Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Starý PC DELL Optiplex nedovede adresovat HD 500GB - je to možné?

Měl jsem půjčený noname,ale poměrně nový PC,deska Gigabyte, HD 500GB WD Sata, na který jsem si uložil data. PC fungoval výborně, os Win7 ileg.(všechny aktualizace vypnuty),až jednou při startu naskočila hláška,že při startu došlo k chybě,jestli jí má systém Win opravit. Dal jsem YES,za chvíli hláška,že Win nemůže chybu(aniž vypsal č.chyby)opravit - zkusil jsem několikrát,vždy to stejné. Já mám PC Dell Optiplex 270 (asi 10let),legal XP Pro, a protože jsem potřeboval ty data z HD na půjčeném PC dostat do svého,koupil jsem redukci/interfejs pro připojení HD Sata/Pata na USB - tu už jsem chtěl ostatně dlouho... Po připojení HD 500GB Sata z "rozbitého" PC se sice na redukci rozsvítí kontrolka,že je připojeno zařízení Sata,ale na PC se nic neděje,prostě HD nevidí,ani nejde "ručně" nainstalovat jako nový hardware.Disk přitom běží,ale vůbec ani nezaseekuje při připojení. Všechny moje ostatní HD,co mám-Pata i Sata se načtou super,ale mám nejvíce 160GB.Někde jsem kdysi četl, že starší PC a OS nedovedou adresovat velké disky-prostě na to "bitově" nestačí. Nemůže to být u mě tento PROBLÉM??? Na disku jsou ještě kontakty na propojky Jumpery-asi pro případné využití,ale nevím,co znamenají-jsou tam 3možnosti,já znám ze svých starých PC na IDE HD pouze možnost Master, Slave, a "omezená kapacita" ,to fungovalo OK, ale zde takové možnosti nejsou psané. Ale stejně jsem to nemusel při připojení mých starých HD teď do té redukce "jumperovat",fungovalo to bez propojek OK.Ale ten 500GB prostě NEJDE.Prosím o radu,jak poznám, že je HD DEAD - to je můj konec, nebo, že to neumím naJumperovat, nebo, že to můj starý PC nedovede adresovat. Díky za radu moc,jsem už starší "kus" a jsem rád,že jsem se s PC vůbec naučil... - na oplátku nabízím jakoukoliv radu v oblasti připojování PC k zesilovačům,NF celkově, formáty-konverze.... Díky, Alfi.

Díky za odpo,bohužel jiný PC nemám,který bych chtěl "zničit", mám jen ještě jednoho Dell Optiplexa GX,který má 3.5HD Sata,ale vzhledem ke konfiguraci(ram 256MB)si myslím, že Win7 ani nerozběhne,navíc jsou ilegal,tak nevím, co by mi to v PC mohlo udělat.Vzhledem k tomu, že je PC moje jediné spojení se "světem" - musel jsem z Prahy vypadnout díky privatizaci bytů do opuštěné lokality s 9ti chalupama...- tak nemohu riskovat žádné zbytečné kolapsy. Na tom HD v půjčeném PC jsem měl právě fotky a texty inzerce-to mě teď jedině živí,proto mě ten disk tak zajímá,jinak bych PC vrátil a nazdar. S pozdravem Alfi.

koupil jsem redukci/interfejs pro připojení HD Sata/Pata na USB

Tie redukcie vyraba kdekto a obcas mavaju problem s nacitanim diskov (stavalo sa mi, ze niektore disky vobec neboli rozpoznane, bez ohladu na pocet pokusov, zatial co na inej redukcii/ina znacka/ bez problemov okamzite fungovali).

Skus HDD pripojit na iny PC.

Zdravím, díky za odpo, ta redukce je značková-žádná z Polska za dvě stovky,koupená ve značkovém PC obchodě,kde jsem bral již mnoho komponentů,a vše super.Jak jsem psal,všechny moje ostatní HD-Pata i Sata s ní fungují vpoho,ale mají nejvíce 160GB,tenhle má 500GB.Já jiný tak velký na ozkoušení nemám,kdybych měl,už dávno jsem zkusil,jestli to redukce a starý Dell zkousne... Zdraví Alfi.

Tak díky za každé info,jestli je to tím "stářím" (pro mě je to PC uplně vpoho),nebo jestli je HD v loji.

Už to tu bolo viackrat (a z casti som to pisal aj ja). Bud ten SATA disk normalne zapoj na normalny PC alebo na redukcii skus dalsi 500GB HDD. Neviem ako inak by si chcel zistit kde je problem (jedine najst v manuali k PC zmienku o tom, ze je max. velkost disku limitovana). Idealna by bola prva moznost, tj. zapojit niekde ten SATA disk a ak bude fungovat, tak rovno odzalohovat na niektory z diskov, ktore s tvojou USB redukciou bez problemov funguju.

Alebo počkať na Santu, pride už večer.

si myslím, že Win7 ani nerozběhne,navíc jsou ilegal,tak nevím, co by mi to v PC mohlo udělat.

Z toho disku, samozrejme, nemas bootovat, iba ho zapojit a precitat data v povodnom OS.

Hmm, tak Santa nový PC nepřinesl... - tak musím laborovat dál.Je mi uplně jasné,že přehození či připojení disku do jiného PC je nejlepší zkouška-ale není k dispozici.Po určitém šťourání v systému jsem zjistil,že disk je vidět ve Správci zařízení(přesný název jako je na HD),a toto zařízení prý "pracuje správně" - takže k nějaké komunikaci přes redukci musí docházet.Ale v prohlížeči se neobjeví,a ve vlastnostech se jeví jako celý plný,ač je využitý sotva z 1/4. Tak babo raď.Nemůže to být těma propojkama-jumperama na disku?Nemám nic propojené(nemám teď po ruce ani jumper na zkoušku...), možnosti tam jsou: 1.propojka Enable SSC, 2. Enable PVIS, 3. Enable 1.5GB PHY. Nevím co to znamená, znám pouze Master, Slave, a omezená kapacita.To už jsem dělal při připojování HD kolikrát a fungovalo to OK, ale co znamenají tyto zkratky? Díky za radu, Alfi.

stáhni unetbootin nech si od nej stáhnout a vytvorit bootovací Flash disk Xubuntu, nabootuj z toho Flash disku jako Live systém a uvidíš zda uvidíš nebo neuvidíš ten SATA disk na prevodníku

jenom pro srandu /králiku/, pripojil si tomu disku také napájení +5, +12 V ??? predpokládam že jde o nejaký bežný, univerzálni prevodník, na jedné strane 44pin pro notebookové PATA a na druhé 40 pin pro desktopové disky,
notebookové disky další napájení obvykle nepotrebují, vystačí si z +5 V z USB portu, nekdy sice s problémy, ale 3,5" desktopový disk samozrejme bez +12V fungovat nemúže

.... :puff:

Hmm,to stažení Linuxu se bohužel při mém připojení 150Kb/s asi nezdaří... Ale zdravím a díky za odpo. Jo,to s tím napájením je mi jasné,jsem elektronik,a s HW mám větší zkušenosti než s SW.Proč by měl být v Linuxu HD vidět a v XPéčkách není?Dovede vůbec ten starý Dell "adresovat" tak velký HD?Myslím,že je to stejné jako u starších foťáků a MP3 přehrávačů,atd.,které umějí adresovat paměťové karty pouze do omezené velikosti,větší počet paměťových sektorů už adresně nezvládnou.Ten převodník co mám je dost dobrý,má i napájecí zdroj,redukci pro přídavné napájení i 2.5HD,výstup i pro případný ventilator na HD,a všechny moje ostatní HD vpoho načte. Díky, Alfi.

je absolutne jedno u disku pripojeného pres USB prevodník, zda BIOS historického Dell Optiplex 270SX z r.2004 podporuje nebo nepodporuje veliké disky, dnešní moderní operační systémy s BIOS-em, co se týka disku, komunikuji malinkou chvíli pri startu počítače, pak je BIOS z hry ven, toto delal už dedeček Windows-ú, Win 3.1 byla to tehdy veliká novinka, prej vitruálni ovladače, no je to už skutečne hodne let, proto se divím že tu rešíš neco kolem BIOS-u

nevím co vlastne deláš, Linux jsem doporučil pro jeho nedokumentovanou vlastnost, totiž Microsoft oficiálne neuvolnil specifikace pro NTFS užívaný na NT systémech, komunita kolem Linux-ú užíva vlastní rešení pro prístup k file systému NTFS a z nejakého, mne neznámeho dúvodu, v prípade poškození file systému, pod Linuxem ty disky NTFS lze číst i tam, kde prípadne Windows neprečte nic, samozrejme že né vše ale i tak, je to taková zajímavost

na historický Dell ti vystačí historický old SLAX tam Tvé pripojení absolutne postačuje, je to malinký systém ani né 200 MB, akorát asi budeš mít problém, i když autorem je Čech, defaultne je anglicky, aby byl český musíš instalovat modul s češtinou, no snad až tak moc to vadit nebude

.... :puff:

Zdravím, no já netvrdím, že to blokuje Bios,ten vím jak funguje a co dělá.Ale já si spíš myslím,že prostě CPU neumí vygenerovat ani ztrávit tak velkou-dlouhou bitovou adresu potřebnou pro adresaci sektorů v tak velkém disku(ve správci zařízení je HD "vidět").Kdysi jsem o tom četl,ale moje knihovna,kde bych to dohledal je teď zahrabaná bůhvíkde... Ta vlastnost Linuxu,že přečte i to co Win ne,je fakt zajímavá.Já bych do té instalačky z toho lajnu šel,angličtina vůbec nevadí,ale budu to stahovat celou noc,do toho 5x vypadne EDGE a nebude z toho nic.Abych měl aspoň trochu signál,musel jsem si postavit k modemu směrovku,a když je krásný letní den,naskočí mi na pár minut kolikrát i HSPA+ - to bych do toho šel,ale to v tomhle počasí nehrozí... Dík, Alfi.