Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaké mám mít procesy v PC? Aneb prosím o pomoc s programy, procesy a obecně s chodem notebooku.

Dobrý den,
mám notebook s Microsoft Windows 7 a poslední dobou už neběží, tak jako dřív. Já osobně nejsem zrovna fanouškem počítačů, jsem pouhý uživatel a nic moc složitého neumím, takže bych rád poprosil o pomoc. Mám sice spíše kancelářský notebook, ale proč by nemohl pracovat alespoň tak dobře jako dřív, že? :) Potřebuji pomoci s kartou po spuštění, s procesy a s programy. Mám pocit, že těch procesů tam mám nějak moc, ale to mi doufám poradíte vy. Fakt tomu moc nerozumím a potřeboval bych někoho, kdo mi napíše, co jmenovitě mám/můžu odstranit, zakázat, odinstalovat, nainstalovat, přeinstalovat či aktualizovat, aby mi počítač běžel alespoň trochu lépe. Rovněž bych si i nějak potřeboval updatovat drivery. Je zde prosímvás někdo, kdo by se mi na ty procesy a programy dokázal mrknout? Nechci si na to volat opraváře, věřím, že to dovedu s pomocí a navigací nějak “opravit“.

Můj notebook je:
Typ: HP 630
OS: Windows 7 Home Premium 64-bit SP1
Procesor: Intel Celeron CPU B815 1.60GHz
RAM: 4 GB
Grafika: Intel HD Graphics Family

Odkazy:
Programy: btPMpgh.png
Procesy: figgbre.png
Po spuštění: 61FnNYe.png

Předem děkuji za pomoc. :)

Tomáš Novák

Obrázek programů - není důležité mnnožství nainstalovaných programů, ty jen zabírají místo na disku a nebrzdí Windows (pokud se tedy nenacpou do programů a služeb automaticky spouštěných po startu Windows). Jestli ten který program potřebuješ, to víš jen Ty, nikdo jiný Ti to neřekne. Osobně bych zrušil vše od HP (předpokládám, že máš tedy notebook HP?), Javu (pokud ji tedy vyloženě nepotřebuješ např. pro bankovnictví) a místo rozežraného AVG (na Celeronu to musí být fakt lahůdka!) doporučuji použít minimálně náročný MS Security Essentials.

Obrázek procesů - to je jen informativní, nejdůležitější údaj je vytížení CPU, pokud bys měl problémy s nenadálým zatížením procesoru. Ale ještě v tom okně přidej další sloupec - vlez do menu Zobrazit -> vybrat sloupce a zatrhni "Cesta k souboru" (skoro na konci). Všímej si podezřelých míst spuštění typu uživatelský profil, dočasné soubory apod., tak se obvykle dá odhalit malware.

Obrázek programů po spuštění - tohle je nejdůležitější, automaticky spouštěné programy je třeba důsledně hlídat, představují tu největší brzdu výkonu. Osobně bych zrušil PDF Complete (máš ho tam 2x), IAStorIcon (také 2x), a i Správce Realtek (v podstatě lze zrušit vše - pokud zjistíš, že něco z toho potřebuješ, můžeš to kdykoliv obnovit, v tomto seznamu to zůstane). Ale definitivní rozhodnutí je na Tobě, protože jen Ty víš (nebo bys měl vědět), co z toho používáš a potřebuješ.

Ještě přidej obrázek služeb, spouštěných po startu Windows, to je stejně důležité - je to ta záložka "Služby" v msconfigu. Ještě zatrhni "Skrýt služby MS", ať se nevrtáš ve službách Windows. Zase platí co u programů - jen Ty víš, co z toho používáš a potřebuješ.

Osobně si myslím, že nejvíc Ti to brzdí AVG, máš poměrně slabý procesor.

Co se týče ovladačů, nejnovější najdeš na stránkách výrobců příslušného HW. Pokud máš notebook, pak všechny potřebné ovladače najdeš na stránkách výrobce notebooku (předpokládám, že HP). Vše si musíš vyhledat ručně, žádným programům nevěř, protože nikdy nevíš, odkud ty ovladače stahují. Počítej s tím, že výrobci notebooků nijak nespěchají s novými ovladači, prvořadá je pro ně stabilita a pokud vše funguje, není důvod vydávat nové drivery.

Procesy OK, žádné podezřelé startovací místo nevidím.

Služby - jak už jsem psal, jen Ty víš, co z toho používáš a potřebuješ. Pokud nevíš, zkus to zakázat a v případě potřeby to zase můžeš povolit.

Jen tak letmo (nemám rád automatické updatovače):
Adobe Update - zakázat
Google Update - zakázat
HP - předpokládám, že zmizí po odinstalaci
Intel Rapid - zakázat, případně odinstalovat z programů (stejně nemáš RAID)
IconMan_R - netuším, k čemu je
InstallDriver Table Manager - taktéž netuším
PandoraTV - využíváš? Pokud ne, zakaž
PDF Manager - zakázat
Xobni - netuším, k čemu to je

Důležité jsou ovladače, dle popisu:

HP Wireless Assistant je uživatelská aplikace zobrazující stav jednotlivých bezdrátových zařízení (např. zařízení Bluetooth, WLAN či WWAN), která nabízí možnost kontroly vysílání těchto bezdrátových zařízení.

Takže jde jen o zobrazovač stavu, maximálně zpřístupňuje funkci HW tlačítka na notebooku pro zapnutí či vypnutí WiFi. Klidně bych to odinstaloval. Pokud Ti bude WiFi blbnout (ale myslím, že ne), tak to zase v klidu nainstaluješ.

Odzalohuj si svoje data a urob recovery na vyrobny stav (u HP je to mackanie F11 po zapnuti) a pojde jako driv. To vstavane recovery je tam presne pre snazivych(=cleanery, viry, rozdrbavace) laikov. Ked do toho nebudes drbat a instalovat viry s warezom tak to pojde jako driv az do konca vesmiru

Neni mu na 2 veci. Je to aj informacny tool (moze si tam pozret jak mu bezia sata devices apod napr. s jakou Gen (=rychlost) apod), je to sucast SATA ovladaca. Ked nechce mat ikonku nech si ju skryje, nevidim dovod to vyhadzovat. Nic to nespomaluje.
P.S. ked ma potrebu nieco vyhadzovat len preto aby nieco vyhadzoval, tak nech to vyhadzuje, mne je to jedno :) P.S> len aby sa potom nedivil ked sa s tym nahodou odinstali aj sata ovladac (moze to byt u roznych chipsetov rozne)

Odinstalovavas zbytocne veci ktore maju hodnotu. Napr. aj ten wireless asistatn moze byt utilita ktora velmi lahko umoznuje zapnut/vypnut Bluetoth apod (na to neni extra tlacitko) apod. Neviem co tam ma on, ale indikacne utility su dobra vec napr. aj na capslock apod alebo aj na to wifi (zmackne Fn+neco a vybehne informacia wifi on alebo wifi off, je to dobre na notebookoch na ktorych vyrobca usetril LED, resp. nahovno je k tomu LED, zbytocne by svietila). Bez utility ked mackas Fn+neco pre wifi tak nevies ci si ju zapol alebo ne, to iste capslock (neni LED) atd. na to je zas ina utilita, ak notebook nema capslock LED.

Odinstalvvaavate veci ktore v principe nic nespomaluju, maju par kB, aby si potom mal horsi stav jak predtym jaky to ma vyznam?
Vyznam ma odinstalovavanie HP toolov ktore nerobia vobc nic, len brzdia, typicky nejake zberace a hlasice problemov a podobne chujoviny, tie spomaluju jak svina. Neviem presne jak sa to vola u HP.

Udělal jsem vše, co mi bylo řečeno, ale žádné zlepšení nevidím, dalo by se říci, že spíše naopak. Všech rad si velice vážím, ale teď si skoro myslím, že problém bude nakonec v něčem úplně jiném. Četl jsem si další diskuze na internetu a mám pocit, že jsem si funkci PC sám rozvrtal pomocí "užitečného" ccleaneru a naprosto "super-užitečného" AVG TuneUp PC (nebo tak nějak). Zatím se tedy nejvíce přikláním k obnově nastavení PC do stavu, kdy jsem si jej koupil. Ptám se asi hloupě, ale netajím se tím, že PC prostě nerozumím a ani se netajím tím, že jsem v marné důvěře k určitým prográmkům vesele "optimalizoval" systém pomocí výše zmíněných pomocníků.
Ptám se tedy, ta obnova mi odstraní veškerá data v PC, veškeré programy, které jsem nainstaloval a opět nainstaluje všechny programy, které jsem odstranil/odinstaloval? Je to něco jako přeinstalování Windows? Vyrovná se to tomu (v rámci znovu-omládnutí notebooku), nebo je to dokonce lepší? Zachrání to skutečně PC od všech neplech, které jsem během té doby napáchal? Jak přesně bych to měl udělat, aby mě to tedy fungovalo co nejlépe.

AVG TuneUp? Pěkný svinstvo!
Obnovu z recovery oblasti máš popsánu v manuálu k Tvému notebooku. V recovery oblasti je uložen obraz disku C: po čisté instalaci Windows a nainstalování všech potřebných ovladačů (a samozřejmě balastu od výrobce). Dostaneš tak čisté Windows, přesně v takovém stavu, jaké jsi měl po zakoupení nového notebooku.

a mám pocit, že jsem si funkci PC sám rozvrtal pomocí "užitečného" ccleaneru a naprosto "super-užitečného" AVG TuneUp PC

to máš naprostou pravdu.
možná jsi to pohnojil i dalšími "optimalizátory", které jsi už opustil nebo si je nepamatuješ.
pokud přiznáváš tak zoufalý stav windows, je nejlepší na datový disk d: stáhnout ovladače a spustit čistou instalaci systému s formátem celého c:

nevím, jak je to u tebe.
nomální člověk má disk rozdělený na oddíly - systémový c: pro windows + aplikace, datový d: pro veškeré dokumenty a mediální data.
čili v rozumném případě zformátovátováním c: člověk přijde leda o nastavení (dá se předejít zálohou profilu z \users), ale data mu zůstanou.

ovšem co udělá na rozděleném disku primitivní klávesový soft s f8, co s rozdělením na další oddíl nepočítal, to ví jen bůh.