Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Lenovo MT-M 6077-AM1 Nastavení BIOS pro přidání HDD

Zdravím, měl jsem staré PC, kde odešla deska, tak jsem pořídil „novější“ kancelářskou sestavu lenovo MT-M 6077-AM1 do které bych rád přetáhl některé soubory z původních HDD starého PC. Původní HDD jsou Maxtor DiamondMax 30GB ATA/133 a Samsung SP0401N 40GB taktéž ATA rozhraní. Základní deska v lenovo nemá ATA konektor, pouze 2 x SATA (obsazen 1 x vlastní HDD se systémem a 1 x konektor pro DVD). Pořídil jsem z ebay tento převodník s představou, že jej zapojím do zákl. desky místo vývodu pro DVD, jenže deska harddisky vůbec nedetekuje. Ve správě disků připojený disk vůbec není, pouze vlastní disk lenova. V nabídce BIOS je v Setup Utility položka Devices, zde IDE Drives Setup s volbami:
External SATA Port – Enabled (chápu to jako volbu pro konektor eSATA na zadní straně PC)
Serial ATA - Native Mode Operation – Automatic (možnost Serial ATA)
SATA RAID Enable – navoleno: Disabled
SATA AHCI Enable - navoleno: Disabled,
Hard Disc Pre – Delay – navoleno: Disabled
Můžete prosím poradit, kterou volbu zvolit pro načtení přidaných disků? Oba jsou najumprovány v režimu SLAVE. Nebo mám spíš hledat problém v tom čínském převodníku? Díky.

Pravda angličtinu příliš neovládám, ale na tom převodníku je možnost zapojení SATA kabelu do konektorů buď: SATA > IDE HDD nebo IDE > SATA HDD, tak z toho usuzuji, že jde o obousměrný převodník. Koneckonců toto mi přeložil Google: NEW HDD IDE na SATA Serial ATA Converter adaptér
Tento adaptér to všechno, SATA pevného disku na IDE Converter nebo IDE disk se SATA hostitele Converter.This je Bi-směr konvertor pro sériové a paralelní ATA překladu.

Oba jsou najumprovány v režimu SLAVE

to by mohl být první zádrhel. mám ata-usb převodník, kde musí být disk jen master.

převodník ata-sata z ebay: druhý možný problém, to je ti asi jasné.
a když to bude nakonec ata disky vidět, nemáš ještě zaručeno, že to z nich bude schopné bootovat.

nemáš ještě zaručeno, že to z nich bude schopné bootovat
Ne ne, asi jsem to špatně popsal - na tom lenovu je originál disk s W7, ze kterého bootuje a ten tam i zůstane, já chci pouze z těch dvou starých disků vytáhnout nějaká data a ty překopírovat na disk v lenovu a pak je zase natrvalo odpojit. Možná je má úvaha chybná, ale nechtěl jsem staré disky přepínat na Master, aby mi neudělaly zmatek v MBR a nepřepsaly pořadí bootování disků, protože na jednom z těch starých disků je WinXP, se kterými starý počítač jel.

Napájení mám zapojené, koupil jsem k tomu i tento adapter.

nechtěl jsem staré disky přepínat na Master, aby mi neudělaly zmatek v MBR a nepřepsaly pořadí bootování disků

jestli čtu dobře, převodníkem jsi z nich udělal sata disky - u nich se na žádné master/slave nehraje.
1.podmínka: originál w7 disk zapoj na desce do nejnižšího čísla portu.
2.podmínka: v biosu pro jistotu zkontroluj, že jako bootovací se nastavil ten w7 disk, bude vidět typ disku.

ten odkaz na ebay je jen redukce napájení.

Tak jsem zkusil převodník zapojit dle vašich rad a bez úspěchu:
disk s W7 jsem zapojil do SATA1, IDE disk jsem najumproval na MASTER, přes převodník zapojil do SATA2 a v žádné variantě se IDE disk v BIOS nezobrazil - pouze WD1600, což je disk s W7. Takže ten převodník asi nechodí tak, jak jsem doufal.
I tak díky za rady.