Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Linux a hry?

Ahoj zdarec :) má někdo zkušenost s hrami na Linuxu (zatím bez upřesnění jestli Ubuntu,Fedora atd.)? Chtěl bych změnit systém ale po prolézání webu o Linuxech mám spíš víc otázek než odpovědí.

Jaká je podpora ovladačů (CPU,GPU, atd.)?
Jaká je podpora her jako takových?
Skutečně Wine je schopný rozjet i novější gamesy? (Nevím zda věřit oficiálním stránkám, každý si rád udělá nejlepší reklamu, no ne?)
Opravdu jsou Linuxy rychlejší?
Jak je to s příkazovým řádkem?
Jaká je podpora programů na videotvorbu, zvuk (střih,editace)? Který je nejlepší?

Myslím ,že otázek je víc než dost, a momentálně mě další nenapadaj.

CPU: Intel Core i3 - 4160 3,6GHz
GPU: Nvidia GeForce 745
RAM: 8GB

Budu rád za veškeré rady a poprosím trošku srozumitelnějš :) jsem pouhý "Widlák" :D

• Na linuxu hry nepoustím, ale bez DirectX, nevo pres emulátor (CrossOver) to rychlejsí nebude.
• Podle tvého HW popisku, zrejme hledás jak zrychlit hry, neví nevím ci smer na linux je dobrá cesta :-)

• Jestli si win delá co chce sám je proto, protoze je tak nastaveny, nic ti nebrání, urcity MS service desaktivovat.
• Na místo XP muzes kupríkladu pouzít windows 7/64, treba HOME. (mozná se dá jeste zehnat jeho testovací verze, omezena na 60 dní)

Nerad se hrabu v servisech :/ stačilo mi to jednou byl jsem po pravdě velice rád že jsem originální CD ještě našel... momentálně mám právě "desítky" a v těch by si snad i čert hlavu zlámal... Co se "sedmiček" nevím poslední komp jsem musel chladit trošku víc... :/

upřímně mi nejvíc z těch systému vyhovovaly XP, tam jsem věděl kam vlézt, co vypnout atd.... Jo a na "sedmičkách" jsem měl problém rozjet NFS: Carbon, z nějakého důvodu ,byť jsou origo, mi padaly a na současným OS je nerozjedu pro jistotu vůbec...

Win7 sa da dost lahko nastavit aby nerobil automaticky somariny (netreba sa ani hrabat v sluzbach staci vypnut defrag, body obnoveni, winupdate nastavit na vzdy sa pytat, a to je asi tak vsetko :) Swap bud uplne vypnut alebo nastavit napevni min/max.
Spodny panel Win7 sa da lahko zmenit na styl jak bol v XP (pridanim quickstart panela a odopnutim tych nalepenych hovadin). A mas to jak XP.
Snazit sa hrat hry na linuxe neni moc dobry napad (ptz vyrobci robia hry hlavne pre Win), s Win7 budes na tom omnoho lepsie.

Co sa tyka tych hier co ti padali na Win7, tak ked su tie hry urcene pre Win7, a nefunguju spravne ani po nainstaleni patchov od vyrobcu hry, tak mas najskor problem v HW, alebo nejake blbe ovladace nainstalene. (ono nejake uvahy zavisia od toho ze co konkretne nazyvas "padanim", a ci vyrobca tej hry uvadza ze to ma ist aj na Win7, a v jakej verzii hry/patchu)

Pokud o linuxu mnoho nevis, tak nenechej se presvedcit na nejake experimenty, ktere mnozi linuxaci poradi a nepremyslej o nicem jinem nez o Ubuntu (maximalne muzes zvolit linux Mint), coz je zatim skoro to same jako Ubuntu. Vyhoda je zrejma, vetsina veci uz je predpripravenych a tak se s prikazovym radkem setkas jen pri copy-paste trech prikazu: pridani repozitare, update zdroju softwaru a instalace programu. Faktem je, ze i nektere nastaveni, ktere zase na Ubuntu udelas jen copy-paste z nektere rady, kterou lehce najdes pres Google (u Ubuntu je pravdepodobne, ze cokoli budes resit uz vyresil nekdo pred tebou, protoze to mnozstvi uzivatelu enormni), tak na linuxu Mint se snazi o tlacitkova klikaci nastaveni co je to jen mozne. Kazdopadne prikazove radky se u techto dvou systemu netreba bat.

Co se tyka rychlosti, je to o volbe grafickeho prostredi, nejsi totiz jako na Windows svazan s jednim grafickym prostredim, ale mas moznost volby, jsou prostredi omalovana graficky vysperkovana a jsou prostredi pro stare pocitace, ktere jsou sice spartanske, ale extremne usporne.

ovladace OK, NVidia ma dobrou podporu, navic grafika GF745 nic moc, na tom stejne moc nove hry nerozjedes.

Wine - tak to neni pravda, ze by nove gamesy fungovaly, Wine dobre zvlada hry pres DirectX9, tam pravdepodobne uspejes s vetsinou titulu, ale hry, ktere jsou pouze DX10/11 temer bez sance rozjet.

programy - no porad mas to Wine a hodne programu muzes pouzivat z Windows pres nej, nejdou uplne vsechny, treba Photoshop jede myslim do CS3 OK, Illustrator myslim od prvniho CS nefunguje a nepodarilo se to dodnes rozjet, ale to je spis vyjimka.
Na zvuk je v linuxu Audacity, podle me velmi slusny program, obzvlast kdyz si uvedomis, ze je zadarmo. Editace videa Avidemux, mozna pouzivas i na windows, ale ten program je i pro linux. Jinak urcite najdes i dalsi.

Jaká je podpora ovladačů (CPU,GPU, atd.)?
Velmi dobrá, vše je v jádru a jeho modulech, nic se neinstaluje, vše se načuchá při spuštění.

Jaká je podpora her jako takových?
Horší, většina jede pod Wine nebo pod VirtualBox s Widlema.

Skutečně Wine je schopný rozjet i novější gamesy? (Nevím zda věřit oficiálním stránkám, každý si rád udělá nejlepší reklamu, no ne?)
Něco jde, něco ne. Nezkoušel jsem co jde a co ne, musíš vyzkoušet sám. Existuje (jako vše v Linuxu) mnoho virtualizačních programů, třeba XEN, ale to je nad rámec této odpovědi, lze (možná) najít vhodnou virtualizaci pro danou hru. Hry nehraju, na počítači pracuji takže v tomto sloužit příliš nemohu.

Opravdu jsou Linuxy rychlejší?
Záleží na rozhraní, KDE=asi tak stejně rychlé jako Widle, MATE=velmi rychle, xfce=superrychlé. Pomalejší rozhraní je většinou vyspělejší s více možnostmi a naopak.

Jak je to s příkazovým řádkem?
Jak by to bylo? Je tam. Podléháš patrně strašení Windowsáků, že se dělá vše z příkazového řádku. Běžný uživatel vůbec nemusí příkazový řádek použít. Stejně jako ve Widlích, také tam je a použil jsi ho?

Jaká je podpora programů na videotvorbu, zvuk (střih,editace)? Který je nejlepší?
Vynikající, Widle se můžou jít vycpat. Na nelineární střih videa doporučuji Kdenlive, na zvuk Audacity. Nejlepší asi nejsou, znám profesionální Linuxové střižny třeba Cinellera, Lumiera, ale pro začátečníka jednoznačně nejvhodnější je KdenLive. Přehrávačů hojnost, vybereš si co ti vyhovuje, skvělý je VLC, Kaffeine a pod. Prohlížeče obrázků vynikající, Okular nebo Gweview opět Widle se můžou jít cpát. Na grafiku, úpravu fotek GIMP - skvělý, zvláštní rozhraní, když si zvykneš nebudeš chtít nic jiného. Skvělý organizátor fotografií digiKam. Existuje spousta výtečných programů na vektorovu grafiku (místo Corela), 3D grafiku a další. Na kancelářské věci (místo MS Office) je LibreOffice. Vše zdarma, výtečné kvality a ryclosti.

Děkuji :) Audacity používám i na současným OS a pravdou je že je to asi jeden z nejlepších ne-li nejlepší program :) ještě mě napadá něco na nahrávání (ve Windlích např Fraps, Bandicam) kterej není náročnej...

Jako vzdy, pokud se jedna o linux, prehanis. Hrat hry pres Virtualbox jaksi postrada smysl, to uz je lepsi dualboot.
DirectX 10/11 hry v podstate nejdou, urcite je dobre pouzivat Steam, protoze pro ten neco vyvojari jeste tak nejak odladi, ale fungovani DX10+ pod Wine je v nejake hodne ranne fazi a vetsinou to nekde krachne. Typicky linuxovy fans si totiz pod pojmem "Hra" predstavuje uplne neco jineho nez uzivatel Windows. Linuxovemu uzivateli obvykle staci sjezdovka s tucnakem, no beznemu windows uzivateli uz jsou DX9 hry malo a teda radit linux takovemu cloveku je nezodpovedne, obvykle to vede akorat k odrazeni takoveho uzivatele od linuxu, az zjisti, ze tam nic z toho co chce, nerozjede.

Widle se můžou jít cpát

tak tohle uz je sila, nekde ma linux s windowsama plne srovnatelnou nabidku, nekde jako treba prohlizec obrazku to stale neni ono, nenasel jsem na linuxu zadny stejne dobry prohlizec jako mam na Windows XnView, nicmene Xnview neni problem spustit pres Wine, takze to je reseni temer pro vsechno. Nicmene s Gimpem na upravu fotek muzes fungovat dobre, ale rozhodne ne tak komfortne jako s Photoshopem, je proste nezpochybnitelnym faktem, ze nabidce Photoshopu a Illustratoru se pro profesionalni pouziti nic nevyrovna a zrovna tyhle programy pres Wine minimalne u druheho jmenovaneho v novejsich verzich moc nejdou. Grafik stale potrebuje Mac nebo Windows.

Byt tazatelem, hraje-li nove hry, coz zda se hraje, tak z Windows neodchazim. Ja sam jsem situaci vyresil dualbootem, ale nepovazuji to za idealni reseni, neznam ale lepsi, pokud si sem tam chci zahrat novou 3D hru.

XnView MP existuje i pro Linux: xnviewmp

Nicméně: faktem je, že Linuxové distribuce nejsou mainstream a jaksi se "předpokládá," že uživatel bude aktivně hledat řešení svých problémů, které se vyskytují na VŠECH operačních systémech - není pravda, že určitý OS nemá žádné problémy a nevyžaduje určité znalosti.

Na hraní (mainstreamových) her není Linux vhodný, protože jak podpora producentů her (které jsou určeny pro Windows), tak výrobců grafik, je nasměrovaná primárně na hlavní platformu, což jsou Windows. Tady je to jednoznačně bez diskuse.

Navíc jsem podle vyjadřování tazatele dospěl k názoru, že IT zase tak moc nerozumí a "linuxy" (což je poznávací znamení lidí, kteří mají jen zpostředkované informace) by mu způsobil trauma. (pozn: "Linux" je jen JEDEN - jedná se o jádro OS, které se vyskytuje v GNU/Linux distribucích)

Steam (díky svému STEAMOS, což je taky linux, defakto steamová konzole pro jakýkoli HW) tlačí na vývojáře, kteří přes něj hry prodávají k tomu, aby udělali port i pro linux. S novější grafikou, cokoli je ve steamu označené logem linuxu, tak taky půjde spustit (jednoduše, bez nějakého ladění Wine).

Widle se můžou jít cpát

Já netvrdil, že na všechno. Samozřejmě, placené a drahé aplikace dělají vývojáři jen pro Windows. Hry také nikdo pro Linux nedělá. Dá se sice najít fork pro Linux nějakých starších her, ale to není pro pařana. Já hry nehraju, používám Linux pro práci už asi 8 let a jsem spokojen, co potřebuji to tam je. Jsem předeslal, že hry nehraju a jasně jsem napsal, že nemohu sloužit, jak budou pod Wine a podobnými násilnostmi fungovat, spíš ne.
O prohlížeč obrázků bych se docela hádal, Gwenwiev je skvělý prohlížeč, umožňuje i jednoduché editace obrázků. Mohl bych polemizovat dále, třeba Kdelive <--> Pinnacle studio ale to není účelem tohoto vlákna.

Já se držím zásady: Linux je ve všem lepší, kromě her a na hry prioritně není vyvíjen. Na hry není ani Win, na hry jsou konzole, hry pro PC jsou jen reklamní okna pro výrobce karet a hardware.
S win bohužel pracovat musíš, neboť organizace jsou na tom postaveny - kromě města Mnichov, kde to překopali na Linux za nemalé prachy, ale už se to vrací na ušetřených licencích. Přejde na to i celá Čína.
Řešení: Přejdi na Linux, distribucí je dost a UBUNTU Tě nezklame, má mnoho derivátů s různou grafikou a hlavně podporu na forech, kde Ti lidé ochotně poradí. S Linxem zprovozníš téměř všechny staré PC, ikdyž je to celkem zbytečné, ale jde to.Poznáš nabubřelost MS a nesmyslné roztahování systému wIndows.
Win7 15GB X Slax 198 MB!!!! - funkčnost srovnatelná.Budeš se tím bavit.

Bud nejakej zaprisahlej konzolista nebo linuxak, tyhle lidi znaji o hrani na PC (Windows) nevi vubec nic, ale vyjadruji se ke vsemu.

Jinak Xubuntu se ti opravdu nepodarilo, to opravdu nebyl dobry napad, zacit si zkouset linux prave s touto distribuci. Pokud bys chtel jeste nekdy zkouset (tim rozhodne nemyslim hry), ale proste si vyzkouset linux, tak urcite bych doporucil bud obycejne Ubuntu nebo Linux Mint, to jsou pro zacinajici nejlepsi volby.

Mimochodem, NVidia pry brzy prida podporu Vulkan, vzhledem k tomu, ze AMD tak nejak je Vulkan, tak uz staci aby na Vulkanu zacaly stavet herni studia a pokud sami nebudou primo kompilovat hry i pro linux, tak aby v tomto zabral tym okolo WINE a bude na linuxu plnohodnotne hrani novych her realitou. Uvidime, zacina to kazdopadne vypadat zajimave.

Já tu měl tenkrát noťas a zkoušel jsem místo XP to Xubuntu, jsem ho stáhnul protože se mě vešlo na CD placku,jako asi to není špatný když někdo nehraje,jenže mě pod tím plno programů nefachalo a měl jsem problém se v tom orientovat,pak jsem dával pryč nějaký přednastavený kraviny a systém Ko ,musel jsem nainstalovat znova.:-)W nainstaluješ a jedeš Linux je spíš pro ty co si rádi hrajou se systémem ale výhoda že je grátis,kdybych nehrál hry tak na druhoustranu dobrá volba,ty programy by asi nejspíš možná nějak zprovoznit šli kdybych věděl co a jak.(splácal jsem si takový MMC tam mam jenom 80GB HDD tak možná to tam nainstaluju na zkoušku to Ubuntu)

Je to uplne stejny na Windows i na linuxu samozrejme tam to hodne ovlivnuje vyber distribuce.

Oba systemy bud muzes nainstalovat a pouzivat nebo nainstalovat, vyladit si k obrazu svemu a az potom pouzivat.

Samozrejme, ze kdyz budes hrat od mala fotbal, tak i v dospelosti, pokud treba po case si pujdes s kamosema zahrat, tak prijdes na hriste a hned vic co mas delat a hrajes fotbal, kdyz si s nima pujdes zahrat kuzelky a jeste nikdy jsi je nehral, tak se pravdepodobne take budes potrebovat nejprve trochu zorientovat. S linuxem je to stejne, nejsou to Windows, je to jiny system a navic jeste s mnoha variantama, takze ja treba kdyz bezne pouzivam Ubuntu nebo Mint, tak kdyz potom prijdu na Fedoru, tak se horko tezko zorientovavam a take tapu, to je normalni.

Co se tyka programu, tak to mas zase uplne stejne jako s tema hrama, pokud mas dopredu nejaky jasny zamer, nejaky predem vybrany program, ktery je jen pro Windows, nemuzes proste chtit pouzivat linux misto Windows, to nedava smysl.

Tak v tom se s tebou shoduji. Je jasné, že v každé distribuci a každém prostředí se to dolaďuje jinak. Pužívám léta Fedoru + KDE (od krachu Mandrivy), teď jsem pro slabší notebooky vyzkoušel MATE. Docela vyspělé a velmi rychlé prostředí, fork starší verze GNOME (to nové Gnome mi teda vůbec nesedí - můj osobní názor - věřím, že má určitě má spoustu příznivců). MATE je velmi čilé - pokud se do toho nenacpou opičárničky jako Compiz fusion nebo Emerald - IMHO zbytečné pouťové efekty ale zase se to někomu může líbit - třeba plandající okna :-)) Také jsem tam tápal, jak nastavit heslo do WiFI :-). A jistě, když má někdo zažitý program a nehodlá jej změnit, pak nemá smysl používat Linux....

Nicméné bych si dovolil tvrdit, že dneska je Linux již plnohodnotný a funkční systém i pro lamy, které (třeba Ubuntu) se nainstaluje a jede. A nepadá, není třeba pracně nic příkazovým řádkem nastavovat, aby se to vůbec hnulo. Samozřejmě, kdo chce, může si zkompilovat jádro na míru, aby bylo pro jeho CPU to nej. Může. Ale nemusí. Já to zkoušel jen jednou, sice se to povedlo, ale není již důvod, jádra z instalace fungují rychle a spolehlivě, není důvod nic pracně z příkazové řádky přizpůsobovat....
:beer:

//Edit: Teď jsem našel DirectX 11 pro Wine. Našel jsem, nezkoušel jsem (ani zkoušet nebudu), jen to dávám jako námět na vyzkoušení. Tam se kasají, jak všechny hry frčí jak dráha. Opakuji, nezkoušel jsem a asi tak jásavý bych nebyl, ale kdyby se našel dobrovolník pro vyzkoušení, mohlo by to dát zajímavý članeček sem.... ;-)

Tak ,jako když jsem hledal na netu, ani tady nedostanu jednoznačnou odpověď :/ Opět se tu hádají Linux,Win,Konzole chápu, že každý má něco do sebe ale tak nějak doufám že se tu objeví někdo kdo ví od každýho něco aby byl konkrétnější při výběru :) protože jinak jsem z toho opravdu na větvi...

Chápu ,že máte každý oblíbený něco jinýho, ale mohl by prosím někdo naspat jakési srovnání výhod/nevýhod? Proč Linux Ano/Ne a Windows Ano/Ne? (plusy/mínusy obou?)

Tady neni ale co resit, neni to vubec o zadnem hadani se Linux x Windows. Ty sam musis preci vedet, jake programy chces konkretne pouzivat a podle toho prizpusobit vyber OS.

Uprava videa: Mas teda nejaky konkretni program, ve kterem chces pracovat? Je to program pouze pro Windows nebo je i pro linux? Jestli zadny program nemas, tak ano i pro linux jsou editory videa, tohle si navic muzes ohmatat ve virtualnim prostredi.

Hry: Mas teda nejakou konkretni hru, kterou chces hrat? Je ta hra jen pro Windows? Je to hra pouze DX10/11? Potom neocekavej, ze bude fungovat pod linuxem. Naopak pokud si chces zahrat nejake libovolne hry, tak ano pod linuxem funguje par her pres Steam a navic se pres WINE daji rozchodit skoro vsechny DX9 hry.

Plusy:
Windows - funguji DX10/11 hry.
Linux - je to zadarmo.

Minusy:
Windows - je treba to koupit.
Linux - nefunguji soucasne DX10/11 hry.

Vsechno ostatni je jen o tvych prioritach, pokud predem zadne dalsi pozadavky nemas, zajimave programy na praci at uz kancelar nebo editace videa, audia nebo cokoli jineho najdes na obou systemech.

• Na hodne plus u WIN jsi zapomel, ono je toho trosku víc, napsat vse je na prioritách, zkus programovat nebo vyvíjet na Linuxu, rychle se dostanes do fáze omezení, co treba framework ? SW linux vs win snad porovnávat nemusím..Linux má neplacenou podporu?
(kdyz mi nekdo nabídne vyvojovou platformu na Linux neno Windows, pro me volba je jasná)
• Nepocítaje, SteamOS jsem zkousel, i podle testu, je stále spatne optimizovany, rozdíl FPS na stejném HW SteamOS (valve) a Windows jde az do 10FPS. Za me MS, nebo OSX (bavím se o OS, né o lin. Jádru OSX)

zkus programovat nebo vyvíjet na Linuxu

Žiješ stále v představách příkazového řádku a programování v C kódu nebo v assembleru. A do jakého omezení se dostanu? GUI interface programovacích jazyků jsou funkční a stejně dokonalá jako pod Win. Nebo si představuješ vývoj jen ve MS Visual Basic nebo FoxPro? Běžně vyvíjím pro Linux v Lazarus (totéž co Delphi na Win), v Javě, Pythonu. Používám SQL dotazy (MySwl nebo PosgreSQL), používám databáze. Kde vidíš omezení v programování pro Linux? Samozřejmě aplikační SW nemůžeme srovnávat, když je udělán pro Win, tak to vývojář udělal a basta fidli. Ale všimni si, že mnoho free programů existuje pro obě platformy. Namátkou: VLC, Avidemux, GIMP, Firefox, Thundewrbird, Chrome....

• Treba C#? A neríkej ze MONO se dá porovnat s Visual Studiem :-)
• Mobilní aplikace na WP snad pod linuxem ani nejdou..
Z linuxové distribuce asi jen preferuju Debian na servrové vyuzití, v tomto smeru je velmi solidní.

• Nevím, ve Visual Basicu jsem nikdy neprogramoval, používám inteligentní jazyky a ne Microsoftí paskvil Basicu.... :)) Též nevím, proč bych se měl mudlat v aplikačním sw (neříkám když se dělá něco systémového) v C++, když mám lepší nástroje silnějšího kalibru. :-)

• Asi nejdou na WP, což mi netrápí. Jdou zato aplikace pro Android, imho Java aplikace možná běží i na WP, tuto platformu neznám a ani znát nechci :-)

viz. odpoved od Rce.

chces-li programovat pro Windows, pouzivas programy k tomu urcene na Windows, chces-li programovat pro linux, najdes si programy k tomu urcene na linux. Absolutne neni problem.

Linux má neplacenou podporu?

Da se to tak rici, obvykle na neplacenych forech pro linux (Ubuntu) najdu odpoved mnohem rychleji nez kdyz cokoli potrebuju pro Windows. A to je co rict vzhledem k mensi uzivatelske zakladne linuxu.

rozdíl FPS na stejném HW SteamOS (valve) a Windows

Co se tyka DirectX9 pres WINE, tak co jsem hral, tak jsem mel obvykle stejne FPS na Windows i na linuxu, ale nebyly to narocne hry, treba serie Mass Effect. I ja rikam, ze na hry se stale vyplati Windows, nakonec sam jsem si je kvuli hram poridil take. Muze to byt za par let jinak, uvidime, jak se vyvine situace okolo Vulkan, ale zatim na hry doporucuju Windows (Win10 kvuli DX12).

Děkuji teď už jenom vyřešit problém jak dostat na tenhle počítač "sedmičky" protože originál CD, USB boot, ani testovací verze nainstalovat nejdou :/ už jsem zkusil i obnovu na Win 8.1 se kterými byl PC dodán a ani tam jsem nepochodil :/