Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Ktera gtx 960?

Dobry den. V blizke budoucnosti bych si rad poridil tuto grafickou kartu, ale problem je, ze nevim od ktereho vyrobce je asi tak nejlepsi a proc. S nVidii totiz nemam zatim zadne zkusenosti. Predem dekuju za odpovedi.

Není důvodu, viděl bych to spíš na dotaz proč grafika s ořezanou sběrnicí ?

: Q: Jaký vliv na výkon má šířka paměťové sběrnice? Co znamená 64-bit, 128-bit, resp. 256-bit?
A: Vliv šířky paměťové sběrnice (memory bus) na výkon je velmi výrazný. Tento údaj, nejběžněji 64, 128 a 256-bit, značí kolik informací je schopna karta každý hodinový takt protlačit mezi GPU a pamětí. Celková propustnost paměti (bandwidth) se pak získá snadno jako - frekvence x šířka sběrnice / 8 = xx GB/s (frekvenci je nutno udávat základní, nikoliv efektivní DDR, dělení osmičkou je převod z bitů na byty). U starších karet byl velký problém v tom, že karta se stejným názvem se objevila na trhu s různou šířkou sběrnice a značení bývalo dost slabé. Nejnovější "problémová" karta je v tomto ohledu Radeon X800GT a GTO, u nichž je ale šířka spojena i s velikostí paměti (128MB vs. 256MB). Neexistuje žádný způsob, jak zvětšit šířku sběrnice.

ta sbernice ho neomezuje tak, ze by si soucasne hry na fhd a vysoke detailly nezahral... To je jako hodnotit auto podle objemu motoru, telefon podle velikosti ram, fotak podle mpx a procesor podle jader procesoru (amd traktor 8 jader vs i5 se ctyrma).. Nerikam ze 960 je buhvi jaka, ja bych si ji nekoupil za ten pomer cena/vykon, ale vim, ze si s hrama poradi dobre...

• Ono to tak nak i je.
• Ono zalezi i na technologii samotného grafického chipu, kde kuprikladu, zamerime-li se na posledni hry co vysli, kuprikladu Tomb Raider /2016, kde je <GTX960> na urovni <AMD 380>, nebo <GTX970> s 3.5Gb V-RAM na urovni AMD R9 390X s 8Gb , nebo R9 Fury/Nano.
• Kde k zaveru, s polovicni spotrebou, s polovicni sbernici dokazi podat stejny vykon, stoji za zminku../Adaptivni synchronizace, nebo PhysX je jen k dobru dle vyuziti.

[img=/file/view/25021-960-jpg]25021-960-jpg[/img]

+1 :beer: Je to tak, papírově se to nesmí srovnávat. Vždycky to chce reálné výsledky. A to není jenom Tomb Raider, to je i Witcher 3, AC: Unity, Syndicate, Crysis 3, FarCry 4, GTA V, schválně jsem vybral ty nejnáročnější. Zkrátka ve FullHD jsou si rovny a upřímně, na vyšší rozlišení hraje málo kdo, na to by pak musel bejt i odpovídající ostatní HW vč. monitoru a to už nejsou částky do 25 - 30 tis. za herní PC.

To samořejmě úplně nejsou. Jde tam vysledovat několik míst, kde propad mají obě karty, ale zhruba uprostřed má GTX960 sérii párů až "na dno".

Totéž ukazuje i ten Farcry - navíc trochu nelogicky a nečekaně má největší (a ojedinělý) propad měření u OC, takže tam bych to viděl na nějaký externí problém měření, ne samotnou kartu - ale je taky možné, že zafungovala ochrana proti přehřátí. Když ale srovnáš bulk 380 a bulk 960, je 380 v obou případech z pohledu hráče jednoznačně lepší volba.

Osobně nehraju hry, když FPS padá pod 45, nejraději si je nastavuju tak, aby co možná stále nepadly pod 60FPS. 10-30FPS je pro mě nehratelné.

Prosím o vysvětlení proč tedy, když GTX 960 má ořezanou sběrnici (128bit), tak ve hrách podává cca stejné FPS jako R9 280, která má sběrnici 384bit ? Pro hry přece není důležitá sběrnice, pokud sběrnice 128bit a 384bit podá ve hře stejné FPS, tak mi to může být jedno, nebo se pletu ?

Test třeba tady: http://pctuning.tyden.cz/hardware/graficke-karty/3 4733-co-za-sest-tisic-2-gigabyte-gtx-960-vs-msi-r9 -280-gaming?start=26

podává je v dnešních hrách a pouze do rozlišení FullHD.

• To je snad v poradku, podivej se treba benchmark TOMB RAIDER /2016, kde se drzi korektne.
• Podle databaze STEAM (jelikoz se bavime o hrach), prevazne uzivatelu hraje na rozhrani FHD a méne.

V blizke budoucnosti bych si rad poridil

Kdy? V lete vyjdou nove grafiky, minimalne u AMD budou urcite o hodne lepsi, NVidia zatim narust vykonu taji, ale da se predpokladat take zlepseni.

Jinak GTX960 ma 128bit sbernici, coz je pomerne hodne malo.

Uz jsem to tu vysvetloval:
Mas dalnici, na ktere je 128 pruhu, auta od NVidie jsou rychlejsi a proto i pri pouhych 128 pruzich jich projede hodne, AMD ma 256 pruhu a tudiz si muze dovolit posilat auta mensi rychlosti a projede jich stejne jako u NVidie, naopak soucasna generace karet od AMD neumi jezdit moc rychle, u pristi generace by se melo podstatne zrychlit. Nevyhoda u NVidie nastane az se do aut nalozi tezky naklad (vetsi textury), potom auta od NVidie zpomali vic nez u AMD, kde jich pojede sice asi zase o neco pomaleji ale dvojnasobek. Proto si myslim, ze uz dnes je AMD o neco vyhodnejsi, ale nejlepsi je pockat na dalsi generaci karet, ktera by mela byt co nevidet, samozrejme za predpokladu, ze ted nejakou kartu mas a jeste chvili s ni muzes vydrzet.

• Az tak to brat nemuzes.
• GPU = Auto a jeho vykon
• Sbernice = Dalnicni Pruhy
• V-RAM = Pocet vozidel
<128Bit + 2Gb VRAM, nebudou dalnicni pruhy zaplneny ani z 3/4, s rychlosti automobilu (GM204), bude provoz ryvhli TAM i ZPET (cteni/zapis) na splneni planu na zasobeni podniku o velikosti 1920x1080 :-)
• Opravdu jen obrazne, na to aby GPU pracovalo s MAX 2Gb V/Dat, mu 128Bit zbernice staci, dejme tomu ze : 128Bit s GM204 je zkratka dostacujici, 64Bit zbernice je vhodna pro 512Mo-1GB VRAM, 128Bit 1.5-3Gb , 252Bit 2-4Gb, 512Bit nad 4-8Gb prutok grafické pameti, kde nevcetci impact ma samotné GPU, které musi byt také v postoji, tolik V/Dat umet také zpracovat, bez ohledu na sbernici "a kolik dokaze uvést /nakladak.

128bit sběrnice stačí pro sychronní vykonávání instrukcí na nízkém rozlišení (FHD). Až přijde asynchronní vykonávání instrukcí a vyšší rozlišení (a ono to přijde), dojde k tomu, že nvidia najednou přijde o desítky procent svého výkonu. jakékoli asynchronní operace totiž docela zásadně navyšují nároky na výkon paměťové sběrnice, protože dokáží grafiku zatížit jako celek.

Až přijde asynchronní vykonávání instrukcí a vyšší rozlišení (a ono to přijde),

• Ano, AZ TO BUDE/Prijde../uz se tady o tom zmije dobrého pul roku, stale je to jen "AZ TOPRIJDE".

pro sychronní vykonávání instrukcí na nízkém rozlišení (FHD).

• Nizké rozliseni co jse jmenuje "Full HD" ??
(pro me je nizké rozliseni pod hranici HD..)

No a prave proto NVidia nepodporuje DX12, protoze DX12 a Vulkan = asynchronni operace, takze fakt je, ze tohle tem soucasnym GeForce kartam vadit nemusi. To zajimave teprve prijde v tomto roce, protoze jestli ani nasledujici generace GeForce nebude zvladat asynchronni instrukce, tak to bud polozi NVidii nebo totalne zastavi vyvoj her, kazdopadne uvidime. (I z toho je videt, ze momentalne, pokud to neni nutne potreba, tak grafiku nekupovat.)

myslím že ne. Hlavní přínos bude pro PC, kde dnes ty nejvýkonnější karty musíš párovat s těmi nejlepšími CPU, jinak jsou dost čast bržděny právě procesorem. Async operace umožní daleko větší offload výkonu na GPU, takže ve výsledku bude stačit i slabší CPU a zároveň se zlepší i výkon GPU aniž by se navyšoval hrubý výpočetní výkon. Tj. PC bude těžit z výkonnostního náskoku vůči konzolám a bude moci přinést další zvýšení kvality obrazového výstupu.