Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Když MEMTEST neprochází...

Milí přátelé,
dostal se mi na víkend do spárů počítač tohoto složení:

MB DFI nF4x Infinity
CPU AMD Athlon 64 3000+
RAM 3x 1GB Corsair DDR PC400 CL3.0 VS1GB400C3
grafika MSI RX1300PRO-TD256E
Zdroj Fortron Blue Storm II FSP500

Problém je, že na něm neprochází memtest (test 6, na různých místech, podle nastaveného časování a použitých modulů, při opakovaném testu beze změn nastavení je chyba na stejném místě). Počítač je nepřetaktovaný. Memtest neprochází ani s failsafe nastavením biosu - a to ani se všemi třemi paměťovými moduly, ani s žádnou kombinací libovolných dvou modulů (deska má tři sloty).
Nemám s tím moc zkušeností, předpokládám, že budu postupovat takhle:
- zkusím najít googlem nějaká vhodná nastavení časování pamětí pro tuhle kombinaci MB a pamětí a použiju je místo "auto"
- zkusím někde vyhledat, co znamená těch 50 parametrů, které je možné v biosu pro časování pamětí měnit
- podle nalezených informací budu postupně jednotlivé parametry časování měnit a pokaždé zkoušet memtest

Asi to bude pěkně zdlouhavé, a ani nevím, jestli to povede k výsledku.
Máte někdo nějakou radu, co je dobré udělat, nastudovat, vykoušet?

Ak tam mas aj moznost "by SPD" namiesto "auto" vyskusaj tu, skus pamate po jednej (bez dualchannel). Ak bude problem len s jednym modulom tak ho reklamuj, ak je problem s kazdou (samostatne), bude problem v CPU (test6 je co presne, je to s cache alebo bez?) alebo v doske (moze byt s niektorym pamatovym slotom problem) alebo (malo pravdepodobne) moze byt nejaky problem aj so zdrojom (skusil by som iny na skusku).

Az budes skusat RAM samostatne pamat davaj do slotu najblizsie k CPU (mal by byt ako "slot0"), resp. vid navod k doske. Tie moduly si daval do dualchannelu? Su to uplne rovnake moduly?

Co sa tyka casovania v BIOSe, nemalo by ich tam byt 50, spravidla su to vsetko oneskorenia, takze zvysit hodnotu = spomalit, mozes zvysit kazdu hodnotu o 1 a skusit, ale ak to nejde na auto resp by SPD, tak je nieco vadne. To rucne nastavenie je skor pre pretaktovavanie, a nie na riesenie problemov. Fungovat to musi s automatickym/bySPD nastavenim.

Aha - důležitá vec, kterou jsem zapomněl napsat :-[ : každý modul zvlášť údajně funguje bez chyb (ale to teprve prověřím). Pokud to tak je, nevím, co reklamovat...

Náhradní 1GB DDR PC400 CL3.0 moduly se mi doma bohužel nepovalují. "SPD" místo "auto" na výběr není, jen ruční nastavení.
Jestli může být problém v CPU, to je pro mě důležitá informace - problémy prý začly po upgrade ze Sempronu 2800+. Zkusím tam dát zpátky ten Sempron.

Moduly jsou úplně stejné, ale kupované postupně. V dualchannelu nejedou, protože ho deska nepodporuje. Test 6 z memtestu (z hirens boot cd) teď z hlavy nevím... odpoledne se podívám, co to vlastně testuje.

Díky MM za rady, ušetřils mi asi spoustu zbytečného zkoušení.

Nicméně jestli se potvrdí, že každý modul zvlášť projde, nevím, jaký z toho udělám závěr.:-(

Aka tam je verzia BIOSu? Nemas nahodou zapnute cool&quiet? Skus vypnut alebo najnovsiu verziu BIOSu. Vid popis oprav v novych verziach BIOSu:
http://us.dfi.com.tw/Support/Download/bios_download _us.jsp?PRODUCT_ID=3590&CATEGORY_TYPE=MB&STATUS_FL A G=A&SITE=US

P.S: pozor na reviziu dosky (ale v tomto pripade by to malo byt ok, ten najnovsi BIOS je pre revizie A aj B, starsie BIOSy len pre A, asi vtedy este revizia B nebola)

1) deska dual podle mě podporuje..je to vlastnost cpu. Zkusit v biosu najít /nebo zkontrolovat výpis při startu a vypnout/.
2) Otestovat s jedním modulem
3) nastavit při testech s jedním modulem nauálně cas 3 a rychlost 333
pokud neprojde tak je na 99procent vadná deska nebo cpu
Podle mě možná vadné cpu....

Jinak jestli je to socket 7xx pro amd tak tam byli desky dost vybíravé.

Je tam socket 754 a doteď jsem žil v tom, že na dual by tam musel byt Athlon pro s939... ale když jsem ji kdysi měl, tak jsem v ní nikdy dva stejné moduly stejně neměl, takže jsem se o to nezajímal. Prověřím to.

Nová informace: při testech po jednotlivých modulech to vypadá, že jeden modul vždycky projde, ale zbylé dva (v rozporu s tvrzením majitele) NEPROCHÁZÍ! Takže to vidím tak, že se problém skutečně zjednodušil na reklamaci těch dvou modulů. Uff, to je příjemné zjištění, můžu se věnovat něčemu zábavnějšímu :-p

Díky moc za support.

Takže dobrá věc se podařila: oba blbé gigáče na počkání vyměnili za nové - a memtest už prochází se všema třema najednou.

Ještě že máme ten kapitalismus a krámy se součástkama mají i v pátek otevřeno do noci... Za bolševika bychom na nový DDR určitě museli čekat do pondělka. ;-)

Za bolševika jsme měli u sálového počítače ferritovou paměť 64KB. Co bit, to ferritový toroid, kterým procházely tuším 4 dráty (x, y, čtecí, zákazový) a dělalo se to ručně(!) v Šumperku. Proto ta sranda stála 1Mega Kčs! Byla to krychle, o hraně asi 40cm, vážící cca 10 Kg. Vybavovací doba 556 nanosekund. Zato neztratila informace ani po vypnutí šťávy.

Kdyby 64kB :-(

Naše školní dělo (Tesla 200 :-p) mělo jen 32 a pamatuju si, že jsem měl velké problémy nasoukat do něj program ve Fortranu, abych jej nemusel linkovat :-x I když...vlastní soukání (=odevzdání paklu hollerithovských papírků operátorce) nebyl vlastně problém ;-)

Dnes už z Fortranu ani Cobolu neumím nic :.(