Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Testování ventilátoru zdroje

Dotaz mě napadl při čtení tohodle. Nedala by se otestovat funkčnost (alespoň ventilátoru) zdroje tak, že by se na 220V připojil holý zdroj (na něj nic nepřipojovat) a ten by se zapnul? Alespoň vrtulka by se měla točit, ne?

Jestli je to úplný elektrikářský blábol, tak to raději rovnou smažte... :-x

Něco by jsi na něj měl připojit, on spínaný zdroj moc nemiluje chod naprázdno a proto, i když uvnitř jakousi předzátěž obsahuje, je přece jenom dobré mu pár watů zátěže dopřát (na +5V, nebo +12V - stačí na libovolné větvi). Kromě toho je nutné mu zapnout výkonovou část zkratováním příslušného vodiče hlavního napájecího konektoru desky na zem (t.j. na libovolný černý vodič, resp. na kovový kryt zdroje). Potom se ti vrtulka poslušně roztočí - a běžně se takto dělá. Ohledně tvého nápadu se nemáš za co stydět.

Tak já to pochopitelně nemyslel na jednorázové otestování větráčku. Pouze jsem naznačil, že by se mu to třeba mohlo hodit. Snad jsem tolik neřek! :-)

edit: Ostatně má přemejšlet, zda může zdroj pustit naprázdno, nebo co na něj píchnout, aby to bylo dostatečnou zátěží, nebo si za mizerný dvě kilča pořídit tester?

A co chces na tom ventilatore testovat??
Zdroj sa da zapnut aj samotny, tak ze zoberes napr. pinzetu alebo co a spojis zeleny drat s ktorymkolvek ciernym. Zdroj sa musi zapnut. Ako uz pisal Pytlik je dobre pripojit nejaku zataz (preistotu, nech pri tom "teste" zdroj neskape), napr. stary HDD.

Jenom bych měl trochu zábran psát "zelený drát" - on totiž mívá různé barvy. Takže já to raději popisuji jako "čtvrtý drát od kraje, který není červený a který má z obou stran černé dráty". Tohle platí vždycky, i když je to krapítek ukecané (ale to já jsem taky).

jako zátěž dávám 2 autožárovky, jednu na pětivoltovou a jednu na dvanáctivoltovou větev. Má to dvě výhody -
1.je krásně vidět, když zdroj blbě stabilizuje
2.využiju žárovky se spáleným jedním vláknem;-)