nepracuje. A na Wikině se u návodů jak pracovat s terminálem vždy počítá s tím, že uživatel (správce) má přístup k GUI Ubuntu. Hledám návod, kde se s takovou možností nepočítá.

a plká tady pi*oviny o nějakém runlevelu nebo co

Akorát ty "píčov?ny" jsou naprostý základ, šťavnatá patnácko, kterou nikdo nechápe.
[http://pc.poradna.net/file/view/19585-urovne-behu-  png]
Doporučil bych sice přívětivější distribuci, ale ta není dostatečně free cool in...

Pozn.: Přiznávám se, že statečného IT hošíka jsem na "serverovou" verzi Ubuntu neprozřetelně přivedl já, když chtěl ve Windows na jiném počítači zarputile instalovat "do adresáře" pro jiný počítač nejnovější verzi Ubuntu, jejíž "krycí" jméno dokázal tak pěkně zkomolit. Jdu za trest klečet na hrách.

Klud Ferko, MS je sice pomerne utocny a rad zapara, ale v tomto pripade si tu za blbca ty. Nielenze sa pytas na blbost, ale pri pokusoch uviest ta na spravnu cestu (nie je tazke domysliet, co sa vlastne pytas aj ked tyt o vyjadrit nevies) tu este zacnes stekat po druhych.
Na serve bez GUI (co je u linuxu bezne) sa pripajas cez ssh protokol. SSH demon mas na servri spusteny? Port 22 vo FW povoleny? Bezi ti na servri dhcp klient? Dostal pridelenu IP adresu, ktoru vies? Alebo si zadal IP adresu rucne?

Ani jednomu nerozumim. Ptal jsem se JENOM NA NÁVOD NA SERVEROVÝ TERMINÁL. Víc mě nezajímá, tak se mě na nic neptej.

Spytat sa hlupost a pomylit si vyrazy nie je nic hrozne. Stane sa to kazdemu. Za to by ta nikto nemal odsudzovat. Ale po upozorneni na chybu zareagovat ako ty (no a co tak som sa pomylim, vy my tu mate radit, nie ma opravovat, kedy mi uz kurva poeadite, sak som na poradni, co na tom, ze sa tu radi zdarma a vo svojom volnom case, ja sa sice vyjadrujem ako debil, ale vy my mate radit a nie ma tu poucovat) moze fakt len debil. Navyse ty si este arogantny a to je uz potom jedinec, ktoremu je lepsie sa vyhnut.
Takze pozor na tu nadutost do buducnosti, aby si nemusel naozaj chodit len na to Yahoo! answers.

Takze, aby sme tu len nepoucovali ako sa mame spravat skusme nieco aj k problemu, kedze to moze pomoct aj niekomu v budcnosti.
Na lnuxovy server sa prihlasujeme zvacsa cez terminal. Pokial nemame fyzicky pristup pouzijeme na prihlasenie sa do shellu, co je vlastne prostredie, v ktorom mozeme ovladat system. Shell moze byt bud CLI (cize textovy) alebo GUI (cize klikaci).
Najbeznejsie druhy shellu su sh, bash pripadne tcsh.
POmerne doelzity je runlevel, v ktorom sa nam spusta server. Nebudeme sa pustat do vysvetlovania ako bootuje linux, to by mal zvladat kazdy sysadmin, takze ak sa chces hrat so serverom najprv sa nauc ako vlastne bezi.
Runlevel nam v jednoduchosti povedane urcuje, ci system spustame ako single user alebo multiuser mode a ci v nom bezia sietove sluzby (pomerne dolezite pre remote prihlaseni). Typicky runlevel je 3, cize multiuser + networking, pre klikoidnych adminov je to runlevel 6 (cize 3+GUI). Runlevel je dolezity aj preto, ze jednotlive distribucie mozu mat trosku pomenene runlevely, napriklade, ze 2 sa spusta spolu s GUI a pod.
Dajme tomu, ze uz ti bezi server a dokazes sa nan lokalne nalogovat, cize ta privita uvodna hlaska zo serveru a vidis login:
Pokial sa uspesne autetifikujes spusti sa prislusny shell k danemu kontu (kazdy moze mat iny) a mozes server ovladat.
Pokial mas spusteny uz ssh demona mozes sa pripajat na server aj cez siet 9ak ma platnu sietovu konfiguraciu), medzi najpopularnejsie nastroje na remote spravu patri putty.
Navod na temrinal je terminova blbost, musis popisat, co chces presne riesit, zoznam prikazov v shelli zistis cez tabulator a manual k nim je popisany cez prikaz man.

Dobře, dobře (to se tady do toho zase někdo pustil). Jediné, co jsem po vás celou dobu chtěl, (a nezajímá mě nějaký runlevel - ale užitečná informace by byla jak mám spustit runlevel 6 na serverové verzi ubuntu (facepalm))byl přehledný seznam příkazů pro Ubuntu 14.04.1 v Serverové edici (tj. nepočítá se s přístupem do GUI Ubuntu). Díky za tip s příkazem man.

Můžete už KONEČNĚ tohle téma přestat PROSÍM řešit? Vyřešeno už to bylo dnes ráno, pro ty, kteří si to nevšimli (ehm....fleg..ehm!.).

Nevím, jak se PuTTy ovládá, server mi možná jede a absolutně netuším, co je to ksakru SSH Demon? Zase nějaká bejkárna ohledně programů co O_o

Je to marné: "...sice neznám nic, ale koukejte konečně poradit!..."

(a nezajímá mě nějaký runlevel - ale užitečná informace by byla jak mám spustit runlevel 6 na serverové verzi ubuntu (facepalm))

Jo, shutdown -r now

Nevím, jak se PuTTy ovládá, server mi možná jede a absolutně netuším, co je to ksakru SSH Demon? Zase nějaká bejkárna ohledně programů co O_o

Já se ani nedivím, aspoň od oblečku... A správně je "Deamon" krajně nepřesně srovnáno s redmondskou službou běžící na pozadí.
Je to marné...

Ty jeho kurevské kecy už nebudu poslouchat.

Správně je číst. Ale můžete si za to sám! Pokud na lidi budete reagovat tak, jak jste nejen v tomto vlákně reagoval, pak vám naplácají. Možná vám v okolí hýčkají, jak jste úžasný a jedinečný, ale budete se muset smířit s tím, že jsou mrchy, co vás hýčkat nebudou. Jako pouhý patnáctiletý hošík jste hodně oprsklý.

Dostal! A teď jsem se dostal podruhé - jak jsem se teď koukal, pak Debian a tím i *buntu nemají na rozdíl od ostatních distribucí rozlišeno runlevely 2-5, pokud je nainstalován Display manažer, pak startuje rovnou do něj. Takže "serverová" verze Ubuntu se liší pouze nepřítomností patřičných balíčků. Už jsem radil jinou, přístupnější distribuci a nikdo tu netuší, na co to vůbec potřebuje - asi Minecraft.
Ale hoch se zlobí.
Jdu klečet na hrách.