Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Excel, overovanie údajov závisle na inej bunke

zdravím vás,

šlo by nejako rozumne nastavovať spôsob overovania údajov v bunkách jedného stĺpca závislý na hodnote vedľajšej bunky?
povedzme ak je v stlpci A hodnota 1, tak v stĺpci B môže byť len celé číslo, ak 0 tak stĺpec B musí byť prázdny

priamo do overovania údajov to neviem napasovať, tak mi napadlo využiť makro, ktoré by sa spúšťalo pri zmene hodnoty bunky v stĺpci B a ošetrilo vstup podľa A
vstup by bolo niekoľko stoviek riadkov

dobrý nápad, alebo to dokáže excel aj jednoduchšie?

Dá sa to aj makrom, ale i v samotnom nástroji overovania existuje možnosť pokročilého overovania prostredníctvom vzorcov, odvolávajúcich sa i na iné bunky, akurát musíš vykumštovať správny vzorec. Bunka bude prístupná pre zápis len v prípade, keď vzorec bude mať hodnotu TRUE

Pre Tvoj prípad:

Do overenia údajov pre bunku B1 zadaj do nastavení overovacích kritérií:

Povoliť:
Vlastné

Vzorec:
=OR(AND(A1=1;B1=INT(B1));AND(A1=0;B1=""))

Vstupné správy a chybové hlásenia nechám na Tvoju vlastnú tvorivosť.

Je to analogické, ako vzorce pri podmienenom formátovaní.

ďakujem za tip
tú možnosť vlastné som tam videl, len som nevedel čo tam vykumštovať, už mi je to jasné :) ja som tam skúšal rôzne IFy, a niečo ako OR AND AND mi teda nenapadlo

ale všimol som si jednu vec, tak tam tie hodnoty vlepím cez ctrl v, tak celá kontrola je fuč :)

v podstate mi ide o validáciu zadávaných hodnôt
možno to nakoniec spravím ako makro, ktoré na záver prebehne všetky riadky, skontroluje čo má, napraví, alebo nejako zvýrazní farbou problémovú bunku

no... trocha upresním...:
prilepením bunky ako celku, je logické, že overovanie padá, pretože bunku s nadefinovaným overovaním prelepíš bunkou, ktorá overovanie nemá nastavené.
Myslel som vlepenie hodnôt, kedy overovacia podmienka síce ostane zachovaná ale neaplikuje sa na vlepenú hodnotu.
Ako som vyššie písal, pokiaľ vstúpiš do editačného režimu takej bunky (F2) a odentruješ - ajhľa, prebehne overenie...
Lenže toto na orgazmus nie je...
Takže zrejme MS ešte bude túto záležitosť vyvíjať do budúcich verzií, podobne ako rozšírili triedenie, podmienené formátovanie a pod, ale to je zrejme hudba budúcnosti.
Každopádne VBA to istí, tam si urobíš čo len chceš...