Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailemVyřešeno Excel - Odstranění duplicit z určité oblasti

Zdravím Vás,

mnohým se asi zježí vlasy na hlavě jen při přečtení daného nadpisu. Ty zježené mohu možná lehce uklidnit, že to není jen záležitost začátečnického problému.

Věc se má tak, že mám 3 sloupce čísel po x-desítkach tisíc řádků. Z nich potřebuji vymazat duplicity tak, aby první sloupec zůstal netknutý. Při běžném užívání excel funkcí pro mazání duplicit se mi mažou hodnoty též právě v onom prvním sloupci.

Může mi dát prosím někdo radu či postup na vyřešení dané situace?

Díky

H.

Je potrebné si uvedomiť, ako odoberanie duplicít funguje:

Pokiaľ máš označených viac stĺpcov, ale nie všetky (označená oblasť však musí byť súvislá), tak potom:

- ak máš v okne "odstránenie duplicít" zafajknutý (=zvolený) jeden stĺpec, tak sa odstránia riadky zo všetkých označených stĺpcov, ktoré majú rovnakú hodnotu vo zvolenom stĺpci
- ak máš v okne "odstránenie duplicít" zafajknutých viac stĺpcov, tak sa odstránia riadky z označených stĺpcov, ktoré majú rovnaké kombinácie hodnôt vo zvolených stĺpcoch (vrátane riadka nezvoleného ale označeného stĺpca)
- ak máš v okne "odstránenie duplicít" zafajknuté všetky označené stĺpce, tak sa odstránia riadky, ktoré majú rovnaké kombinácie hodnôt vo všetkých označených (a aj zvolených) stĺpcoch

V tejto logike to pracuje aj keď označíš všetky stĺpce.

Preto pokiaľ chceš z každého stĺpca odobrať len jeho duplicity, bez ovplyvnenia okolitých stĺpcov, musíš odoberať duplicity jednotlivo pre každý stĺpec samostatne. Označíš konkrétny stĺpec, zvolíš nástroj na odobranie duplicít a nedovolíš rozšíriť výber (="pokračovať s aktuálnym výberom").

Snáď sa Ti nezježili na hlave všetky vlasy z tohto vysvetlenia ;-)

Asi jsem to nenapsal jasně :)

mám 3 sloupce čísel, ten první je něco jako vzorový (s ním se nesmí hnout) jsou variace různých (nestejných) čísel a pak další dva podobné sloupce s čísly. jde o to, že v jednom sloupci není jediné shodné číslo ale ve 3 sloupcích můžou být až 3 shodná čísla dohromady).

Potřebuji vymazat z daných sloupců čísla tak, aby první sloupec zůstal netknutý a případné duplicity se mazaly pouze z druhého a třetího sloupce (tzn. pokud bude duplicitní číslo v prvním a např. třetím sloupci, aby se vymazalo to číslo ve třetím sloupci a ne v tom prvním)

snad už jsem to nyní podal jasněji :)

Díky

Tak to je iná situácia... na to nástroj neexistuje, musel by si aplikovať niektorú z nasledujúcich možností:
- postup operácií, napr. pomocný stĺpec, ktorý by Ti pomocou vzorcov (napr COUNTIF) prezradil, či sa v druhom a treťom stĺpci vyskytuje číslo z prvého stĺpca a potom tieto čísla pomocou filtra vyhádzať
- makro
- trik
- iné ;-)

Trik (veľmi jednoduchý, rýchly a účinný) spočíva v tom, že pod spodný riadok 1. stĺpca vlepíš celý druhý stĺpec (zafarbený nejakou podkladovou farbou) a pod to celé vlepíš celý tretí stĺpec (zafarbený inou podkladovou farbou. V tomto stĺpci dáš odstrániť duplicity a potom bunky jednej farby vrátiš do druhého stĺpca a bunky ďalšej farby do tretieho stĺpca.

Lenže pozor:
- prvý stĺpec nesmie sám osebe obsahovať duplicity, aby sa Ti nezmenil
- bunky druhého a tretieho stĺpca budú dorazené nahor, t.j. nebudú v miestach pôvodných duplicít prázdne bunky, kde boli vynechané duplicitné hodnoty.

Pokiaľ by v miestach duplicít mali ostať prázdne bunky, muselo by sa to riešiť inak

Odskúšavaj na kópii súboru alebo hárku ! ;-)

Označíš si jen ty dva sloupce, dáš podmíněné formátování - duplicity. Následně si vybereš podmínku pro nalezené duplicity - nejlépe červeně - následně si to seřadíš podle barvy buňky - abys je měl nahoře no a pak si s nimi už děláš co budeš chtít - smažeš atd. Snad jsem tě pochopil správně.

OUPS!!!

Toto riešenie podmienenými formátmi so zafarbením duplicít má jeden zádrhel:

Pokiaľ sa nejaká hodnota nevyskytuje v 1. stĺpci ale je duplicitná v rámci porovnania 2. a 3. stĺpca, tak výmazom podmieneným formátovaním zafarbených buniek sa táto hodnota z tabuľky úplne stratí.

Takže aj takouto verziou musí postupovať po etapách, t.j. zvlášť robiť podmienené formátovanie:

- pre 1. a 2. stĺpec a vymazať duplicity z 2. stĺpca
- pre 1. a 3. stĺpec a vymazať duplicity z 3. stĺpca
- pre 2. a 3. stĺpec a vymazať duplicity z 3. stĺpca

P.S. a ešte poznámka k MartinMate: nemôže označiť len tie dva posledné stĺpce, lebo aj v nich potrebuje nájsť duplicity v porovnaní s prvým stĺpcom, takže potrebuje hľadať duplicity všeobecne, ale prvý stĺpec sa zmeniť nesmie (v rámci neho samotného by ovšem duplicity nemal mať, keď ho nechce meniť)
(teda... ak som to aj ja dobre pochopil :-) )

Na daný postup jsem přišel již včerejší den, ale ta filtrace pro zachování původních pozic mne nenapadla a přitom je to logické :)

Mnohokrát děkuji za pomoc pánové a omlouvám se za původní nedorozumění :)

Markuju tedy tento topic jako vyřešený.

Hezký den ;-)