Vliv počtu souborů na rychlost kopírování na Flashku
Dneska jsem prvně kopíroval soubory na dvě různé "flašky".
1. A-Data PD2 4GB - product.jsp
2. Kingston DataTraveller DTI/1GB - product.jsp
Bohužel nebyl čas na experimenty, sobory jsem překopíroval a flašky odevzdal.
Ale;
na A-Data jsem posílal cca 3000 malých souborů (rarované eknihy),celkem 660MB,
trvalo to nehorázně dlouho - 1h 15min. (USB 1)
Potom jsem dával na Kingston jeden soubor 720MB - trvalo to 13 minut.
(také USB 1)
Jak jsem psal, na další pokusy nebyl čas, tak se chci zeptat:
Je ta A-Data tak hrozně pomalá nebo je to tím, že souborů bylo hodně a vzniká tam nějaká prodleva mezi jednotlivými soubory? (např kontrola volného místa před každým souborem)
S tím jsem se setkal u Sony Vault, ktera měla mít hodně vysokou rychlost.
A bylo to přesně jak popisuješ. Velký soubor - plná rychlost. Spousta malých suborů - na oběšení, snad i disketa byla rychlejší.
Teď mám Voyager GT a je to naprosto bez problémů. Takže chybu bych hledal u výrobce flashky.
Ja mám vyskúšaný 4GB flash noname, formát NTFS, na PC systém XP, súbory 100 MByte doplna, napálene za 15 minút.
Ten istý flash, ten istý PC, tie isté súbory, formát FAT32, napaľovanie začína tak isto rýchlo, ako v predchádzajúcom prípade, ale potom postupne spomaľuje. Celkový čas napaľovania 6 hodín.
Takže riešenie je jasné. Preformátovať na NTFS. Problém však zostáva tam, kde sa USB flash používa v zariadeniach, ktoré nepoznajú formát NTFS (napr. videoprehrávač s USB portom)...
Ale keď som si vo FAT32 vytvoril viac menších foldrov a súbory som kopíroval v rámci foldrov (teda nie celý folder ako taký, ale v ňom som označil súbory a kopíroval tie), tak to išlo o poznanie rýchlejšie.
A ešte otázka:
Všimol si niekto, že pri dlhodobejšom používaní flashky postupne klesá rýchlosť a že sa to dá napraviť preformátovaním?
Teď jsem koukal na výsledky ATTO testu u toho Corsairu: http://www.svethardware.cz/art_doc-87D86AC31E7ADCB5 C125729F00674622.html
a vypadá to, že zápis malých souborů je pomalý u většiny typů.
Nechápu proč - jde to el. cestou, žádná mechanika, tak proč to nejde pořád na max.?
jde právě o to velké množství souborů - musí se navíc vyrábět x-tisíc záznamů ve fatce - toto zpomalení se nikde neudává.
flashku od špatného výrobce (se špatně fungujícím řadičem) poznáš právě podle mimořádně pomalého zápisu mnoha souborů proti jiným typům.
už jsem to někde říkal: těším se až uživatelé zjistí že jim 2/3 čínských garážových zmetků neprojdou na vista ready boost.
Na max to nejde preto, lebo flash pamate maju urcitu pristupovu dobu. Ked kopirujes jeden subor, tak ho pri kopirovani vytvori, a zapisujes. Na konci ho zase uzatvori. Ale ked ich je kopec malych, tak musi kazdy vytvorit, zapisat, a zatvorit. A znovu dalsi otvorit, zapisat a zatvorit. Pretoze flash pamate maju pri tychto otvaraniach a zatvaraniach ovela vyssiu prst. dobu ako RAm alebo HDD, tak im to pri kvante malych suborov trva jak lacnemu srat :)
On je hlavní problém v tom, že flash neumí přepsat 0 na 1. Takže se napřed musí celý sektor smazat, to znamená že všechny buňky se nastaví na 1 a teprve potom se zapisuje, ovšem jenom tam, kde má být 0. Tahle režie spotřebuje hodně času.
O A-Data vím tolik, že např. jejich CF karty se nedoporučujou. Možná dělají špatný i flashdisky...
Pavel