

Přepěťová ochrana
Hezkou sobotu přeji, doporučil by mi někdo nějakou kvalitní přepěťovou ochranu k počítači? Měla by mít alespoň 5 zástrček, délku kabelu cca 1,5 m a cena do cca 500 Kč.
Bude na ní zapojen:
monitor (spotřeba 11 W)
počítač (se zdrojem Seasonic S12II-620 620W, ale dosti velkou rezervou)
reproduktory (22 W)
tiskárna (10 W)
větrák (40 W)
Vybral jsem tuto dle hodnocení na Heruéce.
Žádnou, nadržený hochu, ochrana proti přepětí a blesku je totiž komplexní. Takže si kup co chceš, ono to vyjde nastejno.
Co to znamená "komplexní"? jako u zdroje jsem četl něco s přepěťovou ochranou, ale co ty další spotřebiče...
To záleží kde bydlí, což nenapsal. Pro tazatele: v paneláku stačí ta na zásuvce, v rodiném domě je nanic, tam je potřeba tzv hrubá, střední, a jemná (to je ta na zásuvce) a to přijde na pěkných pár tisíc.
Tak bydlím v centru města v jednom ze starých domů a už tu právě byly případy, že se sousedovi při bouřce trošku připálila asi 2 měsíce stará televize. Jako asi ani žádnou tu přepěťovou ochranu nepotřebuji, jelikož tu máme x spotřebičů, kde žádné přepěťové ochrany nemáme, ale chtěl bych mít dobrý pocit, že ten počítač za 18 litrů, což je pro mně celkem velká pálka nějak chráním...
Ty přepěťové ochrany ještě tak zvládnou náhodné přepětí v síti, ale blesk ani omylem.
To nehrozí v paneláku, protože tam má každý byt spoustu zásuvek, a proto není potřeba hrubou a střední přepětovku.
Co je to za blábol?! Počet zásuvek má kulové společného s nebezpečím přímého, nebo blízkého úderu blesku. Jenom ty paneláky se navrhovaly bez jakékoliv ochrany proti blesku a vzniklému přepětí v rozvodech nn.
Pokud už jemnou ochranu na běžné nízkoenergetické přepěťové špičky, pak spíše přímo zásuvku. Koneckonců i ten zdroj má varistor, i konzumní UPS mají vf. filtr a jemnou přepěťovou ochranu, včetně ochrany datové sítě.
Ty seš blábol! Neumíš uvažovat?! Když je uder do vedení, tak díky tomu že v baráku je mnoho zásuvek, tak na tu jednu toho zbyde kolik??? Celej zásah asi ne že! Kdybych to nezažil, tak to ani nevím.
Heslo: "rozprostřená impedance" - jako "svodiče" byly jiné spotřebiče a k tomu impedance vedení a vzdálenost nahradila "zkracovací" tlumivky. I na vola sedne muška zlatá...
Nebudu to komentovat, já dostal uder blesku asi do rozvodny, nevím už dvakrát, a díky přepětovce na zásuvce mám elektroniku funkční ještě ted. Takže radit tazatelovy, že to je nanic, je u mě rada dost špatná od neználku.
Nevím jak jinak by se blesk dostal do zásuvky, leda že by lezl do země. Ony ty hlavní dráty jsou v zemi...
Ano vím co to je indukce, ale kabel v rouře ?metr? hluboko, to nehrozí. Takže jediné místo kam udeří blesk je rozvodna.
Plácáš blbosti, jako vždycky. Když tomu nerozumíš, tak se do toho neser.
Ochranu před přepětím byste měli řešit ve dvou částech.
1. část se týká míst vstupu přívodů napájecích, společných datových a anténních přívodů, kovových potrubí (voda, plyn...) a konstrukcí do panelového domu. (tato část je pro provozovatele domu povinná)
2. část se týká bytových jednotek, bytových rozvodnic a zásuvkových okruhu nebo individuálních antén TV, SAT a WIFI (tato část se týká majitelů bytů).
Na vstupech zařízení (podle 1. části) je třeba instalovat ekvipotenciální přípojnice, která zajistit propojení vstupujícího vedení, uzemnění a želez. konstrukcí domu a samozřejmě elektroinstalace.
Elektrická vedení ochráníte svodiči typu 1, které jsou známé jako svodiče bleskových proudů a nebo kombinované svodiče.
Totéž platí i pro anténní a internetové přívody.
A pokud jsou délky vedení od vstupů či HR k bytům delší než 15 metrů, je třeba řešit ochranu před přepětím i v bytových rozvodnicích.
Pro Vaši představu můžete počítat, že na 1 metrů vedení 230V se indukuje ca. 1 kV, takže porovnejte elektrickou pevnost vašich spotřebičů s velikostí indukovaného napětí. Svodiče které jsou dál než 7-10 m, nemají šanci vaše zařízení ochránit.
Jde tady o tisice zásuvek, a tam stačí ta na zásuvce. Moje osobní zkušenost, uder blesku a tv+video v chodu škrk a tma.
To zapusobila přepětovka. Jinak tv měla přeprogramované kanály, víc jak 9 tam nešlo přepnout, takže pomohlo ji vypnout z proudu a potom v pohodě 99 kanálu. Takže pomohla. Jinak já přepětovkou chráním techniku za cca 200000Kč +.
neřešíš superdrahou a nepravděpodobnou ochranu proti přímému úderu blesku do baráku, ale normální ochranu proti přepětí (a rušení) jako následek vzdáleného výboje.
na to stačí cokoliv, co není z polska nebo jiný anonymní šmejd z číny (emos).
ty prodlužovačky mají často i funkci master - vypnutím hlavního spotřebiče se vypne celá prodlužovačka, což se vždy nehodí.
takže klidně ten apc cos vybral.
Dokonce ty prodlužovačky vypadají, že nemají šikmé zásuvky, i když jsou z Čímy:
1612978-predlzovacka
Tak hlavní vypínač je pro mně důležitý, jsem zvyklý automaticky když vypínám notebook, tak vypínám i prodlužku s tiskárnou, reproduktory a dalšími věcmi. Na což mě teď napadá otázka, bude to tak vhodné i u stolního počítače?
Vypínat pc vhodné není, proto doporučuji přepětovku na zásuvku a hotovo. Pc je pod proudem chráněno přepětovkou a to ostatní se vypne zásuvkovou lištou s vypinačem, mimochodem u mě taky přepětovka.
pokud žiješ v prostředí, kde v okolí občas uhodí blesk, je vypínač při bouřce nutný.
denní vypínání pc není potřeba. taky záleží, jak špatně může být základní deska navržená. notebuk samozřejmě s úplným odpojováním napájení počítá.
rozumná úvaha. pětistovka za prodlužovačku není velký výdaj, pro ochranu dražší elektroniky má smysl.
Já koupil Beklin a spokojenost i když spíš proto že jsem potřeboval rozbočovačku, tak jsem koupil rovnou přepěťovku i s RJ-45,když už tak už.
www.czc.cz
No nakonec jsem si objednal tu přepěťovou ochranu, kterou jsem zde zmiňoval. Psal jsem si s lidmi na jednom fóru, kde se zabývají vším, co se týče elektřiny a elektroniky a schválili mi to. I tak díky za rady. :)
Já to mám i se zárukou když něco tak Beklin zaplatí škodu,ale moc tomu nevěřím ani tomu že když se něco někde jo dosere tak poškození ta přepěťovka zabrání,dle mého spíš takový placebo pro klid v duši.
lépe bych to nenapsal...
... kde se zabývají vším, co se týče elektřiny ... Dobré to fórum,třou tam i tyče - ebonitové ??
neber mě zas tak doslova, prostě jsem tam našel lidi, kteří tomu více rozumí, jelikož se mne třeba i ptali, jaký máme doma jističe atpd...
víc už to rozebírat nebudu...
Chápu, kdybych se zeptal na jistič, určitě bych vypadal lépe. Víte jak je ten varistor zapojen?
Jinak abych to zakončil, nečetl jsem to celý, jen ty ježkovy výmysly. Nejlepší přepěťová ochrana je vytažení spotřebičů ze zásuvek, zachráníš tím spotřebiče a pokud ti sílou blesku vyhoří dráty ve zdi, tak by ti stejně žádná přepěťovka nepomohla. Takže to neřeš a při bouřce vytahuj vše elektronické ze zásuvek a ušetříš pětikilo.
jen když jedu na dovolenou.
když to někoho baví dělat při každé bouřce, přestože do jeho baráku nikdy za život neuhodí blesk, beru to jako jeho zvláštní hobby.
Tohle je ale taky pěkná blbost, to při každý bouřce všechno vypneš vytaháš ze zásuvek a máš doma černou hodinku?
Ano, ještě nepatřím mezi závislé lidi, že bych třeba hodinu nevydržel bez PC/TV.
A zatím nám neshořel ani jeden spotřebič.
Tak to co píšeš platí spíš někde na vesnici a rodiný baráky,já sice mám přepěťovky v okolí lidi co znám ty nemaj a neshořelo nikdy nikomu taky nic.(ve městě).
Bydlím na okraji menšího města. Naneštěstí hned vedle nás stojí trafostanice z 22kV na 400V a my jsme první na cestě. Kdysi když byla velká bouřka, tak sousedům vyhořely všechny citlivé spotřebiče, takže nevím. Prostě to tak máme zažitý ...