Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Odešel mi Skylake procesor?

Zdar,

co se stalo: zapnu pocitac (Windows 10), jdu koukat na nejaky video, obcas nejaky trhnuti, nezda se mi to, ale neresim, jdu spustit enkodovani, koukam, ze teplota v MSI Afterburner neleti nahoru k 60 stupnum, ale zustava na obvyklych 30, koukam na cas a vidim, ze je neco spatne, misto dvou hodin, je tam osm. Restartuju, spoustim CPU-Z stress test a teplota je stale na 30ti, zjistuji ze procak pise v BIOSu, ze je na 0,8GHz a v CPU-Z je 798MHz.

Aktualizuji ovladace ze stranek vyrobce desky, ale v podstate bylo jasny, ze vse podstatny mam nainstalovano nejnovejsi, koukam, ze je novejsi BIOS, restartuju a nahazuju nejnovejsi C6.

Nahazuju live CD Ubuntu a zkousim tam nejaky testy, ale jelikoz mi liveCD nenajde sitovku, ta se musi doinstalovavat, tak nemuzu na net a zjistil jsem leda to, ze je to nejake line.

Nahazuji boot verzi Intel Processor Diagnostic Tool a na konci mi to vyplyvne jedinou chybu:

-- IPDT Results:
!!! --- Base Clock test Fail --- !!!

Takze co dal?

Jit rovnou reklamovat Skylake nebo i desku?

Mam jeste zkouset vymenit zdroj? Ten nahradni mam, jinak nic.

PC: i7-6700, MSI H170 Gaming M3, EVGA SuperNOVA G2 750W, 8GB RAM - memtest OK, ssd + hdd oba dle SMART OK.

Však říkám clock gen. (tím myslím generátor frekvence CPU) - ono to funguje tak, že se načte čas z CMOS a pak se (už v GUI) počítají hodiny právě z tohoto kmitočtu. Jestli ti hodiny běží rychleji/pomaleji, je něco zhnilého právě zde. To IMHO koresponduje i s tvým zjištěním, že CPU běží nějak podivně. Zkus vyměnit tu baterku, problém ale bude asi jinde (na desce).

no, to si úplně nemyslím. Base clock asi bude OK, ale CPU přestal IMHO měnit násobič podle zátěže a frčí si trvale na nejnižší frekvenci (8x BLCK), které je schopen.

Osobně bych zkusil v BIOSu reset to default, čistě pro pořádek zda se to tam někde nepošašilo, omezovat svrchu totiž umí desky i pro ne-K CPU.

reset biosu jumperem

vyndana barterka biosu

CPU-Z: Core Speed 798MHz, Multiplier x 8.0, Bus Speed 99,8MHz

Zatizil jsem to stress testem CPU-Z, stale teplota 32 stupnu, to jest normalni idle teplota a frekvence zustava na 798MHz.

Takze mam zkouset ten jiny zdroj? Preci jen zdroj mam v PC mesic.

Deska a procesor je 3/4 roku, pokud by to nemohlo byt zdrojem, pripadne jestli mi napisete at ho radeji zkusim, tak to bych mohl stihnout jeste dnes vecer, nejpozdeji zitra a nasledne zanesu do CZC na reklamaci jak procak tak desku, at uz si to vyresej oni, co z toho je spatne.

Pytal som sa jaku mas teplotu core v speedfane. Neni to jedno.
BCLK mas spravny nefunguje ti speedstep. To moze byt napr. kvoli tomu ze a) core teplota je vysoka, alebo b) nieco na doske hlasi CPU ze je to nieco na doske prehriate, alebo c) posahane windows (skontroluj si ovl.panel-enmergia a skus live linux).

Speedfan nemam nainstalovany, ale core teplotu ukazuje i MSI Afterburner a jak rikam okolo 30ti.

Jak na live linuxu bez pripojeni k netu poznam, ze mi nefunguje speedstep? (Killer sitovka na desce nema ovladace v jadre.)

Ovladaci panely OK, rovnovazny stav nebo tak nejak, ted z hlavy nevim, na to jsem koukal jako prvni, ale zapomnel jsem to tu napsat, sorry.

Pokud zakáži za běhu Speedstep, tak se to ihned projeví v Hwinfo , že EIST svítí červeně a výsledkem, je, že procesor nebude měnit frekvenci dle zátěže, ale pořád pojede na nominální definované (což kromě modelu záleží i na nastavení TDP Config LEVEL: 1=minimální frekvence=600/800/1200 dle generace, 2= nominální frekvence, 0 = o něco nižší než nominální"). Tudíž je to měřitelné i v linuxu. TDP level i Speedstep by se mělo dát měnit někde pomocí /sys/class..., pokud je to dovoleno pomocí konfigurace UEFI
C-stavy jso utím nedotčeny.

Kde je teplotni cidlo?

Zkousim jeste jednou, kdyby nahodou nekdo vedel. Teplotni cidla, ktera monitoruji teplotu procesoru, jsou jeho soucasti?

Kolik teplotnich cidel ma Skylake i7, intelovska utilita vi o ctyrech, MSI Afterburner mi vnucuje osm cidel, z nichz jedno nemeri.

Uz si urobil to co som pisal pred 3dnami o tom PROCHOT? Ak nie preco nie? Najskor to bude ten problem ze to nieco na doske aktivuje a speedfan mozno to vidi a pise 100 namiesto realnej teploty, aby user videl ze je tam aktivovany PROCHOT. Neviem zhlavy, skus ten throttlestop ci to prestane blbnut ked deaktivujes PROCHOT signal.

P.S. cisty install Win si uz skusil?

S tim prochot signalem jsem hledal, ale nejak jsem to nepochopil a zadnou utilitu na deaktivaci jsem nenasel.

Ale je to jedno, me uz vsechno funguje spravne. Jak jsem psal v minulem prispevku, proste po zakazani toho Intel Adaptive Thermal Monitor v BIOSu to zacalo fungovat spravne, potom jsem vypnul pocitac, odpojil od elektriny, nahodil tu hodnotu, zadna zmena, ..., potom jsem vecer vypnul pocitac a a druhy den kdyz jsem ho zapnul, tak jsem zase nahodil v BIOSu na Enabled a najednou vse jede spravne.

Jenom me zarazilo, proc to tyden nejelo a najednou OK, no a tak me napadlo, jestli to nemuze souviset s tou divnou teplotou v MSI Afterburner u CPU1, ale kdyz pisete, ze ctyri jadra rovna se ctyri teplotni cidla a v Intel Extreme Tunning Utility mi to hlasi spravne hodnoty mirne nad 30 stupnu, tak je asi vsechno OK. SpeedFan si evidetne s moji konfiguraci (deska?) nevi rady, nezna ji, radeji budu verit intelacke utilite.

Takze proste vse OK, uvidim dal, stejne ted odjizdim pryc.

Diky vsem za reakci.

je to tou zkurvenou deskou MSI B150 dela mi to taky! je tam prepinac na slow mod a ikdyz je off jede to na 0,8MHz staci vypnout PC a tento prepinac zapnout vypnout a pak nabootuje normalne JENZE OBCAS SE TO SAMO PREPNE NA SLOW! MSI radi vymenit desku a ja radim DESKY MSI NEKUPOVAT!!!!

Snad jsem to tu nekde napsal, nechce se mi to po dvou letech prochazet, ale po vypnuti uspornych funkci procesoru v setupu BIOSu na desce to prestalo, od te doby dobre. Ale souhlas, moje pristi deska bude nejspis Asus, s tema mam jako s jedinnyma jen pozitivni zkusenosti.

• Tak Asus, AsrocK ma slusné desky, kvalitou lepsi jak, nebo tak, nejsou horsi jak desky MSI.
* Kdyz si vemu, Overclocking, tak je i Gigabyte solidnejsi jak MSI, ale ano, je to také od modelu..ale Asrock neni spatny, clovek se nesmi stale otacet a vse soudit jak co bylo pred 5 lety. Jeste kdyz jsem byl na Kaby jsem seriozne premyslel o Asrock Taichi.
Pro Ryzen na B350, stoji Fatality Gaming, nebo PRO 4 pod 100Euro, slusne chlazene, vsimnout si muzes i kondiku japan, které tak casto uvadi :-) Neni problém na ne osadit i treba takovy Ryzen@1600*X a stabilne ho pretocit.
Mensi nedostatek, nebo pripominka je u osazovani ALC892, ale nevim jestli dokaze kazdy jen uchem a nanormalnich bedynkach vubec rozpoznat rozdil