Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Zapínání počítače

Počítač na noc vypínám prodlužkou s vypínačem - je úplně bez proudu. Už asi týden se počítač po zapnutí do elektriky sám rozběhne. Poraďte, co by to mohlo být.

Tak v tom pripade sa nauc pocitac vypinat a nie uspavat :!: ptz to nastavenie co si zmenil nema s vypinanim a zapinanim nic spolocne, ale s uspavanim (pohotovostny stav). Zmena na "S3" je ok S3 je lepsie (vypne sa zdroj ked aktivujes vo Win pohotovostny rezim), to uz nechaj na "S3".

Na problem ktory popisujes je treba zmenit v BIOSe hodnotu "after AC-power loss" (alebo sa moze volat inac podobne) na "off". Ak sa to vyriesilo len zmenou na S3 tak je mozne ze sa ti sere baterka alebo sa z ineho dovodu psahali nejake nastavenia BIOSu v CMOS a po "save and exit" to BIOS nejakym zahadnym sposobom napravil.

Podívej se v Power Managementu, tam je položka, kde se nastavuje chování počítače po přivedení napětí (u mě se to jmenuje Power On After Fail, u jiných desek se to jmenuje odlišně). Má k nastavení tři možnosti: On, Off a Auto. On a Off je jasné (Zapnout/Nezapnout po vetknutí do zásuvky), to Auto značí, že to závisí na stavu počítače v okamžiku pádu silných 220V střídavých. Možná tam máš právě Auto a to se se občas chová nevyzpytatelně.
A jenom tak mezi námi: Já to mám na On a zapínám počítač (a monitor a repráčky) vypínačem na prodlužovačce.

Právě jsem zjistil, že problém přetrvává. Po tom, co jsem odzkoušel nastavit Power v BIOSu na S3, přepl jsem zpět na S1 a fungovalo to tak, jak jsem si představoval. Ale,

před chvílí jsem dopracoval s počítačem, vypl jsem ho a vyzkoušel jsem zapnout prodlužku. Nenaběhl - vše v pořádku. Vyzkoušel jsem to několikrát a nic. Po chvíli, jak vychládl, jsem to zkusil znovu a počítač se zapl. 3-[

Promiňte,ale já když zapnu moji prodlužku(comp,monitor,repro)tak se mi comp nespustí,a i kdyby se spustil byl bych asi rád,protože zaručeně nezapínám prodlužku proto,abych zkusil,jestli mi ještě svítí světýlka,ale proto aby mi šel.Jelikož nepíšeš že ti vznikají tím zapnutím nějaké škody,mávl bych nad tím oběma rukama a neřešil to.

Vysvetli nam:
a) ci si uz vymenil knoflikovu baterku (to je v tomto pripade nutne, aj ked nastavenia BIOSu sa nekazia, je mozne ze baterka sice este stiha napajat CMOS (nastavenia BIOSu), ale uz nestiha napajat zalohu stavu PC v superIO alebo chipsete).
b) ako presne vypinas pocitac.
c) ako mas nastavene v BIOSe polozku "after AC power loss" apod.

Hlavne treba skusit najprv ten bod a) (novu baterku).

To, že vypínáš zdroj z elektriky, ti zcela určitě nenakouslo zdroj a ještě určitěji to nemohlo odpálit HDD (ta část která se vypíná a zapíná odpojováním z elektriky nesouvisí s napájením HDD).
Přátelé, pochopte: léta jste vypínali a zapínali zdroje (a počítače) odpojováním a připojováním k síti 220V a nikdo přitom nemudroval, jestli to škodí nebo ne (a neškodilo to!). Byly to zdroje AT a zdroj u nich odešel málokdy.
Současné zdroje se tak často poškozují proto, že některé části jsou hodně namáhané, ale jsou to ty části, které naprosto nesouvisí s nabíháním při připojení do sítě.

Loni jsem řešil podobnou záležitost, kdy se počítač jednomu známýmu občas rozběhl hned po připojení k síti a občas se taky sám rozběhl (pochopitelně když byl pod napětím) zcela samovolně. Byla to dost duchařina, asi tam nebyly úplně v pořádku ani el.rozvody, možná nějaká zemnící smyčka... Nepomohla ani výměna zdroje v PC, ale měl taky monitor s TV tunerem a nakonec jsme zjistili, že když odpojí anténu, tak ty samovolné starty přestaly.

Moze ale pravdepodobne mas blbo nastavenia BIOSu. Skontroluj Wake eventy (wake from S5, WOL, wake on PME apod), skus dat na disabled, a konecne napis ci mas v BIOSe polozku "after ac power loss" alebo podobnu. Citat navod. Nechce sa mi tahat teraz tvoj navod k doske.

P.S. ak si pred tyzdnom nieco k PC pripojil (TV so spolocnou antenou, siet, modem, atd) tak to odpoj a skus to bez toho (ak to pomoze tak v BIOSe pozakazovat wake eventy).

Hledal jsem v BIOSu něco z toho, co navrhoval MM.., ale nic takového jsem nenašel, jenom nějaké "PME EVENT WAKE UP", nevím co to znamená, zkusil jsem disabled, ale pořád stejný efekt - nepomáhá.

Ještě bych chtěl zdůraznit, že se pc zapíná, jenom když je "studené", psal jsem to už někde výše - tekže myslím, že chyba nebude v BIOSu. Ještě zkusím půjčit si od někoho zdroj, potom to budu řešit dál.

Takže asi po týdnu je to konečně v pořádku. Zkusil jsem vypojit všechno, co vedlo od zdroje do základní desky a zdroj nenaběhl, ale stačilo připojit napájení základní desky a PC se po zapnutí prodlužky opět samo rozběhlo. Až úplně nakonec mě napadlo vypojit USB 2.0 PCI kartu a PC už nenabíhá. Takže považuji problém za vyřešený.

P.S. Ve druhém počítači jde ta karta bez toho, aby ho zapínala po zapojení do elektriky, takže stejně nevím, v čem byl problém.