Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Klonovanie disku v.z. vadne bloky

Poprosim o radu. Mam dva identicke HDD Seagate ST3400832AS (400 GB). Jeden pouzivam ako "ostry" a druhy (naklonovany) ako rezervu.
Na pouzivanom sa objavilo sest vadnych blokov (okrem ineho nenacitalo "uzivatelsky profil" a vytvorilo novy).
Windows spustil opravu (mam 3x partition, FAT32 + 2x NTFS) asi uspesne.

Pripojil druhy HDD, opravil som profil a aktualizoval som starsi klon a harddisk sledujem uz dva tyzdne cez HDTunePro. Nove "vadne bloky" nepribudaju.
-------------------------------------------------

Teda vsetko sa zda O.K., ale moj dotaz je iny: ako sa prejavia vadne bloky? Je informacia vo FAT, NTFS?

1.) Ked naklonujem disk co ma vadne bloky na druhy (zdravy), vytvoria sa "umele" vadne bloky?

2.) Ked naklonujem zdravy disk na disk s vadnymi blokmi, bude sa zapisovat aj do vadnych blokov?

P.S. klonujem cez Symantec Ghost (ale myslim, ze to neni podstatne)
Dakujem vopred za rady (studium problemu na Wiky, mi radu nedalo).

Jsou zobrazeny jen nové odpovědi. Zobrazit všechny
Předmět Autor Datum
Fyzicky - vadny blok je blok, ktery disk neumi spolehlive precist a/nebo do nej neumi spolehlive zap… nový
gilhad 11.07.2015 14:26
gilhad
Podakujem Vsetkym, nielen preto, ze sa to patri, ale preto ze som dostal naozaj potrebne informacie.… nový
Jufo 12.07.2015 03:40
Jufo
rozdielne programy niesu a ano, v pripade nutnosti a ked to program podporuje, da sa to prepinat. nový
shiro 12.07.2015 08:21
shiro
Vsetky programu pracuju so sektormi, ale rozdiel je v tom ze ci len slepo skopiruju sektor 0 az sekt… poslední
MM.. 12.07.2015 13:03
MM..

Fyzicky - vadny blok je blok, ktery disk neumi spolehlive precist a/nebo do nej neumi spolehlive zapsat. I puvodne dobry blok se casem muze stat vadnym, bez ohledu na to, zda do nej bylo zapisovano.

V zakulisi - disk pri pozadavku OS na zapis muze zjistit, ze je blok vadny, pak ho zasantroci nekam do neviditelna a ze zasoby vytahne dobry blok, do ktereho zapise - tohle OS nevidi. (Ale ta zasoba jednou dojde a jakmile se zacnou objevovat vadne bloky, tak maji tendenci se sirit a nabyvat na poctu)

Logicky - OS muze pri cteni zjistit, ze dany blok je vadny (nekdy i pri zapisu, kdyz mu to disk oznami a nezataji, treba kdyz mu dosla zasoba, nebo je tak nastaveny - ale to bylo hlavne driv), pak si do sveho zapisnicku (treba FAT tabulky) ten blok oznaci jako vadny a uz se ho nepokusi pouzivat. Taky se mu muze stat, ze nejakym omylem oznaci dobry blok za vadny (kdyz se mu treba splasi nejake zapisy a misto do dat si zapise do systemove oblasti)

---

Klonovani muze probihat dvema zpusoby - bud na logicke urovni (tedy se jen kopiruji soubory), nebo na urovni disku, kdy se kopiruje blok za blokem.

Na urovni disku - kdyz je zdrojovy blok vadny, tak se precte nesmysl a ten se zapise do cile na dobry blok, ktery ale obsahuje nesmyslna data (a sam je dobry).
- kdyz je cilovy blok vadny, tak se bud cilovemu disku podari ho zasantrocit a podstrcit dobry (cili vsechno dopadne dobre), nebo se mu to nepovede a puvodni data jsou ztracena (a vysledny blok je samozrejme vadny).

Zaroven se na teto urovni prekopiruje i zapisnicek OS, pokud tento obsahuje oznaceni nekterych bloku za "vadne", tak v cili ho obsahuje taky a dobre bloky oznacuje mylne jako "vadne".

Na logicke urovni (kopirujes jen soubory z disku na disk) se "vadne" bloky vubec neprenaseji a pokud jsou v cili nejake vadne, tak se je disk pousi zasantrocit - cili skoncis nejspis se stejnymi soubory na dobrych blocich.

---

Tedy pri klonovani na urovni disku 1) cilovy disk se neposkodi, ale OS si sebou pretahne seznam "vadnych" bloku, ktere jsou v cili ovsem v poradku.
2) Ano, ale disk se to pokusi (a casto uspesne) zachranit, cili uzivateli se jevi, ze NE. Pokud disk neuspeje, tak se naklonuje do vadnych bloku a prislusna data jsou ztracena (cili ANO).

Podakujem Vsetkym, nielen preto, ze sa to patri, ale preto ze som dostal naozaj potrebne informacie.
----------------------------------------
Dovolim si este o doplnenie rady:

Viem (a vedel som), ze je rozdiel kopirovania na logickej urovni (t.j. kopirovanie suborov) a kopirovania na urovni disku (t.j. stopa na stopu, alebo sektor na sektor).

Ale myslel som si, ze klon (ako terminus technikus) vzdy kopiruje fyzicky.

Moja otazka je zase jednoducha:

Su rozdielne klonovacie programy na klon "logicky" a klon "fyzicky" ?
Alebo sa to da prepnut v beznych programoch (pojdem sa hanbit pred zrkadlom).

Vsetky programu pracuju so sektormi, ale rozdiel je v tom ze ci len slepo skopiruju sektor 0 az sektor end, alebo dekoduju filesystem a znova ho nanovo vytvaraju apod. Vacsina je typu 2 (resp. tazko povedat do akej miery ptz filesystem je komplikovana zalezitost a napr. pri zmene velkosti nemoze len slepo kopirovat bloky filesystemu apod)

Zpět do poradny Odpovědět na původní otázku Nahoru