Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zahrajme si šach

Pavel je náš životabudič fóra a má občas "strelené" nápady. Teraz sa s takým nápadom pridám aj ja. Rozdelme sa na dva tábory. Povedzme programátory a ostatní a zahrajme si šach. Aby nedochádzalo k omylom, platné budú iba tie ťahy, kde bude mať príspevok tento obsah:

1. E2-E4

1. ... E7-E5

Čiže v tagu QUOTE budú všetky ťahy (vrátane prvého a práve posledného zahraného), na ktoré chcem odpovedať a pod tým sa nachádza moja odpoveď.

Takže začínam za programátorov:

1. E2-E4

Na žádost MaSo jsem to tady zkusil promazat, dá se to ještě obnovit. Možná by bylo lepší, na každou partii nové vlákno. (LaKr) (Kráťa)

Šachové diagramy se kreslí tak, že výchozí postavení bílých figur je dole. Čili černí pěšči jdou směrem od shora dolů...:-) Možná jsem to tam měl napsat. :))

Jinak i kdyby to bylo tak, jak říkáš tak, černý hraje jako každý správný šachista a mat dostat nechce, takže by raději dal nějakou figurku zdrama nebo prostě zahrál pěšcem na a3 a mat se nekoná. :-)

Kompletní varianty nééé, kdo to má vypisovat.

1. Vd1 (jinak bílý nezabrání prchu krále z rohu např. 1. Vf8 Sd3 nebo 1. Sd4 Sc2 2. Ve8 Kb1 (2. Vb8 Sb3) 3. Ve1+ Sd1 4. Vxd1+ Kc2 a 0-1)
1... c3 (jinak Sd4, Vh1, na c4-c3 vždy Sxc3, nakonec po h3-h2 Vxh2 a Vxb2, 1-0)
2. Sh6 (musí mu vzít tahy h-pěšcem, aby černý musel vzít na c1)
2... c2
3. Vc1 bxc1
4. Sxc1 h5
5. Kf6 a stihne to na c3 dřív než černý na h1, a střelec dá mat.

A dvě hodiny jsou v ... síti zlého obra. :-D

Kurňa, hledím na to jako tele, ale zatím se nechytám...
Detailistův postřeh: Šachová notace se píše tak, že velkým písmenem jest zkratka figury a malým pak sloupec. Čili třeba Sg1, Da6 a podobně. Tak to jen tak, pro přesnost. Uvedené tahy jsou zde jen pro demonstraci a s úlohou nemají zhola nic společného.

První partie měla průběh. (Formát pgn)

[Event "Prague"]
[Site "Prague"]
[Date "2007.05.24"]
[Round "?"]
[White "Programatori"]
[Black "Ostatni"]
[Result "1/2-1/2"]
[ECO "B16"]
[PlyCount "103"]
[EventDate "2007.??.??"]

1. e4 c6 2. Nc3 d5 3. Nf3 dxe4 4. Nxe4 Nf6 5. Nxf6+ gxf6 6. d4 Bg4 7. Be2 Qc7
8. h3 Bh5 9. Nh4 Bxe2 10. Qxe2 Nd7 11. O-O O-O-O 12. c4 e6 13. Rd1 Be7 14. Nf3
Rhg8 15. d5 Bc5 16. Be3 Qb6 17. Bxc5 Nxc5 18. Qe3 e5 19. Rab1 cxd5 20. cxd5 Kb8
21. Rbc1 Rc8 22. Nd2 Na4 23. Qa3 Rxc1 24. Rxc1 Qxb2 25. Qd6+ Ka8 26. Qc7 Nb6
27. Nf1 Qb5 28. d6 Qd7 29. a4 Qxa4 30. Qxf7 Qe8 31. Qxh7 Qg6 32. Qxg6 Rxg6 33.
Ne3 Rg8 34. h4 Rh8 35. Nf5 a5 36. Kf1 a4 37. Ke2 Ka7 38. Kd3 Ka6 39. g4 Kb5 40.
Rc7 Rg8 41. f3 Ra8 42. Kc2 Nd5 43. Rxb7+ Kc6 44. Rb1 a3 45. Ra1 a2 46. h5 Kd7
47. h6 Ke6 48. d7 Kxd7 49. Kb3 Ke6 50. Rxa2 Rb8+ 51. Ka3 Ne7 52. Ng7+ 1/2-1/2

Druhá parie (ještě se hraje):

[Event "?"]
[Site "?"]
[Date "2008.01.24"]
[Round "?"]
[White "Ostatni"]
[Black "Programatori"]
[Result "*"]
[ECO "C54"]
[PlyCount "15"]
[EventDate "2008.01.24"]

1. e4 e5 2. Nf3 Nc6 3. Bc4 Nf6 4. d3 Bc5 5. c3 d6 6. O-O O-O 7. Bb3 h6 8. Nbd2
*

Edit: Teď se ta dlouhá větev může smazat celá...;-)

10. Jf1

Náhodou v praxi jsem docela romantik, až mě za to někdy kritizují. ;-) Letos mě napsali na druhou desku do okresního přeboru, tak si tam zkouším různé psycha. Zatím mi to vychází mám 4,5/5. Např. nedávno... zahájení má příznačný název Helloween, nevím sice kdo to vymyslel ale něco do sebe to má. Byl jsem bílý.

[Event "?"]
[Site "?"]
[Date "2008.01.25"]
[Round "?"]
[White "?"]
[Black "?"]
[Result "1-0"]
[PlyCount "37"]

1. e4 e5 2. Nf3 Nf6 3. Nc3 Nc6 4. Nxe5 Nxe5 5. d4 Nc6 6. d5 Ne5 7. f4 Ng6 8. e5
Ng8 9. Bd3 Bc5 10. Qe2 N8e7 11. f5 Nf8 12. f6 Neg6 13. fxg7 Rg8 14. Ne4 Be7 15.
gxf8=Q+ Rxf8 16. Nf6+ Bxf6 17. exf6+ Ne7 18. O-O c6 19. d6 {
Vseobecná vřava...} 1-0

13... Jh7

To je nuda.

Pojď se raději podívat na tuhle bejkárnu:

Je to sice nekorektní (8. Jxe7!!), ale už to černými hraju dvacet let a ještě na to nikdo nepřišel :-D. Naposled jsem to vyhrál minulou neděli v půlhodinovce proti soupeři s ELO asi 2050.

1.e4 e5
2.Jc3 Jc6
3.Sc4 Sc5
4.Dg4 Df6
5.Jd5 Dxf2+ (tady se začal tvářit jako kočka, která sežrala myš)
6.Kd1 d6
7.Dxg7 Jce7
8.Jxc7+ Kd8
9.Jxa8 Jg6
10.Dxf7??? Sg4+ (Hrál rychle... a blbě. 10.d4! a chaos)
11.Jf3 J8e7 (a tady se probral z euforie)
12.Se2 Dxg2 (to mu trvalo přes dvacet minut)
13.Vf1 Vf8
14.Db3 Jh4
15.Dd3 Sf2
0-1

(je to zpaměti, tak jen doufám že dobře)

To má za to, že mně chěl chytat na divnou variantu. ]:)

Fritze jsem na to nezkoušel, už bych to nikdy nemohl hrát. :-D

Dávno už uvažuju z legrace o sepsání velmi krátké studie o šachové psychologii
v praktickém šachu, vše získané z praxe, ne z knížek. Ideální by to bylo
doplnit diagramy, ELO hráčů a spotřebovaným časem, pokud by se jednalo o časovku.

Jen na okraj: viděl jsem jednou na Rapidu v Šenově, jak v předposledním kole
hráč Čempel (už nevím proti komu) v situaci, kdy soupeř měl krále s dámou
a Čempel si ke králi proměnil v oboustranné časovce pěšce ve věž, tak to soupeře
tak překvapilo, že při jeho lepším času partii "neutřískal" o hodiny,
ale podvědomě začal špekulovat, jak Čempela o věž připravit nebo ho umatovat.
Tím ztrácel čas a ač měl hodiny po pravé ruce, zdechnul na čas. Nádhera.

Podle mne je ještě důležitější ty partie pak nějak rozebrat. Jen odblicat třeba stovku partií a nevědět z nich nic je podle mne ztráta času.

Dá se naučit i hrou proti počítači - samozřejmě za předpokladu solidního SW (já mám třeba legálně Rybku 2.3.2a mp 64bit) - PC mají tendenci hrát podle určitých zásad, jejichž dodržování se obvykle hodí v partii s lidmi (stavět figurky tak, aby kontrolovaly max. polí - poroto nemají rádi věžovky apod.).

S tím druhým odstavcem bych se přel. Hrou proti počítači se můžeš naučit hrát proti počítači, ale ne proti lidem. Znám matfyzáka s červeným diplomem, který na fakultě objevil šachy. Přečetl bůhvíkolik knih a sehrál proti počítači nespočet partií. Dokonce jsem slyšel že kvůli tomu neměl čas ani na pivo ::). Bylo to na začátku devadesátých let a ten program byl myslím ChessMaster3000. Za rok se přihlásil do šachového oddílu a v přeboru D obsadil s přehledem poslední místo. A přitom proti počítači byl úspěšnější než jeho soupeři.
Tahal to šablonovitě, podle abstraktních všeobecných pravidel - věž na volné sloupce, brát pěšcem k centru a tak dále. Neříkám, že ta pravidla jsou absolutně k ničemu. Jenže soupeři sledovali nějakou vlasní myšlenku, a je jedno že na úrovni čtvrté výkonnostné třídy a třeba i děravou - dalo by se říct, že nehráli tak, jak je zvykem mezi slušně vychovanými počítači.

Přesně tak. Počítač nechápe šachovou partii jako celek a přistupuje ke každé pozici bez ohledu na předchozí průběh partie. Kdežto člověk sleduje svůj plán. Nedávno o tom byl zajímavý článek v ŠachINFu, jakýsi korespondenční hráč tam prezentoval své dobré výsledky, když přenášel do koresponednční partie "lidský faktor" a neopisoval jen tahy z počítače. Navíc se snažil hrát nestandardní pozice s materiální nerovnováhou (oběti figur za dlouhodobé útočné vyhlídky), které dělají počítačům problémy.

Hra proti počítači ti dá mnoho, o tom se nemá cenu přít.
Hlavně teorii zahájení a řešení koncovek, dvě nejdůležitější věci.
Teorii zahájení se mi nikdy nechtělo studovat (těžká chyba)
a koncovky taky, další chyba. Zrovna před hodinou a půl jsem měl jasně
zremizovanou věžovku o pěšce míň, nikde nebyl problém a dokázal jsem to prohrát.
Držet se postupů počítače, vysmál bych se soupeři, místo blbých experimentů. :-(

A to bych se právě trochu přel. Abych to objasnil, netvrdím, že hra s počítačem je k ničemu, to určitě ne. Řekl bych, že to je něco asi jako posilovna pro hokejisty. Je pro jejich hru důležitá, vlastně se už dnes bez ní ani neobejdou, ale hrát hokej je nenaučí, to se musí naučit jinde a jinak.

A že hra s počítačem ti dá teorii zahájení - rozumím tomu dobře?
To může dát člověku mechanickou znalost, ale ne porozumění. Ta mrcha ti přece nikdy nevysvětlí, proč hraje tak a ne jinak. Bez porozumění clověk tak akorát dojde do 17. tahu, kdy podle teorie bílý stojí lépe, a neví co s tím dál. Silný hráče si poradí, protože se dokáže vžít i do neznámé pozice, ale jestli se chce někdo teprve naučit hrát šachy, měl by se podle mého počítači vyhnout.

Dobrý příspěvek :!: K teorii zahájení: mnoho partií jsem prohrál
jen kvůli tomu, že soupeř znal teorii a já ne, nemluvě o úspoře času.
Porozumění je fajn, ale vyloženě není třeba, jen zbytečně zahlcuje mysl.
Blbý příklad: vlezeš do auta, strčíš klíč do zapalování, nastartuješ
a houby záleží proč to tak funguje, věnuješ se samotnému řízení.
Jestli podle teorie dojdu bez přemýšlení do 17. tahu, tak jsem v pohodě
a můžu začít vymýšlet varianty.
BTW, teorii znám tak akorát na pár tahů, chyba. Stačí, když na mě soupeř
vytáhne "ruskou" nebo tak něco a už ztrácím drahocenné minuty.
Snad nejhorší je pro mě "Pircka".

Pircka? To se divím. Pricka je složité zahájení a na naší úrovni (pod 2000 ELO) ho moc hráčů neumí. Naučil jsem se jednu výstavbu proti Pricce a od té doby jsem ji prohrál snad jen 2x. Funguje i na silnější hráče.

Příklad (formát pgn):

[Event "FIDE OPEN 2007"]
[Site "?"]
[Date "2007.05.05"]
[Round "8"]
[White "Sobek, Martin"]
[Black "Honc, Martin"]
[Result "1-0"]
[ECO "B07"]
[WhiteElo "1990"]
[BlackElo "2075"]
[PlyCount "51"]
[EventDate "2007.04.30"]
[SourceDate "2007.04.30"]

1. e4 Nf6 2. Nc3 d6 3. d4 g6 4. f3 Bg7 5. Be3 O-O 6. Qd2 c6 7. Bh6 Bxh6 8. Qxh6
Qb6 9. O-O-O Na6 10. h4 Be6 11. Nge2 Kh8 12. h5 Ng8 13. Qe3 Kg7 14. Nf4 Nc7 15.
hxg6 fxg6 16. Nxe6+ Nxe6 17. Bc4 Nf4 18. g3 Nh5 19. Bxg8 Kxg8 20. Qg5 Nf6 21.
e5 Nd5 22. Rxh7 Kxh7 23. Rh1+ Kg7 24. Rh6 Rf6 25. exf6+ exf6 26. Qxg6+ 1-0

Jinak, zde za to možná může fakt, že soupeř chtěl hrát Aljechinku a já ho dostal do Pircky...:))

"Porozumění je fajn, ale vyloženě není třeba, jen zbytečně zahlcuje mysl."
::):-?...:x:

Porozumění může přece do značné míry nahradit nedostatek přesných znalostí.

Když neznám dokonale teorii a někde od ní odbočíme, mohu se ocitnout v neznámé pozici s neznámými problémy, která ovšem je soupeři důvěrně známá. A protože jsem zatím jen mechanicky tahal podle teorie (protože snaha o porozumění zbytečně zahlcuje), nejsem ani pořádně soustředěn. Soupeř je na koni a já tam, kde záda ztrácejí své slušné jméno.
Ale když chápu co se tam děje, když tak říkajíc vím, jak pozice funguje, nejsem zaskočen a zůstávám nahoře. A nemusím svou mysl zahlcovat přemýšlením, oč v té pozici vlastně jde. Oč doposud šlo vím, a stačí jen prozkoumat, co s tím udělala ta novinka.

Dneska jsem v knize Jířího Veselého "Negližé za šachovnicí" narazil na zajímavou povídku:

Gambit von Gooma nenajdete v žádné příručce z oblasti teorie zahájení. Suetin ho prostě ignoruje, ani Bilguer, ani Pithart ho neuvádějí, Pachman ho nezná. Keres se v Malekoolu o něm zmiňuje jen kdesi pod čárou a ještě k tomu v estonštině. Keres varuje čtenáře před jeho používáním, žádnou další informaci však nepodává. Proslavené Losbladige Maxe Euwa zahrnují tento gambit v rejstříku pod iniciály V. G., avšak neuvádějí číslo strany, takže se nám jej objevit nepodařilo. Šachová encyklopedie se domnívá, že von Goom je mýtus a řadí ho mezi upíry a vlkodlaky. O gambitu se pro jistotu nezmiňuje.Von Goom byl nenápadný, ale to už géniové bývají. Svůj objev učinil asi náhodou. Byl prý nemanželským synem jakési slavné herečky a významné politické osobnosti, kdoví, zda ze Západu nebo z Východu. Skandál se mu přilepil na záda hned po narození. Začal si říkat von Goom, bez křestního jména, to nepotřeboval, ostatně, nehlásil se ke křesťanství. Zprvu rychle rostl, v deseti letech měřil 1 60 cm. Zřejmě si tehdy řekl, že už by to stačilo, a tak rQst přestal. Přestal tedy růst v deseti letech a přestal i mluvit. Pracovat nepřestal, ale jen proto, že nikdy nezačal. Majetek atraktivních rodičů byl natolik značný, že mu postačil na vše. Jakmile to jen bylo možné, opustil školu a dalších dvacet let trávil četbou literatury sci-fi a pěstováním knírku na jedné straně rtu. Asi někdy v té době se naučil hrát šachy. Dne 5. dubna 1987 se poprvé zúčastnil šachového turnaje, byl to otevřený přebor státu Minnesota. Zpočátku se všichni domnívali, že je hluchoněmý, protože se hovorům vyhýbal. Pak se dopustil pořadatel při ohlašování dvojic prvního utkání chyby, když ohlásil: „Bílý Curt Brasket, černý van Goom." Slabý, rezavý hlas, plný nekonečného sarkasmu, řekl: „von Goom." Bylo to ve dvaceti letech, a bylo to poprvé, co von Goom promluvil. Před smrtí se to mělo stát ještě jednou. Přebor Minnesoty Goom nevyhrál. Prohrál postupně s Brasketem, a to ve dvaceti tazích, s Georgem Barnesem v třiadvaceti, s Pedersenem v devatenácti, s Frederikem G. Galvinem dokonce v sedmi tazích a s Jamesem Seifertem v jednatřiceti. S Dr. Mil-tonem Ottewsonem dostal mat už ve třetím tahu a s malým, tehdy pětiletým Georgem Jacksonem, ve stodruhém tahu. Pak se na dva roky odmlčel. Příště se objevil 12. prosince 1990 na otevřeném turnaji v Birminghamu, kde prohrál doslova a do písmene, co se dalo. Hrál pak ještě ve Fresnu, na Festivalu východních států, na kvalifikačním turnaji Broskvové země a na šampionátu Aljašky. Jeho skóre tehdy znělo impozantně: 0:52. Ano, hrál 52 partií a všech 52 partií prohrál. Byl ale vytrvalý a odhodlaný. V dalších dvou letech jezdil z turnaje na turnaj - peníze mu nechyběly, vzdálenosti ho neděsily, koupil si letadlo a sám je pilotoval. Cestoval kontinentem a hrál šachy. Koncem této životní etapy stále čekal na svoji první výhru.

...Pokračování...

Ale pak to přišlo. Objevil svůj vlastní gambit - náhodou, samozřejmě. Avšak zásluhu - či spíše vinu - na popularizaci tohoto zahájení měl on sám. Jeho neblahé analýzy ho ujistily, že gambit lze hrát jak bílými, tak černými, nebylo prostě vyhnutí a nebylo obrany. Musil strávit spoustu času ve dne v noci nad analýzami takového druhu, že bylo zřejmé, že nejsou určeny k tomu. aby do nich zasahovala lidská mysl. Objev gambitu způsobil, že mu zbělely vlasy jako sníh, i když jeho knírek si uchoval špinavě hnědou barvu, a to až do smrti, která se ostatně rychle blížila. Poprvé svůj gambit aplikoval v newyorském turnaji. Favoritem byl známý obranář Miroslaw Terminsky. Miláčkem publika byl však John George Bateman, univerzitní šampión, který byl zároveň baseballovým reprezentačním obráncem a nejmladším členem Americké komise pro atomovou energii. Tehdy byl von Goom již tak populární, že ho celý svět znal jako komickou figurku šachových soutěží.' Lidé si zvykli na jeho mlčení, na jeho samotářství, dokonce - a to je co říci - i na jeho knír. Zvykli si na něho a ignorovali ho/l novináři. Proč také příliš vnímat outsidera? V prvním utkání vyhrál von Goom po patnáctiminutové hře svou první partii v životě. Jeho soupeř zemřel na infarkt. Vyhrál i druhou partii, když se jeho soupeři již po sedmi tazích nového gambitu udělalo hrozně zle od žaludku. Jeho třetí soupeř po několika prvních tazích opustil hrací sál zcela znechucen a sdělil novinářům, že již nikdy neusedne za šachovnici. Čtvrtý propukl v slzy a na kolenou prosil von Gooma, aby už nikdy svůj gambit nehrál. Rozhodčí neměl vyhnutí, musil onoho hráče vyvést ze sálu. Další hráč seděl a jen bez pohybu zíral na šachovnici, kde se objevila základní pozice von Goomova gambitu. Prohrál překročením časového limitu. Von Goom se tak vyhoupl do čelné skupinky turnaje, jeho soupeřem se stal další leader, horkokrevný a útočný Bateman. Von Goom rozehrál svůj gambit, nebo přesněji proti-gambit, protože měl černé kameny. Batemanův pokus o protiakci byl sice nekonveční, ale naprosto neúčinný. Vyskočil, popadl von Gooma za košili a uštědři! mu pořádnou facku. Von Goom klesl k zemi, ale stihl ještě učinit další svůj tah a Bateman, který nikdy nebyl nemocen, se zhroutil v epileptickém záchvatu.V boji o prvenství se von Goom dostal proti záludnému velmistrovi Terminskému. Naneštěstí tuto partii demonstrovali na stěně na konci haly. Ve chvíli, kdy se na šachovnici objevily základní tahy von Goomova gambitu, vzdychl dav zřejmě v šoku. Pak následovalo ticho, nepřerušované ticho. Dav i hráči zkamenělí. Jen Terminsky unikl této pohromě, protože se zbláznil. Následovalo několik podobných turnajových výsledků, von Goom se stal mistrem Ameriky, protože vyhrál všechny své partie kontumací. Dostal se k zápasu o mistrovství světa s mistrem světa dr. Vladislavem Ferienštokinem, spisovatelem a nositelem Nobelovy ceny míru.

...Pokračování...

Někteří pracovníci FIDE hovořili o možnosti používání gambitu zakázat, ale von Goom podnikl několik návštěv u nich doma uprostřed noci a předvedl jim gambit přímo v jejich bytech. Zmizeli beze stopy. Cesta k mistrovství světa byla otevřená. Von Goom ovšem nevěděl, že před příjezdem do Portorože, kde se zápas měl hrát, zasedala FIDE na tajné schůzi. Nejlepší mozky světa se spojily, aby nalezly obranu proti von Goomovu gambitu. Našly ji. Nazítří v noci vzaly von Gooma kamsi do lesa a zastřelily ho. Jeden z velmistrů označil takový konec za „milosrdnou koncovku van Gooma" . Slabý, rezavý hlas k tomu nicméně dodal: „Von Gooma". Pak ho velmistři zakopali v mělkém hrobě, který nikdy nikdo nenalezl.A co se stalo s jeho gambitem? Šachy jsou logická hra, dvaatřicet figurek se všelijak proplétá po čtyřiašedesáti polích. Vytvářejí tak všelijaké kombinace figur na šachovnici. Obvykle ukazují logické nebo polologické plány hráčů, jejich strategii při hře na výhru nebo na remízu. Vidíte-li, že se hraje královský gambit a ještě k tomu klasický, přijatý, s g5, usoudíte právem, že soupeři jsou taktici a že boj bude ostrý, nekompromisní a kombinační. Odmítnutý ortodoxní dámský gambit vede k strategicky složitým pozicím, kde hráči vzájemně oslabují pole nebo umísťují věže na středních sloupcích. Jestliže někdo, ať už náhodně nebo zákonitě, objeví takovou kombinaci figur, která je více než nepříjemná, která je zcela cizí, pak lze předpokládat, že žádný normální člověk se na takové postavení nevydrží dívat ani zůstat normálním. To byl von Goomův gambit. Tady by měl příběh končit a já bych byl rád. Nekončí. Objevy nelze potlačit, to známe z dějin. Před dvěma měsíci našli v Comdenu v New Jersey třiačtyřicetiletého muže, který zkameněl při pohledu na pozicí na šachovnici. V Salt Lake City v Utahu se náhle zbláznil místní šampión. Minulý týden v Minneapolis žena, která se zabývala analýzou šachového zahájení, náhle porodila dvojčata, ačkoli vůbec nebyla těhotná. Já osobně šachu zanechávám.

Konec...:)) Zapoměl jsem napsat, že povídka se jmenuje Gambit von Gooma...

Dnes jsem se byl mrknout na 3. a 4. partii zápasu Vladimir Kramnik vs David Navara v Michnově paláci v Praze na Kampě. Komentoval to Lubomír Kaválek. Před partiemi měl ještě hodinovou přednášku o Bobby Fischerovi, heč!
Včera Navara bohužel obě partie prohrál, dnes ve třetí partii stál slušně, leč podlehl a ve čtvrté to nebylo moc dobré, ale nakonec se povedla remíza.

[http://img140.imageshack.us/img140/6828/dsc01333ry6 .th.jpg]

GM Lubomír Kaválek při komentování:

[http://img234.imageshack.us/img234/7898/dsc013361df 1.th.jpg]