Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Rýchlé dotazy ohledně Hz na monitoru.

Zdravím takže ve stručnosti.
1) Má změna Hz nějaký vliv na výkon pc? Mám starý pc jen na cs 1.6 tak jestli nebudou při víc hz padat fps když sem měl doted 60 Hz.
2) Proč když přepnu na 75 Hz tak je to celé rozmazané ale na 72 to jede v pohodě?
3) Jaké výhody má větší Hz ?

Díky dobrý muži ! A ještě se zeptám.Když hraju třeba již zminovanou hru nebo mám na ploše něco tmavšího lítají mě na pozadí takové bíle čáry.Když jsem na světlejším tak je to super ale jak mám na obrazovce něco tmavšího jsou vidět.Jde to nějak odstranit nebo je to chyba grafiky ? Či kabelu který jde do obrazovky ?

Hoši ještě se zeptám :-D abych nemusel zakládat new téma.Takže proč když vždycky vypnu vsync tak mám sice 100 fps ve hře ale trhá se obraz ? Jakoby na sloupce a řádky se trhá obraz a je neplynulý.Jde to nějak vyřešit ?

Jde to vyresit zapnutim vsync. Na to bol vymysleny. Tych 100FPS stejne nevidis ked monitor zobrazuje len 60Hz (=60FPS), takze bez vsync mozes akurat tak kukat na nezmyselne cislo 100FPS a na roztrhany obraz.
Ked mas VGA kabel tak to pri 75Hz moze rozmazavat kvoli tomu ze uz taku frekvenciu nestiha monitor alebo grafika. Alebo nemas nastavene nativne rozlisenie monitora. (P.S. alebo si nezmackol auto tlacitko na monitore)

Hlavne si treba ujasniť pojmy...

Hz = ako často/koľkokrát za sekundu sa prekreslí obraz na obrazovke, je to čisto funkcia monitora

Fps = ako často/koľkokrát za sekundu vytvorí počítač obraz (obrázok ktorý je určený pre zobrazenie na obrazovke)

VSync = ak je Fps vyššie ako Hz - môže sa objaviť tzv. "tearing effect" - trhanie obrazu, pretože počítač sa snaží zmeniť obrázok, ale monitor je napr. v polovici vykresľovania ešte pôvodného obrázka. Toto práve rieši Vertikálna synchronizácia...

Čiže zjednodušene povedané:

FPS je referencia na množstvo (počet vytvorených snímkov), Hertz je meradlom rýchlosti (ako často sa zobrazia snímky na monitore).
Ak počítač dokáže vyprodukovať napr. 120 FPS v hre, ale obnovovacia frekvencia monitora je "iba" 60 Hz, všetko cez 60 FPS je plytvanie zdrojmi.

Nepochopil si to...ale to nevadí... Na obrazovke sa pri 60Hz zobrazí max 60 snímkov/sekundu nič viac...
To, že nejaká hra potrebuje vyprodukovať 100fps, aby sa dala vôbec hrať je známy fakt, ale so zobrazením na obrazovke 60hz = 60 prekreslení to nemá nič spoločného...

Ak počítač dokáže vyprodukovať napr. 120 FPS v hre, ale obnovovacia frekvencia monitora je "iba" 60 Hz, všetko cez 60 FPS je plytvanie zdrojmi.

No z tohohle to vyzní, jako že je jedno jestli ve hře má 120FPS nebo 60FPS, že to bude stejné a že čímkoliv nad 60FPS si nepomůže k plynulosti té hry.

Ok, tak ešte niečo pridám ohľadne Vsync... :-)

Ak sa rozhodneš použiť VSync, je veľmi dôležité udržať svoje fps nad obnovovacou frekvenciou monitora. Môže to byť ťažké ak máš obnovovaciu frekvenciu monitora napr. 120Hz. Ak výstup snímok klesne o niečo nižšie ako 120 fps (povedzme 110 fps), potom, keď je monitor pripravený na ďalšiu snímku, nie je vlastne úplne pripravený. S vsync tam nie je čakanie na ďalšiu snímku - je potrebné niečo urobiť, preto jednoducho vykreslí starý obrázok druhýkrát. Ak je fps konštantne pod obnovovacou frekvenciou monitora - toto účinne zníži fps na polovicu (120:2=60). Inými slovami, ak počítač môže generovať 110 fps a použiješ VSync na 120Hz monitore, uvidíš okolo 60fps. U väčšiny hier 60fps je ešte prijateľných, ale bude viditeľné vstupné oneskorenie...

Takže pre hranie hier si treba niečo aj "naštudovať", nielen búšiť do klávesnice...