Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Redakční systém versus klasické naprogramování WWW.

Ahoj, nevěděl jsem, jak to správně pojmenovat, takže jestli má mod lepší nápad, ať to přejmenuje, díky.

Tak a teď otázka. Rád bych si udělal rekvalifikační kurz a asi nejvíc mě zaujala tvorba WWW. Co jsem tak koukal, tak většina těch kurzů se zaměřuje právě na redakční systémy a tak se chci zeptat, jak je to s uplatněním. Myslíte, že má člověk větší šanci, pokud to umí od začátku do konce napsat, nebo už je to v dnešní době jinak a dává se přednost právě redakčním systémům ?

A pak případně, který redakční systém vybrat a proč.

Díky za postřehy.

RS má výhodu že nemusíš v podstatě umět nic, jen klikáš podle návodu. Nevýhoda je v tom, že všechny běžné RS jsou děravé. Plus je zvládne naklikat i mírně retardovaný jedinec.

"Programování" v HTML je samozřejmě vyšší level znalostí, protože se pohybuješ o technický level níže. Daleko nejvíc znalostí potřebuješ, když opravdu programuješ, tj. např. PHP+SQL

Tak samozřejmě chápu, že napsat kód je vyšší level. Šlo mi spíš o to uplatnění.

Zeptám se tedy jinak. Dokážu v redakčním systému vytvořit "to samé" co v HTML+CSS ?
Zákazníka bude zajímat spíš výsledek, než, jak jsem to udělal.

Nedokážeš.

Zvládnutí RS je na nějaký ten rok, programování na celej život.

A potřebuješ spíš práskat stránky rychle za menší peníze, než že bys dostal zakázku, kterou naprogramuješ od A-Z za XY měsíců.

Podle mě je ideální kombinace obou, tj naučit se schopně RS a k tomu umět doprogramovat sem tam nějaký modul nebo ohnout co potřebuješ.

No abych řekl pravdu, tak bych radši práskal rychle nějaké jednoduché osobní stránky, prezentace apod. než dělat několik měsíců na projektu. Mám, ale starch, že to dneska zvládne každý a byl by pro mě problém sehnat zákazníky.

Nějaké základy HTML+CSS mám, takže se teda asi zaměřím spíš na to.

Říkal jsem si, že když to ÚP zacvaká, tak proč ne. Pokud ale máte lepší nápad na kurz, který se nějakým způsobem dotýká PC, grafiky, webu apod. Klidně doporučte.

Zákazníka nemusí zajímat, kolik toho umím, ale výsledek práce. Když mu ukážu stránky, které fungují a jsou takové, jak si přál, asi nebude řešit jestli jsem to udělal, tak, nebo tak. Proto jsem se ptal, jestli se dá udělat v RS ten samý výsledek co kódováním. Předpokládám, že jsou tam všelijaká pluginy apod.

Nejde, nejde.

Já nechci pod někým dělat, asi jsme si nerozumněli.

V dnešní době kdy si každej jednoduchý stránky nakliká přes webnode, eshop udělá přes shoptet a podobné služby je dost problém sehnat nějaké klienty. Navíc ono to není tak růžové jak se může zdát. Taky je to dost o komunikaci se zákazníkem, umění vysvětlit proč některou věc, kterou si zákazník přeje nedělat nebo nejde. A pak zjistíš, že něco uděláš podle mlhavého zadání od klienta, který ani vlastně přesně neví co chce, po skončení práce se mu to nezdá a chce to předělat. Vícepráce a další.

Přesně tak. Velice často se při předvádění prvních verzí produktu dozvíme něco ve stylu:

"To, co jste nám tady předvedli, je sice přesně to, co jsme Vám řekli, že máte udělat, ale my jsme si představovali, že to bude fungovat úplně jinak..."

V tý chvíli jsem většinou rád, že nevlastním zbraň ani neovládám žádný bojový sport. :))

Proč ode mě ? No, udělal bych jim dobrou cenu.

• Jak by ty stranky byly zabazpeceny? Na jakém serveru a zakolik/na jak dlouho by byly ulozeny? :-)
• Poprípadnou do-upravu stranek by si uzivatel muzel delat sam, nebo je to také ve tvych sluzbách ?
• Byly by ty stranky/Web nad uroven bezneho Wordpress (ktery je zdarma) ?

Myslíte, že má člověk větší šanci, pokud to umí od začátku do konce napsat

• Ano
• A opravdu nemas jinou volbu, nez se zabivat redakcnim (dokonce snad i statickym), nez udelat vlastni (rychlejsi) dynamicky ? Zda-li mas zaklad HTML/CSS tak si ktomu zacni pouzivat pomalu, mensi skripty : "PHP, Ruby, Rails, asp.net java-script etc", ale jak myslis..

Muj nazor je, ze predstava, ze proste naklikas web v redakcnim systemu je licha. Ono asi nejak jo, ale pokud to ma byt aspon trochu k necemu, tak si tam stejne potrebujes doprogramovat svy veci na miru.

V podstate teda i s redakcnim systemem je HTML + CSS nutnost a pokud bys umel i PHP tak by to bylo vubec nejlepsi.

Programovat si web v dnesni dobe uplne od zacatku povazuju za temer nesmyslnou cinnost, respektive pokud nemas programovani webu v malicku a neni to pro tebe hracka.

No, pokud se tim chces zivit, tak urcite zvladnout redakcni system(y) a zaroven se naucit HTML, CSS i PHP. Pak muzes delat nejen weby, ale i tvorit moduly do redakcnich systemu a prodavat je.

Takže v tom se víceméně shodnete všichni. No zkusím to ještě zvážit.

Opravdu nevím, co bych si měl vybrat za kurz. Nejsem člověk nějak extra manuálně zručný, take rekvalifikace třeba na svářeče apod. nepřipadá v úvahu.

Je fakt, že spoustu lidí si ten web to nakliká online v nějaké šabloně, jak už tady zaznělo.
Třeba nakonec zkusím nějakou grafiku, design. To si lidi většinou sami netvoří.

No upozornuju te, ze web versus grafika je z blata do louze respektive je to jeste horsi.

Kamos se rozhodnul, ze chce delat na sebe a ze se bude zivit grafikou, kterou ovsem zvladal uz v dobe toho rozhodnuti na hodne velky urovni. V podstate Illustrator mel v malicku a pomerne dobre zvladal i Photoshop a nejaky animacni softy plus uz byl pred casem zamestnanej v grafickym studiu. Dneska mas tvorbu grafiky jednodussi i v tom, ze krome shaneni zakazek, existujou i "fotobanky" jak fotky tak grafika, kam muzes svy prace umistovat (lidi vidi nahledy) a grafiky si od tebe kupujou. No neustale od ty doby nadava na "rusaky", protoze prej ty jejich grafiky na netu neskutecne jedou a hlavne jsou hrozne levny, takze konkurence obrovska.

Podobne to mas s web designem, ruzny sablony do RS apod. To dneska dela taky kde kdo, neni problem si koupit sablonu od cloveka treba z Brazilie, kterej asi chapes je schopnej delat dost levno.

Nechci te ani od programovani ani od grafiky odrazovat, ale jestli te neco z toho bavi a chces to delat jako konicka, tak je to super a je tam sance casem neco i vydelat, ale spolehat na to ve smyslu nejakyho pravidelnyho prijmu ... (jde to ale musis bejt fakt dobrej a to asi hned tak nebudes).

To na jednom webu nevyděláte. Pokud těch projektů budete spravovat víc, tak se na ty peníze samozřejmě dostanete, ale sežere to spoustu času. Na druhou stranu se to zase dá dělat po večerech/nocích jako vedlejšák. Co se týče nadpisu - souhlasím vpodstatě s názorem Redmarxe. Naučit se zprovoznit a upravit nějaký RS a na něm ty weby stavět.

Pravidelny "rozumny" prijem to je pouze v pripade, ze se webmasteruje nekolik webu. Firem, co nejsou "chude". Ale nejaky Franta, co opravuje auta, tomu udelas web za 3 000, aktualizovat neco chce 2x v roce a za to da celkem 500 "k jeziskovi".
Jsou to vetsinou jednorazove prijmy, kdyz je zakazka a bez shaneni to je tak 1-3 za dva mesice. No a 10 jich je za 3 litry, jedenacta za 10.
Nauc se zprovoznit a obsluhovat RS a k tomu HTML, CSS, PHP, abys tam umel udelat vlastni veci.