Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem výběr 4 GB disku pro desktop

Ahoj, vybírám 4 GB disk pro desktop do domácího pc k archivaci dat i práci.

Seagate NAS - 4TB - 4 199 Kč
Seagate Desktop HDD.15 - 4TB - 3 649 Kč
WD Red (EFRX) - 4TB - 4 346 Kč

Ve srovnání na CZC mi nejlépe vychází ten nejlevnější, vzhledem k tomu, že má NCQ. Otázka se tedy přímo nabízí - mají ty dražší nějakou výhodu?
Díky.

Vychází to o několik stovek cenově líp než 2x 2GB. Netvrdím, že budu zároveň pracovat a archívovat na druhém oddíle. Spíše takhle: na těch prvních cca 2 GB budu pracovat a na těch dalších 2 GB naházím archív všeho né moc důležitého. Jako prevenci proti ztrátě dat budu zálohovat tu první část na ten externí disk, který má 2 GB. Na té druhé části nebude nic, co by muselo být zálohované - mám to teď po různých discích a chci to mít na jednom místě a těch disků se zbavit.

Jenomze to ze to budes mit na dvou oddilech ti nepomuze, proste zabijes (lepe receno umrtvis) to PC po dobu, kdy budes na druhem oddile archivovat. Proto ikdyz vyjde 2x2TB cenove hur, tak je to lepsi volba.

Proste zvaz 2x2TB pripadne 2x3TB.

Nedas-li si rict, tak mas otazku jen mezi SG Desktop a papirove spolehlivejsim ale o neco pomalejsim a tissim ale drazsim WD Red. To uz si musis vybrat sam.

Jak uz bylo receno spatny vyber, z duvodu mozne poruchy a ztraty dat bych sel do mensiho. Standardem jsou stale 2TB disky, ktere momentalne pokud vim vykazuji docela slusnou spolehlivost, takze 2x2TB disk asi idealni. U 3TB disku jsem slysel, ze Seagate Desktop mel nejaky problem a dost to odchazelo, jestli uz to vyresili nevim.

Kazdopadne bych se pro praci ohlizel predevsim po 7200ot. discich a 5400ot. pouze na archivaci.

7200ot.:
Seagate Desktop - nejlevnejsi ale preci jen se na netu pise o trochu vyssi reklamovatelnosti
WD Red Pro - takova stredni volba
WD Black - nejdrazsi, nejhlucnejsi, ale take nejvykonejsi

Osobne nedokazu poradit, ktery z nich vzit, u WD Red Pro a WD Black je velmi zajimava 5 leta zaruka, Seagate Desktop je ale skoro o polovinu levnejsi, takze je otazka, cemu dat prednost.

Edit:
vyslovene na archivaci (zalohy) bych bral 5400ot. WD Red.

Mám spoustu disku Seagate, a zatím odešel (v minulosti) jen jeden (750GB 7200) a to tekrát byla vadná řada, jinak náhrada za něj (750GB 7200) šlape dodnes. Jinak mám od SS třeba v notasu 160GB 5400 (do kterého jsem se podíval) + 750GB 7200 a naprosto v pohodě fungují. Takže bych to tak moc nehrotil.

Ja taky pouzivam Seagate, dokonce mam 3TB SV35 a drzi, ale cetl jsem o tom z ruznych zdroju, ze hlavne Seagate Desktop 3TB hrozne casto odchazi a podle me jsou ty SV35 v podstate totozne, takze to jdu zaklepat a doufat, ze ten muj bude drzak. :-)

Jinak v praci mame Seagate 7200.12 a prakticky vsechny (asi tucet disku) sly do kopru. Ale Seagate Desktop by mel byt nastupce 7200.14, kterej co vim, tak moc neodchazi.

Jenze je to tezky nekomu radit, na jednu stranu Seagate Desktop je nejlevnejsi 7200ot. takze se jednoznacne vyplati, na druhou stranu z 7200ot. disku maji pouze WD Red Pro a WD Black 5letou zaruku, coz uz jsem u Blacka jednou vyuzil, kdyz se po 4,5 letech odporoucel. Z 5400ot. disku se podle nejvic vyplati WD Red, kterej cenove soutezi s 7200ot. Seagate Desktop, ale je tissi.

Co nevim a kdyz uz je tu rec, tak by me to zajimalo, ja nemam praktickou zkusenost s WD Red Pro, cetl jsem, ze je tissi a jen o malo mene vykonny nez WD Black, tak by me zajimalo o kolik, protoze WD Black je o dost hlucnejsi nez Seagate Desktop a proto bych si domu do tiche sestavy Black radeji neporizoval. Takze kde na stupnici mezi SG Desktop a WD Black se pohybuje WD Red Pro? Vi nekdo?

Ono je to o tom, že polovina fabrik (ajtáku) ani neví, že se ty disky musí chladit. Jasně ve firmě v bedně od EC to jaksi nejde. Jinak ten SV35 mám taky, ale krátce. 750GB to byla řada 7200.14 a odešel, ovšem náhrada je identická a přitom šlape už cca 6 let (odhad ted nevím) v pohodě. WD red jsem ještě nevlastnil.

Fascinuje mě disk v notasu (160GB 5400), který jsem rozdělal, a zase složil, a funguje jak hodinky. Mě je jasné, že se tam musel dostat prach, a přitom funguje jak nic.

Nechlazenim, pokud ti teplota nejde pres 50 stupnu by ale odejit nemel, jen se zkracuje zivotnost, ale kdyz mas v PC ctvrt roku 7200.12, on odejde, ajtak tam da dalsi 7200.12 a za mesic je zase pryc, tak to nejde svadet na chlazeni.

WD Red jsou slusne disky do NASu, ale samozrejme nic nebrani ani pouziti v PC, jsou to ale 5400ot. disky, takze necekat vykonostni zazraky, WD Red Pro jsou 7200ot. disky, takze jina liga, ale ten jsem take v ruce nemel.

zrejme si nepochopil moje psaníčko, tak jak som myslel to ja. toho kabelingu bych se tedy bál, a rovnako toho prachu tam máš hodne, mal by si upratať. :) šup, zober handričku, daj si do lavóra vodu, nejaký čistiaci si tam frcni, a poutieraj :)

25 stupnu je podezrele malo, to bys to musel chladit jinak nez ventilatorem nebo by ventilator musel nasavat chladny vzduch z nejake klimatizacni jednotky. Uvazuj se mnou, bezna provozni teplota disku v neuzavrenem prostoru je nekde okolo 40 stupnu, Seagaty topi spis o neco vic, zalezi i na otackach. Mas-li v mistnosti beznou teplotu 22 stupnu, jak rychle by musel proudit vzduch okolo disku, aby ho zchladil na 25 stupnu? Asi je zrejme, ze nechladis-li vrtuli s letadla nemas sanci se k te teplote dostat.

Ja mam pred diskama 120mm ventilator a roztocim-li ho na maximum, tak Samsung HDD jde i pod 33 stupnu, Seagate HDD ma minimalne o dva stupne vic. Pokud chladim prednim pomalobeznym ventilatorem v bezne case s prednim nasavanim a je tam umisteno vic disku pod sebou, tak se dostanu i na 43 stupnu na HDD a nic moc s tim nelze delat.

Ja mam treba v samohrajkovem PC na video nijak nechlazeny osamoceny WD Black 2,5" a teplota po zahrati (tj. aspon 10 minut, ale me to PC jede v kuse uz tyden) je 33 stupnu. 2,5" disky jsou mene narocne na chlazeni, protoze se pocita s utesnenym prostorem v notasu a to si vem, ze u 5400ot. by byla teplota jeste lepsi, takze verim tvym teplotam v notasu.

Jina situace je v PC bedne s nekolika pod sebou umistenyma 3,5" 7200ot. diskama, tam se potom pod 40 stupnu dostava tezko, pokud u toho nechces mit kraval od rychlootackovych ventilatoru, na 1000ot. 120mm ventilator to na idealni teplotu 35 stupnu uchladis jen stezi. :-/

K archivaci záloh jsou jiná média.
"NAS" a "RED" jsou disky se sníženými otáčkami určené primárně do NAS a RAID polí. Oba výrobci mají i verze s 7 200ot/min. Seagate Desktop HDD.15 vypadá podle názvu jako běžný disk, ale opět má snížené otáčky! Se 7 200 ot/min je tento typ. U WD Blue je to také zajímavé, jsou různé revize s různými otáčkami.
Jo, NCQ mají pochopitelně všechny disky.

Dobra poznamka, nekontroloval jsem odkaz, urcite by tazatel mel zvazovat bezny SG Desktop se 7200ot.

Jinak co se tyka NCQ, tak je tu nova moda vyrobcu, firmwarem natvrdo nastavene NCQ na urcitou hodnotu, ktera se neda zmenit. Diky tomu je mozne vytvorit spoustu rad disku, ktere se lisi v otackach (5400ot., 7200ot.) a v nastaveni NCQ.

Z tychto by som zobral Seagate NAS 4TB (sam mam 2 ks v NASe) a nebal by som sa to pouzit ani do desktopu ako datovy disk. NCQ maju vsetky tri disky, v dnesnej dobe disk bez NCQ uz hadam ani neexistuje. Disky Seagate Desktop s kapacitou 4TB a viac su vsetky aj tak 5900 otackove a nie 7200, ale to by som nejak zvlast neriesil pretoze tieto vysokokapacitne disky maju uz platne s velkou hustotou zapisu a tym padom potom aj pri nizsich otackach je sekvencna rychlost citania dát vcelku slusna (napr. ten Seagate NAS ma sekv. rychlost citania 180MB/s). Co by som rozhodne nebral je prave ten Seagate Desktop, ktory bol v minulosti strasne poruchovy a myslim ze ani teraz to nebude lepsie, pretoze sa jedna o disk totalne vykosteny aby mal prave co najnizsiu cenu. Ostane staci si pozret specifikaciu Seagate NAS a Seagate Desktop a porovnat.

Load/Unload Cycle - 600 000 / 300 000 (NAS vs Desktop)
Non-recoverable Read Errors per Bits Read, Max - 1 per 10E15 / 1 per 10E14
Power-on Hours - 8760 / 2400
MTBF - 1 000 000 hr / ani neni udane

Takže ten NAS je tak o rád lepší ako Desktop. Nebal by som pouzit trebars ani ten WD Red pokial niekto preferuje WD, parametrovo je to skoro totozne so Seagate NAS akurat parameter Non-recoverable Read Errors per Bits Read, Max ma len na urovni 1 per 10E14, takze aspon papierovo je z tohoto hladiska ten Seagate NAS lepsi. Buduci tyzden idem skladat jednu zostavu a davam tam SSD na system a na data prave 4TB Seagate NAS.

Vyborne a dulezite info, rada Seagate Desktop 7200.14 skutecne konci na udajne problemovem 3TB disku. Pak uz to jsou jen pomale disky, ktere nemaji sanci dosahnout vykonu klasiky na 7200ot. (rikej si co chces)

Takze pokud 4TB disk i na praci, nejen na zalohy a archivaci, tak to jasne vychazi na WD Black. Jinymi slovy se jasne potvrzuje uz idea z prvni odpovedi, ze rozdeleni te srandy na 1x Seagate Desktop 7200.14 2TB a 1x WD Red 2TB (nebo jeste jeden Seagate) by byla mnohem lepsi volba.

Neber Seagate STx000DM001, odešly mi 4 z různých revizi během 2 měsíců.
Ano, da se dokoupit 5 léta záruka, jsou tiché a nehrejou se. Ale ja jim nevěřím. Naopak Barracuda z devítkove řady jede dodnes ..,

Bez do WD Red nebo WD Red Pro (pokud chceš 7200 rpm).

Tak přátelé, díky moc za rady, ale moudrý z toho nejsem. Co má tedy do prkýnka vzít? Řekněme, že prioritou je spíše spolehlivost (přestože budu zálohovat, nerad bych řešil i částečnou ztrátu nových dat), výkon není důležitý, nebude se na tom pracovat nijak náročně. Tak raďte prosím. Děkuji.

PS: bude to šlapat doufám bez potíží (i v případě výběru 4 TB varianty) na desce HP 0AA8h?

No já osobně bych se tedy bál mít úplně všechno na jednom disku,až ten disk odejde,nebudeš mít ani data ani funkční systém.Koupil bych 2x2TB a je přeci jen větší jistota,že něco zbyde.Navíc můžeš mít důležitá data a obraz systém.disku jako zálohu uložené na obou.Rozdělením jednoho velkého disku na oddíly si moc nepomůžeš,musíš mít dva fyzické.

No pokud nebudu brát ten nejlevnější 4 TB, tak za tu cenu dražšího už 2x 2 TB pořídím (jaký tedy vzít?). Na druhou stranu, v budoucnu bych tam mohl mít další 4 TB (do toho PC se toho už moc nevejde - HP Compaq dc7800 Small Form Factor), případně ještě systém dát na nějaké 250 GB SSD.

Zálohování toho důležitého budu provádět na 2 TB extérní disk.