Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Můj pokus s CCleanerem

Dávám úmyslně do pokecu, protože vím, jak výbušné to může být ;-) I když správně by to mělo být v operačních systémech.

Starý záložní PC (blíže tady). Vista plně funkční, XP po obnově přes rok starého mirroru taky. PC prakticky nebyl používán, nebyl důvod dělat čerstvější.

XP byly pomalé. Původní příčina bylo to, že jsem na tom PC dost dlouhou dobu bojoval v volným místem (25GB se mi zdálo v roce 2007 dost). V průběhu let byla instalována spousta aplikací (volnočasových, editačních, pracovních) a stovky her. Hry jsem sice primárně instaloval na jiný fyzický disk a Dokumenty jsou na D, ale přesto postupně do Documents and Settings natahaly gigabajty svých dat.

Rozhodl jsem se onen PC revitalizovat, aby byl plně připraven zaskočit, kdyby něco. Přitom že si vyzkouším přímo na sobě radikální metody očisty.

Hromadu již nepotřebných aplikací jsem odinstaloval, nechal v XP jen minimální potřebný základ. Odinstaloval jsem dost her (mimo Steam i ze Steamu), další budou následovat průběžně. Něco si tam ale určitě nechám, něco prostě ve W7 nerozjedu (a už vůbec ne v XP-mode). Po odinstalaci jsem promazal adresáře odstraněných věcí, promazal pozůstatky v Dokumentech a Documents and Settings, které jsem našel.
Připojil jsem se na windowsupdate, abych dostal XP do posledního podporovaného stavu (4/2014?). Bohužel, microsoftupdate nefungoval (hledání nejnovějšího sw se nějak zacyklovalo, nepomohla ani utilita z touchwoodova článku. Teprve po přepnutí na pouze windowsupdate (Office97, co tam mám, by stejně čerstvě aktualizovány nebyly) se hledání rozjelo, stáhlo a nainstalovalo 72 věcí.
Restart, ruční smazání tempů (GB!).

Bylo mi jasné, že po takovém radikálním řezu bude v systému spousta bordelu. Mohl jsem sice místo revitalizace volit čistou instalaci, ale nějak se mi do toho nechtělo (možné sata problémy & dualboot s plně funkčními Vistami, co kdyby se něco prostě nedařilo..). Šáhl jsem po CCleaneru, dobře si vědom rizik.

No, rizik.. Vlastně nebyly. Původní mirrory (i několik let staré) zazálohované, data zastaralá (nová jinde a několikrát zálohovaná). Nic, čeho bych mohl litovat. Udělal jsem i mirror XP před zásahem.

Nechal jsem CCleaner úřadovat ve dvou oblastech
- smazání nepotřebných souborů (tempy, cookies, logy, MRU atd..) ze systému a z CCleanerem podporovaných aplikací
- pročištění registru (vše zaškrtnuto!), se zálohou. Nalezeno a odstraněno tisíce a tisíce neplatných položek.

Restartoval jsem XP. No a prošlo to bez ztráty kytičky, sám jsem byl docela překvapen. Spustil jsem to ještě jednou, ještě to našlo pár položek v registru, opět odstraněno.

XP se mi zdají při spuštění opravdu pocitově rychlejší. "Žížala" (start WinXP) proběhne méněkrát než na začátku. V XP se zdá vše v pořádku, vyzkoušel jsem pár klíčových aplikací a her, co tam zůstalo, na žádný problém jsem nenarazil.

Jeden problém ale přece jen mám. Po očistě jsem opět XP zamirroroval a zkusil přeinstalovat nVidia drivery na novější (jsou tam tak 2,5 roku staré). Nedaří se. Ani jako "normální" (updatovací, nahrazující) instalace, ani jako čistá s odstraněním všeho). Selže instalace driveru grafiky, k dalšímu se ani nedostane. Tento problém jsem už ale měl už několik let, proto jsem skoro 3 roky byl nucen jet na starých ovladačích. Zkoušel jsem několikrát různé postupy, ale asi je něco hluboko zažráno v systému a změně ovladačů se brání. Sice mě to štvalo, ale tehdy primární PC jsem nechtěl přeinstalovávat (týden práce, než bych to tam všechno - hlavně hry - dostal zpět). Pokud by nějaká hra odmítala se starými ovladači fungovat, mohl jsem jí nainstalovat ve Vistách, kde byly aktuální.

S výsledkem jsem spokojen. A vlastně i docela překvapen. Vyjma neaktuálních ovladačů grafiky je vše v posledních verzích a funkční. Otestoval jsem i své DOSovské apky, přiinstaloval sdílenou tiskárnu, otestoval síť s dalšími PC i virtuálními stroji.

Samozřejmě, mohu narazit časem na nějaké problémy. Zatím ťuky ťuk na dřevo.

Závěr: Vlastně jsem ani nepočítal, že se to povede. K tunícím/čistícím utilitám prostě slepou důvěrou neoplývám. Na druhé straně, neměl jsem na PC žádné divočiny (warez, cracky), které občas dokážou více, než se od nich čeká. Protože data byla v bezpečí, zálohy disků taky, o nic nešlo, mohl jsem si dovolit jakékoliv experimenty. Jsem rád, že to vyšlo. Tento PC stejně plánuji používat jen minimálně, je to prostě jen záložní stroj.

Doporučit takový postup obecně ale nemohu. Jsem pořád přesvědčen, že je to riskantní krok. Ano, registr se dá zálohovat (sice nevím, co to pomůže, kdyby po čištění XP ani nenabootovaly). Mažou se i různé soubory mimo registry, může dojít k omylu CC, může smazat i něco, co nezná a co je potřeba). Doporučím ho ale v případě, kdy jsou data i OS bezpečně zazálohovány, kdy už člověk tak nějak počítá s reinstalací systému, ale časově se mu do toho moc nechce. Za vyzkoušení nic nedá (CC je zdarma), třeba to dopadne taky dobře. A když ne: obnova ze záloh nebo ten reinstall.

Snad nebudu za černou ovci ;-)
Prostě jsem si to mohl dovolit zkusit a zkusil to. Výsledek mě překvapil. To ale samozřejmě neznamená, že takto se zadaří každému. Ono asi záleží i na míře zahnojenosti systému.

Taky se mi kdysi zachtělo zkusit CC když měl OS Win XP pětileté narozeniny.
Proběhla "očista" ovšem s nulovým výsledkem, rozvášněný CC v základním nastavení, objevil pár nepodstatných blbostí.
Jiné to bylo s Wise Disk Cleaner Free ten už našel/smazal pozůstatky Win aktualizací, zbytečných záloh a od instalátorů které "zabírají" místo i když neškodí.
(ovšem bez klonu C v šuplíku bych ty pokusy stejně neriskoval)

Registr se dá elegantně obnovit ze záloh systému (System volume Information) - ty doporučuju mít na systémovém disku VŽDY zapnuté, protože poškozených registrů jsem potkal desítky. A hlavně je to automatizovaný proces, takže na to člověk nemusí myslet.

Co se týká čištění, tak na 100% vím, že CCleaner (a i jiné čističe) určitě poškozuje AMD Catalyst. Ne že by přestal fungovat, ale začnou se objevovat potíže s instalacemi/upgrady.

Ad černá ovce: ono je taky něco jiného testovat s možností rollbacku na relativně zdravém systému (jak jsi to udělal ty) a bezhlavě čistit různými tunítky (jak to dělají jiní).

Nechal jsem CCleaner úřadovat ve dvou oblastech
- smazání nepotřebných souborů (tempy, cookies, logy, MRU atd..) ze systému a z CCleanerem podporovaných aplikací
- pročištění registru (vše zaškrtnuto!), se zálohou. Nalezeno a odstraněno tisíce a tisíce neplatných položek.

Tak bod jedna - smazani neni problem a nikdy nebyl. Bod dva procisteni registru se muze projevit az po nejake dobe, kdy najednou nepujde neco co predtim slo, ale hlavne mi unika, v cem ti to pomohlo? Pocitac se zrychlil? Smazanim polozek v registru doslo k uvolneni mista na disku? Asi ne. Akorat proste predtim v registru neplatne polozky byly a ted nejsou, ale zase nevis, jestli tam neni i nejaka platna polozka, ktera by tam mela byt. Proste krome dobreho pocitu tam zadny realny vysledek nevidim, pokud me nepresvedcis o opaku.

Opravdu jsi komplet odinstaloval NVidia drivery vcetne Physx a vseho co v tom je od NVidie, restartoval pocitac a instalace novejsich driveru se nepodarila?

V prohlizeci udalosti to pri nepovedene instalaci vypise co?

PC se pocitově zrychlil. Minimálně výrazně rychleji naběhne OS. Vevnitř už to nepoznám, PC je dostatečně výkonný na ty používané aplikace, s tím nikdy problém nebyl. Je ale klidně možné/pravděpodobné, že zrychlení je i důsledek rozšíření XP partition (momentálně zaplněné ani ne z třetiny). Roky jsem bojoval s místem, pořád jsem byl dost za 95% zaplněného místa (musel jsem zmenšovat swap, vypnout hyberfil, přesouvat dočasně adresáře jinam).

S ovladačemi jsem zkoušel laborovat už několikrát (dříve) a nikdy se mi to nepodařilo. Radikální čištění po jejich odinstalaci jsem ale na živém systému nezkoušel. Jak ale píšu, už mě to nebolí a nemíním se tomu věnovat dalších x hodin, nepotřebuji to.

Instalátor jen prostě ve výsledku (seznam ovladačů) napíše u grafiky "nezdařilo se" (nebo podobně) a u zbytku "neprovedeno". Systém byl nalomen, nedalo se spustit nVidia panel. Prohlížeč událostí: nevím. Momentálně je PC ve stavu po čištění a před pokusem instalace ovladačů (obnoveno z mirroru), více se tím zabývat nebudu. Staré ovladače fungují, nic nového (hry) tam stejně cpát nebudu. Možná je příčinou problémů to, že tam mám dvě grafické karty, nV460/1,5GB jako hlavní a nV9500/0,5GB jako PhysX. Abych to ale vytahoval a zkoušel postupně, to opravdu dělat nebudu.

Šlo jen o to si to zkusit. Odstranil jsem desítky aplikací, desítky her, promazal adresáře a zkusil tedy to riskantní čištění registru (i když asi jde jen o kosmetický "úklid").

Je samozřejmě možné, že se něco neočekávaného (nějaký problém) může objevit. I když: nepředpokládám. Jde o nepoužívaný PC, záložník. A všechny potenciálně pro mě potřebné aplikace jsem vyzkoušel, běží jak mají. I pár her.

V CC je ještě další možnost, hledání duplicitních souborů (a možná? obsolete files?), to jsem ani nestudoval, ani nezkoušel.

OK, kdybys to chtel preci jenom zkusit, tak ze by byl problem kvuli dvojite grafice (PhysX), to jsem nezazil. Spis nekompletni odinstalovani ovladacu a prilozeneho NVidia softwaru, pokud to nejde, je treba odinstalovat uplne vsechno nebo nejaky jiny problem, ktery bys identifikoval pres prohlizec udalosti.

Ohledne zrychleni systemu pri startu, to asi bude tim CCleanerem, ale zase se to da obvykle vyresit pres prohlizec udalosti. Situace byva takova, ze v registru zbude nejaka polozka, ktera se nacita po spusteni pocitace. Polozka tam je, ale aplikace (sluzba) uz neni, system ceka a az mu vyprsi timeout, tak pokracuje dal a zapise chybu do udalosti. Takze kdyz vyresis chyby v protokolu udalosti treba rucnim odmazanim registru, tak pocitac zrychlis a nemusis pouzivat nebezpecne cistice. (Ale myslim, ze CCleaner jsem taky uz pouzil, akorat jsem nemazalsechno, jen jsem si nechal identifikovat mozne problemy a pak jsem se sam rozhodl, co z registru chci umazat.)

pokud tempy obsahují tisíce souborů (windows\temp, userprofile\localsettings\temp), pak do nového zaplnění u xp chápu rychlejší odezvu.
tisíce neplatných položek v registrech - windows si načítá strom registrů do paměti - stejně jako adresářovou strukturu - ale té je dost, jen to čtení zabere při startu trochu víc času.

jšem však těžký odmítač stavu, kdy se sem přihrne tazatel se zjevně nefunkčním explorerem (windows i ie), nefungují mu instalace, ale "on to každý týden čistí".
takovým pokud libovolný cleaner nic neposral, tak stejně ničím nepomohl.

----
ad nefunkční winupdate: je k ničemu. špatným nastavením wsus se nám po sp3 doinstalilo kolem stovky nekritických záplat, i tak to kvůli nekompatibilitě vyřadilo pár pc a záplaty se zálohami zabraly cca 2gb.
pozoruju, že právě po hromadné instalaci aktualizací trvá housenka při startu déle.
(stejně tak to natáhnou různé drivery zaváděné po startu)

dotuňuju si instalační batku na update jen kritických záplat po sp3, mám jich vytipovaných cca 40, vesměs na zranitelnost "Vulnerabilities in ... could allow remote code execution". kdyžtak to sem někdy přilepím.

Co k tomu dodat... Snad jen, ze konecne vidis, co kolem sebe mas za "odborniky" s vlastnimi zkusenostmi s propiranyma programama-pochopitelne stejny kydy a lzi totiz vypousti i o antivirech atd. Vlastne se divim, ze jeste ten pc mas, protoze po pouziti ccleaneru, ti mel podle rad a doporuceni mistnich trotlu, minimalne shoret pc, dum vyletet do vzduchu a na zahrade meli pristat cistici z aspon z marsu a to hlavni - uz jsi mel stat ve fronte na radu v poradne s tim, ze sis rozdrbal pc, kdyz jsi cistil pc.

odstraní 5% nepotřebných položek z registru + tak 0,5% potřebných, což je hodně dobré, vlastně placebo, skoro na nic, pro pocit čistoty proč ne. Nikdy mi nic nevyřešil ani nepoškodil, Win 7 mám instalačku cca 4 roky a je to pořád rychlé jak sračka, když čumnu do registru tak je stejně plný hodnot od programů co už tam dávno nemám. Takže nevím proč to musím pořád čistit jak retard (mám aj úchylku pořád vysypávat koš :-D).

si to tak pročítám...
uděláme si takový testík:
kapitola1
vytvoříme si txt na plochu
přejmenujeme příponu txt na hovno
klikneme na hovno a jmeme se ho otevřít
nevíme čím hovno otevřít, tak zavřeme.
-----
kapitola2
otevřeme cc a čistíme registry
zatrhneme zbytečné přípony souboru a hladájtěs rybjáta
zaškrtneme vítězoslavně zbytečnou příponu hovno a systém se rozjede teda
a mažem.
-------

kapitola1
vytvoříme si txt na plochu (u druhého pokusu jen proklikneme)
přejmenujeme příponu txt na hovno
klikneme na hovno a jmeme se ho otevřít
nevíme čím hovno otevřít, tak zavřeme.
-----
kapitola2
otevřeme cc a čistíme registry
zatrhneme zbytečné přípony souboru a hladájtěs rybjáta
zaškrtneme vítězoslavně zbytečnou příponu hovno a systém se rozjede teda
a mažem.
-------

toto nevidíte dvojitě, tohle je cyklické nepochopení funkce- no, hlavně, že tam je tisíce položek- počet, ne jakost.

kdykoliv budete volat shell explorer u otevřít jako, tak se vytvoří klíč a ne že by to něčemu vadilo.

edit// to jen tak k radkum ban boosterum.
edit// muicache, prefetch- ježíšmarjá- jdite do pihele.:-D