Přidat otázku mezi oblíbenéZasílat nové odpovědi e-mailem Oplatí sa 144Hz monitor?

Ahoj, oplatí sa 144Hz monitor, alebo stačí 60Hz? Je tam veľký rozdiel? Ďakujem.
Změna tupého předmětu, původně: Monitor
Změna kategorie, původně: Ostatní (karel)

• Zalezi na vykonu tvé "Grafické Karty" a na poctu Frames/s které dokaze vytisknout..
• Dalsi dulezity faktor, je jaké ma ta graficka karty vystupy; ne vsechny umi rozliseni na @144Hz [nejlépe DPort].
* Zda-li jde o GK stredni tridy, je vetsinou osazen na rozliseni FHD@1080P [60HZ].

• Rozdil videt jde (jeden i s funkci AMD F/Sync mam), ale zalezi i na urcité hre (navic nopocitej s necim z ceho si sednes na prdel, staci i 60Hz monitor s Gsync|Fsync), u plosinovek to neni treba tak vyrazné jako u her typu FPS, zavodni, letecké simulatory.

Vždycky jsem měl 60Hz monitor, ale po přechodu na 144Hz už nechci nic jiného. Nevěřil jsem tomu a nečekal jsem, že to bude tak subjektivně znát, ale upřímně, když se kouknu do pracovny vedle na 60Hz, tak mě z toho bolí oči (trhaný obraz).

Čučím do toho +12hodin denně, oči mě nebolí.

V tomto pripade nemaji z ceho bolet, LCD narozdil od starych CRT neblika, takze 12+ hodin denne poznas spis na nezdrave vypadajim brichu nez na ocich (aspon teda nejak posledni dobou muj pripad). :-)

U LCD nema co blikat. :))

Maximalne tak vadna podsvetlovaci zarivka u nejakeho totalniho lowendu, ale dnes uz mame LEDkove podsvetleni a system je takovy, ze se barvy rozsvici dle pokynu, ktere monitor dostava, tam nic pravidelne neblika.

Vlastne to neni tak uplne pravda, zrovna mame v praci jednu TN zrudnost v podobe blikajiciho LCD, nicmene tam se jedna o vadny vyrobek, ktery ma nejspis posahany analog-digital prevodnik, pokud to teda neni neco jineho, nezjistoval jsem, neni to v praci ma starost.

Ono se na té technologii už nic převratného vymyslet nedá, nejsložitější je asi vymýšlet ty futuristicky znějící názvy údajných vylepšení a přesvědčovat uživatele, že se bez toho nedá žít. Dobře to umí Gilette, to přidávání břitů po jednom mají propracované.

:-D

tak jest. Kvalitní LCD monitor nikdy neblikal (ani ty první modely staré dnes už přes 15 let).

A jen tak mimochodem, kdo používá monitor v temné místnosti se staženým jasem (to je jeden z mála případů, kdy může LCD monitor "blikat" z důvodu nekvalitního řízení intenzity podsvícení), ten si ničí oči!

Mám 60Hz LCD

Hry i video běží naprosto plynule.

To jsem si říkal taky. Pak jsem si zlákán reklamou a doporučeními zakoupil 144Hz a když jsem se po prvním vyzkoušení mrknul vedle na 60Hz, přišlo mi to trhané (a to jsem do toho čuměl X let!). Vyzkoušej si to někde, už jen ten pohyb myši po ploše - neskutečně plynulý.

Ne, uz jsme tu jednoho takoveho meli, ten to taky nedal a nepochopil.

Budes-li mit vedle sebe dva stejne a opravdu kvalitni panely, jeden bude 60Hz a druhy 144Hz, nic nepoznas. Budes-li mit vedle sebe dve plecky, tak ano pravdepodobne bude ta 144Hz lepsi nez ta 60Hz. Proste je to opravdu tak, nejprve kvalita panelu, pak resit Hz.

Na to se neda odpovedet.

U monitoru je dulezita kvalita jeho displeje. Kdyz je ten kvalitni, tak potom je samozrejme lepsi 144Hz nez 60Hz, ale pochop, ze vice Hz vice adidas, ty to proste nezachrani, kvalita displeje na prvnim miste.

Pokud se divas po lepsich monitorech s vice nez 60Hz, tak bych ti jako prvni dle tve graficke karty doporucil monitory s Free-Sync (AMD Radeon) nebo ponekud drazsi monitory s G-Sync (NVidia GeForce).

ze vice Hz vice adidas

• To zalezi priteli, u monitoru 3D urcite bude lepsi mit 2X60 [=120Hz] Frames/s na oko nez 2X30 :-)
• "AMD Free Sync" je velmi zajimava moznost, navic nové ovladace <AMD ReLive> podporuji Free Sync i na druhém monitoru, nebo na Border FScreen, coz je velmi dobra zprava, kdo ma, urcite problémy u vice monitoru mel.
* Ono efektem, jesti se ten FSync spusti (tusim od 40Hz) na 40FPS ten obraz uz ma efekt 60, kde u skutecnych 60 + AMD Sync okem bych rekl ze jde o 75Hz monitor, rozdil tam je.
Proto jsem jeden na panelu TN [ 144Hz 2K] zakoupil, s 1ms odezvou + AMD FSync, ten pochyb je opravdu "prirozeny" i u méne FPS, treba pri jizde zavodnich aut, nebo FPS pri pohybu je obraz opravdu velmi dynamicky a ten pohyb cisty.

Tak samozrejme na 3D brejlicky je 120Hz nutnost, ale to nebylo zminovano. Pro klasicke herni vyuziti mimo 3D brejli, coz je dnes minoritni, je 60Hz s dobrym panelem naprosto vyhovujici. Vic opravdu netreba, nepotrebuju hrat zadnou hru na vic nez 60FPS, uprednostnim kvalitu obrazu.
Tim se samozrejme nebranim nejakemu super IPS displeji se 144Hz, ale nejake jeble TNko tech 144Hz nezachrani. :-)

TNko tech 144Hz

Neni TN jako TN, me vic vyhovuje Tn jako IPS, nez jsem si ho zakoupil jsme ho poravnavali s Asus VG radou IPS, kde na prvni pohled by jsi rozdil zcela urcite nepoznal az do pozorovacich uhlu, které IPS ma lespi (u mého TN je to stale velmi akceptovatelné, neplest si s Tn panelem za nakych 200Euro).
* U Tn ma radeji i jejich barvy, opet nebavim se o monitoru za 200 euro, kde u tech IPS me skratka po delsim uzivani bud boela hlava, u levnejsich sou ty barvy moc kriklavé, zadna cerna, etc, jestli jsem zakoupil mé Tn (1s odezva), tak vim proc jsem ho a k cemu zakoupil, navic jako v praci mame na vyrobky 20% slevu.
ASUS MG278Q [Tn 2560 x 1440] http://store.asus.com/us/item/201601AM150000652/A3 8034
* Kvalia reproduktoru neni sice nejlepsi ale dostacujici pro nekoho, kdo nehleda basy, ale myslim ze snad kazdy ma PC pripojeny externi Audio reprobedny/repracky)
Jinak velmi spokojen jsem i s AOC od kterych mam jedenu 27/3D.

Sice mas pravdu, ze jsou i TN ruzne kvality a ze IPS kazdemu nevyhovuje, ale na druhou stranu tu jsou monitory s PVA a ty jsou vzdy lepsi nez TN a zaroven komu nevyhovuje IPS, tan obvykle nema problem s PVA. Nevim ale zda se i PVA delaji s vice Hz, pro me je jak rikam, kvalita monitoru na prvnim miste, proto radeji PVA nebo IPS.

Jakmile jednou vyzkoušíš 144 Hz, už nebudeš chtít zpět.

BTW: používám na BenQ XL2420Z funkci Blur Reduction (http://www.blurbusters.com/zero-motion-blur/lightb oost/), což je oficiální funkce monitoru, zapíná se to v jeho OSD. Teď mi schválně řekněte, kdo z vás na 60 Hz vidí ufona hezky ostře? Já teda ano. http://www.testufo.com/#test=framerates&count=1&ba ckground=none&pps=960
Mimochodem, pokud mi někdo bude tvrdit, že ten test je placebo, budu si o něm muset myslet, že podstoupil lobotomii.

Vy všichni jste tady tak natvrdlý, že nevim, jestli se mám smát nebo brečet. Když teda nejsi "kyborg" a nejsi schopný sledovat tak pomalý objekt, pak bych doporučil k očnímu :-) pro tvoje okolí by asi bylo nejlepší, kdybys tam jel mastnou tyčí a do té doby bych se zdržel jakémukoliv pohybu na silnici.
Taky bys pro příště mohl trochu popřemýšlet, že někdo třeba - neříkám že musí být zrovna kyborg - nemá tak poku*vený zrak jako ty a přestal jim vnucovat svoje myšlenky a místo toho začal myslet trochu objektivně. Samozřejmě jsem smířen s tím, že tento příspěvek bude bleskurychle smazán a já zabanován, jelikož nejste schopní snést jakýkoliv argument vůči vašemu přesvědčení. To mluvím obecně o kombinaci admin/rádci :-)

Rada do příště - místo tvrdohlavému prosazování tvých/vašich myšlenek a přesvědčení, bych se občas zamyslel na tím, co ten člověk může vlastně potřebovat.

Pro ty co stále nechápou (ano, tím myslím tebe, Redmarx) si sehrajeme divadlo

A = subjekt tážící se
B = subjekt radící

Situace 1
A: Má smysl koupit 144Hz monitor?
B: Na jaké hry bys to rád využíval?
A: Převážně na RPG
B: V tom případě ti nebudu ani říkat, abys se někam zašel podívat jak ten rozdíl v refresh ratu budeš vnímat ty, jelikož na RPG bys to nevyužil. Dokonce i někteří výrobci přidávají do defaultního nastavení motion-blur, aby byl zážitek ze hry přirozenější (což je úplný opak co 144Hz monitor nabízí).

Situace 2
A: Má smysl koupit 144Hz monitor?
B: Na jaké hry bys to rád využíval?
A: Hraju převážně střílečky, kde nejde o vizuální požitek ze hry - například CS:GO
B: V tom případě ti doporučuji se osobně zajít podívat do nějaké prodejny, případně k nějakému kamarádovi, a zjistit, jak ten rozdíl poznáš ty sám. Může se stát, že ti poradí nějaký starý dědek, který v tom rozdíl nevidí a bude tě shazovat, protože není schopný sám sobě přiznat, že by měl něco špatně s očima. To opravdu nechceš.

A co situace 3?

A: Má smysl koupit 144Hz monitor?
B: Na jaké hry bys to rád využíval?
A: Hraju nové a hardwarově náročné hry (i střílečky), jde mi hlavně o co nejlepší vizuální požitek ze hry, vše chci na max. Mám grafickou kartu střední vyšší třídy (za cca 10.000). Multi/nějaký CS:GO, to mě vůbec nezajímá.

Nebudu tu číst ty bludy, co píšou lidi, kteří nikdy 144Hz monitor na vlastní oči neviděli. Když si pustíš video (třeba na YTB) ve 30 snímcích a po chvíli ho přepneš na 60 snímků, uvidíš zhruba stejně velkej rozdíl, jako vidíš mezi 60Hz a 144Hz. Já mám tento. Na druhou stranu jsem měl před tímto monitorem 60Hz UHD Dell, který byl o trochu levnější, ale měl o dost lepší obraz (a o dost hůř se s ním dělalo skrz vysokej input lag). 144Hz dnes už beru jako základ, když někde sednu za 60Hz monitor, mám pocit, že je to rozbitý. Na druhou stranu je dost her, který jsou zamčený na 60FPS a můžeš mít sebelepší pc a nic s tím neuděláš - Wolfenstein New Order, Dark Souls 3 - tyto dvě jsem se snažil teď hrát. Wolfenstein se na 60fps hrát nedá, na druhou stranu Dark Souls 3 má docela vymakanej blur a i když mi to trochu trhá oči, dá se to.

ve 30 snímcích a po chvíli ho přepneš na 60 snímků, uvidíš zhruba stejně velkej rozdíl, jako vidíš mezi 60Hz a 144Hz

Zase ale co nevidet prijdou 320Hz monitory a kdyz si prepnes 144Hz a potom 320Hz, tak taky rozdil jak prase. :-D

Netuším, jak se projevuje input lag (vlastně netuším, co to je, i když už to tu někdo asi vysvětloval a já to zapomněl). Hraju stovky her (klidné, akční i závodní) a v žádné z nich nepociťuji jakékoliv problémy s trháním, plynulostí, zpožděním, možná i proto, je moje grafika vykresluje třetinu bodů oproti tvé (1280*1024). Ve všech hrách zamykám fps (vsync) na 60 - kromě mimořádně na HW náročného Minecraftu - a ve všech hrách (kromě MC) také fps sedí na 60 jako přibité. Nemíním si 120, 144 či 320Hz monitor pořizovat, když mi vyhovuje stávající - leda až seženu levně 1920*1920 krasavce (nesnáším nudle, preferuji čtverec).

Nechám se poučit: K čemu bude 144Hz (nebo klidně tisíc-hertzové) LCD, když grafická karta a spol z náročné hry vytáhne sotva 30? Multi, kde se všichni ohání potřenou minimalizovat input lag, mě nezajímá.

Nového Wolfa hraju bez jakýchkoliv problémů. Blur (a třeba i rozmazání v rámci hloubky obrazu), pokud je to možné (což je snad vždy), ve všech hrách bez výjimky vypínám, nelíbí se mi to.

• Ono zalezi i na hre, jestli jde o hru, co ma nejaké statické pozadi, rozdil mezi 60 a 144Hz rozdil clovek musi hledat nic vyrazného a u plosinovek je to opravdu jedno.
• Ale u her, kdy porovnan 60Hz a 144Hz + AMD FreeSync treba u leteckych simulatoru, kde kdyz 'RYCHLE' otocim, prostredi je opravdu 'Fluid' kde ten pohyb je zcela prirozen, kde u 60Hz vim ze se otacim ale prakticky nevidim nic az do doby kdy se zastavim, tu otocku skoncim (jde o priklad, nekupuji monitor pro jednu otocku), to samé u her FPS, kde kdyz se hrac otoci o 180° opet je ten pohyb prirozenejsi, u 60HZ (coz je na pohyb vic jak dostacujici) kdyz se rychle divam doleva => doprava => doleva => doprava, proste v ten moment nevidis (v obrazu) kde jses.

• Input LAG je to, co ti nechava za objekty v pohybu "duchy" /*Rozmazani, ci deformace (nekter" monitory na to maji funkci Trace Free), jinak "Input Lag" je odezva tisku na obrazovku. /*Da se zmerit i doma, ale je zapotreby fotoaparat s funkci Slow-Motion (1000F/s :-p +- 500Euro), klavesnice, mys (které taky maji Input x/s, proto se pouziva primo jen specialni (staci Made In Home) jedno tlacitko s DIODOU napojena na VSTUPu [PS/2] né USB ktera BLIKNE u stisku) kde spustis nahravani, dejme tomu 10X 'VYSTRELIS" (tlacitko 10x BLIKNE) => "Na obrazovce se 10x obevi vystrel" => Spocitani x/s od "zmacknuti" po "zobrazeni". (to video z kamery natacene v SLOW MOTION pak spustis a po jedno FRAMU posouvas od BLIKNUTI az do doby kdy narazis na "Fram" u ktereho jde videt ten vystrel, voilà, pak uz jen vypocitas rozdil od ZMACKNUTI po FRAM kde ten vystrel je = rychlost odezvy)
* Zcela dostacujici jsou i 75Hz modely s FreeSync, kde uz i zde, jde o proti klasickému 60Hz videt pri pohybu rozdil, rozdil 120Hz a 144Hz jsem nezaznamenal.
On si to clovek nebo mozek ani neuvedomi, ale kdyz budes hrat 30min na 144Hz a nahle budes pokracovat na 60Hz myslim ze sam uznas, "tak mozna trosku tam rozdil je no" :-p

když grafická karta a spol z náročné hry vytáhne sotva 30?

• To je zase neco jiného, ten monitor pojede na 144Hz i u 20Fps :=)

Aha, díky za vysvětlení, já se v tom ztrácel :)

Nicméně, pokud se mi osobně zdá, že všechny hry mi jedou krásně a plynule, nemám potřebu se do Hz_war pouštět, jsem plně spokojen s tím, co mám.

Ten konec mě překvapil a nepochopil jsem to. Pokud tedy náročná hra kvůli hardwaru pojede na 30fps, bude vypadat jinak na 60HZ a jinak na 144Hz monitoru? A co potom V-sync, používá se na 144Hz? Vždyť na 144fps nepojede dnes na plné detaily prakticky žádná současná náročná hra ani na nV1080 ve SLI.

Asi zaměňuji Hz a fps, připadá mi to z hlediska výsledku jedno…

Tak ta frekvence monitoru je stale stejna, tebe spis mate ze 144Hz dokaze zobrazit 144Fps ne ?
* Ale jak uvadim, 75Hz + Fsync postaci, ano u 60FPS je na "Dynamicky" pohyb dostacujici, na "Staticky" obraz postaci 29|30 Framu/s.
V otazce FPS s Fury nama problém na vysi detaily drzet prakticky kazdou hru u 120 FPS hranice, SMMA moz nepouzivam, mam radeji ostrejsi obraz, kde bez techto filtru 120-144FPS neni vylozene v FHD problém, navic FSync (Chip v monitoru) se spusti jiz od 20Hz.

FreeSync (podle schéma jde vudet, ze obraz bude vytisten na obrazovku o neco rychleji, kde prave ta rychlost tvori tu prirozenost pohybu) :
[img=http://img.clubic.com/0280000007961729-photo-schema-freesync.jpg]http://img.clubic.com/0280000007961729-photo-schem a-freesync.jpg[/img]

Dobre to jde videt, zaznamenat na "AMD Freesync Windmill Tech Demo" : watch
"Widmill" Demo na stahnuti : https://www.asuswebstorage.com/navigate/s/2B197749 034A48E1B00E4B3B5EDFFC66Y
[img=http://cdn.overclock.net/3/33/500x1000px-LL-3363650b_ASUS20ROG20Swift20Response2028229.jpeg]http://cdn.overclock.net/3/33/500x1000px-LL-336365 0b_ASUS20ROG20Swift20Response2028229.jpeg[/img]

Vezmu to vsechno najednou.

jezekhifi: Je to mozne, ale velmi ojedinele, vetsinou maji TNka jen prumerne podani barev, spatne pozorovaci uhly zminujes. Cerna obvykle neni dokonala, protoze pixel uplne nezhasne.

Vorech: Pokud nikoho neurazis, neni duvod tve prispevky mazat. Situace s kyborgem bude vysvetlena pozdeji. Navic mrkni o kousek vys, kde jasne pisu, ze ta rychlost je vyuzitelna jen v multiplayer strileckach, tezke tve dve scenky jsou uplne zbytecne.

Vondrs: Ten tvuj test prave ostre videt nemas, pokud nejsi vcelicka. Bude vysvetleno.

Rainy: To s tema 320Hz monitorama byl vtip, zadne se snad doufejme nechystaji, 144Hz staci bohate i kyborgum.

L-Core: Zadne Hz u LCDecek neni, nic cyklicky neblika, jsou jen FPS, ale protoze z doby CRT se vzilo oznaceni Hertz (Hz) a s FPS je to v podstate to same, tak se toho vyrobci marketingove drzi. Jestlize ma monitor 60Hz, tak je pro tebe V-Sync uzitecny, protoze zamkne zobrazovani na teto hodnote, rozumej vystup z graficke karty pak bezi ve stejnem rytmu jako zobrazeni na monitoru a nemuze dojit k roztrzeni obrazu.

Wiki

Doporucuji nacist tyto dva clanky:

Kolik fps má lidské oko? [První část]

Kolik fps má lidské oko? [Druhá část]

Autor tam velmi dobre vysvetluje, proc se vyse testovana zmena obrazu, ma zdat rozostrena, ze je to dobre a ze nam co se zda rozostrena, tak mame normalni lidsky zrak. Naopak ti co to vidi ostre, tak maji zrak "kyborga", cimz jsem myslel, ze maji odchylku od normalu, neni to nic spatneho, ale neni to bezne, proto ja s beznym zrakem vidim oboji na 60Hz i 144Hz LCD monitoru stejne.

V druhe casti clanku se pak docteme o citlivosti oka na tmu a svetlo. Citlivost oka na tmu je zhruba 50Hz, zatimco citlivost oka na svetlo je zhruba 300Hz. Je zrejme, ze ve videu a hrach se casteji pohybujeme v pasu toho co bychom mohli spis oznacit jako blizici se tme, proto se nam 60FPS zda jako naprosto plynule. Navic my starsi rocniky jsme byli zvykli drive hrat na 30FPS, takze jsme vuci poctu FPS mnohem tolerantnejsi, nas mozek je zvykly zpracovavat i 30FPS tak, abychom meli pocit plynuleho obrazu.
Pak se tam autor zminuje o pilotech stihacek, jejichz trenovane oko, bylo schopne postrehnout nejaky obraz i pri 220Hz. Myslim, ze naruzivy hraci multiplayer strilecek budou podobne trenovani a s tim souvisi ta potreba 144Hz monitoru pro tento typ her. Tam vubec nejde o to, ze by obraz pri nizsim poctu FPS byl pro hrace horsi, jak se nam tu nekteri snazi sdelit, ze by tam videli prirozenejsi pohyb nez na 60Hz, tam jde vylozene o to, ze trenovane oko multiplayer hrace dokaze zaznamenat protivnika v obraze rychleji a pokud na to dokaze i rychleji zareagovat, tak ho zneskodni drive nez se k necemu zmuze protivnik. To je preci ten zasadni duvod, proc v tom zde zminovanem CS:GO mnozi hraci kaslou na nejakou grafiku a jedinne co chteji, je mit co nejvic FPS na 144 FPS monitoru, aby meli co nejlepsi sanci proti protivnikovi.

Snad je to uz vsem jasne a dalsi dohady nebudou. :-)

Nebuď blbej vole, statisíce lidí frčí na 144Hz a rozdíl vidí každej z nich. Články, kde se počítá, kolik snímků za vteřinu má oko, to nebudu ani otvírat, zní to jako nějakej ten fejsbukovej vir. Děláš ze sebe opravdu jen hlupáka a nic víc, když tvrdíš, že věc, co používá tolik lidí, vlastně neexistuje a její vliv jsme si vymysleli.
Napadá mě, jestli si náhodou nepouštíš něco se 144FPS na svým 60Hz monitoru a pak netvrdíš, že v tom není rozdíl. Říkal jsem si, že to je nejspíš blbost, ale když čtu ty tvoje bludy, situaci přehodnocuji.

Uplne stejne jako na 60Hz, neboj se oboji jsem testoval i prakticky, ikdyz teda samozrejme to neni tak, ze bych pred tim netusil, ze to bude stejne, ja zaklady fyziky nastesti mam, takze jsem se nikdy s nejakyma placebo dojmama neztrapnoval.

Hele, to nema cenu, samozrejme byly porovnavany monitory 60Hz a 144Hz.

Nechci nikomu nadavat, ale tohle (optika) se okrajove bere ve fyzice uz na zakladce, takze v podstate by to mel znat kazdy, nicmene sam si pamatuju, ze jsem na zakladce moc skolu neresil, takze mam pochopeni, ze kazdy nejde studovat nejaky technicky obor, kde by se s optikou seznamil bliz, zase ale by nemel davat rozumy, ktery nema. ;-)

• Ach jo, mas Dynamicky a Staticky obraz, staticky treba KINO kde pro plynulost staci '29' Framu/s, my se bavime o dynamickém zobrazeni.
• Pro dostatecnou plynulost sstaci <60FPS na 60Hz> coz je a bude vzdy dostatecé, navic plynulost obrazu (nebavim se o technologiich Fsync|Gsync) na Hz je opravdu, kdy hra dokaze tech 60FPS ale na tu obrazovku vytisknout, zda-li splnuje, obraz bude plynuly ..
* Dnesni prumerné sestavy nemaji problém, po mensim nastaveni grafickych vlastnosti ve hře, tech 60FPS v AVG opravdu drzet.

• 144Hz monitor, coz uz je i dostatecné pro plynulost obrazu 3D (2x75Hz) nad 60Hz prinasi jen lepsi kvalitu "MOTION" (cistost pohybu), kde na opravdu dojit na hranici je zapotreby Graficka karta o prumeru za 10 000Kc, k zapotreby vykreslovat do obnovovaci frekvence 144 snimku za jednu sekundu.
Jelikoz to kazda graficka karta neumi, tak vyrobci prisli s technologii FSync a Gsync, kde FSync dokaze to samé jiz na obnovovaci frekvenci 40Hz jsme na samém efektu jako 60FPS bez Sync, Asus i vydal jeden monitor rady VS24xH ktery ma obnovovaci "FHD@1080p + 75Hz + FSync", což je kompromis na plynulost a ošálení mozku víc jak dostatecné.

• Okem rozdil 60Hz a 144Hz poznat jde, vyse uvedena plocha, kde pohyb mysi nenenechava za sebou nic, zkuste doma : spuste plochu = > provedte rychlé pohyby z leva do prava, kolikrat tu mys pri pohyby vidite 10X :-) ? /*Na 144Hz je tento efekt zcela vymazan.

Koupit 60Hz nebo 144Hz ?

• V pripade opravdu silného HW osazeni které dokaze v rozliseni podat 120-144FPS v AVG by zakupovat 60Hz monitor byla opravdu skoda a to i na rozliseni 2/4K.
• Na prumernou sestavu, ktera drzi hry opravdu mezi 60-80FPS je 60Hz monitor opravdu dostatecny, kde se nabizi a trh se zaplnuje s monitory s funkci Fsync které mi projdou zajimaveji na 75Hz + FSync jak 120Hz monitor.

Jde videt rozdil v 60Hz a 144Hz

Ano ale :
• To je zdejsi problém, jelikoz je zde skupina co 144Hz maji a rozdil vidi a druha skupina co maji 60Hz monitory a rozdil nevidi jak to , kdo ma pravdu ?
• Ono, obe skupiny maji pravdu :-)

PRIKLAD : Kdyz si zapnu XBOX ONE a budu hrat 10Minut hru na 30FPS a po 10minutach budu pokracovat na 60Hz rozdil jde opravdu videt pohym oken (staci dat vedle sebe dva monitory kde hra tiskne 30 a 60FPS rozdil v "Motion" jde videt okamzite.
U monitoru 144Hz kde budeme hrat 10Minut a nahle budeme pokracovat na monitoru na 60Hz rozdil jde poznat, jelikoz si mozek na tuto obnovovaci frekvenci zkratka zvykl.
Prechod z 60Hz na 144Hz tam nejaky rozdil v plznulosti jem ale ne tak velky, jako kdyz osoba uziva 144Hz a spusti 60Hz.
*Rozdilu 120 a 144Hz jsem si nejak nepovsiml a rozdil nezaznamenal, bavime se jen o Hz né dalsi technologii co ji doprovazi

Meles nesmysly, zadne staticky a dynamicky obraz tak jak to evidentne chapes neexistuje. Kdyby sis ty mnou postnute clanky precetl, tak bys tu nepsal takove nesmysly a chudaka Rainyho jeste vice nepopletl.

Ani na chvili jsme se tu nebavili o 3D a nutnosti mit na kazde oko 60Hz, vsimni si na kazde oko je i pri rozdilnem vnimani kazdeho oka dostacujici 60Hz. Jednou vetou tedy neco rikas a zaroven to vyvracis!

Okem rozdil mezi 60Hz a 144Hz byt poznat muze, vetsinou ale kontrast barev neni tak velky, aby to poznat bylo. O horsim zazitku pri hrani na 60Hz a 144Hz monitoru se potom neda mluvit ani nahodou vyjma specifickych pripadu, kdy nam jde o co nejrychlejsi reakce typu CS:GO.

Samozrejme na slabe grafice je ti 144Hz monitor naprosto k nicemu, to mas jiste pravdu. Duvod je opet prosty, kdyz neudelas 144FPS na grafice, tak ti je monitor nedokaze zobrazit (pominme ted FreeSync a G-Sync technologie).

---

Hlavne mi pripada, ze vcetne Vondrse porad nechapete duvody, proc mate na vasem 144Hz monitoru lepsi obraz nez na vasem starem 60Hz. Ten 144Hz monitor, ktery mate doma, je evidentne vybaven nejakymi vychytavkami pro zlepsovani obrazu, takze jste zkoukli 60Hz monitor, zkoukli 144Hz a udelali jasny a logicky zaver. Bohuzel je to zaver spatny, duvodem neni 144Hz, ale to ze je monitor proste lepsi.

Dam priklad z jineho soudku, ikdyz necekam pochopeni. Ja jsem 144Hz monitor zavrhl, prave na zaklade toho, ze tam rozdil v pripade mych (mnou zkousenych) monitoru nebyl videt a mam 2 monitory 60Hz.
Jeden ma nativni 8bit barvy a druhy ma pouhych 6bit+FRC. Ktery z monitoru ma lepsi barvy?
Logicka odpoved je, ze ten 8bit samozrejme, jenze ja vidim jednoznacne lepsi to EIZO, ktere je pouze 6bit+FRC. Jiste kazdy grafik rekne, ze to je nesmysl, ale EIZO proste udelalo to softwarove udelatko tak dobre, ze to zobrazi lepsi barvy nez na horsim ale nativnim 8bitu.

Dejte si tedy uz konecne rict. :-) Vzdy porovnavejte konkretni monitory a neohlizejte se na nejake frkulinske Hertze. Muze byt monitor se 144Hz lepsi jak s 60Hz, ale jiny monitor se 144Hz muze byt zase horsi nez v porovnani s 60Hz monitorem.

Ani na chvili jsme se tu nebavili o 3D a nutnosti mit na kazde oko 60Hz, vsimni si na kazde oko je i pri rozdilnem vnimani kazdeho oka dostacujici 60Hz. Jednou vetou tedy neco rikas a zaroven to vyvracis

XoXoChanel, 12.12.2016 21:04 ze vice Hz vice adidas To zalezi priteli, u monitoru 3D urcite bude lepsi mit 2X60 [=120Hz] Frames/s na oko nez 2X30

--

Meles nesmysly, zadne staticky a dynamicky obraz tak jak to evidentne chapes neexistuje.

Prosim ? Takze dle tebe, promitani v Kine je to samé jako hrani her na monitoru ? To mi staci, vic uz ti odpovidat opravdu nema cenu * Ale né, nesmytsle valis ty, zobrazeni VIDEO neni to samé jako HRA (video =staticke hra=dynamické zobrazeni /*3D, proto i u nekterych her, se o proti samotné hry na 60FP, video scény spusti jen na 30FPS)..

Dejte si tedy uz konecne rict

Jenze porovnavas co nemas a hadas s tema co porovnavaji a maji ..
/* Uz sem i vyfotil Mé TN abych ti ukazal ze nemas pravdu, ze ma jen o par stupnu horsi uhel jako IPS (coz uz je skoro uhel vedle monitoru), tak jaké ma barvy (fotil/natecel jsem v FarCry Primal) ale zde i fotky, ci vlastni videa jsou k nicemu, protoze nekde na Webu pisou neco jiného.

V nějakým videu o tom mluvili i Vsauce. Ale Michael je taky debil, byť má nejodebíranější vědeckej kanál na youtube, na základku nejspíš nechodil a základy optiky asi nebral :-D. Smějme se redmarxovi z pohodlí křesel za našimi 144Hz monitory a přestaňme ho řešit. Možná nás jen z nudy trollí.

Sorry, ale z youtuberu uznavam jen Joanne a u ni jsem nejake vyjadreni k 144Hz nenasel, pritom ji bych byl ochoten verit i kdyby rekla, ze je pro nejlepsi obraz potreba aspon 320Hz.

Tady akorat bravurne rozebrala FreeSync a GSync a tady dokonce pretaktovala monitor na 162Hz. Ona je proste uzasna. :-*

ja to pochopil, ale nechtel jsem to sem tahat, protoze "Blur reduction" nebo jakakoli HW ci SW uprava monitoru do diskuze o FPS monitoru v podstate nepatri. Ano, je super, ze tvuj monitor ma takoveto vychytavky, ale to uz je o konkretnich modelech monitoru a co vsechno umi.

Jsem poměrně čerstvý majitel AOC AG271QG (IPS, 27", 2K, 144/165Hz)
Starý monitor: BenQ GW2450HM (VA, 24", fHD, 60Hz)

Tady mimo jiné vstupuje na scénu ještě G-Sync, ale abych se vyjádřil k diskuzi zde:

Hraji převážně Rocket League (graficky nenáročná hra s rychlými pohyby). Rozdíl v plynulosti/ostrosti tam opravdu je... a kdo říká, že v 60Hz/144Hz není rozdíl, tak ten nikdy pořádně nehrál hry. Při rychlých změnách kamery např. od brány k bráně vidím přesně "kde jsem", nevidím jen rozmazanou šmouhu. Samozřejmě, aby jste takový rozdíl viděli, musíte ten monitor nakrmit stejnými snímky za sekundu (to snad každý chápe). Nejde tedy jenom o rychlé pohyby kamery... celá hra je plynulejší a máte z toho lepší pocit... když jsem si vrátil na stůl starý monitor, ten pocit zmizel.... jednoduše řečeno v plynulosti 60fps vs 144 fps je rozdíl značný.

Velkou praci na tom ma prave uvedeny 'G-Sync', nastav monitor na 60Hz + GSync a zkus to znovu a uvidis, ze plynulost pohybu bude zcela pritomna, v zamestani jsme skousely jak Gsync tak Amd FSync, kde uz u 40FPS byl pohyb obrazu plynuli.

Kvuli tady té tzv plynulému zobrazeni jsem také zvolil monitor ze Sync (FSync + AMD Fury, kterou jsem zvolil kvulmi VRAM HBM a podporou LiquidVR/4K/AMD FreeSync), kde s poslednimy ovladaci od AMD, na 35FPS je plynulost podstatnejsi jak u 35FPS s FSync OFF.
*Nad 60 je to uz jen BONUS navic :-)

jednoduše řečeno v plynulosti 60fps vs 144 fps je rozdíl značný

Nevim, jestli to jde, ale nastav na monitoru 60Hz s G-Sync, nastav 60Hz napevno a nastav 144Hz s G-Sync. Zjistis, ze 60Hz s G-Sync a 144Hz s G-Sync je bud uplne totozne nebo je 144Hz jen nepatrne lepsi, za to 60Hz s G-Sync a 60Hz napevno je rozdil znacny.

Jinymi slovy zjistis, ze jsi se mylil, zasadni rozdil je v G-Sync (FreeSync) a bez podpory synchronizace. Zatimco nejake Hz hraji az druhe housle.

V tom případě jsem rád, že jste takto reagoval. Monitor jsem zkoušel i s vypnutým g-syncem, nějaký nepatrný rozdíl tam možná byl, ale to bych musel testovat nějak víc v různých hrách a s různým počtem snímků. Co je hlavní, že 144 fps vs 60 fps má velikej vliv na plynulost hry (pak stačí mít monitor co ty fps dokáže zobrazit a pc, co je dokáže vyprodukovat). Samozřejmě si tu krásu povětšinou užijete jen v gaficky nenáročných hrách (pokud nemáte nějaký grafický server :D). G-Sync už je tam jenom proto, aby odstranil suttering, tearing (píšu to správně?) a vyprodukoval podobnou plynulost i na nižších fps.

Ne.

60Hz znamena, ze hra jede plynule na maximalne 60FPS. 144Hz znamena, ze hra jede plynule na maximalne 144FPS.
Samozrejme musite mit patricne vykonou grafickou kartu, ktera ty FPS vyprodukuje.

Oproti tomu pohyblivy video obraz (filmy, serialy) maji 25FPS a asi vetsina z nas vnima, ze to v nekterych scenach neni ono a chteli bychom 50FPS.

Z toho je ale zrejme, ze 60FPS na 60Hz monitoru je naprosto plynule a naprosto vyhovujici.

Vyjimkou jsou multiplayer hry, kde to neni o plynulosti, ale o rychlosti reakce a my vime, ze bezny clovek dokaze zareagovat na 60-100FPS, ale vytrenovany clovek (napriklad pilot stihacky nebo zkuseny gamer) az na 200FPS.

Pokud vidis obraz trhane pri 60Hz nebo-li 60FPS, je to bud poblem na graficke karte nebo v monitoru anebo v synchronizaci grafiky a monitoru, coz prave odstrani ten G-Sync.

Už trochu OT, ale musím. Kdyby jste měl šanci si zahrát jakoukoliv hru se stejným HW a stejným monitorem, kde by jste měl možnost přepínat jednoduše FPS i Hz. Asi víte kam mířím. Někdo by Vám nastavení přepínal bez Vaší vědomosti, tak se vsadím, že poznáte kdy běží 60Hz a kdy 144Hz.

Ano, na youtube jsou takový testy. Na druhou stranu se musím přiznat, mám tento monitor a před nedávnem mi kamarád půjčil PS4 (chtěl jsem si zahrát The Last of Us). Ještě jsem si na tom zahrál Dooma. Obraz byl absolutně plynulý na 60 snímcích. Nedalo mi to a pustil jsem Dooma na PC (na PS4 jsem si chtěl jen vyzkoušet, jak se to hraje s ovladačem) a myslel jsem, že umřu na to, jak je to nereálně pohyblivé. Nechal jsem hru zapnutou jak na PS4 tak na PC a přecházel jsem mezi monitory.
Došel jsem k závěru. 60 Hz je u hry dostačující, pokud je to singleplayer. Proč? Protože pokud je zapnutý VSYNC a obraz se netrhá, motion blur to podrží a žádného záseku nevšimneš. Pokud vypneš motion blur a necháš 60Hz tak se na to nedá čumět. Tudíž, ve hrách, kde je výhodné něco vidět, když se otáčíš, je 144Hz velkou výhodou. Na druhou stranu, obraz vypadá až nereálně plynule, něco jsem o tom načetl, je to proto, že mozek je zvyklý na "motion blur" který nám dělá sám mozek, když například otáčíte hlavou a soustředíte se na jeden bod. Lze to pozorovat na každém telefonu, co umí natáčet v 60 snímcích (totiž to video v 60fps už vypadá "reálnějš než realita".
Ještě ale dodám, že 144Hz je mnohem příjemnějších i ve Woknech skrz pohyb myši či skrolování stránky. Pokud teda nejste fanoušci duchařiny :-)

Konecne si rozumime. :-)

Nezminujes ale jednu vec, na kterou se o kus nize pta L-Core. Aby fungovalo, to co popisujes, musis tech 144Hz nebo-li 144FPS dosahovat, respektive musis dosahovat vice jak 60Hz a zaroven to musi byt v rozmezi, ve kterem pracuje G-Sync nebo FreeSync. To jest u dnesnich her potrebujes neco jako GTX1080 nebo aspon GTX1070. Jenze ja takto vykonny hardware nemam a tudiz nemam moznost, jak to videt.

Co se tyka prohlizecu, tak me treba prohlizec "trha" takovym zpusobem, ze by se dalo rict, ze to ma tak 15FPS, respektive se mi u nej vyskytuje tearing, takze me lepsi monitor nezachrani. To bych musel mit FreeSync (G-Sync) monitor + grafiku, abych to poresil. Problemem je naprosto nezvladnuta hardwarova akcelerace ze strany vyvojaru z Mozilly, ve Firefoxu to extremne zlobi zvlast pod linuxem.

Firello: Mam jednoho kamose, diky kteremu jsem mel moznost si 144Hz monitor vyzkouset v minulem roce a nasledne jsem si domu poridil novy 60Hz monitor Eizo EV2450. ;-)

To bych musel mit FreeSync (G-Sync) monitor + grafiku

To zacina (se spusti) nekde u 30FP/s, né na nad 60FP/s jestli jsi to myslle tak, ze na Sync je potreba poradna GK :-). (navic ted i mimo plné zobrazeni, v Border, po UP novych ovladu ReLIVE).

Zahrajte si ji v 60fps/60hz, poté 144fps/144hz. Rozdíl musíte poznat

Ano, jde poznat.
To je to samé jak XBOX ONE, kde hra co jede 30FPS po pul hodine také vypada plynule, kdyz nahle prejdu na 60FPS rozdil je vic jak znatelny, na monitorech 144Hz je to samé jen naopak, hrat na obnovovaci frekvenci 144Hz a prejit na 60Hz rozdil zkratka videt jde, hlava si podvedomne na tuto frekvenci zvykne, kde po case a po prejiti na nisi obnovovaci frekvenci rozdil citi..

Pěkný monitor, což o to, asi by mi ale vadila cena :)

Jaký máš k tomu PC?
Zkoušel jsi na ten panel pustit nějakou opravdu graficky náročnou hru v nativním rozlišení s maximálním nastavením detailů? Na kolika se pak drží fps?

Pokud hluboko pod šedesáti, jaký je rozdíl na stejném hardwaru oproti tomu minulému monitoru?
Případně, pokud bys ten nový panel připojil k nějaké staré šunce, bude při hraní nějaké hry, která jede s bídou na 30fps, obraz lepší?

Nejsem si jistý, zda-li ten strom odpovědí chápu. Otázka je směrována na mě hádam :).
Zatím jsem hrál Rise of the Tomb Raider, Mirrors Edge Catalyst, Fallout 4, Rocket League

Nejčerstvější je TR, takže mohu říct max detaily, 50-70, nejčastěji 60 fps.

HW:
Intel Xeon 1231v3, MSI GTX 1070, 16GB RAM

V první řadě bych 2K monitor nepřipojoval ke slabému PC, ale podle specifikace g-syncu by to pak mělo být lepší, ale 30 fps bude stále 30 fps. To podlě mě g-sync nezáchrání. Spíš bych ho bral jako nástroj pro vylepšení, než jako záchranu.
V tom TRku jsem však nepoznal žádné dropy fps (až na zabugovaný termal valley, kde to padá na 25 fps :D). Takže jsem si užil krásný 60fps-gameplay s g-syncem. Oproti starému monitoru je to znatelný a příjemnější na hraní. Co se týče 144hz, tak ty využívám při rocket league a v kombinaci s g-syncem je to super nástroj na hraní těhle her.

Neveril jsem, ale ted mam monitor 144hz a g-sync doma, a v zivote uz domu nechci monitor bez techto funkci. Rozdil je obrovsky. Vse plynule, i pohyb ve windows, rolovani, pohyb mysi a zreba i ve photoshopu zvetsovani a pohyb fotek. Diky g-sync se ve hrach obraz nerozpadava a netrha. Fakt je to obrovsky krok vpred. Ano, uznavam mam display TN, neni IPS ani VA, ale da se dokalibrovat.