Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem ZALMAN VE-300 - UEFI ?

Zdravím,
dneska jsem si pořídil externí box na disk - ZALMAN VE-300, funguje parádně. Už jsem si zprovoznil systém virtuální mechaniky. Jen nevím jak to bude, když budu chtít instalovat přes UEFI nikoliv přes BIOS. Na UEFI se musí speciálně vytvářet instalační médium se systémovým souborem FAT32. Dá se s tím nějak vypořádat třeba přes tu virtuální mechaniku ? Abych nemusel mít disk naformátován na FAT32 /omezení 4GB velikosti souboru - to by mě sralo/. Máte s tím někdo zkušenosti, jak se to dělá ? Návod mlčí.
Díky :puff:

Zatím jsem neměl možnost si moc vyhrát s UEFI, protože se mně nedostala do ruky nějaká taková deska na dostatečně dlouhou dobu, abych si s ním mohl zaexperimentovat. Nicméně si myslím (a možná se přitom pletu), že emulace CD/DVD udělá svoje, že by to mělo normálně jít - jako u každé jiné CD/DVD mechaniky.
Také by mě to zajímalo.

Popravdě to mě nenapadlo, ale když to takto udělám, tak to ztrácí to kouzlo mobility, protože na každou particii budu moct vložit pouze jedno iso, navíc, když někde budu instalovat počítač, tak je blbost půl hodiny čekat, než si vytvořím boot médium. Proto jsem si pořídil tu virtuální mechaniku, abych jen navolil, který to iso chci, píchnul do kompu a už instalovat.

Splietas dve na tri dokopy. UEFI nema nic spolocne s FAT32 ani to nijak nesuvisi. Ak si schopny vytvorit tam emulaciu DVD pomocou iso suboru, tak to vytvor a bude sa to spravat presne tak jak normalne DVD (instalacne DVD Win8 alebo Win7 64bit je mozne bootovat aj v UEFI mode aj bez).

P.S. ak tomu tvojmu "instalovat přes UEFI nikoliv přes BIOS". UEFI je BIOS. Je to jedna a ta sama vec.

- a toto som kde spomenul P.S. ak tomu tvojmu "instalovat přes UEFI nikoliv přes BIOS". UEFI je BIOS. Je to jedna a ta sama vec.
- flash-ka s inym suborovym systemom ako FAT32 uefi botovat nejde
- emulaciu som neskusal, ak to este niekedy budem potrebovat, skusim

Ty ale nechces dat instalacku na FAT32 oddiel, ty tam na tom externom onom mas moznost emulacie DVDrom. Z toho dovodu nepotrebujes ziadne FAT32 ale pouzijes .iso originalneho DVDrom a nabootujes to DVDrom v UEFI mode.

UEFI moze bootovat z cohokolvek, ak su spravne vytvorene GPT oddiely a v spravnom GPT oddieli je spravny loader. To ale ty nie si schopny vytvorit a MS ti na to neni schopny dat tool, z toho dovodu vie UEFI kod aj legacy sposob s FAT32 a bootx64.efi suborom, to ale neznamena ze UEFI vie len FAT32 jak to tu nespravne tvrdite.
Windows instalacka sa dava na USB sticky apod vzdy na FAT32 oddiel, je jedno ci bootujes legacy alebo ne. A vzdy sa da dat len jedna na oddiel. Ty ale nemas nejaky blby USB stick, ale mas na tom tvojom zariadeni aj moznost emulovat DVDrom a tam si mozes dat aj 100 DVD instalaciek (.iso) na 1 oddiel, tak predsa pouzivaj to, ked si si to uz kupil, a neries ziadne FAT32.

Formatovat na FAT32 vie akykolvek linux, vo Win to ide tiez niekedy z prikazoveho riadku zavisi od verzie Win.

Jj, na disku už mám několik instalaček pro virtuální mechaniku, vždy jednu vyberu a tu připojím, funguje to parádně.
Takže si stačí sehnat origo DVD windowsů, z něho vytáhnout obraz a nakopírovat na disk do vir. mechaniky, zní to sice hezky, ale jaksi chybí to origo DVD, nejde nějak upravit instalačka určené pouze pro Legacy systém ? Vím, že se tam nějak vytvářely soubory boot64.efi, nebo co, to by stačilo ?

Musis tam mat \EFI\BOOT\BOOTX64.EFI co v tomto pripade musi byt microsofti bootloader, pripadne mozu byt pouzite aj ine mechanizmy na DVD neviem teraz zhlavy presne, t.j. na original DVD nemusi byt tento subor a aj tak by mpohla bootovat v UEFI mode, neviem zhlavy teraz. Neviem co tpo mas za image, ale ked nejde bootovat v UEFI mode tak je to posahany bastel, alebo 32bitova instalacka

Jak jsem již psal, ještě jsem neměl příležitost si vyhrát s deskou s UEFI, ale protože mě to docela zajímá (UEFI nikdo neutečeme), tak přidám popis toho, jak je údajně nutno upravit instalační soubory pro UEFI (cituji):
Ke zpřístupnění možnosti UEFI bootu jsou potřeba dvě věci:
1 - Na klíčence zkopírovat obsah \EFI\Microsoft\BOOT do \EFI\BOOT
2 - z lib. Windows C:\Windows\Boot\EFI\bootmgfw.efi -> \EFI\BOOT\bootx64.efi

Byť mám takto upravené všechny své instalačky (a mám jich několik, protože se domnívám, že z hlediska legálnosti systému není důležitý původ instalačních souborů, ale původ licenčních informací), tak ze svrchu uvedených důvodů nemám ověřenu ani účinnost těchto úprav, ani dokonce, jestli vůbec mají smysl. Uvítám tedy kritický (a ověřený) pohled na věc.

Ano maju zmysel ak bootujes z USB flash ktora je vo FAT32, tam sa pozera na subor \EFI\BOOT\bootx64.efi a ak je tak sa to spusti v UEFI prostredi (ten subor nemusi byt bootloader ale moze to byt aj efi shell, alebo akakolvek efi aplikacia).
Ale ak mas disk s GPT tabulkou particii, tak tam UEFI boot leze na oddiel so spravnym GUID, a tusim tam nemusi potom byt ten subor ale bootloader je nejak v tej particii so spravnym GUID. Na DVD neviem zhlavy presne ci ma byt subor bootx64.efi alebo ci su tam aj ine mechanizmy

potrebjes nejake original iso nejakych 64bitovych Win. Da sa to dnes stiahnut tusim uz aj priamo od MS http://windows.microsoft.com/en-us/windows-8/creat e-reset-refresh-media neskusal som

(P.S> neviem co si upravil ale nejde tam len o jeden subor ale nasledne to tam potrebuje dalsie efi alebo celu zlozku kdesi alebo ine veci (to vie len microsoft co to tam do tych ich bastlov naprogramoval, UEFI s tym nema uz nic, ten spusti bootloader a tym to pre BIOS konci), preto sa vobec nepustam do diskusii o nejakom upravovani niecoho posahaneho. Na original mediu je vsetko tak jak ma byt)

To je sice hezký, ale mě jde primárně o Windows 7, Windows 8 už mám a v pohodě mi bootuje i přes UEFI ...
Někde jsem četl, že se musí ještě upravit ten bootloader aby spustil onu instalaci, že nestačí pouze nakopírovat tento soubor tam, že se ještě musí nějak upravit ...