Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Klonovanie disku v.z. vadne bloky

Poprosim o radu. Mam dva identicke HDD Seagate ST3400832AS (400 GB). Jeden pouzivam ako "ostry" a druhy (naklonovany) ako rezervu.
Na pouzivanom sa objavilo sest vadnych blokov (okrem ineho nenacitalo "uzivatelsky profil" a vytvorilo novy).
Windows spustil opravu (mam 3x partition, FAT32 + 2x NTFS) asi uspesne.

Pripojil druhy HDD, opravil som profil a aktualizoval som starsi klon a harddisk sledujem uz dva tyzdne cez HDTunePro. Nove "vadne bloky" nepribudaju.
-------------------------------------------------

Teda vsetko sa zda O.K., ale moj dotaz je iny: ako sa prejavia vadne bloky? Je informacia vo FAT, NTFS?

1.) Ked naklonujem disk co ma vadne bloky na druhy (zdravy), vytvoria sa "umele" vadne bloky?

2.) Ked naklonujem zdravy disk na disk s vadnymi blokmi, bude sa zapisovat aj do vadnych blokov?

P.S. klonujem cez Symantec Ghost (ale myslim, ze to neni podstatne)
Dakujem vopred za rady (studium problemu na Wiky, mi radu nedalo).

Dakujem za rychlu odpoved, ale priznam sa v tom bode 2. trocha nerozumiem.

2.) Ked naklonujem zdravy disk na disk s vadnymi blokmi, bude sa zapisovat aj do vadnych blokov?

Pises "novy disk ziadne vadne bloky nema", ale vysledny disk je s vadnymi blokmi.

Vdaka za odpoved aj Tebe, vazim si to.

Ale mam doplnujucu otazku. Vadne bloky sa zapisuju do FAT, NTFS, alebo do firmware disku?
Totiz som pouzil na opravu len Windows (chkdsk) a nie firemny test (ten sa chystam pouzit).

Neviem, ci samotny Windows vie zapisovat do firmware disku.

Ked je zapis len v logickej strukture disku (FAT, NTFS), tak pri klonovani bude premazany.

P.S. ked mi napises, ze disk ktory vykazuje "vadne bloky", treba vyhodit, tak s Tebou suhlasim.
Ale tento problem ma zaujima "akademicky" (pretoze mi ujo Gogol nepomohol).

Tieto disky som pouzival kedysi v RAID 0, v pocitaci na editovanie videa.
Uz par rokov mam novy PC na video a mam 5-diskovy RAID (koli hluku) umietneny mimo miestnost cez FibreCannel.

A spominane dve 400 GB su malo amortizovane (ale dlho nepouzivane).
Teraz je jeden v "malom PC" len na Internet a poradnu, ked "velky PC" pracuje.
.

Ja ti vobec nerozumiem ze co kam klonujes, ale vseobecne lebo pleties dve veci dokopy (fyzicky vadne bloky a bloky ktore si oznacuje filesystem):

Vadny blok je fyzicky vadny, to co tam bolo zapisane uz neprecitas, precitaju sa blbe data a hodi to nejaky error, pri klonovani z vadneho disku sa namiesto vadneho sektoru zapisu do noveho disku nejake nuly. Nebude vadny, budu tam len blbe data.

AK naformatujes vadny disk pomaly, tak si OS pri formatovani zapise do suboroveho systemu ktore bloky nema OS pouzivat. Ked disk nesformatujes, tak sa nic do suboroveho systemu nezapisuje, proste sa bude OS furt pokusat tie bloky pouzivat co ale neklapne a sposobuje zaseky polminutove apod. A stejne tak ked naklonujes dobry disk na vadny disk, tak sa stratia informacie z formatovania a zas to bude pouzivat aj vadne bloky.

Ked klonujes z takehoto disku ktory ma po formatovani oznacene nepouzitelne bloky vo filesysteme, tak zavisi od toho cim (jak presne) to klonujes, tak sa bud prenesie aj informacia o tom ze ktore bloky sa nemaju pouzivat alebo nie, ale po reformatovani noveho disku sa tato informacia strati, ptz novy disk nema fyzicky vadne bloky.

Ked naopak klonujes dobry disk na vadny disk, tak pri tom klonovani sa to bude pokusat zapisat aj na vadne miesto, co skonci bud errorom, alebo tym ze niektore subory z noveho disku neprecitas plus polminutove zaseky pri praci s novym diskom.

Vadne sektory si vie disk sam premapovat na ine miesto, vacsinou staci zapisat nieco (sektorovo, napr. killdiskom) na vadne miesto a FW disku si to premapuje, pripadne utilita od vyrobcu disku (vsetky su na UBCD) pri full teste povrchu to vie premapovat, cim sa fyzicky vadny disk stava dobrym diskom, ak to premapoval.

P.S. cely ten moj roman sa da zhrnut do par faktov:
1. fyzicky vadny sektor neni nijak oznaceny, ale proste pri citani sposobi polminuty zasek a precita blbe data, pri zapise sa moze sam opravit (FW ho premapuje), ale OS o tom vobec netusi.
2. OS si moze pri pomalom formatovani(=testuje si kazdy sektor) vo filesysteme oznacit bloky ktore nema pouzivat.
3. Ked klonujes tak zavisi od toho cim preasne jak presne klonujes, ze ci sa prenesie aj informacia z bodu 2. Ak sa prenesie tak proste OS nebude pouzivat niektore bloky, ktore su ale na dobrom disku bezchybne.

Odpoviem asi netradicne. Vazim si tuto Poradnu a vsetkych, ktory na ukor svojho casu zadarmo davaju rady.
Neda sa neprehliadnut aktivita uzivatela "MM..," a som za to vdacny.

Dovolil som si napisat dotaz z ktoreho je jasne: "vobec nerozumiem ze co kam klonujes" - staci precitat dotaz.

"pleties dve veci dokopy (fyzicky vadne bloky a bloky ktore si oznacuje filesystem)" ani nie. Jasne som napisal "Windows spustil opravu", zatial ziadny firemny test neprebehol.

"AK naformatujes vadny disk pomaly, tak si OS pri formatovani zapise do suboroveho systemu ktore bloky nema OS pouzivat"
- oprav ma, ked som pribrzdeny, ale pri klonovani sa vsetky tieto data prepisu (v podstate to je jadro mojho dotazu).

Moja otazka "Windows vie zapisovat do firmware disku" zostava tiez nepovsimnutelna, myslim ze nie.
----------------------------------------------

Viem ze existuje kopec programov na test a samozrejme pouzijem a o ziadne data som neprisiel.
Ale to neni odpoved na moju takmer "akademicku otazku" (vlastne dve):

1.) Ked naklonujem disk co ma vadne bloky na druhy (zdravy), vytvoria sa "umele" vadne bloky?

2.) Ked naklonujem zdravy disk na disk s vadnymi blokmi, bude sa zapisovat aj do vadnych blokov?

Skratka som zistil, ze je problem, na ktory neviem odpoved a tu je kopec ludi znalych.
Prva odpoved od:fleg, 10.07.2015 20:47 skoro stacila Ano / Ano (nestimuje mi bod 2.)

P.S. ako zachranovat disk, ako dolovat data atd, neni predmetom dotazu, ale len ako sa prejavia vadne sektory v bode 1. a v bode2.

Asi zacinam chapat ze na co sa pytas. Klonovanie len kopiruje bajty (data), (nacitam bajty -> zapisem bajty), na dnesnych diskoch sa neda zapisat vadny blok, zapisovat sa daju len data. T.j. ak sa bavime o fyzicky vadnych blokoch tak
1. NE

2. som uz jasne odpovedal vyssie. ANO lebo nikto netusi ze nejaky blok na platni disku je vadny (pri pokuse ho pouzit disk po XY pokusoch zisti ze to neklapne a nic nezapise/neprecita). Disk ale pri zapise bloku ked vidi ze to neklaplo tak si interne premapuje ten sektor na ine miesto platne, a ten sektor (z pohladu zvonku) prestane byt vadny, ptz je odteraz inde na platni.
Normalne je na vadny disk najprv pouzit utilitu vyrobcu z UBCD, ta vsetky vadne premapuje a oznami ti ci to klaplo alebo ne, a mozes ten disk potom este pouzivat ptz od toho momentu zas nema ziadne vadne bloky.

Fyzicky - vadny blok je blok, ktery disk neumi spolehlive precist a/nebo do nej neumi spolehlive zapsat. I puvodne dobry blok se casem muze stat vadnym, bez ohledu na to, zda do nej bylo zapisovano.

V zakulisi - disk pri pozadavku OS na zapis muze zjistit, ze je blok vadny, pak ho zasantroci nekam do neviditelna a ze zasoby vytahne dobry blok, do ktereho zapise - tohle OS nevidi. (Ale ta zasoba jednou dojde a jakmile se zacnou objevovat vadne bloky, tak maji tendenci se sirit a nabyvat na poctu)

Logicky - OS muze pri cteni zjistit, ze dany blok je vadny (nekdy i pri zapisu, kdyz mu to disk oznami a nezataji, treba kdyz mu dosla zasoba, nebo je tak nastaveny - ale to bylo hlavne driv), pak si do sveho zapisnicku (treba FAT tabulky) ten blok oznaci jako vadny a uz se ho nepokusi pouzivat. Taky se mu muze stat, ze nejakym omylem oznaci dobry blok za vadny (kdyz se mu treba splasi nejake zapisy a misto do dat si zapise do systemove oblasti)

---

Klonovani muze probihat dvema zpusoby - bud na logicke urovni (tedy se jen kopiruji soubory), nebo na urovni disku, kdy se kopiruje blok za blokem.

Na urovni disku - kdyz je zdrojovy blok vadny, tak se precte nesmysl a ten se zapise do cile na dobry blok, ktery ale obsahuje nesmyslna data (a sam je dobry).
- kdyz je cilovy blok vadny, tak se bud cilovemu disku podari ho zasantrocit a podstrcit dobry (cili vsechno dopadne dobre), nebo se mu to nepovede a puvodni data jsou ztracena (a vysledny blok je samozrejme vadny).

Zaroven se na teto urovni prekopiruje i zapisnicek OS, pokud tento obsahuje oznaceni nekterych bloku za "vadne", tak v cili ho obsahuje taky a dobre bloky oznacuje mylne jako "vadne".

Na logicke urovni (kopirujes jen soubory z disku na disk) se "vadne" bloky vubec neprenaseji a pokud jsou v cili nejake vadne, tak se je disk pousi zasantrocit - cili skoncis nejspis se stejnymi soubory na dobrych blocich.

---

Tedy pri klonovani na urovni disku 1) cilovy disk se neposkodi, ale OS si sebou pretahne seznam "vadnych" bloku, ktere jsou v cili ovsem v poradku.
2) Ano, ale disk se to pokusi (a casto uspesne) zachranit, cili uzivateli se jevi, ze NE. Pokud disk neuspeje, tak se naklonuje do vadnych bloku a prislusna data jsou ztracena (cili ANO).

Podakujem Vsetkym, nielen preto, ze sa to patri, ale preto ze som dostal naozaj potrebne informacie.
----------------------------------------
Dovolim si este o doplnenie rady:

Viem (a vedel som), ze je rozdiel kopirovania na logickej urovni (t.j. kopirovanie suborov) a kopirovania na urovni disku (t.j. stopa na stopu, alebo sektor na sektor).

Ale myslel som si, ze klon (ako terminus technikus) vzdy kopiruje fyzicky.

Moja otazka je zase jednoducha:

Su rozdielne klonovacie programy na klon "logicky" a klon "fyzicky" ?
Alebo sa to da prepnut v beznych programoch (pojdem sa hanbit pred zrkadlom).

Vsetky programu pracuju so sektormi, ale rozdiel je v tom ze ci len slepo skopiruju sektor 0 az sektor end, alebo dekoduju filesystem a znova ho nanovo vytvaraju apod. Vacsina je typu 2 (resp. tazko povedat do akej miery ptz filesystem je komplikovana zalezitost a napr. pri zmene velkosti nemoze len slepo kopirovat bloky filesystemu apod)