Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Klonování disku na menší disk

Ahoj,
potřebuju naklonovat (systémový) disk na jiný fyzický disk.

Původní instalace byla na 250GB disku. Vzhledem k pochybným zvukům z disku jsem celý disk naklonoval na jiný disk (500GB). Vzhledem k tomu, že uživatel neobsadí ani 100GB, se zvětšováním partition jsem se tedy nepatlal.

Situace se tedy má tak, že na 500GB disku je 250GB oddíl a zbytek je nevyužitý.
Vzhledem k tomu, že ta pětistovka disk by se mi teď hodil na něco jiného, povedlo se mi ukořistit 320GB, kterou bych tam rád dal místo té pětistovky.

Blbé je, že celý disk na menší naklonovat nejde. Když naklonuju jenom partition, samozřejmě se na disk nenaklonuje zavádění systému.

Potřeboval bych teda vzít těch 250GB + zavádění a nějak to nacpat na tu 320GB.

Nějaké návrhy?

Dík! :-)

pokial použije vstavanú funkciu windows na vytvorenie bitovej kopie systému,tá zahrnie celý 500GB disk a ten už na menší obnoviť nepôjde nijako,len na rovnaký alebo väčší disk......ten vstavaný nástroj zahrnie celý "hardware" disku do aktualizovaného digitálneho hw hashu kvôli zachovaniu aktivácie inštalácie systému,preto obnova na menší disk obvykle zlyhá.......

Interni Windows obnoveni system spociva ve 2 krocich:
1. vytvoreni struktury oddilu na disku
2. obnoveni z VHD (obraz nezabira plnou velikost disku, ale pouze zabrané sektory)

Pokud nesouhlasi velikosti, tak se me obnoveni jen zeptalo, zda to chci opravdu obnovit a nasledne btovou kopii obnovil.

Hádám, že jsi při přenášení systému zapomněl na ten skrytý 128 MB zaváděcí oddíl. On tam být nemusí, ale potom se na systémovém oddílu musí nacházet adresář Boot, pochopitelně i s náležitým obsahem. Pokud to tak je, tak nejrychlejší asi bude tento adresář zkopírovat z jiného stroje. Pochopitelně obsah nebude úplně vyhovující, ale opravné rutiny to spraví. Alespoň mně se to kdysi povedlo, snad to vyjde i tobě.

Reinstal by byl určitě jednodušší a kdyby to byl můj počítač, udělal bych ho. Blbé je, že to je počítač babičky a nerad bych jí rozhodil nastavení systému a kdesi a cosi co si tam různě poschovávala. Půl roku by mě pak bombardovala otázkama, proč ta ikonka byla na ploše vlevo a teď je vpravo. :)

Klonuju Clonezillou, nicméně jestli máte někdo něco lepšího, co tohle umí, sem s tím. :)

Raději ještě dodám, že provádět operace je vhodné mimo úroveň Windows. Linuxu lze důvěřovat. Stačí nějaké Live Linux distro a v něm použít GParted. Vhodný nástroj nejlépe zavést z bootovatelného CD/DVD/flashdisku.

Mas tam len 250GB patrisnu takze sa to da dat na 320GB disk 1:1 sektor po sektore vcetne MBR atd. To vie snad kazdy lepsi klonovaci SW, alebo si v linuxe nastuduj jak sa pouziva prikaz dd, ten ti to urobi bezproblemov komplet od nulteho sektoru az po posledny. Je to uplne jednoduche, len si nesmies v tom prikaze pomylit disky source a destination :)

V tom linuxe (clonezilla je tiez v linuxe, ne?) si pozri jak su oznacene disky (dev\sdneco) a otvor si prikazovy riadok a napis tam
dd if=/dev/sdx of=/dev/sdx
tie tucne pismena zamenis za spravne oznacenie disku (nedavas tam za to cislo lebo chces kopirovat fyzicke disky a ne oddiely). za "if=" sa pise zdrojovy disk, "of=" je cielovy disk. NEZAMENIT! :)