Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem FX 6100 a GB GA970A-DS3 (upgrade z Phenom II X4 965BE)

Zdar,

chtěl bych se zeptat na pár dotazů:

1) Chtěl bych upgradovat Phenom II X4 965BE za FX6100 - myslíte, že to má význam? Nenašel jsem nikde žádný relevantní benchamark.
2) Je možné provozovat FX6100 na desce GB GA970A-DS3 (bez indexu "P" - tedy jestli jsem to dobře pochopil, bez dodatečného chlazení). Pro verzi desky P by měl být FX6100 ok, ale pro mojí desku.. nevím, nevím! Nebudu chtít taktovat, i současný procesor běží na stock.
3) Ram - je velký rozdíl mezi DDR3 666 a nejnovýšimi DDR3 na 1600Mhz - jde mi čistě o FPSka ve hrách, tady nepotřebuji benchmark jen praxi - uvidím rozdíl?

Mimo dotaz - má cenu taktovat Phenom II X4 965BE? Pomohl bych si výrazně? Mám chladič Noctua, nevím již přesně typ, ale ve své době to byla špička.. takže o chlazení CPU bych se nebál..spíš o chlazení na desce. Mám s taktováním špatnou zkušenost..dvakrát jsem odbouchnul C2D E8400 - vzalo to sebou desku, ramky i grafiku...

Upgrade je výhradně kvůli hrám - hraju všechno od nenáročných CS:GO až po Witcher 3, GTA5 - chci víc FPS a lepší detaily.Upgrade tak do 5K CZK, víc ne. Vyšší částka už nemám smysl, to už přemýšlel rovnou o nové sestavě.

Prosím žádné hádky na tomhle vlákně, chtěl bych od Vás jasné odpovědi.

Celá moje sestava je v příloze, disky mi CPUZ neukázal, ale systém a hry jsou na SSD od Samsungu, zdroj Corsair 650W.

Díky, J.

EDIT: RAM 4GB vs 8GB na 64bit Win7 - je tam nějaký rozdíl.. ve hrách? Vím, že některé hry se 4GB nespustím, ale opět jde mi jen o výsledky z praxe.. má to cenu?

Podle support listu by to mělo jet.
http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-supp ort-popup.aspx?pid=4122
FX6100 má menší spotřebu, takže i chlazení bude bez problémů.

Výkonově si však nijak nepolepšíš:
http://cpuboss.com/cpus/AMD-Phenom-II-X4-965-vs-AM D-FX-6100

Edit:
Taktovat Phenoma můžeš akorát na dobré desce s dobrým napájením. Tvoje deska nemá chlazenou napájecí kaskádu, Phenom má TDP 125W, což je docela dost a taktováním to může vylézt klidně i na 150W, což může desku i zničit. V lepším případě se to projeví nestabilitou systému. Nemá to cenu taktovat, nárůst výkonu není takový, aby to bylo nějak výrazně poznat.

1) nemá smysl
2) asi jo ale je tam víc revizí a verzí BIOSu, jinak deska nic moc
3) neuvidíš, navíc se bere efektivní taktování tak ty 666MHz ber jako 1333MHz vs 1600Mhz

Phenom II X4 965 na taktování je dobrý, ale máš na nic desku, snad jen napětí vcore držet nízko

RAM určitě by chtělo 8GB už jen GTAV je dost paměťově náročné a 64bit hra

Díky za reakce, ještě pár dotazy..

a) Do jakého CPU a MB byste šli? Preferuji AMD a Gigabyte, Intel mi přijde moc vysoko a s MoBo od ASUS mám špatné zkušeností.
b) Můžete mi vysvětlit nebo poslat na nějaký link s článkem na tuto odpověď "neuvidíš, navíc se bere efektivní taktování tak ty 666MHz ber jako 1333MHz vs 1600Mhz" - nějak to nechápu 666 = 1333 Mhz.
c) Jde kombinovat ramky 666 (1333) s 1600Mhz? Jde mi o to, abych případně dokoupil pouze 4 GB-RAM.. i když dnešní ceny RAM jsou hodně nízko takže 8GB kit nevychází tak špatně..

a) Z AMD kvůli ceně a spotřebě max. do FX 8300. Při vyšší ceně už se vyplatí jít jedině do Intelu. I spotřeba je pak ve prospěch Intelu. Gigabite má prý posledních pár let problémy s kvalitou (včetně zvukovek). Z jedné špatné zkušenosti s Asusem nemůžeš paušalizovat, naopak motherboardy mají dobrý. Osobně bych vzal desku okolo 2 litrů s chlazenou napájecí kaskádou a 4 slotama pro paměti. A ještě detail - je dobrý, když má deska další USB 3.0 konektor pro vyvedení na čelo case. Ne všechny desky to mají a pak je to na bedně zbytečně nezapojený.

b)

nějak to nechápu 666 = 1333 Mhz.

666 x 2 = 1333. Skutečná frekvence je 666 MHz, ale efektivně se to tváří, jako by to jelo na 1333 MHz. Najdi si na Wikipedii, co znamená DDR (Double Data Rate).

c) Můžeš kombinovat různě rychlé paměťové moduly. Ty rychlejší se zpomalí na úroveň toho nejpomalejšího.