Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Oplatí sa 144Hz monitor?

Ahoj, oplatí sa 144Hz monitor, alebo stačí 60Hz? Je tam veľký rozdiel? Ďakujem.
Změna tupého předmětu, původně: Monitor
Změna kategorie, původně: Ostatní (karel)

Jsem poměrně čerstvý majitel AOC AG271QG (IPS, 27", 2K, 144/165Hz)
Starý monitor: BenQ GW2450HM (VA, 24", fHD, 60Hz)

Tady mimo jiné vstupuje na scénu ještě G-Sync, ale abych se vyjádřil k diskuzi zde:

Hraji převážně Rocket League (graficky nenáročná hra s rychlými pohyby). Rozdíl v plynulosti/ostrosti tam opravdu je... a kdo říká, že v 60Hz/144Hz není rozdíl, tak ten nikdy pořádně nehrál hry. Při rychlých změnách kamery např. od brány k bráně vidím přesně "kde jsem", nevidím jen rozmazanou šmouhu. Samozřejmě, aby jste takový rozdíl viděli, musíte ten monitor nakrmit stejnými snímky za sekundu (to snad každý chápe). Nejde tedy jenom o rychlé pohyby kamery... celá hra je plynulejší a máte z toho lepší pocit... když jsem si vrátil na stůl starý monitor, ten pocit zmizel.... jednoduše řečeno v plynulosti 60fps vs 144 fps je rozdíl značný.

jednoduše řečeno v plynulosti 60fps vs 144 fps je rozdíl značný

Nevim, jestli to jde, ale nastav na monitoru 60Hz s G-Sync, nastav 60Hz napevno a nastav 144Hz s G-Sync. Zjistis, ze 60Hz s G-Sync a 144Hz s G-Sync je bud uplne totozne nebo je 144Hz jen nepatrne lepsi, za to 60Hz s G-Sync a 60Hz napevno je rozdil znacny.

Jinymi slovy zjistis, ze jsi se mylil, zasadni rozdil je v G-Sync (FreeSync) a bez podpory synchronizace. Zatimco nejake Hz hraji az druhe housle.

V tom případě jsem rád, že jste takto reagoval. Monitor jsem zkoušel i s vypnutým g-syncem, nějaký nepatrný rozdíl tam možná byl, ale to bych musel testovat nějak víc v různých hrách a s různým počtem snímků. Co je hlavní, že 144 fps vs 60 fps má velikej vliv na plynulost hry (pak stačí mít monitor co ty fps dokáže zobrazit a pc, co je dokáže vyprodukovat). Samozřejmě si tu krásu povětšinou užijete jen v gaficky nenáročných hrách (pokud nemáte nějaký grafický server :D). G-Sync už je tam jenom proto, aby odstranil suttering, tearing (píšu to správně?) a vyprodukoval podobnou plynulost i na nižších fps.

Ne.

60Hz znamena, ze hra jede plynule na maximalne 60FPS. 144Hz znamena, ze hra jede plynule na maximalne 144FPS.
Samozrejme musite mit patricne vykonou grafickou kartu, ktera ty FPS vyprodukuje.

Oproti tomu pohyblivy video obraz (filmy, serialy) maji 25FPS a asi vetsina z nas vnima, ze to v nekterych scenach neni ono a chteli bychom 50FPS.

Z toho je ale zrejme, ze 60FPS na 60Hz monitoru je naprosto plynule a naprosto vyhovujici.

Vyjimkou jsou multiplayer hry, kde to neni o plynulosti, ale o rychlosti reakce a my vime, ze bezny clovek dokaze zareagovat na 60-100FPS, ale vytrenovany clovek (napriklad pilot stihacky nebo zkuseny gamer) az na 200FPS.

Pokud vidis obraz trhane pri 60Hz nebo-li 60FPS, je to bud poblem na graficke karte nebo v monitoru anebo v synchronizaci grafiky a monitoru, coz prave odstrani ten G-Sync.

Už trochu OT, ale musím. Kdyby jste měl šanci si zahrát jakoukoliv hru se stejným HW a stejným monitorem, kde by jste měl možnost přepínat jednoduše FPS i Hz. Asi víte kam mířím. Někdo by Vám nastavení přepínal bez Vaší vědomosti, tak se vsadím, že poznáte kdy běží 60Hz a kdy 144Hz.

Ano, na youtube jsou takový testy. Na druhou stranu se musím přiznat, mám tento monitor a před nedávnem mi kamarád půjčil PS4 (chtěl jsem si zahrát The Last of Us). Ještě jsem si na tom zahrál Dooma. Obraz byl absolutně plynulý na 60 snímcích. Nedalo mi to a pustil jsem Dooma na PC (na PS4 jsem si chtěl jen vyzkoušet, jak se to hraje s ovladačem) a myslel jsem, že umřu na to, jak je to nereálně pohyblivé. Nechal jsem hru zapnutou jak na PS4 tak na PC a přecházel jsem mezi monitory.
Došel jsem k závěru. 60 Hz je u hry dostačující, pokud je to singleplayer. Proč? Protože pokud je zapnutý VSYNC a obraz se netrhá, motion blur to podrží a žádného záseku nevšimneš. Pokud vypneš motion blur a necháš 60Hz tak se na to nedá čumět. Tudíž, ve hrách, kde je výhodné něco vidět, když se otáčíš, je 144Hz velkou výhodou. Na druhou stranu, obraz vypadá až nereálně plynule, něco jsem o tom načetl, je to proto, že mozek je zvyklý na "motion blur" který nám dělá sám mozek, když například otáčíte hlavou a soustředíte se na jeden bod. Lze to pozorovat na každém telefonu, co umí natáčet v 60 snímcích (totiž to video v 60fps už vypadá "reálnějš než realita".
Ještě ale dodám, že 144Hz je mnohem příjemnějších i ve Woknech skrz pohyb myši či skrolování stránky. Pokud teda nejste fanoušci duchařiny :-)

Konecne si rozumime. :-)

Nezminujes ale jednu vec, na kterou se o kus nize pta L-Core. Aby fungovalo, to co popisujes, musis tech 144Hz nebo-li 144FPS dosahovat, respektive musis dosahovat vice jak 60Hz a zaroven to musi byt v rozmezi, ve kterem pracuje G-Sync nebo FreeSync. To jest u dnesnich her potrebujes neco jako GTX1080 nebo aspon GTX1070. Jenze ja takto vykonny hardware nemam a tudiz nemam moznost, jak to videt.

Co se tyka prohlizecu, tak me treba prohlizec "trha" takovym zpusobem, ze by se dalo rict, ze to ma tak 15FPS, respektive se mi u nej vyskytuje tearing, takze me lepsi monitor nezachrani. To bych musel mit FreeSync (G-Sync) monitor + grafiku, abych to poresil. Problemem je naprosto nezvladnuta hardwarova akcelerace ze strany vyvojaru z Mozilly, ve Firefoxu to extremne zlobi zvlast pod linuxem.

Firello: Mam jednoho kamose, diky kteremu jsem mel moznost si 144Hz monitor vyzkouset v minulem roce a nasledne jsem si domu poridil novy 60Hz monitor Eizo EV2450. ;-)

To bych musel mit FreeSync (G-Sync) monitor + grafiku

To zacina (se spusti) nekde u 30FP/s, né na nad 60FP/s jestli jsi to myslle tak, ze na Sync je potreba poradna GK :-). (navic ted i mimo plné zobrazeni, v Border, po UP novych ovladu ReLIVE).

Pěkný monitor, což o to, asi by mi ale vadila cena :)

Jaký máš k tomu PC?
Zkoušel jsi na ten panel pustit nějakou opravdu graficky náročnou hru v nativním rozlišení s maximálním nastavením detailů? Na kolika se pak drží fps?

Pokud hluboko pod šedesáti, jaký je rozdíl na stejném hardwaru oproti tomu minulému monitoru?
Případně, pokud bys ten nový panel připojil k nějaké staré šunce, bude při hraní nějaké hry, která jede s bídou na 30fps, obraz lepší?

Nejsem si jistý, zda-li ten strom odpovědí chápu. Otázka je směrována na mě hádam :).
Zatím jsem hrál Rise of the Tomb Raider, Mirrors Edge Catalyst, Fallout 4, Rocket League

Nejčerstvější je TR, takže mohu říct max detaily, 50-70, nejčastěji 60 fps.

HW:
Intel Xeon 1231v3, MSI GTX 1070, 16GB RAM

V první řadě bych 2K monitor nepřipojoval ke slabému PC, ale podle specifikace g-syncu by to pak mělo být lepší, ale 30 fps bude stále 30 fps. To podlě mě g-sync nezáchrání. Spíš bych ho bral jako nástroj pro vylepšení, než jako záchranu.
V tom TRku jsem však nepoznal žádné dropy fps (až na zabugovaný termal valley, kde to padá na 25 fps :D). Takže jsem si užil krásný 60fps-gameplay s g-syncem. Oproti starému monitoru je to znatelný a příjemnější na hraní. Co se týče 144hz, tak ty využívám při rocket league a v kombinaci s g-syncem je to super nástroj na hraní těhle her.

Neveril jsem, ale ted mam monitor 144hz a g-sync doma, a v zivote uz domu nechci monitor bez techto funkci. Rozdil je obrovsky. Vse plynule, i pohyb ve windows, rolovani, pohyb mysi a zreba i ve photoshopu zvetsovani a pohyb fotek. Diky g-sync se ve hrach obraz nerozpadava a netrha. Fakt je to obrovsky krok vpred. Ano, uznavam mam display TN, neni IPS ani VA, ale da se dokalibrovat.

Ja mam 60Hz a take mam vse plynule, ale holt mam IPS z vyssi cenove relace. (G-Sync opravdu pomuze, ale vzhledem k tomu jak jsou ty monitory drahe, je velmi napovazenou, jestli investovat do monitoru nebo do grafiky.)