Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zahrajme si šach

Pavel je náš životabudič fóra a má občas "strelené" nápady. Teraz sa s takým nápadom pridám aj ja. Rozdelme sa na dva tábory. Povedzme programátory a ostatní a zahrajme si šach. Aby nedochádzalo k omylom, platné budú iba tie ťahy, kde bude mať príspevok tento obsah:

1. E2-E4

1. ... E7-E5

Čiže v tagu QUOTE budú všetky ťahy (vrátane prvého a práve posledného zahraného), na ktoré chcem odpovedať a pod tým sa nachádza moja odpoveď.

Takže začínam za programátorov:

1. E2-E4

Na žádost MaSo jsem to tady zkusil promazat, dá se to ještě obnovit. Možná by bylo lepší, na každou partii nové vlákno. (LaKr) (Kráťa)

Druhá parie (ještě se hraje):

[Event "?"]
[Site "?"]
[Date "2008.01.24"]
[Round "?"]
[White "Ostatni"]
[Black "Programatori"]
[Result "*"]
[ECO "C54"]
[PlyCount "15"]
[EventDate "2008.01.24"]

1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 Nf6 4. d3 Bc5 5. c3 d6 6. O-O O-O 7. Bb3 h6 8. Nbd2
*

Edit: Teď se ta dlouhá větev může smazat celá...;-)

10. Jf1

Náhodou v praxi jsem docela romantik, až mě za to někdy kritizují. ;-) Letos mě napsali na druhou desku do okresního přeboru, tak si tam zkouším různé psycha. Zatím mi to vychází mám 4,5/5. Např. nedávno... zahájení má příznačný název Helloween, nevím sice kdo to vymyslel ale něco do sebe to má. Byl jsem bílý.

[Event "?"]
[Site "?"]
[Date "2008.01.25"]
[Round "?"]
[White "?"]
[Black "?"]
[Result "1-0"]
[PlyCount "37"]

1. e4 e5 2. Nf3 Nf6 3. Nc3 Nc6 4. Nxe5 Nxe5 5. d4 Nc6 6. d5 Ne5 7. f4 Ng6 8. e5
Ng8 9. Bd3 Bc5 10. Qe2 N8e7 11. f5 Nf8 12. f6 Neg6 13. fxg7 Rg8 14. Ne4 Be7 15.
gxf8=Q+ Rxf8 16. Nf6+ Bxf6 17. exf6+ Ne7 18. O-O c6 19. d6 {
Vseobecná vřava...} 1-0

Dneska jsem v knize Jířího Veselého "Negližé za šachovnicí" narazil na zajímavou povídku:

Gambit von Gooma nenajdete v žádné příručce z oblasti teorie zahájení. Suetin ho prostě ignoruje, ani Bilguer, ani Pithart ho neuvádějí, Pachman ho nezná. Keres se v Malekoolu o něm zmiňuje jen kdesi pod čárou a ještě k tomu v estonštině. Keres varuje čtenáře před jeho používáním, žádnou další informaci však nepodává. Proslavené Losbladige Maxe Euwa zahrnují tento gambit v rejstříku pod iniciály V. G., avšak neuvádějí číslo strany, takže se nám jej objevit nepodařilo. Šachová encyklopedie se domnívá, že von Goom je mýtus a řadí ho mezi upíry a vlkodlaky. O gambitu se pro jistotu nezmiňuje.Von Goom byl nenápadný, ale to už géniové bývají. Svůj objev učinil asi náhodou. Byl prý nemanželským synem jakési slavné herečky a významné politické osobnosti, kdoví, zda ze Západu nebo z Východu. Skandál se mu přilepil na záda hned po narození. Začal si říkat von Goom, bez křestního jména, to nepotřeboval, ostatně, nehlásil se ke křesťanství. Zprvu rychle rostl, v deseti letech měřil 1 60 cm. Zřejmě si tehdy řekl, že už by to stačilo, a tak rQst přestal. Přestal tedy růst v deseti letech a přestal i mluvit. Pracovat nepřestal, ale jen proto, že nikdy nezačal. Majetek atraktivních rodičů byl natolik značný, že mu postačil na vše. Jakmile to jen bylo možné, opustil školu a dalších dvacet let trávil četbou literatury sci-fi a pěstováním knírku na jedné straně rtu. Asi někdy v té době se naučil hrát šachy. Dne 5. dubna 1987 se poprvé zúčastnil šachového turnaje, byl to otevřený přebor státu Minnesota. Zpočátku se všichni domnívali, že je hluchoněmý, protože se hovorům vyhýbal. Pak se dopustil pořadatel při ohlašování dvojic prvního utkání chyby, když ohlásil: „Bílý Curt Brasket, černý van Goom." Slabý, rezavý hlas, plný nekonečného sarkasmu, řekl: „von Goom." Bylo to ve dvaceti letech, a bylo to poprvé, co von Goom promluvil. Před smrtí se to mělo stát ještě jednou. Přebor Minnesoty Goom nevyhrál. Prohrál postupně s Brasketem, a to ve dvaceti tazích, s Georgem Barnesem v třiadvaceti, s Pedersenem v devatenácti, s Frederikem G. Galvinem dokonce v sedmi tazích a s Jamesem Seifertem v jednatřiceti. S Dr. Mil-tonem Ottewsonem dostal mat už ve třetím tahu a s malým, tehdy pětiletým Georgem Jacksonem, ve stodruhém tahu. Pak se na dva roky odmlčel. Příště se objevil 12. prosince 1990 na otevřeném turnaji v Birminghamu, kde prohrál doslova a do písmene, co se dalo. Hrál pak ještě ve Fresnu, na Festivalu východních států, na kvalifikačním turnaji Broskvové země a na šampionátu Aljašky. Jeho skóre tehdy znělo impozantně: 0:52. Ano, hrál 52 partií a všech 52 partií prohrál. Byl ale vytrvalý a odhodlaný. V dalších dvou letech jezdil z turnaje na turnaj - peníze mu nechyběly, vzdálenosti ho neděsily, koupil si letadlo a sám je pilotoval. Cestoval kontinentem a hrál šachy. Koncem této životní etapy stále čekal na svoji první výhru.

...Pokračování...

Ale pak to přišlo. Objevil svůj vlastní gambit - náhodou, samozřejmě. Avšak zásluhu - či spíše vinu - na popularizaci tohoto zahájení měl on sám. Jeho neblahé analýzy ho ujistily, že gambit lze hrát jak bílými, tak černými, nebylo prostě vyhnutí a nebylo obrany. Musil strávit spoustu času ve dne v noci nad analýzami takového druhu, že bylo zřejmé, že nejsou určeny k tomu. aby do nich zasahovala lidská mysl. Objev gambitu způsobil, že mu zbělely vlasy jako sníh, i když jeho knírek si uchoval špinavě hnědou barvu, a to až do smrti, která se ostatně rychle blížila. Poprvé svůj gambit aplikoval v newyorském turnaji. Favoritem byl známý obranář Miroslaw Terminsky. Miláčkem publika byl však John George Bateman, univerzitní šampión, který byl zároveň baseballovým reprezentačním obráncem a nejmladším členem Americké komise pro atomovou energii. Tehdy byl von Goom již tak populární, že ho celý svět znal jako komickou figurku šachových soutěží.' Lidé si zvykli na jeho mlčení, na jeho samotářství, dokonce - a to je co říci - i na jeho knír. Zvykli si na něho a ignorovali ho/l novináři. Proč také příliš vnímat outsidera? V prvním utkání vyhrál von Goom po patnáctiminutové hře svou první partii v životě. Jeho soupeř zemřel na infarkt. Vyhrál i druhou partii, když se jeho soupeři již po sedmi tazích nového gambitu udělalo hrozně zle od žaludku. Jeho třetí soupeř po několika prvních tazích opustil hrací sál zcela znechucen a sdělil novinářům, že již nikdy neusedne za šachovnici. Čtvrtý propukl v slzy a na kolenou prosil von Gooma, aby už nikdy svůj gambit nehrál. Rozhodčí neměl vyhnutí, musil onoho hráče vyvést ze sálu. Další hráč seděl a jen bez pohybu zíral na šachovnici, kde se objevila základní pozice von Goomova gambitu. Prohrál překročením časového limitu. Von Goom se tak vyhoupl do čelné skupinky turnaje, jeho soupeřem se stal další leader, horkokrevný a útočný Bateman. Von Goom rozehrál svůj gambit, nebo přesněji proti-gambit, protože měl černé kameny. Batemanův pokus o protiakci byl sice nekonveční, ale naprosto neúčinný. Vyskočil, popadl von Gooma za košili a uštědři! mu pořádnou facku. Von Goom klesl k zemi, ale stihl ještě učinit další svůj tah a Bateman, který nikdy nebyl nemocen, se zhroutil v epileptickém záchvatu.V boji o prvenství se von Goom dostal proti záludnému velmistrovi Terminskému. Naneštěstí tuto partii demonstrovali na stěně na konci haly. Ve chvíli, kdy se na šachovnici objevily základní tahy von Goomova gambitu, vzdychl dav zřejmě v šoku. Pak následovalo ticho, nepřerušované ticho. Dav i hráči zkamenělí. Jen Terminsky unikl této pohromě, protože se zbláznil. Následovalo několik podobných turnajových výsledků, von Goom se stal mistrem Ameriky, protože vyhrál všechny své partie kontumací. Dostal se k zápasu o mistrovství světa s mistrem světa dr. Vladislavem Ferienštokinem, spisovatelem a nositelem Nobelovy ceny míru.

...Pokračování...

Někteří pracovníci FIDE hovořili o možnosti používání gambitu zakázat, ale von Goom podnikl několik návštěv u nich doma uprostřed noci a předvedl jim gambit přímo v jejich bytech. Zmizeli beze stopy. Cesta k mistrovství světa byla otevřená. Von Goom ovšem nevěděl, že před příjezdem do Portorože, kde se zápas měl hrát, zasedala FIDE na tajné schůzi. Nejlepší mozky světa se spojily, aby nalezly obranu proti von Goomovu gambitu. Našly ji. Nazítří v noci vzaly von Gooma kamsi do lesa a zastřelily ho. Jeden z velmistrů označil takový konec za „milosrdnou koncovku van Gooma" . Slabý, rezavý hlas k tomu nicméně dodal: „Von Gooma". Pak ho velmistři zakopali v mělkém hrobě, který nikdy nikdo nenalezl.A co se stalo s jeho gambitem? Šachy jsou logická hra, dvaatřicet figurek se všelijak proplétá po čtyřiašedesáti polích. Vytvářejí tak všelijaké kombinace figur na šachovnici. Obvykle ukazují logické nebo polologické plány hráčů, jejich strategii při hře na výhru nebo na remízu. Vidíte-li, že se hraje královský gambit a ještě k tomu klasický, přijatý, s g5, usoudíte právem, že soupeři jsou taktici a že boj bude ostrý, nekompromisní a kombinační. Odmítnutý ortodoxní dámský gambit vede k strategicky složitým pozicím, kde hráči vzájemně oslabují pole nebo umísťují věže na středních sloupcích. Jestliže někdo, ať už náhodně nebo zákonitě, objeví takovou kombinaci figur, která je více než nepříjemná, která je zcela cizí, pak lze předpokládat, že žádný normální člověk se na takové postavení nevydrží dívat ani zůstat normálním. To byl von Goomův gambit. Tady by měl příběh končit a já bych byl rád. Nekončí. Objevy nelze potlačit, to známe z dějin. Před dvěma měsíci našli v Comdenu v New Jersey třiačtyřicetiletého muže, který zkameněl při pohledu na pozicí na šachovnici. V Salt Lake City v Utahu se náhle zbláznil místní šampión. Minulý týden v Minneapolis žena, která se zabývala analýzou šachového zahájení, náhle porodila dvojčata, ačkoli vůbec nebyla těhotná. Já osobně šachu zanechávám.

Konec...:)) Zapoměl jsem napsat, že povídka se jmenuje Gambit von Gooma...

Dnes jsem se byl mrknout na 3. a 4. partii zápasu Vladimir Kramnik vs David Navara v Michnově paláci v Praze na Kampě. Komentoval to Lubomír Kaválek. Před partiemi měl ještě hodinovou přednášku o Bobby Fischerovi, heč!
Včera Navara bohužel obě partie prohrál, dnes ve třetí partii stál slušně, leč podlehl a ve čtvrté to nebylo moc dobré, ale nakonec se povedla remíza.

[http://img140.imageshack.us/img140/6828/dsc01333ry6 .th.jpg]

GM Lubomír Kaválek při komentování:

[http://img234.imageshack.us/img234/7898/dsc013361df 1.th.jpg]