Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Jak nastavit slim DVD-ROM mechaniku jako slave?

Zdravím,
mám combo DVD mechaniku Toshiba SD-R2212, která je z výroby nastavena jako CS (Cable Select). Potřebuji ji připojit do notebooku Toshiba Tecra 8100, kde ale musí být jako SLAVE. Jinak není detekována, bios hlásí IDE #1 ERROR.

Hledal jsem na internetu řešení, našel jsem dvě: buď spojit určité piny na konektoru nebo přeflashovat firmware.

Do toho spojování pinů se mi moc nechce, je to mravenčí práce a ani mi není úplně jasné, zda by to pomohlo. Jestli jsem to pochopil, tak spojením pinů se přepne na Master, což nepotřebuju.
Takže bych zkusil ten flash firmwaru, ale ať jsem hledal všude možně, nenašel jsem žádnou verzi, kde by bylo uvedeno že to je na přepnutí slave.

Máte s tím někdo zkušenost? Poradíte?

Přiznávám, že jsem se s touhle mechanikou nesetkal, ale: pokud mé znalosti němčiny nejsou zcela zapomenuty, tak by stačilo PIN 47 odpojit - tím by se mechanika měla přepnout do Slave modu. laptop_brenner
Osobně bych šel spíš touhle cestou, než to řešit sháněním BIOSu a možná i FW mechaniky.
Ale snad někdo poradí víc...

Vylučuji, že bys byl větší neschopa než já, nebo že by se Ti snad klepaly více ruce - mě si najímají firmy na ruční výsev travníků. Takže si myslím, že to je řešitelné. Otázkou je spíše vybavení - pájka (pro detailisty: páječka) s tenkým hrotem bude nutná.
(já jsem vlastníma rukama opravil napájecí konektor na sata disku - to neříkám proto, že by se tím chtěl nějak chlubit, to je prostě fakt)

Viděl jsem kšandu, která měla ten drát 47 přerušen dírkou, vytvořenou od výrobce. Možná jí máme někde ve skladu, ale vidím to černě, že jí najdu. Bedna s odborem kšand a podobných kabelů je převeliká :-(. Co to zkusit přetnout takovým tím ostrým odlamovacím nožejkem?

pin se sice jmenuje cable select, ale jeho funkce je:
47 DEVICE Config.(CSEL) in openly: Slave, GND: Master

čili když to nefunguje tak jak je, tak to tenkým cínem spoj se 45 na master. vnuť mu v biosu pro ide-kanál s dvd nastavení auto, jestli to rozchodí.
(koukám ze zvědavosti do firemního notebuka, primary master je dvd, secondary master je sata hdd)

1. podle mě bys právě naopak měl CSELECT pin dát "do luftu" (nikoliv zemnit), pak z toho bude SLAVE (u CS platí, že uzemněný vodič CSEL je MASTER, neuzemněný pak SLAVE (u IDE kabelů to je vidět, mají jeden kablík mezi prvním a druhým konektorem pro zařízení přerušený. Obecně by to měl být pin č. 28. Doporučuju natřít odpovídající pin bezbarvým lakem a máš IMHO vymalováno

edit: pin 28 platí pro "normální" 3,5" IDE konektory

2. zkus napsat na support Toshiby nebo dealera, mohli by ti pomoci, firmwary na změnu MASTER/SLAVE nebývají veřejně dostupné.

Ano. ATA specifikacia je na www.t13.org, zadarmo su sice len draft-y to ale staci.

Na signale CSEL je v zariadeni (disk/cdrom) 10k pull-up, a na doske (tzv "host" :))) je ten signal uzemneny. Medzi master a slave konektorom na beznom kabli je signal preruseny - to sposobi ze jedno zariadenie bude mat CSEL uzemneny (bude master) alebo neuzemneny (bude slave).

Jedna sa o pin 47 (u NB-CDROM) ale ako sa na tom konektore rataju piny zhlavy netusim (zobrat dobre svetlo a poriadne kuknut na konektor)...

Tak už přišla odpověď ze supportu Toshiby. Sice rychle, ale ne zrovna potěšující. :-|

Dobrý den
U některých modelů notebooků Toshiba nelze použít jiný typ mechaniky, než jaký byl osazen z výroby. Ve Vašem případě by stačilo sehnat k mechanice firmware, který daný problém řeší. Někde na internetu by snad mohl být volně ke stažení. Toshiba sama k mechanikám firmware neposkytuje a u notebooků v záruce posuzuje update firmware mechaniky za porušení záručních podmínek. U notebooků mimo záruku je pochopitelně nakládání s notebookem zcela v režii majitele.
My na našich stránkách pro starší notebooky Toshiba nabízíme výměnu optické mechaniky za multiformátovou vypalovačku DVD Samsung, s výměnou jsou spojené hardwarové úpravy základní desky.

Za CHG Service s pozdravem

Koukal jsem na jejich stránky, ta DVD Samsung stojí 3.481,- Kč bez DPH, což je polovina ceny celého notebooku. Takže ji samozřejmě kupovat nebudu.

Trochu jsem spoléhal na to, že mi třeba pošlou ten správný bios. Mně se ho najít nepodařilo, pokud se chce někdo proslavit, ať to zkusí... ;-) Bude mít můj dík a obdiv.

Toshiba sama k mechanikám firmware neposkytuje

není mechanika oem někdo jiný? dá se strčit do jiného notebuku a vyčíst výrobce = odkud tahat firmware?
dá se vytáhnout hdd a nabootovat z dvd a něco o ní vyčíst? (hiren's cd: třeba nssi)
je nový svěží den, všude kolem se válí plno měřáků - už jsi měřil jak je na tom pin 47?

Ano, mechanika je OEM Fujitsu Siemens. Kvůli tomu i přímo podpora od Toshiby si nebyla jistá, jestli postup s flashnutím nového firmwaru pomůže...

Měřák se mi jeden válí ve skříni, bohužel bez baterie. Naštěstí jej teď nepotřebuju, mechaniku se podařilo zprovoznit bez HW zásahu. Díky za zájem.

Ak je cable select tak by to malo byt v notebooku nadratovane tak, ako to notebook potrebuje. Ak je to v NB nadratovane blbo, tak musis ten pin v NB alebo na konektore odpojit. Druha moznost ako si sa spravne dpozvedel je preflash.firmware, ak existuje.
Ziadna ina moznost nie je.
Otazka je preco to chces mat ako slave.

Takže díky touchwoodovi, který mi vyjednal firmware přímo z Deutschlandu se podařilo kombo DVD Toshibu zprovoznit.

Musel se použít tzv. inverzní firmware, který změnil defaultní Cable Select na mechanice.

Tímto velmi děkuji za ochotu a pomoc touchwoodovi i všem ostatním, kteří přispěli do diskuze radou.