Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Jaký mám vybrat co nejméně náročný operační systém pro starší notebook

Mám starší notebook AmiloPro, který sice funguje, ale má jen 512 MB RAM, což je prostě málo. Potřebuji zvolit co nejméně náročný OS, aby systém běžel co možná nejlépe, v tuto chvíli je nainstalovaný XP Pro a pořád hrabe po disku a téměř se nedá nic rozumného dělat. Navíc jsem vypozoroval, že čím více aktualizací se natáhlo, tím byl systém pomalejší a pomalejší.

PC potřebuji jen pro psaní dokumentů (Word, Excel), žádné hry nebo tak něco. Jen takový malý přenosný psací stroj.

Uvažoval jsem takto: Nainstalovat XP Home SP2 a zakázat aktualizace a vyházet zbytečnosti typu Framework, zakázat všechny zbytečné služby, nastavit optimalizaci pro výkon.

Pomůže vůbec nahrazení XP Pro za XP Home,nebo to bude totéž?
Má někdo lepší nápad, jak docílit na tomto stroji maximálního výkonu?

Minimalizoval bych procesy na pozadí. Není tam náhodou AVG? To umí pěkně brzdit systém... Naši to měli na PC s Vistou (vražedná kombinace), po vyhození toho AVG úplně nový komp.
XP Pro nebo Home je de facto totéž.
Měl jsem XP Pro s SP3 na mnohem větší vykopávce (Pentium III 650 MHz a 384 MB RAM) a bylo to krásně použitelné.

Jak uz bylo receno:

rozsirit pamet - podivat se na aukro a po bazarech, samozrejme do toho nebudes kupovat novou drahou.

odebrat z registru, ze slozky po spusteni vsechno co jde, zastavit nepotrebne sluzby, odinstalovat antivir.

Pokud by sis vystacil s LibreOffice, tak nainstalovat Ubuntu a jako graficke prostredi pouzit fluxbox.

Pokud by sis vystacil s LibreOffice, tak nainstalovat Ubuntu

Souhlasím, jen bych vybral Mint 10 nebo 11 s prostředím Mate. Pokud nebude MB připojován na net a podle autora dotazu to tak vypadá (PC potřebuji jen pro psaní dokumentů (Word, Excel), žádné hry nebo tak něco. Jen takový malý přenosný psací stroj.) s 512MB RAM by dobře chodily i W2k s MS Office.

S tim nemohu souhlasit, stary Minty nejsou stabilni, urcite Ubuntu LTS a to asi 12.04, ktere je stale podporovane, ale asi by se mohlo pouzit i nove 14.04, ted se mi libi, ze Mint 17 a posleze novejsi jedou uz jen na LTS verzich, takze pokud Mint s prostredim Mate, tak urcite nejnovejsi. Nicmene prave s ohledem na to, aby uzivatel mohl notas pripojit trebas nouzove k netu, preci jenom 512MB je na hrane pouzitelnosti, tak proto navrhuju fluxbox, coz je naprosto nenarocny desktop, ktery si vezme nejakych cca. 50MB a tudiz zbyde RAM na pouzivani LibreOffice nebo Qupzilla, ktera je ted z uzivatelsky privetivych browseru asi nejmene narocna na RAM.

Nápad je to dobrý, bohužel však musím používat MS Office a to nejméně verzi 2010 z důvodu kompatibility. Nelze pracovat dokonce ani s MS Office 2003, natož s nějakými alternativními systémy, jakkoliv nepochybuji o jejich kvalitě. Dokumenty (zejména v Excelu) používají VBA makra, se kterými neumí pracovat ani starší verze MS Office, natož nějaký alternativní produkt.

Nainstalovat XP Home SP2

špatně, sp3. pokud nechceš vůbec aktualizace, dal bych jen ms12-054
hp home nebo profi, to je fuk, nároky jsou stejné.
net framework maximálně verze 2 sp2, vyšší nemá smysl - aplikace pro vyšší .net by ten krám stejně neutáhl.
rezidentní antivir nejlépe žádný, v xp stačí používat omezený účet.

pořád hrabe po disku a téměř se nedá nic rozumného dělat

furt swapuje, přikoupit ram.
cenzurovat programy "po spuštění" a nežádoucí služby, viz log hijackthis.

Mám ThinkPad T30 (taky 512 RAM). S SP3 a podporou Wifi to bylo megapomalé. Se SP2 a bez nainstalovaných ovladačů na Wifi to jede podstatně rychleji. (Vlastně docela hodně rychle) (WinXP Pro).

Hodně brzdí taky novější verze MS Office (2007), takže za mě maximálně 2003, ale ještě lépe LibreOffice. Mám ho jak na ntb, tak teď i na stolním (jak na linuxu, tak na Windows) a nemůžu si vynachválit. Obzvláště na starém HW je to super.

U takovéhleho stroje je taky důležité tam nemít milion kravin typu Antivir apod. Já mám jen LibreOffice, VLC, Mozzilu a to je asi tak nějak všechno.
Notebook mi pak běží jak střela.

Další variantou tam je nainstalovat nějakou distribuci Linuxu. Padlo tady Ubuntu, ale z vlastní zkušenosti nutno říct, že (obzvláště 14.04) je to na takovémhle HW sebevražda.

Když už, tak bych použil něco s méně náročným prostředím (LXDE, MATE, GNOME classic...)

Takže například

Lubuntu
www.lubuntu.cz

Zorin OS
zorin-os.com

Oboje umí česky, oboje má LXDE (takže ovládání podobné Windows), oboje obsahuje LibreOffice a oboje není náročné na HW. Zorin navíc umí nativně pouštět jednoduché aplikace pro Windows (.exe; Lubuntu po naintalování Wine taky)

Doporučuji udělat čistou instalaci WXP SP2 a instalovat co nejméně programů. Já to tak udělal a přijde mi to jako nejlepší řešení.

Souhlasím s názorem, že ideální je max. SP2. Ten počítač fungoval dříve úplně v pohodě, ale jak se tam postupně instalovaly aktualizace tak zpomaloval, zpomalovat až do současné nepoužitelnosti. Přeinstaloval jsem systém (takže eliminovat případnou havěť), po instalaci dobré, po natažení všech aktualizací opět nepoužitelné jako před tím. Takže problémy s pomalostí působí skutečně nainstalované aktualizace.

není pravda co se týka nutnosti Office 2010, Office 2003 + Microsoft Office Compatibility Pack for Word, Excel, and PowerPoint File Formats situaci s dokumenty beze zbytku reší

taková zhovadilost, Office 2010 na tak slabej stroj, je prastaré pravidlo, na starej hardware patrí taky starý software

... :puff:

osobne by jsem, pokud je čas a chuť, udelal pokusne instalací Win2000 a ty Office 2003, stejne na YouTube se s tou šunkou jít nedá,

a instaloval, na nouzové prohlížení webu, staričkej Firefox nejaké rady 2 nebo 3, k tomu nekde najít historické verze AdBlocku a hlavne FlashBlock-u

.... :puff:

W2000 a XP bez servis packú jedno a totéž je, je to takovej malinkej podvod na usera od Microsoft-u,
XP od W2000 se liší grafikou co vidí user, jinak nic postatné

až service packy prinášely vetší rozdíly, no v podstate taky nic výnimočné, prinesly hlavne podporu WiFI karet a jinak blbiny, otravné Security Centrum se objevilo myslím se SP2, kdo to ale potrebuje ?
ovladače pro W2000 a XP jsou ve 99,4% pripadech identické

.... :puff:

Mně třeba na ten thinkpad na W2k ovladače z XP nefungujou.
Ale možná je ten thinkpad těch 0,6%.

Hlavně pokud to je to samé, proč si přidělávat problémy, když tam může mít XP, pro které je ten notebook vyrobený?

Edit: A ještě z nějakého mně neznámého důvodu počítáš s tím, že vlastní krabicovou verzi W2k.

Tak bohužel - tuto kombinaci jsem byl nucen opustit po té, co mi Office 2003 opakovaně zničil několik složitých dokumentů vytvořených v novějším Excelu. To byla velmi nepříjemná zkušenost, že tento systém patří i s Compatibility packem do věčných lovišť. Pokud někdo používá jednu stránku textu nebo kalendář v Excelu, tak to asi bude jedno, ale tady se bavíme o profesionálních dokumentech využívajících možností Office naplno.

Další zkušenost - Office 2010 tady šlape úplně v pohodě, rozhodně se po nahrazení starého 2003 nic nezhoršilo ani nezpomalilo.

Problémy spatřuji výhradně v aktualizacích Windows XP, které se postupně doinstalovaly v předchozích několika letech. Bylo chybou, že jsem je dávno nezakázal. Bohužel musím kvůli Office 2010 nainstalovat i SP3, bez níž to nejde, ale nic víc...

Pokud to někoho zajímá, nainstaloval jsem Windows XP Pro SP3 + MS Office 2010 SP2 + Google Chrome. Vše šlape jako hodinky, použitelně, rychle.

Ale - nesmí se tam nainstalovat pozdější aktualizace, nebo se systém zmrší úplně do nepoužitelného stavu. S každou další aktulizací se zpomaluje a zpomaluje až je úplně tuhý.

Skoro to vypadá, jako nějaký úmysl ve smyslu, aby uživatelé slabších počítačů nemohli XP po nainstalování posledních aktualizací používat.

instaluju ručně jen megakritické aktualizace, o kterých se píše kvůli zneužitelnosti. minimem je ten odkaz co jsem dával.
na přání šéfa jsem batkou doinstaloval i kritické aktualizace (asi 40) jen proti potenciální zranitelnosti ze sítě. lokální průser autorun máme zakázaný už léta. i při výběrové instalaci mám pocit že se to mírně zpomaluje, ale je to kompromis proti úplně nechráněnému systému.

automatické aktualizace jsme zkusili povolit z wsus, dopadlo to zoufale (snad 100 bezcenných špatně kompatibilních aktualizací), musel jsem to stopnout.

Skoro to vypadá, jako nějaký úmysl ve smyslu, aby uživatelé slabších počítačů nemohli XP po nainstalování posledních aktualizací používat.

xp tu byly dost dlouho a ms léta ignoroval bezpečnost ("kdo by nám škodil"), takže se vydaly stovky aktualizací. nejnefunkčnější je plně záplatovaný sp2, pak update na sp3 a znovu všechny možné záplaty, to hrozně pomalu startuje a dává to starému jednojádrovému hw s malou ramkou dost pokouřit.