Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem PC = vrah monitorů?

V poslední době mi krátce po sobě odešly dva LCD monitory. Nejprve Yüsmart (typ neznám): samovolně nabíhá OSD menu a sám si nastaví jas i kontrast na maximum, po chvíli ztmavne. Po vypnutí a zapnutí někdy naběhne, někdy vůbec. Další LG1915: po zapnutí problikne, ztmavne, nereaguje na OSD. Oba monitory už mají přes 10 roků a zaslouží si zřejmě křemíkové nebe. Jelikož ale dosud oba monitory dlouhé roky bez problémů sloužily napadá mne (asi hloupá) otázka: není možné že by to způsobovalo PC, resp. integrovaná graf. karta? Nastavení monitoru (rozlišení, frekvenci), ovladače atd. jsem neměnil.

pro MM: Změnil jsem na 1280x1024/60Hz, zatím šlape, jen tvrdošíjně si sám nastavuje jas a kontrast na maximum, tak čekám kdy opět zčerná a zdechne.

ještě dotaz pro brtníka: Je to chyba mít napájecí kabel ve společné zásuvce s PC? Všimnul jsem si že VGA kabel při dotyku se zásuvkou VGA na PC jiskří - znamená to nějakou závadu?

Ked ti vga iskri, tak najskor mas zapojene do PC alebo niecoho nieco co ma spojenie na spolocnu antenu, odpoj to. Alebo za b) moze byt vada v monitore alebo ho vyrabal idiot a moze to byt u toho modelu normalne. Ale zvycajne to u monitoru normalne neni.
P.S: v jakej 230V zastrcke mas strceny ten monitor a v jakej mas PC?

Je to chyba mít napájecí kabel ve společné zásuvce s PC?

ne, je to právě v pořádku. respektive je to jedno, síťové zdroje mají sekundár galvanicky oddělený.
musela by to být kombinace šmejdský/vadný zdroj + vadná instalace s úbytkem napětí mezi zeměmi.

Všimnul jsem si že VGA kabel při dotyku se zásuvkou VGA na PC jiskří

že by přece? toto nemá dělat a už vůbec ne ve společné zásuvce/prodlužovačce.
dotáhnout šroubky v zásuvce, zkontrolovat všechny 3-vodičové šňůry, že nejsou nahrazené dvoulinkou, zamyslet se nad kvalitou výrobce a jeho provedení všech napájecích dílů.

Je tam problém někde v odrušovacím členu (oprava ale vhodná pro elektronika), může být probitý jeden z "neprobíjitelných a bezpečnostních" kondenzátorů právě v tomto členu..... Ale že by to způsobovalo to přenastavení jasu a kontrastu... - vlastně proč néééé - procák se prostě "restartuje" na firemní hodnoty.
Před léty jsem byl v Č.B. na opravě žehlící linky v prádelně, kde zničehonic začaly rozprostírací packy - "chňapače" na vstupu linky, kde báby vkládaj prádlo, lítat sem a tam - na zabití člověka do hlavy to stačí... Po mnoha fatálních pokusech a měřeních (ani velký Čez si s tí nevěl poradit - byl to opravdu velký problém), jsem zjistil, že v JČ je HDO na 1kHz, který bezproblémů - tehdá analogové zdroje - přes vyschlé elyty (50°C a více v mašinách) prolezl až na napájení procáku, tam s tím trochu "zahoupal", a procák se restartoval a naběhl packy do základní polohy(což znamenalo "odsud-po sud" inkementál snímače-nastavení polohy, pak to fungovalo zas normálně, do příchodu pulzů dalšího HDO. Takže člověk se furt jen učí... - kromě mně, kdy musí na starý kolena i zedničit a kopat žumpy....
Jo takže stará - teda "mladá" , když jsme ještě mohli bydlet v Pze, mi "od popelnic" před firmou na opravu počítačů a periferií co den přinesla monitor - LCD, vždy s nálepkou "Neopravitelné" - každý večer-noc nám fungoval OK, vždy jen závady ve zdroji - probité kondy, vyschlé kondy, zasrané plošňáky, vstupní konektory obalené prachem se svodem...... atd..
Tak se s tím nějak poper, rozhodně vevyhazuj, pokud nejseš Rochild, a jinak se s technikým probl klidně zeptej.
Čauky půlnoc Alfi.