Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Dva operačné systémy WinXP na jednom disku

Potrebujem vyriešiť problém dvoch užívateľov (každý je sám sebe správca) na jednom PC a na jednom disku. Každý by mal vyhradenú svoju partíciu na disku, a na nej "svoj" WinXP (nechcem tro riešiť cez jeden OS s politikou zabezpačenia), lebo každý je technicky zdatný a potrebuje mať vo svojom OS správcovské práva. Je možné nainštalovať na jeden disk dva Windowsy (každý v svojej partícii na jednom disku) tak aby si nevideli a ani nemohli čítať žiadne súbory navzájom?
Ďakujem za odpoveď

Ano, použij xOSL, nainstaluj na třetí oddíl (stačí velikost 8-15MB) a v něm nastav bootování z dalších dvou oddílů (jako menu), s tím, že můžeš nastavit skrývání "druhých" oddílů.

Pokud dbáš na bezpečnost, měl bys zaheslovat jak přístup do konfigurace XOSL, tak k bootování v BIOSu z jiných médií než HDD. Dále bys měl odstranit správce disků (diskmgmt.msc) -- ale zde je nutné připomenout, že pokud je uživatel admin, tak může toto obejít (potřebuje jen ty znalosti :-))

P.S.: dobrým nápadem by bylo pro oba uživatele použít šifrování svých dat (stačí to co je zabudováno do windows - každé z těch windows budou mít jiné SID, tudíž nehrozí že by jeden admin byl schopen dešifrovat data druhému)

edíku, firma acronis dělá více produktů. máš na mysli asi acronis os selector (je dnes součástí acronis disk director od verze 10). jo, na rozdíl od jednoduchého boot manageru z win xp, os selector má volbu skrývání "nežádoucích" partitions.

tvrzení o nutnosti instalace na fat32 je však nutno považovat za naprostou pitomost. fat32 nezná žádné zabezpečení typu přístupových práv nebo šifrování složek (bez nástrojů třetích stran). není problém po odkrytí hidden partition libovolným externím nástrojem pak celý oddíl normálně ve druhých windows (nebo z win98 diskety!) používat.

možná důležitá poznámka: kdo si nestihl nainstalovat a do ledna zaregistrovat acronis produkty na dvd chipu má smůlu, tyto programy běžně nejsou free. těm dnes poslouží například xosl.

Ja som to robil z acronis partition expert 2003. Ked son WXP nainstaloval oba na NTFS, normalne som mohol otvorit vsetky priecinky. Ked som nainstaloval oba XP na Fat32, videl som len zakladne priecinky, ale ked som ich otvoril, nebolo vidiet nic. Toto je moja skusenost prakticka ...

acronis partition expert 2003 znám taky. je to podobný nástroj jako třeba pqmagic - pouze klasický partition manager.
nepleť proto tazatele, edíku. pro výběr z více instalovaných operačních systémů nepotřebují partition manager, ale něco pro detekci OS a výběr/dynamické skrývání partition při bootu.
smiř se s tím že těch nástrojů od acronisu máš doma koupeno víc, nemáš ty cd ani popsané fixem a nevíš co a proč jsi vlastně použil.
(koneckonců zmíněný novější acronis disk director v.10 už obsahuje všechny tyto nástroje v sobě. ale není zrovna free.)