Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Údržba OS

Dobrý den, na notebooku mám OS windows 8.1. Vše fungovalo bezchybně, ale po 4 měsících se mi extrémě zasekal a zpomalil. Když jsem se ptal technika na PC, který mi otestoval PC, řekl, že mám poškozený OS, že prý za úplatek mi to opraví. Nejsem zrovna člověk, který si může dovolit platit pořád peníze za opravu PC. Chtěl bych se proto zeptat, jaké bych podle vás měl používat programy na stabilizaci OS. Prosil bych jiné programy, než jsou programy typu CCleaner, protože přímo s CCleanerem mám své zkušenosti a kladné nejsou. Celkově bych rád programy, které mi PC ještě nezničí, ale aby opravdu pomohly a zrychlily mi PC, a opravily OS. Potřeboval bych něco, co mi udrží OS v dobrém stavu. Nechci už žádné programy co mi rádoby pomůžou tím, že všechno vymažou a pak ještě vyčistí registry a PC je pomalejší. Hledal jsem na internetu a nic takového jsem nenašel, všude mě odkazují na CCleaner. Tak jsem se chtěl zeptat, jaké používáte osvědčené programy. Klidně i placené. Děkuji za odpovědi :)

loading...

On se postará sám.
Zásadní body jsou níže, dodám:
- zálohovat si svá uživatelská data a řádně archivovat.
- pracovat uživatelsky s minimálními právy k systému.
- neprasit redmondský os nějakým ňuňu ťuťu pucovacími aplikacemi.
- v případě redmondského os mít připraven Live os pro případnou záchranu dosud nezálohovaných dat.

co mi udrží OS v dobrém stavu

Neinstalovat kdejakou kravinu, koukat, na co klikáte. Dávat pozor, co se spouští po startu (tam se rád nasere každý program), občas projet nějakým anti-spyware programem.

jaké používáte osvědčené programy

Žádné. Maximálně vyčištění disku (obsaženo ve Windows) a jednou za kvartál to defragmentuju. I když přínos toho je diskutabilní, ale proč ne.

řekl, že mám poškozený OS, že prý za úplatek mi to opraví

Znova to nainstaluje z recovery oddílu; to zvládne průměrně zdatný člověk sám doma.

Jistě. Ale je chyba spoléhat na antiněco, když se třeba spouští crack nebo otvírá příloha z neznámého mailu, že.
Když jsme u zkušeností - osvědčilo se mi na PC pracovat pod omezeným účtem (s právy "User") a být hodně obezřetný při (například) práci s maily. O instalacích warezu to platí dvojnásob.

S tímto samozdřejmě naprosto souhlasím. obezřetnost je třeba, protože kolikrát když člověk zjistí, co všechno se mu do PC dostane, je to neuvěřitelné. Ovšem co si budem povídat, nikdo není dokonalý a nějak se vir do PC dostane, a proto právě spoléhám na AVG. většinu mi to opravdu zastaví

Když si dovolím parafrázovat našeho Velikána, pak: "Teplé porno je lepší nakaženého warezu."
Nejhorší jsou různá pucovadla typu TuneUP a software z podivných "sluníčkových" webů, místo přímo od výrobce SW, atd. Proti tzv. "sociálnímu" průniku musí bránit jen zdravý selský rozum - příkladné jsou tzv. "Nigerijské dopisy" a phishing obecně.

na ccleaner tě všude odkazují jen lamy a pitomci.

jestli sis do prohlížeče natahal adware, měl by stačit adwcleaner.

pokud udržováním pc myslíš nezasírat ho zbytečnostmi, je to dobrý začátek.
a pokud víš, co a proč se ti automaticky spouští po startu, jsi king.
k 64bit windows víc pasuje ms autoruns + ms process explorer, ale ten starter je jednodušší.

k antivirům: systém ti nezaviroval win defender, ale ty. vir jen tak nechytneš, potřebuješ třeba zavirovanou flashku nebo warez, samo se to nenainstaluje.
samozřejmě zaspywarovaný prohlížeč si taky dokáže leccos stáhnout.

placený avg jsou vyhozené prachy. aby to fungovalo a nezpomalovalo, musíš většinu jeho zbytečných štítů vypnout - a máš z toho placenou free verzi.