Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Přepěťová ochrana

Hezkou sobotu přeji, doporučil by mi někdo nějakou kvalitní přepěťovou ochranu k počítači? Měla by mít alespoň 5 zástrček, délku kabelu cca 1,5 m a cena do cca 500 Kč.

Bude na ní zapojen:
monitor (spotřeba 11 W)
počítač (se zdrojem Seasonic S12II-620 620W, ale dosti velkou rezervou)
reproduktory (22 W)
tiskárna (10 W)
větrák (40 W)

Vybral jsem tuto dle hodnocení na Heruéce.

Tak bydlím v centru města v jednom ze starých domů a už tu právě byly případy, že se sousedovi při bouřce trošku připálila asi 2 měsíce stará televize. Jako asi ani žádnou tu přepěťovou ochranu nepotřebuji, jelikož tu máme x spotřebičů, kde žádné přepěťové ochrany nemáme, ale chtěl bych mít dobrý pocit, že ten počítač za 18 litrů, což je pro mně celkem velká pálka nějak chráním...

Co je to za blábol?! Počet zásuvek má kulové společného s nebezpečím přímého, nebo blízkého úderu blesku. Jenom ty paneláky se navrhovaly bez jakékoliv ochrany proti blesku a vzniklému přepětí v rozvodech nn.
Pokud už jemnou ochranu na běžné nízkoenergetické přepěťové špičky, pak spíše přímo zásuvku. Koneckonců i ten zdroj má varistor, i konzumní UPS mají vf. filtr a jemnou přepěťovou ochranu, včetně ochrany datové sítě.

Nebudu to komentovat, já dostal uder blesku asi do rozvodny, nevím už dvakrát, a díky přepětovce na zásuvce mám elektroniku funkční ještě ted. Takže radit tazatelovy, že to je nanic, je u mě rada dost špatná od neználku.
Nevím jak jinak by se blesk dostal do zásuvky, leda že by lezl do země. Ony ty hlavní dráty jsou v zemi...
Ano vím co to je indukce, ale kabel v rouře ?metr? hluboko, to nehrozí. Takže jediné místo kam udeří blesk je rozvodna.

Plácáš blbosti, jako vždycky. Když tomu nerozumíš, tak se do toho neser.

Ochranu před přepětím byste měli řešit ve dvou částech.

1. část se týká míst vstupu přívodů napájecích, společných datových a anténních přívodů, kovových potrubí (voda, plyn...) a konstrukcí do panelového domu. (tato část je pro provozovatele domu povinná)

2. část se týká bytových jednotek, bytových rozvodnic a zásuvkových okruhu nebo individuálních antén TV, SAT a WIFI (tato část se týká majitelů bytů).

Na vstupech zařízení (podle 1. části) je třeba instalovat ekvipotenciální přípojnice, která zajistit propojení vstupujícího vedení, uzemnění a želez. konstrukcí domu a samozřejmě elektroinstalace.

Elektrická vedení ochráníte svodiči typu 1, které jsou známé jako svodiče bleskových proudů a nebo kombinované svodiče.
Totéž platí i pro anténní a internetové přívody.

A pokud jsou délky vedení od vstupů či HR k bytům delší než 15 metrů, je třeba řešit ochranu před přepětím i v bytových rozvodnicích.
Pro Vaši představu můžete počítat, že na 1 metrů vedení 230V se indukuje ca. 1 kV, takže porovnejte elektrickou pevnost vašich spotřebičů s velikostí indukovaného napětí. Svodiče které jsou dál než 7-10 m, nemají šanci vaše zařízení ochránit.

Jde tady o tisice zásuvek, a tam stačí ta na zásuvce. Moje osobní zkušenost, uder blesku a tv+video v chodu škrk a tma.
To zapusobila přepětovka. Jinak tv měla přeprogramované kanály, víc jak 9 tam nešlo přepnout, takže pomohlo ji vypnout z proudu a potom v pohodě 99 kanálu. Takže pomohla. Jinak já přepětovkou chráním techniku za cca 200000Kč +.

neřešíš superdrahou a nepravděpodobnou ochranu proti přímému úderu blesku do baráku, ale normální ochranu proti přepětí (a rušení) jako následek vzdáleného výboje.
na to stačí cokoliv, co není z polska nebo jiný anonymní šmejd z číny (emos).

ty prodlužovačky mají často i funkci master - vypnutím hlavního spotřebiče se vypne celá prodlužovačka, což se vždy nehodí.
takže klidně ten apc cos vybral.

pokud žiješ v prostředí, kde v okolí občas uhodí blesk, je vypínač při bouřce nutný.
denní vypínání pc není potřeba. taky záleží, jak špatně může být základní deska navržená. notebuk samozřejmě s úplným odpojováním napájení počítá.

chtěl bych mít dobrý pocit, že ten počítač za 18 litrů ... nějak chráním

rozumná úvaha. pětistovka za prodlužovačku není velký výdaj, pro ochranu dražší elektroniky má smysl.

Jinak abych to zakončil, nečetl jsem to celý, jen ty ježkovy výmysly. Nejlepší přepěťová ochrana je vytažení spotřebičů ze zásuvek, zachráníš tím spotřebiče a pokud ti sílou blesku vyhoří dráty ve zdi, tak by ti stejně žádná přepěťovka nepomohla. Takže to neřeš a při bouřce vytahuj vše elektronické ze zásuvek a ušetříš pětikilo.