Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Odešel mi Skylake procesor?

Zdar,

co se stalo: zapnu pocitac (Windows 10), jdu koukat na nejaky video, obcas nejaky trhnuti, nezda se mi to, ale neresim, jdu spustit enkodovani, koukam, ze teplota v MSI Afterburner neleti nahoru k 60 stupnum, ale zustava na obvyklych 30, koukam na cas a vidim, ze je neco spatne, misto dvou hodin, je tam osm. Restartuju, spoustim CPU-Z stress test a teplota je stale na 30ti, zjistuji ze procak pise v BIOSu, ze je na 0,8GHz a v CPU-Z je 798MHz.

Aktualizuji ovladace ze stranek vyrobce desky, ale v podstate bylo jasny, ze vse podstatny mam nainstalovano nejnovejsi, koukam, ze je novejsi BIOS, restartuju a nahazuju nejnovejsi C6.

Nahazuju live CD Ubuntu a zkousim tam nejaky testy, ale jelikoz mi liveCD nenajde sitovku, ta se musi doinstalovavat, tak nemuzu na net a zjistil jsem leda to, ze je to nejake line.

Nahazuji boot verzi Intel Processor Diagnostic Tool a na konci mi to vyplyvne jedinou chybu:

-- IPDT Results:
!!! --- Base Clock test Fail --- !!!

Takze co dal?

Jit rovnou reklamovat Skylake nebo i desku?

Mam jeste zkouset vymenit zdroj? Ten nahradni mam, jinak nic.

PC: i7-6700, MSI H170 Gaming M3, EVGA SuperNOVA G2 750W, 8GB RAM - memtest OK, ssd + hdd oba dle SMART OK.

Však říkám clock gen. (tím myslím generátor frekvence CPU) - ono to funguje tak, že se načte čas z CMOS a pak se (už v GUI) počítají hodiny právě z tohoto kmitočtu. Jestli ti hodiny běží rychleji/pomaleji, je něco zhnilého právě zde. To IMHO koresponduje i s tvým zjištěním, že CPU běží nějak podivně. Zkus vyměnit tu baterku, problém ale bude asi jinde (na desce).

no, to si úplně nemyslím. Base clock asi bude OK, ale CPU přestal IMHO měnit násobič podle zátěže a frčí si trvale na nejnižší frekvenci (8x BLCK), které je schopen.

Osobně bych zkusil v BIOSu reset to default, čistě pro pořádek zda se to tam někde nepošašilo, omezovat svrchu totiž umí desky i pro ne-K CPU.

Ano load defaults a save&exit to som dole zabudol napisat :)
BCLK a nasobic mu pise CPU-Z, neviem preco hned nenapisal ze co tam presne mal za hodnoty.

P.S. a nech skusi aj vybrat CMOS baterku a vypnut to pri tom z 230V na minutu, a potom by som to len tak zo srandy skusil zapnut bez baterky a bootnut Win ze jak to pojde potom.

reset biosu jumperem

vyndana barterka biosu

CPU-Z: Core Speed 798MHz, Multiplier x 8.0, Bus Speed 99,8MHz

Zatizil jsem to stress testem CPU-Z, stale teplota 32 stupnu, to jest normalni idle teplota a frekvence zustava na 798MHz.

Takze mam zkouset ten jiny zdroj? Preci jen zdroj mam v PC mesic.

Deska a procesor je 3/4 roku, pokud by to nemohlo byt zdrojem, pripadne jestli mi napisete at ho radeji zkusim, tak to bych mohl stihnout jeste dnes vecer, nejpozdeji zitra a nasledne zanesu do CZC na reklamaci jak procak tak desku, at uz si to vyresej oni, co z toho je spatne.

jestli to něco SW blokuje

Ta intelacka utilita, ktera skoncila chybou bezela z bootu, teda mimo Windows, tim je soft zavada vyloucena. Takze deska, procesor, zdroj. Posledni jmenovane vyloucim a napisu jak to dopadlo a pak dam na reklamaci procak i desku, je jasne, ze to bude jen jedno z toho, ale tech 30 dni nebo-li srpen bez pocitace mi vubec nevadi, v zari uz by me to dost stvalo, takze to nevidim jinak nez to takhle pojistit.

Pytal som sa jaku mas teplotu core v speedfane. Neni to jedno.
BCLK mas spravny nefunguje ti speedstep. To moze byt napr. kvoli tomu ze a) core teplota je vysoka, alebo b) nieco na doske hlasi CPU ze je to nieco na doske prehriate, alebo c) posahane windows (skontroluj si ovl.panel-enmergia a skus live linux).

Speedfan nemam nainstalovany, ale core teplotu ukazuje i MSI Afterburner a jak rikam okolo 30ti.

Jak na live linuxu bez pripojeni k netu poznam, ze mi nefunguje speedstep? (Killer sitovka na desce nema ovladace v jadre.)

Ovladaci panely OK, rovnovazny stav nebo tak nejak, ted z hlavy nevim, na to jsem koukal jako prvni, ale zapomnel jsem to tu napsat, sorry.

Tak si ten speedfan radsej skus nainstalit, nejaky afterburner od cinskeho vyrobcu moze byt aj nahovno, nepouzivam neviem.
Skus si najst nieco co vie zistit stav "prochot" signalu na CPU, pripadne sa to da aj deaktivovat aby to doska nemohla aktivovat zvonku. Hladaj googlom.

P.S. v tych win skus profil maximalny vykon, ci sa potom freq dvihne.
Alebo druha moznost v BIOSe vypni EIST, a nastav boot frekvenciu na maximalnu. Ak su tam na to nastavenia.

Pokud zakáži za běhu Speedstep, tak se to ihned projeví v Hwinfo , že EIST svítí červeně a výsledkem, je, že procesor nebude měnit frekvenci dle zátěže, ale pořád pojede na nominální definované (což kromě modelu záleží i na nastavení TDP Config LEVEL: 1=minimální frekvence=600/800/1200 dle generace, 2= nominální frekvence, 0 = o něco nižší než nominální"). Tudíž je to měřitelné i v linuxu. TDP level i Speedstep by se mělo dát měnit někde pomocí /sys/class..., pokud je to dovoleno pomocí konfigurace UEFI
C-stavy jso utím nedotčeny.

.. inac ja osobne to vidim na reklamaciu dosky, ale najprv by som overil trebars aj cistou instalaciou Win, a hned CPU-Z a zatazit to kalkulackou 30000 faktorial, speedstep musi fungovat okamzite po instalacii Win a freq musi ist na max ked das ratat ten faktorial.
Pripadne si overit ci to je prochot signalom, ak ano tak je v riti nieco na doske.

Mal si to uz uplne vypnute aj z elektriky? A potom preistotu aj restartnute Win, ptz mas urcite aktivny fast start nezmysel.

800MHz je spravne ked je to v najnizsom speedstep stave, t.j. ak je CPU nevytazeny alebo ak v debilnych Win nefunguje speedstep (skontroluj si ovl.panely-energia, a vytaz ten CPU na 100%), alebo ak je CPU prehriaty, pozri si v speedfane CORE teploty.

Jdu zkouset ten linux a po te nahradni zdroj.

Jenom jsem si vsimnul, ze v BIOSu na Ivy Bridge i3-3220T mam CPU current speed 2.8 GHz a jelikoz jsou obe desky MSI teda podobne, tak je ta sama polozka i na Skylake a tam mam CPU current speed 0.8 GHz, ale teda si myslim, ze tam ma byt 3.4 GHz, takze bud ten procak nebo deska.

watch grep \"cpu MHz\" /proc/cpuinfo

bez toho lomitka :-) dik

jinak

cat /proc/cpuinfo | grep 'cpu MHz'

a nainstaloval jsem si deb balicek sysbench, nastesti tam neni moc zavislosti, tak to nebyl problem na flashce.

Vysledek je, ze pod linuxem se normalne frekvence pri tom testu zveda u jednotlivejch jader az na 3400MHz, nedokaze to ten test vytizit kontinualne, ale ta frekvence ruzne poskakuje az jak pisu.

Tak ja nevim, dal jsem v te tabulce moznosti napajeni jak mi postnul POW (uz vcera) minimalni stav procesoru na 95% a nic se nezmenilo, frekvence dal v CPU-Z na 798MHz behem stress testu.

Tak jsem z toho blazen, nic jsem v posledni dobe na tom pocitaci nedelal, akorat teda vim, ze se mi pred par dny aktualizovaly samy Windows 10, ale to neovlivnim, preci mi ta aktualizace nezlikvidovala system?

Asi me trefi, jestli budu muset reinstalovat, teda v nejhorsim je ctvrt roku stara zaloha, ale stejne to nastve, protoze jsem si zrovna rikal, ze uz bych mel nutne zalohovat a ted to mam.

No jeden starej hrabavej disk je, premyslim, ze na nej nahodim Windows 7, abych videl co to bude delat tam. :-/

Inac vseobecne ak tam mas nainstalene kdejake MSI a overclocking utility a burnin veci a podobne veci, tak to mozu robit aj oni, odinstaluj vsetko co sa sere nejak na HW, a restart Win, a potom len CPU-Z a kalkulacka, nic viac.
A preistotu skus este raz vypnut to upne z 230V a vybrat knoflikbaterku, preistotu na 5minut. Potom vloz baterku, pockaj aspon 5sekund a zapni 230V a skus CPU-Z a kalkualcku k tomu a ratat 50000 faktorial.
P.S. a aj do BIOSu este raz load defaults a save&exit, ptz moze byt ze bios je nejak posahany, a linux tam nieco do HW zapise co BIOS neurobil apod. Skusil by som aj reflash BIOSu v zufalstve.

ber to pozitivně, HW je na 99% v pořádku

Kez by. :-)

---

Asi jsem prisel na zdroj problemu, rad bych ale pochopil proc, tak zatim temu neukoncuji. :-?

Hledal jsem na netu a nasel jsem nejakeho dalsiho zoufalce s i5-6500 a deskou MSI B150 Gaming M3, ktereho trapilo to same a poradili mu bez blizsiho vysvetleni, at nastavi v BIOSu parametr

Intel Adaptive Thermal Monitor na disabled.

Napsal ze to zabralo.

Tedy jsem i ja nastavil a vse take funguje.

Reknete mi ale, proc to do predevcira fungovalo vsechno i s tim parametrem nastavenym na Enabled. Teda ja nevim, jak jsem ten parametr mel nastaveny, ale v BIOSu jsem nic nemenil a teda si myslim, ze to muselo byt Enabled i v dobe pred tremi dny a dyl, kdy vse fungovalo.
Jak rikam, jedine co v tomto tydnu prebehlo byla aktualizace Windows 10, zadna jina instalace nebyla a v nicem jsem se sam nehrabal, viry take zadne, vsechno proste normalni.

Koukal jsem na web MSI, zadne nove ovladace nez mam nainstalovane tam nejsou.

Takze fakt se nemohlo neco posrat na desce, kdyz z niceho nic ten parametr Intel Adaptive Thermal Monitor zacal zlobit nebo to fakt rozjebal ten update Windows 10?

Tak tedy zkus jit do BIOSu a jestli tam mas na jake to jede frekvenci, protoze by to melo jet na minimu s tim Intel Adaptive Thermal Monitor zapnutym. No a potom teda live CD Ubuntu a navod od touchwooda pro zjistovani frekvence co to bude delat v nezatizenem stavu.
Proste preci se Microsoft nechal slyset, ze Skylake bude podporovat jen na Windows 10, prelozeno: neco naschval pod Windows 7 zmrvili.

EIST v BIOSu zapnute?

Ja moc do Office nedelam, me bohate staci LibreOffice a co jsem slysel od lidi, kteri to pouzivaji seriozneji, tak je to v podstate plnohodnotna nahrada za predpokladu, ze nepotrebujes byt Microsoft Office kompatibilni, to jest hlavne komunikace se statni spravou nebo firmama, ktery nic jinyho nez MS neuznavaji. Pak je samozrejme prechod na linux problem, da se resit virtualboxem s nainstalovanyma Win7 a pod tim MS Office, ale je to spis nouzovka, takze se obavam, ze budes muset zustat na Windows, pokud MS Office potrebujes. Myslim, ze stejne za nedlouho zase MS zmeni nejakej format v Officech a nova verze bude uz jen pro Win10, takze spis budes muset casem uvazovat o upgradu na spiclojdni system.

Ahoj skontroluj si v ovl.panely- energia - nastav profil vyvazeny, a v jeho detailnych nastaveniach si najdi sekciu o CPU rychlosti a tam ma byt minimum nastavene na 5% a maximum na 100%.
Mozu sa do toho srat aj rozne utility ktore ovplyvnuju energiu vo Win, napr. od vyrobcu NTB alebo aj od firemneho administratora (u nas vo firme ked sme dostali nove PC tak z nejakeho dovodu tambolo MIN na 100%, asi je u nas v IT oddeleni niekto jebnuty, oni to nejak riadia extra utilitami aby vynucovali nastavenia energ.profilu aby firma mala certifikaciu ze su zeleni, a vnucuju sleep po 10minutach, apod, az kym som im nepisal nasrane emaily ze tak sa neda pracovat ze ja nie som jebnuta sekretarka, tak vyvojarom nastavili iny profil :D). Preco tam dali MIN na 100% nechapem, asi su az tak zeleni ze z toho su az cerveni.
P.S. a skontroluj si ze mas vytazenie CPU 0%, ptz ak tam bezi na pozadi update na 1core apod (vytazenie 25% na 4core) tak Win prepne na max frekvenciu. Riadi si to Win, na zaklade energetickeho profilu. Jak to ma prepinat vie Win z ACPI tabuliek od BIOSu, ale tie nehovoria kedy to ma prepinat, len ze JAk to ma prepinat. Kedy to prepina si riadi OS sam. Jedine vnucovanie je smerom nadol zo strany HW ak sa dosiahne Tjmax alebo aktivuje PROCHOT apod. Nahor sam HW nikdy nevnucuje.

Aha, tak uz jsem doma, stacilo vedet, na co se chci pana Google zeptat:

https://www.google.cz/#q=intel+adaptive+thermal+mo nitor+not+function+msi+site:forum-en.msi.com

Takze ono to Intel Adaptive Thermal Monitor nefunguje asi nikomu na deskach MSI nebo to funguje jen do urcite doby a pak to zkolabuje, protoze tich dotazu bez reseni jsou na foru MSI tri prdele.

Jedu pristi tyden na dovolenou asi na tri tydny, takze mi je to vcelku jedno, mam teda kvuli tomu jit reklamovat tu MSI desku nebo to proste necham disablovany a neresim to, co byste delali vy?

Podle této stránky se jedná spíše o funkci CPU (ale můžu se plést):

http://archive.benchmarkreviews.com/index.php?opti on=com_content&task=view&id=834&Itemid=38&limitsta rt=5

Intel Adaptive Thermal Monitor -

The Adaptive Thermal Monitor feature is intended to help protect the processor in the event that an application exceeds the TDP recommendation for a sustained time period. As such during the course of overclocking this can affect the stability of the frequnecy defined. As such it is advised it be disabled when under overclocking and stress testing with high load and high power consumption sythetics or applications. Be advised this will not disable the CPUs internal TCC functionality.

Ja to tu vubec nezminoval, protoze jsem se do toho nechtel zapletat jeste vic, ale samozrejme ze ja i vsichni ostatni co to popisuji na netu maji nastaveno na Normal, a presto to dela to, co by nemelo, proste nekde ma MSI chybu, neco posrali.

Ja proste necham desku reklamovat a at to vyresi.

Tak ted nevim.

Vratil jsem v BIOSu zpatky ten parametr Intel Adaptive Termal Monitor na Enabled a restartoval pocitac. Po restartu se frekvence normalne zveda jak ma dle zatizeni a vse funguje.
Patral jsem dal a zatimco SpeedFan, kterej jsem teda nainstaloval, mi ukazuje ctyri teplotni cidla a u vsech nesmyslnou hodnotu 100 stupnu, tak intelacka utilitka mi ukazuje take ctyri teplotni cidla a hodnota v idle se u vsech pohybuje mezi 30-35 stupni a po zatizeni pres 50 stupnu. Ale MSI Afterburner ukazuje a celou dobu ukazoval 8 teplotnich cidel procesoru CPU1 az CPU8, jenze ted je normalni teplota jen u CPU2-CPU8 - okolo 30 v idle, ale CPU1 je neustale na hodnote 0.

Takze jedinej MSI Afterburner ukazuje neco od ceho bych se mohl chytit, myslite ze je opravdu mozne, ze odeslo jedno teplotni cidlo na procesoru a procesor si ho nejak sam vypnul? Nebo ho vypnula deska?

Takze nebude nakonec vadny preci jen procesor respektive jeho teplotni cidlo?

Ted je teda otazka, jestli vubec neco reklamovat kvuli vypnutemu pravdepodobne vadnemu teplotnimu cidlu, ktere ani nevim, jestli je na CPU nebo na desce. :-/

Kde je teplotni cidlo?

Zkousim jeste jednou, kdyby nahodou nekdo vedel. Teplotni cidla, ktera monitoruji teplotu procesoru, jsou jeho soucasti?

Kolik teplotnich cidel ma Skylake i7, intelovska utilita vi o ctyrech, MSI Afterburner mi vnucuje osm cidel, z nichz jedno nemeri.

Kazde jadro ma svoje teplotne cidlo v sebe, preto som ti pisal hned na zaciatku nech si pozres speedfan a core teploty. Mas ich vidiet 4 (ak mas 4core), a ne jednu, a ani osem. Vzdy ked mi niekto napise ze teplota CPU je jedno cislo tak viem ze keca somariny ptz jedna teplota na 4core CPU neexistuje, alebo je to nejaky nezmysel ktory je merany kilometer od CPU.

Takze mas tam 100stupnov na core teplotach a preto sa to podtaktuje (to je Tjmax), otazka ze preco tam je tolko a co sa tam sere. Neviem. Idem pozret co to je ten adaptive thermal monitor.

Takze Adaptive Thermal Monitor podla definicie len voli bud speed-down alebo clock throttling pri Tjmax, to je fuk to mozes nechat zapnute. Ries preco speedfan ukazuje 100stupnov, to je tvoj problem. Ostatne utility neries, speedfan by to mal nacitavat spravne priamo z CPU. Alebo skus coretemp alebo realtemp, tie by tiez mali citat priamo DTS.

Aby to chapal dodam ze teda ked ten adaptive vypol, nech si urobi benchmark CPU, ze ci ma plny vykon. Lebo asi nema aj ked freq.ide na maximum, tak to asi robi potom zastavovanie clocku aby znizilo vykon. Ale cele je to divne, neviem co tam je naprd (ci BIOS nieco v CPU nastavuje blbo alebo doska aktivuje nejaky signal alebo hlasi somariny, alebo doska teoreticky moze "injektovat" do CPU nejake veci. Mne pripada ako pravdepodobne ze doska tam nieco hlasi CPU. Inac CPU komunikuje aj s DC menicmi, ked DC menic hlasi hovadiny tak tiez moze CPu sa rozhodnut ist dole s vykonom. Pripadne aj teploty sa mozno daju posierat ak sa nieco sere na PECI rozhrani (to je na to aby si napr. nejaky chip ktory riadi vetrak vedel nacitavat z CPU teploty hardwarovo digitalne cez 2 piny CPU). Ale neviem co tam na jeho doske sa sere, je to divne. Ale asi sa mu sere doska.

Uz si urobil to co som pisal pred 3dnami o tom PROCHOT? Ak nie preco nie? Najskor to bude ten problem ze to nieco na doske aktivuje a speedfan mozno to vidi a pise 100 namiesto realnej teploty, aby user videl ze je tam aktivovany PROCHOT. Neviem zhlavy, skus ten throttlestop ci to prestane blbnut ked deaktivujes PROCHOT signal.

P.S. cisty install Win si uz skusil?

S tim prochot signalem jsem hledal, ale nejak jsem to nepochopil a zadnou utilitu na deaktivaci jsem nenasel.

Ale je to jedno, me uz vsechno funguje spravne. Jak jsem psal v minulem prispevku, proste po zakazani toho Intel Adaptive Thermal Monitor v BIOSu to zacalo fungovat spravne, potom jsem vypnul pocitac, odpojil od elektriny, nahodil tu hodnotu, zadna zmena, ..., potom jsem vecer vypnul pocitac a a druhy den kdyz jsem ho zapnul, tak jsem zase nahodil v BIOSu na Enabled a najednou vse jede spravne.

Jenom me zarazilo, proc to tyden nejelo a najednou OK, no a tak me napadlo, jestli to nemuze souviset s tou divnou teplotou v MSI Afterburner u CPU1, ale kdyz pisete, ze ctyri jadra rovna se ctyri teplotni cidla a v Intel Extreme Tunning Utility mi to hlasi spravne hodnoty mirne nad 30 stupnu, tak je asi vsechno OK. SpeedFan si evidetne s moji konfiguraci (deska?) nevi rady, nezna ji, radeji budu verit intelacke utilite.

Takze proste vse OK, uvidim dal, stejne ted odjizdim pryc.

Diky vsem za reakci.

je to tou zkurvenou deskou MSI B150 dela mi to taky! je tam prepinac na slow mod a ikdyz je off jede to na 0,8MHz staci vypnout PC a tento prepinac zapnout vypnout a pak nabootuje normalne JENZE OBCAS SE TO SAMO PREPNE NA SLOW! MSI radi vymenit desku a ja radim DESKY MSI NEKUPOVAT!!!!

Snad jsem to tu nekde napsal, nechce se mi to po dvou letech prochazet, ale po vypnuti uspornych funkci procesoru v setupu BIOSu na desce to prestalo, od te doby dobre. Ale souhlas, moje pristi deska bude nejspis Asus, s tema mam jako s jedinnyma jen pozitivni zkusenosti.

• Tak Asus, AsrocK ma slusné desky, kvalitou lepsi jak, nebo tak, nejsou horsi jak desky MSI.
* Kdyz si vemu, Overclocking, tak je i Gigabyte solidnejsi jak MSI, ale ano, je to také od modelu..ale Asrock neni spatny, clovek se nesmi stale otacet a vse soudit jak co bylo pred 5 lety. Jeste kdyz jsem byl na Kaby jsem seriozne premyslel o Asrock Taichi.
Pro Ryzen na B350, stoji Fatality Gaming, nebo PRO 4 pod 100Euro, slusne chlazene, vsimnout si muzes i kondiku japan, které tak casto uvadi :-) Neni problém na ne osadit i treba takovy Ryzen@1600*X a stabilne ho pretocit.
Mensi nedostatek, nebo pripominka je u osazovani ALC892, ale nevim jestli dokaze kazdy jen uchem a nanormalnich bedynkach vubec rozpoznat rozdil